PDA

Zobacz pełną wersję : wilgotność powietrz vs rekuperator



seba_x
30-06-2009, 11:37
przez ostatni tydzień (ciągłe deszcze) utrzymuje się wilgotność na poziomie 90% i temperatura około 20' , naczytałem się że reku osusza powietrze .

Właściciele działających reku możecie napisać jaką wilgotność w domu mieliście przez ten okres ? .

kabelek12
01-07-2009, 07:24
Masakra, u mnie wilgotność w domu 70% gdy były te duże deszcze.
Wczoraj i dzisiaj 65%.

Do tego temperatura w domu rano 24,5 stopnia a na zewnątrz 21 stopni.

Dzisiaj w nocy nie dało się już wytrzymać, musiałem pootwierać okna i trochę się schłodziło.

Trochę to bez sensu bo miało osuszać, schładzać i wietrzyć, a okien miało się wogóle nie otwierać a tu poprostu czasem się nie da.

Mam "Renoventa HR 400", Chodzi od 3dni cały czas na 300

Może ktoś ma lepszą sytuację, może coś trzeba poustawiać ?

Jurek_Z
01-07-2009, 07:36
W chwili obecnej powinien być włączony bypas a jeżeli go nie ma to wkład letni. Zgodnie z prawami fizyki w lecie reku nie osuszy powietrza. Schładzanie powietrza podnosi jego wilgotność. Sprawę wilgotności poprawia w lecie GWC.

VIP Jacek
01-07-2009, 07:46
w mordę u mnie to samo. :evil:
W domu wilgotno.
Pootwierałem wszystkie okna i przewietrzyłem całą chałupę.
Mam reku Dospela i chodził na 75 % mocy i nie dało osuszyć powietrza.
Tylko jak na dworzu jest 30 stopni, to ja miałem 22. Także chłodek przyjemny. Jak przewietrzyłem dom, to skoczyła do 24 stopni. Ale wilgoć sie zmniejszyła. Teraz mam pozamykane okna i reku na 50 %. Muszę kupić higrometr.
Jak jest u Was?

MAREK&KASIA
01-07-2009, 11:31
Dla porównania - bez reku :
wilgotnośc na zewnątrz przez kilka dni deszczowych oscylowała w granicach 80-90 %. W domu zanotowałem maksymalną wilgotność 73% (przy tem. ok 23 st)
Teraz stopniowo spada.

tutli_putli
01-07-2009, 13:25
Taka zdrowa norma to jakieś 40 - 50% wilgotności max do 60%,
za to 70% i więcej idealnie nadaję się do uprawy storczyków.
Ja sobie kupiłam specjalny nawilżacz coby osiągać przynajmniej 60% :)
Oczywiście to o czym piszecie ( 90% wilgotności) na dłuższą metę w lecie trochę przerażające :o zamierzam montować w przyszłym domu reku i nie bardzo mi się podoba taka wysoka wilgotność.
Może ktoś jednak ma pozytywniejsze doświadczenia?

Darek Rz
01-07-2009, 13:29
Witam

U mnie wilgotnosć w domu w szczytowym okresie deszczów wynosiła 75% . Teraz spada dosć szybko i jest na poziomie 65% . Nie mam żadnego rekuperatora .Natomiast w normalnych warunkach pogodowych oscyluje na poziomie 50-55%

Lookita
01-07-2009, 17:33
Na dniach robie pomiary-obecnie wilgotnosc mam 62%-gwc i wm dziala,by-pass zalaczony...Ale niestety mam wyzsze temp. z kilku innych powodow,zwlaszcza,ze nie mam rolet,zaslon a kilka okien b. duzych i kilka polaciowych.....

civic9
01-07-2009, 18:14
pisałem o tym w sąsiednim wątku. to są dane sprzed kilku dni, ale dramatycznie się nie zmieniły. nawet mi doszło do 70% wewnątrz. reku samo z siebie nie osuszy, pompuje powietrze, a jest w nim tyle wody ile jest. można przeliczyć ile jest w powietrzu na zewn. i jaką to da wilgotność wewn. (przy różnicy temperatur).
w zimie WM zmniejsza wilgotność, ale to też dlatego, że pompujemy powietrze zewnątrz - w zimie akurat dość suche.

cytat z tego co pisałem:


Na zewn. 17st.C i 87% wilgotności względnej.
to daje jakieś 14.5*87% = 12.6g/m3 wody.
a było chyba i więcej, ciągle pada. i ma padać dalej.

w domu 22st.C (tyle lubie) i .... już 66% wilgotność względnej.
robi się nieprzyjemnie. nigdy wcześniej nie miałem tego problemu,
raczej było za sucho niż za wilgotno.
w tej temp. powietrze przyjmuje do 19.4g/m3,
czyli 66% = 12.8g/m3 wody.
w granicach błędu, a jest jeszcze produkcja własna wilgoci.

kabelek12
02-07-2009, 09:36
A jakie macie temperatury na nawiewach ?

U mnie jest coś nieciekawie Np rano, Bypass włączony, na zewnątrz 20 stopni a dmucha 25 stopni :(

j-j
02-07-2009, 09:52
U mnie reku i GWC jeszcze nie chodzi ale bez reku i GWC mam w domu też bardzo wysoko bo od 70-80% wilgotności.
Ale gdy na zewnątrz jest 30oC ja mam w domu 20oC więc nic dziwnego że mam taką wysoką wilgotność, jak GWC zacznie działać to się wyrówna i będzie jak trzeba.

pzdr

ravbc
02-07-2009, 12:37
Ano właśnie, wychodzi na to, że wykorzystanie GWC razem z reku w okresach takiej podwyższonej wilgotności na zewnątrz jest całkiem sensowne. Po pierwsze po to, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza (to zrobi GWC), po drugie po to, by nie przechłodzić domu (to zrobi reku) nawiewając zimne powietrze wprost po przejściu przez GWC.
Tylko konia z rzędem temu, kto jest w stanie w miarę prosto i skutecznie zautomatyzować sterowanie takim rozwiązaniem. Tu już pomiar temperatur nie wystarczy...

civic9
02-07-2009, 12:46
no dobra, ale - pytam z ciekawości, bo może kiedyś bym się szarpnął na GWC - o ile tą wilgotność poprawi GWC.

czy ktoś może podać, kto ma i korzysta teraz z GWC jaką ma wilgotność względną i temp. wewnątrz oraz to samo dla sytuacji na zewn.

jeden przedmówca podał 62%, ale pisze, że ma wyższą temp. bo brak rolet, itp. - to może wynikać wyłącznie z tego (przykładowo 70% przy 22st. to ta sama ilość wody co 62% przy 24st.C).

ps. dochodzi do tego jeszcze kwestia dokładności pomiaru, szczególnie cyfrowe higrometry miewają spory błąd.

j-j
02-07-2009, 13:12
Ano właśnie, wychodzi na to, że wykorzystanie GWC razem z reku w okresach takiej podwyższonej wilgotności na zewnątrz jest całkiem sensowne. Po pierwsze po to, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza (to zrobi GWC), po drugie po to, by nie przechłodzić domu (to zrobi reku) nawiewając zimne powietrze wprost po przejściu przez GWC.
Tylko konia z rzędem temu, kto jest w stanie w miarę prosto i skutecznie zautomatyzować sterowanie takim rozwiązaniem. Tu już pomiar temperatur nie wystarczy...

Co prawda jeszcze nie korzystam ale w zeszłe lato testowałem swoje GWC.
W każdym razie GWC na 100% stabilizuje wilgotność powietrza automatykę mam taką że steruje 5 czujnikami:
1. pilot
2. nawiew
3. wywiew
4. czepnia ścienna
5. czerpnia GWC
I na podstawiem zadanej przez mnie temp. reguluje tak przepustnicą wyboruy czerpni wraz z bypassem aby było jak najbliżej mojej temp. a skoro latem będę chciał miieć ok 20-22oC to najprawdopdobniej cały czas będzie chodził GWC aby reku był w stanie zbliżyć się do temp. zadanej a tym samym utrzyma się odpowiednia wilgotnośc.

Tak powinno być bo taką mam automatykę w reku ale okaże się za ok 2 tyg :).


pzdr

Lookita
02-07-2009, 13:36
Co do pomiarow-juz sie wypowiedzialem...u mnie powierzchnia duza okien i brak rolet daje w srodku ok. 26 st. w tej chwili-na zew. 29 -30 st,duszno bardzo ,chyba cos grzmi...w domu 63%,w sypialni,gdzie akurat stoi cyfrowy termometro-higrometr...Akurat temp. z czunika zew. juz wyskalowalem,nie mam por. z innym higrometrem....

civic9
02-07-2009, 13:38
Lookita, jaka wilgotność na zewnątrz - tego nie podałeś, możesz?

ravbc
02-07-2009, 13:52
a skoro latem będę chciał miieć ok 20-22oC to najprawdopdobniej cały czas będzie chodził GWC aby reku był w stanie zbliżyć się do temp. zadanej a tym samym utrzyma się odpowiednia wilgotnośc.
A co w sytuacji, kiedy na zewnątrz też jest 20-22 stopnie, ale wilgotność względna na poziomie 90% (jak to bywało ostatnio)?
Moim zdaniem właściwym wyborem jest wtedy użycie GWC i NIEużywanie by-passu. Ale Twoja automatyka chyba tego nie wymyśli... ;-) A może ja się jednak mylę? :roll:

mynia_pynia
02-07-2009, 13:59
W domu - jeszcze nie mieszkam, ale wszystko jest w stanie do zamieszkania. Miałam max wilgotność 70, obecnie jest 60-65 temperatura w domu to 19 stopmi w porywach do 21.
Wentylacja grawitacyjna.

Może napiszę że nie mam jeszcze wewnątrz drzwi wstawionych.

ravbc
02-07-2009, 14:09
mynia_pynia: jeśli jeszcze nie mieszkasz, to nie masz bardzo ważnego czynnika wpływającego na wilgotność wewnątrz: zysków bytowych. To głównie żeby ich się pozbyć robi się wentylację...

Lookita
02-07-2009, 14:17
To podstawa.Obserwowalem czuluy termometr,temp. po kilkunastu min. obecnosci kilku osob podnosila sie u mnie,gdzie otwarta kuchnia,jadalnia i salon,o 1-1.5 st.Wilgotnosc jeszcze szybciej zwiekszala sie,zwlaszcza ,gdy ruch byl wiekszy.NIe wspomne juz o oknach i roletach...U mnie to ich brak i obecnosc okien psuja mi temp.

j-j
03-07-2009, 08:46
Wczoraj miałem w jednym pomieszczeniu 95% a w pozostałych po 80-85%, :o

VIP Jacek
03-07-2009, 15:37
ciekawe, czy te higrometry dobrze wskazują?
Chciałem kupić higrometr, tylko obawiam się, że te najtańsze mogą pokazywać z błędem. A może cena zależy od deasingu? Sam nie wiem. :o
Termometrów też mam kilka i każdy pokazuje inną temp. Różnica ok. 0,5 - 2 stopnie, szczególnie te zew.

Lookita
03-07-2009, 16:18
Cena decyduje o wyborze,ale jakosc winduje cene....
Dzisiaj testy zrobilem-wylaczylem wentylacje,otworzylem okna,mierze temperatury-ruch powietrza jest wiekszy,ale :
temp. jak na razie od 3-4 godz. nie spadla w salonie,poddasze to w ogole nie ma sensu wietrzyc,vele laduja sloncem,wiec i powietrzem cieplym..
wilgotnosc na gorze,akurat w sypialni ,gdzie takze otworzylem okno i zamknalem drzwi,spadla z 63% po gwc,na 50 %.....
Kupuje rolety wew. na vele,testuje wm,ale....dom moj jest zbyt nagrzany,wentylacja nie wydoli ze schladzaniem....
Dom mojego tescia-32 letni dom typu klocek,ze zmodernizowanym ociepleniem 15 cm styro,ale-brak izolacji podlog,poddasza,ma w srodku duuuuuuuzo chlodniej,choc nie powiem,ze milo jest w takim chlodzie siedziec 4-6 h...na 30 min,okresowo w takie upaly wskakiwac tam jest faktycznie milo....ale na dluzsza mete...jak dla mnie dramat,jedynie sen,jest komfortowy...ale tylko na dole,gora juz ciepla,choc bez polaciowek....

gonzo93
05-07-2009, 23:27
Czy przy takich dramatycznych zmianach wilgotności powietrza (50-90%) czasem nie trafia szlak parkietu? Chodzi mi o to czy czasem się nie rozsycha lub wstaje??? A może macie tylko panele???

civic9
05-07-2009, 23:41
mój nie wstał (przynajmniej w widoczny sposób, a wahania przeżył większe bo od 30%), ale wyszły fugi (to czym się zasypuje szczeliny pomiędzy elementami) w górę.
parkieciarz przyjedzie się tego pozbyć. parkiet olejowany merbau, nie wiem jak się postępuje z lakierowanymi albo innymi gatunkami.

coś wspominał, że pierwsze 2 sezony na ustabilizowanie się parkietu, co może wymagać dodatkowych zabiegów, żeby doprowadzić do porządku - a potem powinno być już ok.

seba_x
06-07-2009, 08:09
u moich rodziców w jednym miejscu wstała deska barlinecka ale jak pisałem wcześniej przynajmniej od 2 tygodni mamy 90% , ostatnie 3 dni jest lepiej 80-85%

Depi
06-07-2009, 09:25
Trochę to bez sensu bo miało osuszać, schładzać i wietrzyć, a okien miało się wogóle nie otwierać a tu poprostu czasem się nie da.


A czemu niby okien się miało nie otwierać? Zimą - tak, ale czemu latem? :o

ravbc
06-07-2009, 09:36
Trochę to bez sensu bo miało osuszać, schładzać i wietrzyć, a okien miało się wogóle nie otwierać a tu poprostu czasem się nie da.

A czemu niby okien się miało nie otwierać? Zimą - tak, ale czemu latem? :o
Żeby komarów i innych muchów potem nie ganiać? ;-)

Zonzi
06-07-2009, 09:36
Zeby robactwo nie wlatywalo :evil: Szczegolnie denerwuje wieczorem jak sie milo na zewnatrz robi. U mnie stała temperatura ok 24 stopnie, poddasze 26. Nawet podloga sie nagrzala do 22 stopni :-) Czuć jak wilgoć po tynkach z jesieni wychodzi.

Pytanko od razu. Jakich czujników używacie do pomiaru temperatury ? Ja mam Comfoair 550 BFB i jest tylko jeden kiepski czujnik pokazujący temp powietrza w domu i to 2 stopnie niżej niż zwykły. Co można zainstalować na kanałach ?

civic9
06-07-2009, 09:41
W wielu wątkach o reku i WM popularyzatorzy tegoż pisali, że można nawet zaoszczędzić na otwieranych oknach i przejść na fixy. Też się tego naczytałem i nawet w to uwierzyłem.
Ale teraz już wiem, że tak się nie da nawet z WM - a chyba mam ją w miarę ok zrobioną.

Pomiary temperatur - DS18B20 + komputer, co nieco w wątku http://forum.muratordom.pl/opomiarowanie-domu,t131872.htm

Depi
06-07-2009, 09:42
Jeee tam. Żeby tylko takie problemy były. Nie człowiek dla domu, a dom dla człowieka.

Depi
06-07-2009, 09:45
Bo rekuperator to taki cudowny mechanizm,który robi za 7 urządzeń na raz ;) czyli za klimatyzator,wentylator,ogrzewacz,osuszacz,wywietr znik,komin,nawilżacz :)Szkoda,że nie można jeszcze oglądać na nim TV w HD ;)
Magia marketingu działa a ludzie łykają jak kawki :D

Nic dodać nic ująć :)

wit74
06-07-2009, 09:55
Co prawda nie mam reku ale....
Przy went grawitacyjnej z nawiewnikami i wywiewnikami higro, temp w domu u dołu od kilku dni mam 23 C -24C , góra 24C-24,5C. Przy zwyklych tymczasowych opadach, nawietrzaki są prawie przymkniete czyli wilgotność w normie.Przy dużych i częstych ulewach były otwarte max.
W ciągu dnia prócz nawietrzaków lekko rozszczelnione 3 okna, a w nocy otawrte te w ktorych są moskitiery - komary i inne cuda nie wysepują :wink: .Temp potrafi spać nawet o 1-1,5C. W dzien jeśli trzeba to i rolety zew.przymykam. Ogolnie jest calkiem znośnie

Jurek_Z
06-07-2009, 11:34
W wielu wątkach o reku i WM popularyzatorzy tegoż pisali, że można nawet zaoszczędzić na otwieranych oknach i przejść na fixy. Też się tego naczytałem i nawet w to uwierzyłem.
Ale teraz już wiem, że tak się nie da nawet z WM - a chyba mam ją w miarę ok zrobioną.

Pomiary temperatur - DS18B20 + komputer, co nieco w wątku http://forum.muratordom.pl/opomiarowanie-domu,t131872.htm

Możesz podać jak długo użytkujesz WM, jaką masz kubaturę domu i jaką krotność wymiany powietrza?
Ja w zeszłym roku (pierwszy sezon używania rekuperatora i GWC) przy podobnych temp. zewnętrznych miałem załączony rekuperator głównie na trzecim biegu - powyżej 400 m3/h w tym roku jestem po pierwszym sezonie grzewczym więc domek bardziej podsuszony i rekuperator chodzi głównie na drugim biegu - około 250 m3/h temperatura nawiewanego powietrza po przejściu przez gwc utrzymuje się około 16 do 17*C.
Kubatura ok 500 m3
Wilgotność na parterze nie przekroczyła 65% przy temperaturze 23 do 24*C, na poddaszu jest cieplej o jakieś 3*C.
W ciągu dnia wewnątrz panują znacznie przyjemniejsze warunki niż na zewnątrz domu, tak więc nie ma konieczności otwierania okien.
Duży wpływ na wilgotność ma gotowanie potraw - włączamy podczas gotowania trzeci lub czwarty bieg rekuperatora.

civic9
06-07-2009, 13:45
dom był wygrzewany i wentylowany od listopada,
zamieszkałem kilka miesięcy temu, więc to pierwszy sezon.

wilgotność dzisiaj na poziomie 65%, ale przy ulewach skakała do 75%, przy temp. wewn. 23-24st. (ta temp. mi odpowiada, więc nie staram się tego schłodzić w żaden sposób).

(niestety?) nie mam GWC, więc nawiew odpowiada bardziej temp. zewnętrznym.

kubatura 500m3, WM też mniej więcej tyle wyciąga na maxa, ale zwykle chodzi na 1/3-1/2 tego. na maxa już trochę to hałasuje.

lazik
06-07-2009, 14:23
Zeby robactwo nie wlatywalo :evil: Szczegolnie denerwuje wieczorem jak sie milo na zewnatrz robi. U mnie stała temperatura ok 24 stopnie, poddasze 26. Nawet podloga sie nagrzala do 22 stopni :-) Czuć jak wilgoć po tynkach z jesieni wychodzi.

Pytanko od razu. Jakich czujników używacie do pomiaru temperatury ? Ja mam Comfoair 550 BFB i jest tylko jeden kiepski czujnik pokazujący temp powietrza w domu i to 2 stopnie niżej niż zwykły. Co można zainstalować na kanałach ?
W samym reku jest kilka czujników. Trzeba wejśc do menu serwisowego u mnie w starszym modelu G91 kod dostępu to 352 a odczyty z czujników są pod opcjami 45,46,47 - opisane w instrukcji obsługi.

Jurek_Z
06-07-2009, 17:36
dom był wygrzewany i wentylowany od listopada,
zamieszkałem kilka miesięcy temu, więc to pierwszy sezon.

wilgotność dzisiaj na poziomie 65%, ale przy ulewach skakała do 75%, przy temp. wewn. 23-24st. (ta temp. mi odpowiada, więc nie staram się tego schłodzić w żaden sposób).

(niestety?) nie mam GWC, więc nawiew odpowiada bardziej temp. zewnętrznym.

kubatura 500m3, WM też mniej więcej tyle wyciąga na maxa, ale zwykle chodzi na 1/3-1/2 tego. na maxa już trochę to hałasuje.

Szkoda, że nie masz GWC bo to właśnie on obniża latem wilgotność nawiewanego powietrza