PDA

Zobacz pełną wersję : Abonament za prąd- tylko za co?



klekacz
30-06-2009, 19:11
Może potrafi mi ktoś wytłumaczyć dlaczego.......
Ale zacznę od początku w 2006 rozpocząłem budowę i w chwili obecnej mam stan surowy zamknięty z ogrzewaniem posadzkami i instalacją elektryczną.
Mam postawioną skrzynkę na granicy działki i doprowadzony do niej prąd. W dniu dzisiejszym podpisałem umowę na dostawę energii elektrycznej i za kilka dni będę miał podłączony licznik. Od tego momentu prąd zacznie płynąć do mego domu. No i oczywiście zaczynam za ten prąd płacić i to 55 zł/ miesięcznie abonament plus ilość kw pomnożona przez stawkę dlatego że jest to traktowane jako prąd budowlany a po odebraniu budynku do użytkowania abonament spadnie do 12 zł a stawka będzie niższa. I tu nasuwa mi się pytanie:
-dlaczego mam płacić za ten prąd wyższą stawkę i wyższy abonament skoro po odebraniu budynku prąd będzie płynął w identyczny sposób bez żadnych dodatkowych kosztów ponoszonych przez zakład energetyczny, ten sam licznik ta sama skrzynka.
Czyżby chodziło tylko o zapis że budynek nie jest oddany do użytku?
Ale przecież instalacja elektryczna jest odebrana przez zakład i zrobiona przez uprawnionego montera.
ehh.... ten monopol

Lenart
30-06-2009, 19:30
kolejny nabijany w butelkę :evil:
stwierdził nabijany od dwóch lat :evil:
a ten co to wymyślił (bardzo ważny du.ek) niech sie w piekle smaży, a tą
instytucję niech podzielą na 150 jednostek.
efekt - nie mogę się opędzić od chętnych na .. no wiecie, mało
rozpoczyna bo nie mają możliwości na 100 % a po co latami być może mają
płacić elektrowni i puste działki naokoło chociaż chęci by były.
polska rzeczywistość :evil:

malmar2
30-06-2009, 21:36
U mnie podobna sytuacja ..............
Właśnie wczoraj dostaliśmy rozliczenie za ubiegły rok i aż nie chce sie wierzyć ale dopłaty mam 522zł a rata 2-u m-czna 212 zł :evil: :evil: :evil:
Przez chwile myśleliśmy , że to żart :evil:

może ktoś mi podpowie , kiedy można przejść z prądu budowlanego na ten właściwy- domowy , czy jak tam go zwać 8)
Generalnie chodzi o obniżenie rachunków ...............

pozdrawiam

Trociu
30-06-2009, 21:37
-dlaczego mam płacić za ten prąd wyższą stawkę i wyższy abonament skoro po odebraniu budynku prąd będzie płynął w identyczny sposób bez żadnych dodatkowych kosztów ponoszonych przez zakład energetyczny, ten sam licznik ta sama skrzynka.
Czyżby chodziło tylko o zapis że budynek nie jest oddany do użytku?
Ale przecież instalacja elektryczna jest odebrana przez zakład i zrobiona przez uprawnionego montera.
ehh.... ten monopolNa tej samej zasadzie możesz zadać pytanie, dlaczego podatek od nieruchomości w stylu dom mieszkalny jest o wiele niższy od garażu wolnostojącego. Przecież i to i to ma mury i dach.

Taka jest rzeczywistość i płacić trzeba - no chyba, że nie chcesz prądu z kabla. Może to Ciebie zmotywuje do szybszego zakończenia budowy

Lenart
30-06-2009, 22:00
motywować to się kazdy sam najlepiej motywuje
- jak wpakował tysiące złotych i efektu nie ma
a zdzierstwo z ludzi, którzy nie maja full kasy by w błyskawicznym tempie
za posrednictwem kompleksowego wykonawcy wybudowac,
to ich dobijanie.
Efekt jak napisałem - wielu by zaczeło powoli ale boją się kosztów i działki lezą
odłogiem i czekaja, czekają ...

robertsz
01-07-2009, 07:41
Było już wiele tematów związanych z przejściem na taryfę G przed zakończeniem budowy i oddaniem budynku. Poszukaj.

W skrócie, instalacje są już na ścianach, ściany zatynkowane przynajmniej w sporej części domu, zainstalowany osprzęt, zmontowana rozdzielnia i wykonane pomiary. Elektryk podpisuje odpowiednie oświadczenie i idziesz z tym do Zakładu Energetycznego.

klekacz
01-07-2009, 18:37
spróbuję jutro w moim zakładzie

Darek Rz
01-07-2009, 21:37
W skrócie, instalacje są już na ścianach, ściany zatynkowane przynajmniej w sporej części domu, zainstalowany osprzęt, zmontowana rozdzielnia i wykonane pomiary. Elektryk podpisuje odpowiednie oświadczenie i idziesz z tym do Zakładu Energetycznego.

Witam

Akurat ..................
Zapomnialeś tylko dodac że zakład energetyczny ząda przede wszystkim kwitu z nadzoru budowlanego o zakonczeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania . Bez tego nie masz co marzyć o przejsciu na taryfę G...iles tam .

robertsz
01-07-2009, 21:58
Po prostu poczytaj w innych wątkach jak to ludzie załatwiali.
Skontaktuj się z elektrykiem, który Ci robił instalacje, jeśli ma znajomości (a mieć powienien) to pomoże Ci przeskoczyć ten temat.

minijack
01-07-2009, 22:04
rzeszowski ZE w Jaśle nie żądał nic poza oświadczeniem uprawnionego elektryka który wykonywał instalacje i założyli licznik (co prawda po 9 miesiącach od podpisania umowy podobno same przetargi na projekt i wykonanie to 6 m-cy) ale dom jeszcze nie był oddany do użytku a od razu dostałem taryfe użytkową

listek
02-07-2009, 06:50
Co region to inaczej.
Ja musiałem miec tylko SSO i mam G11 (okolice Rzeszowa)

Barbossa
02-07-2009, 07:25
raczej nie co region
zaklady nie wymagają pozwolenia/zgłoszenia na użytkowanie z PINB
ich interesuje instalacja i kwity od elektryka z silnym akcentem na to ostatnie

robertsz
02-07-2009, 08:06
...ich interesuje instalacja i kwity od elektryka z silnym akcentem na to ostatnie
I to jest sedno sprawy.
Problemy zaczynają się, gdy instalację została wykonana systemem gospodarczym przez lokalnego hydraulika i... brakuje nam jedynie tych kwitów (pomiarów i pieczątek) na poparcie naszej prośby o zmianę taryfy.

kemot_73
02-07-2009, 08:28
Co region to inaczej i to prawda.
Prąd w taryfie G bez od momentu postawienia skrzynki w granicy a było to ... w momencie kopania fundamentów. PGE rzeszowski zakłąd energetyczny :)

Martinezio
02-07-2009, 12:28
Za to w PGE Łódzkim (oddział Żyrardowski) żądają odbioru (lub pozwolenia na użytkowanie) :evil:
Przynajmniej tak mówią w rozmowach telefonicznych...

02-07-2009, 12:53
W skrócie, instalacje są już na ścianach, ściany zatynkowane przynajmniej w sporej części domu, zainstalowany osprzęt, zmontowana rozdzielnia i wykonane pomiary. Elektryk podpisuje odpowiednie oświadczenie i idziesz z tym do Zakładu Energetycznego.

Witam

Akurat ..................
Zapomnialeś tylko dodac że zakład energetyczny ząda przede wszystkim kwitu z nadzoru budowlanego o zakonczeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania . Bez tego nie masz co marzyć o przejsciu na taryfę G...iles tam .

należy wtedy zażądac od Zakładu Energetycznego podstawy prawnej
a jesli nie podadzą - oddac sprawe do prokuratury ...

pkm
02-07-2009, 13:16
Jest też taka metoda że dokonuje się zgłoszenia pomieszczenia gospodarczego na działce...czyli w 99% ,,budy budowlanej" i z tym zgłoszeniem idziemy do elektrowni....po budowie zgłaszamy rozbiorke, lub traktujemy pomieszczenie jako docelowe na taczki itp. :wink: .
Działa w bardzo wielu przypadkach :wink:

mariorally
05-07-2009, 12:25
...
Mam postawioną skrzynkę na granicy działki i doprowadzony do niej prąd. W dniu dzisiejszym podpisałem umowę na dostawę energii elektrycznej i za kilka dni będę miał podłączony licznik. Od tego momentu prąd zacznie płynąć do mego domu. No i oczywiście zaczynam za ten prąd płacić i to 55 zł/ miesięcznie abonament plus ilość kw pomnożona przez stawkę dlatego że jest to traktowane jako prąd budowlany a po odebraniu budynku do użytkowania abonament spadnie do 12 zł a stawka będzie niższa. I tu nasuwa mi się pytanie:
-dlaczego mam płacić za ten prąd wyższą stawkę i wyższy abonament skoro po odebraniu budynku prąd będzie płynął w identyczny sposób bez żadnych dodatkowych kosztów ponoszonych przez zakład energetyczny, ten sam licznik ta sama skrzynka.
Czyżby chodziło tylko o zapis że budynek nie jest oddany do użytku?
Ale przecież instalacja elektryczna jest odebrana przez zakład i zrobiona przez uprawnionego montera.
ehh.... ten monopol

Może Tobie nie pomogę, ale dlatego ja składając wniosek o warunki przyłącza zaznaczyłem, że chcę prąd właściwy, a nie budowlany.
A mogę sobie na to pozwolić bo mam czas na budowę i Ci którzy planują budowę i mają sporo czasu to niech sobie w pierwszej kolejności zamówią przyłącze.
Korzyść taka:
- tańszy prąd
- nie płacimy 2 razy za przyłącze ( budowlany i docelowy)
- unikamy problemów ze zmianą taryfy jak to często bywa :(

listek
05-07-2009, 15:01
Może Tobie nie pomogę, ale dlatego ja składając wniosek o warunki przyłącza zaznaczyłem, że chcę prąd właściwy, a nie budowlany.
A mogę sobie na to pozwolić bo mam czas na budowę i Ci którzy planują budowę i mają sporo czasu to niech sobie w pierwszej kolejności zamówią przyłącze.
Korzyść taka:
- tańszy prąd
- nie płacimy 2 razy za przyłącze ( budowlany i docelowy)
- unikamy problemów ze zmianą taryfy jak to często bywa :(

Możesz sobie składać wniosek o taryfę docelową, a i tak na 99% dostaniesz budowlaną.
Dlaczego mam płacić 2 razy za przyłącz ? :o

mariorally
05-07-2009, 15:18
Nie dostanę budowlanego bo go nie potrzebuję! Na docelowe muszę poczekać ok 8 miesięcy i sobie poczekam. W najbliższym czasie będę podpisywał umowę ( w niej określasz datę zapotrzebowania na prąd) wpłacę 40% kosztu przyłącza i po postawieniu skrzynki resztę i dostaje licznik i korzystam z taryfy na jaką podpisałem umowę. Więc nikt mi nie postawi przyłącza budowlanego ponieważ NIE MA TAKIEJ POTRZEBY.
Co do kosztu przyłączenia budowlanki to chyba wynosi coś 150 pln ( strzelam) a docelowy i tak trzeba zapłacić zgodnie z zamówioną mocą i rodzaju przyłącza (nadziemne/ podziemne)

listek
05-07-2009, 15:46
Tak było w moim przypadku.
Energetyka stawia skrzynkę w ogrodzeniu wraz z licznikiem. Montują zabezpieczenie już, takie jaką zamówiłem moc przyłączeniową. Po wykonaniu SSO przeszedłem na taryfę G.
Na taryfie C zużyłem całe 90kWh

mariorally
05-07-2009, 16:57
Pewnie życie i czas doprecyzuje ;) Jedno jest pewne po złożeniu wniosku o warunki przyłącza dzwoniono do mnie z zapytaniem czy chcę budowlane czy docelowe.
Jak nie zapomnę po wykonaniu prac przez zakład energetyczny odezwę się :)

mariorally
09-07-2009, 19:35
Właśnie dostałem warunki przyłącza + umowę na przyłącze. Musiałem się upomnieć bo coś nie mogli się w terminie 14 dni wyrobić :/ Jakaś nowa osoba się tym zajmuję i jest lekko zakręcona :P Ale nie o tym.
Dostałem umowę a w niej mam zapisane, że będę miał od razu taryfę G jednak jest to możliwe :) Więc jeżeli ktoś ma więcej czasu do budowy (planuje zacząć w przyszłym roku) to warto załatwić sobie warunki wcześniej i we wniosku napisać, że chce się mieć docelowe przyłącze, a nie budowlane. Podpisać umowę z energetyki i niech robią swoje. Trzeba jednak pamiętać, że będzie trwało to dobre pół roku i dobrze sobie zaplanować prace na budowie