PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzony kabel koncentryczny



odaro
30-06-2009, 21:22
Właśnie odkryłem uszkodzony przez tynkarzy kabel koncentryczny wygląda to tak jak zdjęciach poniżej.

Jak najlepiej będzie naprawić takie uszkodzenie biorąc pod uwagę że jest to kabel koncentryczny.

http://images46.fotosik.pl/154/55355c92d7bd9118.jpg (www.fotosik.pl)

http://images47.fotosik.pl/154/f822ac8fa4c00e69.jpg (www.fotosik.pl)

http://images46.fotosik.pl/154/95af3f0fd2329138.jpg (www.fotosik.pl)

http://images38.fotosik.pl/150/5a9b2f361abf7071.jpg (www.fotosik.pl)

Wychodzi na to że kabel będzie stykał się styropianem na stropie poddasza.

Ten odcinek nie będzie leżał w wylewce betonowej no i wystaje spod tynku.

Trociu
30-06-2009, 21:27
ze zdjęć wygląda na to, że jedynie powłoka jest uszkodzona. Nie widać żadnych uszkodzeń w ekranie, jedynie masa pyłu i tynku. Oczyścić, zaizolować przeciw wilgoci i zapomnieć o problemie.

odaro
30-06-2009, 21:32
ze zdjęć wygląda na to, że jedynie powłoka jest uszkodzona. Nie widać żadnych uszkodzeń w ekranie, jedynie masa pyłu i tynku. Oczyścić, zaizolować przeciw wilgoci i zapomnieć o problemie.

Nie widać tego tak dobrze na zdjęciach ale pojedyncze przewody ekranu są uszkodzone ale generalnie ekran jest tylko draśniety.

Zwykła izolacja wystarczy?

bmiara
30-06-2009, 21:34
Tak, nie ma się co przejmować, będzie ok

Wojtek R
01-07-2009, 10:33
Tak, nie ma się co przejmować, będzie ok

a jak nie będzie mógł spać to odkuj rozetnij wstaw beczkę i zatynkuj :wink:

Marek K
01-07-2009, 10:49
Jeszcze gorzej. Beczka musiała by być hermetyczna.
Miałem jedną zatynkowaną (na zewnątrz), po 10-ciu latach musiałem wymienić cały kabel.
Pozdrawiam.

odaro
01-07-2009, 10:53
Tak, nie ma się co przejmować, będzie ok

a jak nie będzie mógł spać to odkuj rozetnij wstaw beczkę i zatynkuj :wink:

No jestem pod wrażeniem Twoich pomysłów.

rusek007
01-07-2009, 11:22
Nic nie rozcinać. Jedynie wykonać pomiar, czy wewnętrzna żyła jest w porządku. Jeżeli tak to tylko taśma izolacyjna i będzie OK. Chyba, że kabel idzie po zewnętrznej stronie ściany, wtedy izolacja musi być bardziej szczelna(termokurczliwa lub samowulkanizująca).

Wojtek R
01-07-2009, 12:10
Tak, nie ma się co przejmować, będzie ok

a jak nie będzie mógł spać to odkuj rozetnij wstaw beczkę i zatynkuj :wink:

No jestem pod wrażeniem Twoich pomysłów.

to co masz na zdjęciach nie ruszaj jest OK , tak jak radzili taśma i zapomnij

.. kolego a myślisz , że wduzych instalacjach choćby blokowych lub TV przemysłowej masz wszystkie kable w jednym kawałku , jak połączysz złączką to nic Ci się nie stanie z sygnałem

Deamos
01-07-2009, 12:24
Dobrze zaizolowac - naciagaj izolacje przy nawijaniu. Koszulki termokurczliwej raczej nie zalozy jak to kabel w scianie bo by musial sciagac kabel a tego raczej nie chce robic ;)

odaro
01-07-2009, 12:45
Podobno są jakieś taśmy samowulkanizujące się czyli lepsze od zwykłych izolacyjnych.

Spotkaliście się z taką taśmą

M@riusz_Radom
01-07-2009, 12:48
Nie kombinuj, nie ma sensu. Owiń to uszkodzenie zwykłą taśmą izolacyjną i niech tynkują dalej

Deamos
01-07-2009, 12:50
To tylko przewod antenowy, dobrze zaizolowac, zatynkowac i zapomniec. Nic sie z tym nie stanie, ekran aluminiowy nie zardzewieje, moze tylko troche zasniedziec albo i to nie, ciaglosci elektrycznej nie straci.

fenix2
01-07-2009, 18:32
Podobno są jakieś taśmy samowulkanizujące się czyli lepsze od zwykłych izolacyjnych.

Spotkaliście się z taką taśmą

Tak miałem do czynienia często stosowałem z racji zawodu. Dobra rzecz.
Bo nie przepuszcza wilgoci jak zwykła taśma i nie rozkleja się po czasie. Jeżeli to jest wewnątrz budynku to wystarczy zwykła taśma. Ekran wygląda na dobry więc rozcinanie kabla i wstawianie beczki nie ma sensu !

Sp5es
09-07-2009, 21:14
Podobno są jakieś taśmy samowulkanizujące się czyli lepsze od zwykłych izolacyjnych.

Spotkaliście się z taką taśmą

To jest właśnie dobre rozwiązanie.
Tynk jest alkaliczny i może spowodować błyskawiczna korozję oplotu.
Stosuję te taśmy od 30 lat (jeszcze kupowałem za dolary...), robi wielu producentów w tym także 3M.
Świetnie się sprawdzają, także na zewnątrz, przy bezpośrednim działaniu czynników atmosferycznych

sSiwy12
10-07-2009, 07:43
Odessać odkurzaczem pył.
Przemyć (przepłukać) benzyną, odtłuszczaczem, itp.
Wypełnić jakąś masą żywiczną (bitumiczną) ubytki izolacji – najlepiej jakby masa była elastyczna i najlepiej "samoutwardzająca".
Od biedy zalać (wypełnić) klejem epoksydowym – też będzie dobrze.

Ps. Jestem ciekaw jak „założyć” tą izolacje, skoro kabel jest „zatynkowany” – rwać?

odaro
10-07-2009, 20:44
Odessać odkurzaczem pył.
Przemyć (przepłukać) benzyną, odtłuszczaczem, itp.
Wypełnić jakąś masą żywiczną (bitumiczną) ubytki izolacji – najlepiej jakby masa była elastyczna i najlepiej "samoutwardzająca".
Od biedy zalać (wypełnić) klejem epoksydowym – też będzie dobrze.

Ps. Jestem ciekaw jak „założyć” tą izolacje, skoro kabel jest „zatynkowany” – rwać?

Odkuć mogę bo i tak ta część kabla będzie schowana w wylewce.

Czy naprawdę trzeba aż takie skomplikowane rzeczy zastosować bo zaczynam się bać :-?

banko
11-07-2009, 20:47
Zalać klejem/silikonem na gorąco takim z pistoletu popularnie zwanego gluciarką. Na taki klej zazwyczaj są przyklejane przewody telefonicze lub alarmowe. Uszczelni i zaizoluje na amen.

adam_mk
12-07-2009, 08:28
Ten klej na gorąco urodził się też do zalewania elektroniki.
Tam nie ma mocy i nic grzać się nigdy nie będzie.
Podkuć, zalać glutem i zapomnieć. Będzie solidnie.
Adam M.

kip
03-05-2011, 14:16
Witam,

mam podobny problem. Podczas odkrywania kabli uszkodziłem fragment zewnętrznej izolacji kabla koncentrycznego TV SAT w tynku gipsowym oraz sam ekran. Jest uszkodzenie na ok. 4mm odcinku długości kabla. Duża część drucików w oplocie została pozrywana i część folii aluminiowej, ale nie na całym obwodzie kabla (uszkodzenie na ok. 1/3 obwodu), tak więc połączenie elektryczne środkowej żyły oraz ekranu w dalszym ciągu istnieje. Przewód po poprawieniu uszkodzonej izolacji dodatkowo zaizolowałem izolacją termokurczliwą i pokryłem tynkiem. Czy taki defekt wprowadzi zakłócenia w jakości sygnału? Proszę o opinie.

rusek007
04-05-2011, 13:25
Będzie OK