PDA

Zobacz pełną wersję : fundament pod schody zewnętrzne



andopo
30-06-2009, 08:57
Witam,
z racji ograniczonych funduszy planuje samemu zrobić schody zewnętrzne. Chciałbym Was poprosić o swojego rodzaju przepis na wykonanie fundamentów, o czym pamiętać, żeby później nie było kłopotów. Schody będą w kształcie prostokąta, wyjdą dwa stopnie. Na wylewkę przyjdzie gres.
Dodatkowo w schody będą wtopione dwie belki drewniane, dla lepszego obrazu sytuacji zerknijcie na ten obrazek, to jest mój projekt domu i zależy mi na takich właśnie schodach.
http://www.archon.pl/images/products/m3f0186a71753e/252.jpg
Może innym przyda się taki przepis, byłbym wdzięczny za punkty, co po kolei robić (wykop pod fundamenty, deskowanie, izolacja itp) :)

Bardzo dziękuję za pomoc,
Andrzej

Margoth*
30-06-2009, 10:17
Ja też mam takie schody, z tą różnicą, że moje kolumny są betonowe (wylewane). Kolejność prac wyglądała tak:
1. fundamenty domu (ławy i bloczki)
2. ocieplenie fundamentów
3. wykonanie szalunków pod kolumny (tak jak pod ławy)
4. zalanie kolumn
5. wykonanie fundamentów z bloczków pod schody
6. wykonanie szalunków na wylanie schodów
7. wylanie schodów.

Mogę wkleić zdjęcia, ale później, chyba że trzeba teraz, to wyślę na priv.

andopo
30-06-2009, 10:28
Witam,
zapomniałem dopisać, że kolumny drewniane mam już wykonane, są postawione na betonowych słupkach. Schodami muszę się wpasować między kolumny i dom :)

Pozdrawiam

andopo
30-06-2009, 17:23
Witam ponownie,
trochę doczytałem na temat i mam do Was kilka pytań:
1. Czy ława pod schody musi być na takiej samej głębokości jak ława budynku, czy może być wyżej?
2. czy ściana fundamentowa ma mieć izolację?
3. jakiej duża ma być dylatacja pomiędzy budynkiem a schodami?
4. schody nie będą wysokie, czy lepiej wylać ścianę fundamentową betonem czy wybudować z bloczków?
5. Czy połączenie z schodów z kolumnami ma być zaizolowane, ewentualnie ma mieć dylatację?

Bardzo dziękuję za pomoc,
Andrzej

andopo
01-07-2009, 10:43
nie pomożecie? :)

Pozdrawiam

Barbossa
01-07-2009, 10:56
Witam ponownie,
trochę doczytałem na temat i mam do Was kilka pytań:
1. Czy ława pod schody musi być na takiej samej głębokości jak ława budynku, czy może być wyżej?
2. czy ściana fundamentowa ma mieć izolację?
3. jakiej duża ma być dylatacja pomiędzy budynkiem a schodami?
4. schody nie będą wysokie, czy lepiej wylać ścianę fundamentową betonem czy wybudować z bloczków?
5. Czy połączenie z schodów z kolumnami ma być zaizolowane, ewentualnie ma mieć dylatację?

Bardzo dziękuję za pomoc,
Andrzej
1. nie, byleby było na przepuszczalnym gruncie lub podsypce piaskowej
2. jaka ściana :o
3. a np 2cm styro
4. ja bym wylał puca w szalunku ppt
5. skoro to drewno, to powinno być minimalnie nad posadzką, np na czymś w formie wielkiej pinezki :D

andopo
01-07-2009, 11:52
2. jaka ściana
może nie łapię jeszcze do końca, ale chodzi mi ścianę z bloczków fundamentowych lub wylany beton na ławy.

Ad5. kolumny z drewna mam już na fundamencie, chodzi mi o połączenie tych fundamentów z wylanym betonem schodów. Nie wiem czy schody nie będą pracowały niezależnie i czy nie będą jakoś napierały na fundament kolumn.

Pozdrawiam,
Andrzej

EZS
01-07-2009, 12:43
OK, schody robiłam sobie sama. Więc wiem, co robiłam ale nie wiem, czy dobrze. Najpierw stanął domek i też mam słupy na fundamentach własnych. Domek ma cokół obłożony styro, 10 cm (to ta dylatacja). Potem wykopaliśmy ławę pod te schody po obrzeżach części podestowej, akurat ja chciałam, żeby słupy były w "środku" podestu, więc również na obrzeżach słupów. Głębokość bo ja wiem... z 1,5 szpadla, no może 2 szpadle... Teren pod same stopnie został tylko wyrównany, ale są raptem dwa. Potem ja sama sobie z bloczków, które zostały po fundamentach wymurowałam na tej ławie fundamencik a panowie ukręcili beton i zalali wszystko łącznie z zaszalowanymi stopniami. W podest wtopiliśmy jakąś siatkę, ot dla komfortu psychicznego. I tyle, schody są od roku i mam nadzieję że będą jeszcze jakiś czas :wink:

mp_krk
10-09-2012, 09:45
Witam

Odkopię trochę temat...planuję wykonać schody wejściowe. Powierzchnia w podcieniu to jakies 2 x 1,8 m, jednak zapewne wypuścimy stopnie poza zewnetrzne obrysy scian (z dwoch stron).

Zastanawiam się nad formula wykonania...czy wykopać jeden wielki dół 2 x 1,8 (+ to co poszerzymy) na głębokość strefy przemarzania i zalać w całości betonem? Materiałowo trochę wyjdzie zakładając głębokość 1,2 m w ziemi + jakies 50cm od poziomu terenu do progu drzwi.

Czy zastosować drugą opcję tj. wykopać po obrysie tego prostokąta rów o szerokości 30-50 cm na głębokość 1,2m - byłby to swego rodzaju fundament. Ostatnie 50 cm (od poziomu terenu do progu drzwi) zalałbym już na całości powierzchni, z jednoczesnym ukształtowaniem stopni. Materiału mnej i pracy też, zwłaszcza kopania i zabawy z betoniarka:)

Która opcja bardziej sensowna?

pawelpiwowarczyk
07-10-2012, 20:12
Poszedłeś po bandzie. Jeśli ukręcisz B30, to będziesz miał "schody wejściowe przeciwatomowe".

Moje wrodzone lenistwo każe mi spytać - czy budował ktoś, pod taras i/lub schody wejściowe, fundament uproszczony? Czyli ścianka z bloczków betonowych bezpośrednio na glebę, bez zabawy z podbetonem i ławą fundamentową.
Ma ktoś tak wykonany taras lub schody?