PDA

Zobacz pełną wersję : chłodzenie pompą ciepła



ewadora
01-07-2009, 13:53
Wiem ,ze na temat pomp ciepła jest mnóstwo wątków i postów -ale chciałabym z tego wyłowić informacje n.t. - jak wyżej - na ile pompa ciepła ( pisze o gruntowej) - może posłużyć do klimatyzacji ?
Przeczytanie całego wątku o pompach ciepła zabrałoby mi kilka miesięcy - więc na mnie nie krzyczcie :P . Wyszukiwarka natomiast niczego nie znalazła. Jesli ktos jest w stanie podac mi wątek dotyczący tematu będę wdzieczna.
Teraz coś o mnie- od początku chciałam zakładać pompę ciepła , podłogówke -ale tak ,żebymożna było tym ustrojstwem też chłodzić. Kiedyś czytałam na forum ,że wystarczy pompę puścić w obiegu " w drugą stronę".
Kiedy zlecałam projekt hydrauliki gość obiecał też oczywiście uwzględnic to w projekcie. Mam to nawet w umowie z nim :evil: . Niestety nie wywiązał się. Mnie się spieszyło z budową wiec mu odpuściłam.Potem hydraulicy ,którzy mieli wykonywać ( i zreszta wykonują ) moją instalację wod-kan-CO też obiecywali projekt z chłodzeniem jeśli kupie materiały z w całości z Firmy COMAP - i znowu łgarstwo. Po otrzymaniu projektu dowiedziałam się ,że to barfdzo duży koszt takiej instalacji itp , itd - słowem mnóstwo trudności - i znowu jestem łatwowierna. Dałam spokój.Do momentu rozmowy z projektantem z Comapu ,kóry był bardzo zdziwiony - bo jemu nikt nie mówił o projekcie chłodzenia- a zresztą oni nie mają do tego urzadzen.Słowem kolejny raz zostałam nabita w butelkę.
Tymczasem mamy falę upałów.Klimat nam się ociepla- i ponownie podnosi się pomysł chłodzenia pompą ciepła.
Czy to jest wykonalne - i bezpieczne dla domu ( hydraulicy mówili między innymi ,że w przypadku chłodzenia podłogi będzie na niej skraplac się rosa a podłoga będzie się grzybić i tu trzeba jakieś specjalne czujki w podłodze aby temu zapobiec.
CZy ktoś stosuje w ten sposób pompe ciepłai mógłby podzielić się doświadczeniami ? Bo jesli takie zastosowanie nie wchodiz w rachube to może trzeba zakładać klimatyzatory - przynajmniej w pomieszczeniach od południa - a ja jeszcze nie mam elewacji i tynków więc czas byłby w sam raz.
Napiszcie coś
please

odaro
01-07-2009, 15:05
Mnie chodzi taki szalony pomysł żeby zrobić chłodzenie na pompie ciepła ale powietrznej i klimakonwektorach.

Wszyscy odradzają chłodzenie przez podłogówkę z powodu jak twierdzą nieprzyjemnego odczucia zimnej podłogi aczkolwiek jest to wykonalne tylko musisz mieć system sterowania oparty na czujnikach punktu rosy.


Natomiast ja chce zrobić instalację taką że mam kocioł gazowy kondensacyjny na początek a w przyszłości dołączę powietrzną pompę ciepła i klimakonwektory.

Tylko że powietrzną pompę ciepła wykorzystywać głownie do klimatyzacji ale też do ogrzewania.

Problem jest tylko taki że jak dotychczas nie znalazłem hydraulika który podjął by się realizacji takiej instalacji.

ravbc
01-07-2009, 19:13
Ja mam glikolową PC i klimakonwektory zasilane glikolem z dolnego źródła PC. Wydaje mi się, że to chyba jedyne sensowne rozwiązanie, które daje jako taki komfort (poza klimatyzacją wprost, czy też z PC powietrznej). Niestety nie potrafię ocenić jak skutecznie to działa, bo... dopiero to uruchomiłem, a nie było jeszcze dość ciepło, żebym musiał z tego korzystać ;-)
Ważna uwaga: żeby móc taką instalację wykonać potrzebne są klimakonwektory zasilane cieczą (a nie czysto elektryczne). Takich jest mniej, są gabarytowo większe i zwykle także droższe, bo do większych instalacji przewidziane.
Co do chłodzenia domu przy użyciu podłogówki, to ja zdecydowanie odradzam. Podłoga latem i tak jest chłodna (no bo nie ma grzania), a jak jeszcze zostanie dodatkowo schłodzona, to będzie po prostu nieprzyjemna (przynajmniej tak to widzę).
Gdyby jednak chłodzenie powierzchniowe przy użyciu podłogówki chcieć uruchomić, to trzeba uważać aby nie przekroczyć punktu rosy, czyli nie oziębić podłogi do tego stopnia, żeby na niej zaczęła się wykraplać woda. Niestety nie da się jednoznaczie podać o ile można schłodzić podłogę, bo to zależy od wilgotości względnej panującej w danym pomieszczeniu. Przy panującej ostatnio deszczowej pogodzie ludzie raportowali wilgotość względną na poziomie nawet ponad 70%. Chłodzenie powierzchniowe w takich warunkach jest nierealne.

odaro
01-07-2009, 19:56
Ja mam glikolową PC i klimakonwektory zasilane glikolem z dolnego źródła PC. Wydaje mi się, że to chyba jedyne sensowne rozwiązanie, które daje jako taki komfort (poza klimatyzacją wprost, czy też z PC powietrznej). Niestety nie potrafię ocenić jak skutecznie to działa, bo... dopiero to uruchomiłem, a nie było jeszcze dość ciepło, żebym musiał z tego korzystać ;-)
Ważna uwaga: żeby móc taką instalację wykonać potrzebne są klimakonwektory zasilane cieczą (a nie czysto elektryczne). Takich jest mniej, są gabarytowo większe i zwykle także droższe, bo do większych instalacji przewidziane.
.

Jakiej firmy klimkonwektory masz zainstalowane.

Jaki rodzaj przypodłogowe, sufitowe...

Jak poradziłeś sobie z odprowadzeniem skroplin szczególnie na poddaszu.

ewadora
01-07-2009, 23:07
Czyli wynika z tego ,że nalezy dac sobie spokój z projektem chłodzenia podłogi -szkoda.
Co do tych klimakonwektorow-to drogie pewnie to ustrojstwo i trzeba by 1 na każde pomieszczenie - czy tak?

ravbc
02-07-2009, 09:17
Klimakonwektory całkiem tanie nie są, no i działają tylko w jednym pomieszczeniu.
Mając wentylację mechaniczną (co najmniej nawiewną) można zaryzykować wsadzenie chłodnicy kanałowej spiętej z dolnym źródłem PC w kanał czerpni powietrza. Tylko, że to po pierwsze wymaga chłodnicy sporej mocy, po drugie przewymiarowania wentylacji, po trzecie prawidłowego ułożenia kanłów wentylacyjnych (głównie chodzi o ich izolację termiczną), aby uniknąć ryzyka skraplania się wilgoci na nich. No i wreszcie po czwarte nie pozwala na regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna (choć przy chłodzeniu powierzchniowym to akurat też jest mało realne)...

odaro
02-07-2009, 10:52
ravbc a moje pytanie napisz coś

ravbc
02-07-2009, 11:41
Jakiej firmy klimkonwektory masz zainstalowane.
Jaki rodzaj przypodłogowe, sufitowe...
Jak poradziłeś sobie z odprowadzeniem skroplin szczególnie na poddaszu.
Ja ma klimakonwektory AERMEC. Rozpatrywaliśmy Daikina, Trane i Aermeca właśnie. Ten ostatni wyszedł po prostu najtaniej. Poza tym były drobne różnice w wyposarzeniu i przede wszystkim mocy zainstalowanych wymienników.
Ja mam zainstalowany jeden sufitowy (zabudowany w suficie) i jeden przyścienny/podsufitowy (u mnie wisi se na ścianie pod sufitem).
Co do skroplin, to po prostu jest rurka, w która one se te skropliny pompują. Drugi koniec rurki wpięty jest w kanalizę (przez syfon oczywiście). Nie wiem co szczególnego jest na poddaszu ze skroplinami. Lecą w dół tak samo jak te z parteru ;-)

ewadora
02-07-2009, 11:58
SZkoda ,ze wcześniej nie wiedziałam o tych klimakonwektorach.Wtedy zamiast ogrzewania sciennego w niektórych pomieszczeniach dałabym klimakonwektory - cena pewnie podobna a można grzac i chłodzić.
Ciekawe czy ogrzewanie ścienne byłoby lepsze do chłodzenia jak podłogowe - czy to te same problemy?

ravbc
02-07-2009, 12:25
Cena klimakonwektorów pewnie niższa niż ściennego, ale też i komfort grzania inny (to jest grzanie powietrzne, które żeby było wydajne musi robić spory "przeciąg").
Co do chłodzenia, to ścienne ma nieco mniej problemów niż podłogówka, ale nie na tyle mniej, żeby to coś zmieniło. Jedyna ważna rzecz: jak się zaczną ściany "pocić", to nikt się na nich nie pośliźnie ;-)

odaro
02-07-2009, 12:47
Jakiej firmy klimkonwektory masz zainstalowane.
Jaki rodzaj przypodłogowe, sufitowe...
Jak poradziłeś sobie z odprowadzeniem skroplin szczególnie na poddaszu.
Ja ma klimakonwektory AERMEC. Rozpatrywaliśmy Daikina, Trane i Aermeca właśnie.

W jakiej firmie kupowałeś swoje klimakonwektory?

Kto je montował hydraulik czy firma która je sprzedaje?



Ja mam zainstalowany jeden sufitowy (zabudowany w suficie) i jeden przyścienny/podsufitowy (u mnie wisi se na ścianie pod sufitem).
Co do skroplin, to po prostu jest rurka, w która one se te skropliny pompują. Drugi koniec rurki wpięty jest w kanalizę (przez syfon oczywiście). Nie wiem co szczególnego jest na poddaszu ze skroplinami. Lecą w dół tak samo jak te z parteru ;-)

Czyli masz w sumie 2 klimakonwektory ten podsufitowy masz na poddaszu?

ravbc
02-07-2009, 13:12
W jakiej firmie kupowałeś swoje klimakonwektory?
Kto je montował hydraulik czy firma która je sprzedaje?
W zaprzyjaźnionej. ;-) Oczywiście od dystrybutora polskiego. Dystrybutor tylko sprzedaje, więc montował kto inny. Wielkiej filozofii w tym nie ma.

Czyli masz w sumie 2 klimakonwektory ten podsufitowy masz na poddaszu?
Żaden nie jest na poddaszu ;-)

odaro
03-07-2009, 09:25
[quote=odaro]
Żaden nie jest na poddaszu ;-)

W widzisz jakbyś miał na poddaszu to byś wiedział jaki może być problem z odprowadzeniem skroplin.

ravbc
03-07-2009, 14:56
W widzisz jakbyś miał na poddaszu to byś wiedział jaki może być problem z odprowadzeniem skroplin.
Chyba nie czaję. Możesz podać jakieś przykłady?

odaro
05-07-2009, 20:20
[quote=odaro]
Ja ma klimakonwektory AERMEC. Rozpatrywaliśmy Daikina, Trane i Aermeca właśnie. Ten ostatni wyszedł po prostu najtaniej. Poza tym były drobne różnice w wyposarzeniu i przede wszystkim mocy zainstalowanych wymienników.


ravbc chce Cię jeszcze podpytać o Twoje klimakonwektory.

Czy wypróbowałeś już je do chłodzenia? Przy chłodzeniu wodę o jakiej temperaturze podajesz moc chłodnicza jest zazwyczaj podawana dla wody o temp 7st C. Twoja pompa ciepła jakie najniższe parametry wody może uzyskać.

Jak jest z hałasem wentylatorów czy jest bardzo słyszalny?

ravbc
05-07-2009, 22:17
Czy wypróbowałeś już je do chłodzenia?
Nie ;-)

Przy chłodzeniu wodę o jakiej temperaturze podajesz moc chłodnicza jest zazwyczaj podawana dla wody o temp 7st C. Twoja pompa ciepła jakie najniższe parametry wody może uzyskać.
Tak jak pisałem, zasilam je wprost glikolem z dolnego źródła pompy ciepła. W tym wypadku 7stopni, to niemal najwyższa temperatura na jaką można liczyć... ;-)

Jak jest z hałasem wentylatorów czy jest bardzo słyszalny?
Słyszalny jest, zwłaszcza przy większych prędkościach. Czy przeszkadza nie wiem, nie testowałem na dłuższą metę.

PS. Co to za problemy ze skroplinami na poddaszu?

odaro
05-07-2009, 23:30
[quote=odaro]

PS. Co to za problemy ze skroplinami na poddaszu?

U mnie na poddaszu mam miejsce tylko na klimakonwektory podsufitowe albo ścienne i teraz jest problem jak sensownie odprowadzić grawitacyjnie skropliny.

Niestety problem nie został rozwiązany na razie stanęło na pompkach do skroplin.

ravbc
05-07-2009, 23:52
U mnie na poddaszu mam miejsce tylko na klimakonwektory podsufitowe albo ścienne i teraz jest problem jak sensownie odprowadzić grawitacyjnie skropliny.
Niestety problem nie został rozwiązany na razie stanęło na pompkach do skroplin.
Mój klimakonwektor podsufitowy ponoć sam z siebie pompuje skropliny parę centymtrów wyżej, więc podwieszany sufit wystarcza. Ten podsufitowy tak nie umie i będzie miał pompkę, aczkolwiek gdybym wcześniej go przewidział, to była spokojnie możliwość zrobienia odpływu grawitacyjnego.
Tak czy owak, nie widzę problemu ;-)

ewadora
08-07-2009, 09:46
Napiszcie jakie przepusty należy zostawić dla tych klimakonwektorów?
Rozumiem ,ze jakiś przewód do odprowadzenia skroplin spod sufitu do kanalizacji -jakiej średnicy? , z czego?( mozna to podpiąć pod kanalizację z umywalki?)
Oraz drugi doprowadzający czynnik chłodniczy? ( wodę?) z pompy ciepła do klimakonwektora.
Pytam dlatego,że tynki jeszcze nie wszedzie połozone a i dom nie ocieplony to moze te rurki sobie na tym etapie połoze przy udziale niewielkiego kucia ( bez większej demolki :).
Rozumiem ,że jesli w rachube wchodzi chłodzenie 4 pomieszczen to trzeba bedzie kupic 4 klimakonwektory?
Jaka mniej wiecej moze byc cena takiego klimakonwektora?

ewadora
08-07-2009, 09:54
I jeszcze jedno pytanko - jak taki klimakonwektor chłodzi ?- rozumiem ,ze przez nadmuch -pobiera powietrze z pomieszczenia - schładza go na jakims wymiennikui wypuszcza?
Ciekawe czy sa konstrukcje do obsługi 2 pomieszczen na raz?

odaro
08-07-2009, 14:51
I jeszcze jedno pytanko - jak taki klimakonwektor chłodzi ?- rozumiem ,ze przez nadmuch -pobiera powietrze z pomieszczenia - schładza go na jakims wymiennikui wypuszcza?
Ciekawe czy sa konstrukcje do obsługi 2 pomieszczen na raz?

Klimakonwektory mogą mieć instalację dwururową albo czterorurową jak chcesz jedno pomieszczenie chłodzić a drugie ogrzewać :)

Do domku jednorodzinnego wystarczy 2 rurowa w zupełności do tego dochodzi 3 rura do odprowadzenia skroplin.

Tyle teorii jak konkretnie to mać rura tego jeszcze nie wiem bo temat jest prawie nie znany hydraulikom a firmy od klimatyzacji za bardzo się cenią.

ravbc
08-07-2009, 15:23
Klimakonwektor to funkcjonalnie to samo, co "wewnętrzny moduł" klimatyzatora typu split. To oznacza, że potrzeba ich co najmniej tyle, ile chłodzonych ma być pomieszczeń. Klimakonwektory 2 rurowe zasilane są jedną rurą (druga to powrót). W związku z tym przełączenie z grzania na chłodzenie (lub odwrotnie) wymaga zmiany czynnika. Po ludzku: żeby zamiast grzać zaczął chłodzić, trzeba go zasilić zimną zamiast ciepłą wodą. Klimakonwektory 4-rurowe, mają niezależne (osobne) zasilanie w czynnik grzewczy i chłodniczy, więc mogą na zmianę grzać i chłodzić, bez kombinacji w instalacji hydraulicznej. Wszystkie klimakonwektory mają jakieś odprowadzenie skroplin (bo przy chłodzeniu one praktycznie zawsze powstają), zwykle służy do tego kolejna rura.

Podsumowując: jeśli ma tylko chłodzić, to 2-rurowy wystarczy.

ewadora
08-07-2009, 15:41
CZyli ujmując "po babsku" :
muszę na obecnym etapie doprowadzić do każdego pomieszczenia z klimą -po 2 rury od pompy ciepła - na doprowadzenie i odprowadzenie czynnika chłodniczego ( ale czy to jest woda? - czy to co krąży w dolnym źródle pompy ciepła?) oraz rurkę od skroplin do kanalizacji - czy tak?
No i jeszcze ta cena? Odaro przyznaj sie ile kosztowały twoje? I moze podaj konkretny typ- bo nie wiem jak tego szukać w internecie - coby nie były na prąd :)

ravbc
08-07-2009, 16:07
Czynnik chłodzący, to niekoniecznie musi być woda (i praktycznie nigdy nie jest) - najczęściej to jakiś roztwór jakiegoś glikolu. Tak jak pisałem u mnie jest to glikol z dolnego źródła PC.
Rury dokładnie 3. Dwie (zasilanie i powrót) warto dobrze zaizolować, żeby ściany nie wychładzały i się tam nie "pociły".
A szukać należy albo klimakonwektor, albo z angielskiego fan-coil.

odaro
08-07-2009, 16:44
Cena jest zależna od mocy ale musisz uśrednić tak ok. 400-450 Euro ale jeszcze nic kupiłem to Ravbc już kupował i chwalił się że w dobrej cenie to może się przyzna :wink:

Jak masz system dwururowy też może grzać nie tylko chłodzić.

Podobno wiodącym producentem jest Galletii.

Co do ilości klimakonwektrów przez cenę trudno dać go do każdego pomieszczenia ale jak kuchnia i jadalnia jest otwarta na salon to czasami wystarczy tylko jeden :)

Aha jeszcze mi się przypomniało czynnikiem oddającym chłód w klimakonwektorach jest woda o temp ok. 7stC

ewadora
08-07-2009, 19:38
Napiszcie jeszcze jaka będzie przewaga zastosowania klimakonwektorów nad klimatyzatorami tupu split. Bo cena zakupu sprzętu do instalacji jest raczej na niekorzyść klimakonwektorów. Ja korzyść widze w tym momencie w zużyciu energii - klimatyzatory czerpią prąd z gniazdka i zmieniają to na moc chłodnicza natomiast klimakonwektory korzystaja z DZ pompy ciepła ( rozumiem,że tak jak dla grzania będzie to moc pobierana o wiele mniejsza (3x?)- czy mam rację?
Do tego trzeba jeszcze pomysleć o zakupie pompy ciepła ,która będzie miała możliwośc regulacji swojej mocy ( cieplnej/chłodniczej) tak , aby w lecie pracować z mniejszym poborem prądu -czy mam rację? ( np. NIBE Fighter 1240 ?)

odaro
08-07-2009, 20:13
Klimatyzatory powiedzmy "klasyczne" w systemie Multi-Split czyli jedna jednostka centralna a kilka wewnętrznych wychodzi tak samo lub drożej niż powietrzna pompa ciepła + klimakonwektory.

ravbc
08-07-2009, 21:56
Moje klimakonwektory mają działać niezależnie od pompy ciepła. Tj. mógłbym jej w ogóle nie mieć, a klimakonwektory by działały tak samo jak mają działać teraz. Wszystko piszę w trybie przypuszczającym, bo jak na razie nie miałem okazji przetestować tego w praktyce. Jeśli chodzi o zużycie prądu przez takie rozwiązanie, to jedyne co tam prąd bierze to wentylatory (w klimatyzatorach też być muszą) i pompki obiegowe glikolu. Innymi słowy: chłód przy tym rozwiązaniu jest prawie za darmo ;-)
Co do ceny moich klimakonwektorów, to... nie znam jej. :-)

odaro
08-07-2009, 22:51
Moje klimakonwektory mają działać niezależnie od pompy ciepła. Tj. mógłbym jej w ogóle nie mieć,

Nie rozumiem to co jest źródłem chłodu a czym ogrzewania sam klimakonwektor nie wystarczy.

ravbc
09-07-2009, 09:34
Źródłem chłodu jest oczywiście grunt. A chłód ten jest pobierany przez kolektor pompy ciepła. Ten kolektor jest wpięty wprost na zasilanie klimakonwektora.
Dlaszej cześci pytania nie rozumiem...

ewadora
09-07-2009, 10:27
A jaka masz pompe ciepła?
Z wbudowanym systemem do chłodzenia - czy oddzielnie kupiony system?
Rozmawiałam dzis z przedstwicielem NIbe ( ale rozprowadzaja i inne pompy) i twierdzi -że można kupic albo pompe z w budowanym modułem albo póżniej dokupic taki moduł do praktycznie każdej pompy ciepła -obydwa rozwiązania mają kosztowac tak samo.
I jeszcze jedno pytanie- czy takie klimakonwektory wymagaja gniazdka siłowego ?- chyba nie.
A zwykłe klimatyzatory?

ravbc
09-07-2009, 10:47
Mam pompę bez żadnego cudownego modułu chłodniczego. Powtarzam: w mojej instalacji, do działania klimakonwektorów niezbędne jest istnienie kolektora gruntowego, przypadkowo wykorzystywanego także przez pompę ciepła. Sama pompa ciepła jest zupełnie niepotrzebna (do chłodzenia).
Jak się uprzeć to klimakonwektor można zasilać z akumulatora, bo to na prawdę mało prądu bierze (tyle co kilka żarówek). ;-)

ewadora
12-08-2009, 22:21
RAvbc - napisz czy korzystałes juz ze swoich klimakonwektorów?
Jak to "hula"?
A może nie trzeba było.
W tym roku wakacje gorące. Słyszałam jednak ,ze jeśli dom dobrze zaizolowany styropianem to upałów tak się nie odczuwa - to może klima nie będzie taka konieczna?
Ja cały czas intensywnie nad tym myślę - i ciągle nic. Chciałam doprowadzić te rurki - aby kiedys móc cos podłaczyć -ale przeraża mnie pozostawienie w 4 pomieszczeniach rurek podłaczonych do kanalizy ( a jak będzie zapaszek?) do tego jeszcze po 2 rury w ścianach ( otwarte? na zewnątrz)- a może to wszystko niepotrzebne?
poradźcie coś plizzz. Tynkarze własnie weszli -czyli pozostał mi pewnie 1 dzien na dumanie - a potem to juz będzie "po zawodach".
a moze jeszcze ktoś sie odezwie?

pozdrawiam

odaro
12-08-2009, 23:03
RAvbc - napisz czy korzystałes juz ze swoich klimakonwektorów?
Jak to "hula"?
A może nie trzeba było.
W tym roku wakacje gorące. Słyszałam jednak ,ze jeśli dom dobrze zaizolowany styropianem to upałów tak się nie odczuwa - to może klima nie będzie taka konieczna?
Ja cały czas intensywnie nad tym myślę - i ciągle nic. Chciałam doprowadzić te rurki - aby kiedys móc cos podłaczyć -ale przeraża mnie pozostawienie w 4 pomieszczeniach rurek podłaczonych do kanalizy ( a jak będzie zapaszek?) do tego jeszcze po 2 rury w ścianach ( otwarte? na zewnątrz)- a może to wszystko niepotrzebne?
poradźcie coś plizzz. Tynkarze własnie weszli -czyli pozostał mi pewnie 1 dzien na dumanie - a potem to juz będzie "po zawodach".
a moze jeszcze ktoś sie odezwie?

pozdrawiam

Mam takie same dylematy ale ja na razie się jeszcze nie podałem chociaż nie mogę znaleźć wykonawcy. Okoliczni hydraulicy nie mają o tym pojęcia.

Myślę że na poddaszu klimatyzacja przydałby się. Mimo ocieplenia tam zawsze jest gorąco tylko mniej lub bardziej.

odaro
17-08-2009, 09:25
Ewadora i jak ostatecznie postanowiłaś montujesz klimakonwektory?

Ravbc zglądasz jeszcze do tego wątku?

Napisz jak masz zrobione zasilanie klimakonwektorów tzn. jakie rury masz podprowadzone - miedziane w izolacji chłodniczej czy jakieś PCV w izolacji.

ewadora
17-08-2009, 09:58
Ostatecznie nie montuję :(. Nie mam kogoś mądrego coby mi to zrobił -
Mam straszny mętlik w głowie. Ewentualnie myślę o podszykowaniu instalacji pod klimatyzatory typu split dla 4 pomieszczen -zasilane z 1 jednostki zewnętrznej -ale jak siebie znam to pewnie to też nie wypali ( liczę na to ,że może jednak nic nie trzeba będzie - bo budynek dobrze zaizolowany , okna od południa na dole pod balkonem a na górze pod wysuniętym okapem dachu ). W końcu Ravbc -ma wszystko zamontowane i nie używa - więc pewnie pomimo upałów nie trzeba :).
Pewnie za rok będe zła ,że nic nie zrobiłam. Z drugiej strony nie bardzo mam ochotę zostawiać w ścianie otwory połączone z kanalizacją ,do tego nie wiadomo jakie rury od pompy ciepła? Bez dobrego majstra sama nic nie zrobię ( moi hydraulicy nie znają tematu)- a póki co mam tylko propozycje montażu klimatyzatorów .

odaro
17-08-2009, 10:41
Ostatecznie nie montuję :(. Nie mam kogoś mądrego coby mi to zrobił -
.

Mam ten sam problem i jestem już wyczerpany całą sytuacją.

Myślałem że dowiem się coś od Ciebie :)

mario0658
17-08-2009, 12:00
witam wszystkich

Aktualnie przerabiam ten temat i oto wyniki moich dociekiwan oraz obliczen kosmicznych pani od takich wlasnie kombinacjii:

Wiec tak po pierwsze pompa ciepla (jaka to jeszcze nie wiem) z wymiennikiem pionowym ,oczywiscie tylko i wylacznie podlogowka.
Idac za ciosem kolejna sprawa jest rekuperator (jak szalec to szalec).
I tu zaczynaja sie komplikacje ze spieciem tego do "kupy"...
Bedzie klimakonwektor kanalowy wstawiony na glownym wyjsciu z rekuperatora.Zasilany bedzie przez wymiennik pionowy pompy ciepla (tryb pasywny) badz dla ekstremalnych sytuacji bedzie mozna wlaczyc tryb aktywny (pompa bedzie dodatkowo schladzac glikol a cieplo "pchac" w grunt.
Oczywiscie tryb pasywny bedzie znacznie ekonomiczniejszy (pompa jest wylaczona ,pracuja tylko pompki obiegowe i reku)

Klima realizowana za pomoca podlogi to naprawde porazka wlasnie ze wzgledu na zimna podloge i ten nieszczesny punkt rosy. Zreszta nie usmiecha mi sie latem smigac po domku w filcowych paputkach :)

Jest to dosc skomplowany system zaworow i przepustnic w rekuperacjii.
Chcialbym miec mozliwosc regulacjii temperatury w kazdym pomieszczeniu z osobna i wylaczyc klime gdzie nie jest aktualnie potrzebna...
Tyle jesli chodzi o zamysl, zycie zweryfikuje pewnie kilka rzeczy jak dostane kosztorys :)
Wszystko sterowane za pomoca PLC Fateka :) ( takie cudo - inteligentny dom, ale i bez niego "da rady" )

Dla tych ,co mysla o dodaniu takiego ustrojstwa proponuje zrobic te rzeczy :
- dwie rurki dobrze zaizolowane termicznie "puscic" miedzy reku a pompa ciepla (o ile te rzeczy planuja)
-pomyslec nad odprowadzeniem skroplin od miejsca podlaczenia klimakonwektora do kanalizy
- po jednej skretce na pokoj do czujnika temp. (kabel sieciowy do komputera) i zeby sie zbiegaly w ustronnym miejscu ,plus kabelek do reku i pompy ciepla (ten sam)
- pomyslec jak dlawic przeplyw powietrza do pomieszczen (regulacja ilosci zimnego powietrza)

odaro
17-08-2009, 12:37
mario wszystko to ładnie wychodzi ale na papierze jak to zrobić w realu już to nie jest takie proste.

ewadora
17-08-2009, 13:14
Iu mnie nie ma reku :cry:

mario0658
17-08-2009, 13:39
widzialem na wlasne oczy taki system , ktory stoi od 3 lat. I dziala jak nalezy.
U siebie chce tym sterowac PLC ale jak pisalem mozna zastosowac prostsze rozwiazanie.
Trzeba kilka spraw przewidziec wczesniej - na poziomie SSO ( np wysokosc pomieszczenia aby schowac niemale rurki)
Nie jest to technologia kosmiczna ale komplikuje zwykla istalacje ogrzewania.
Co do kosztow to klimakonwektor naprawde spory to wydatek ok 2200zl
http://www.bromar.com.pl/index.php?a=opis&k=61&id=95&467e_=5fce9da86be09b5e7736fe16e9775d68
fachowcy od reku powinni sobie z zamontowaniem poradzic. Reszte zalatwia srednio kumaty hydraulik i bedzie klima wlaczana recznie - przekrecajac 2 zawory trojdrozne:) albo termostat pokojowy ,taki na bimetalu do tego silowniki do zaworkow i automatyka gotowa.

Czytalem gdzies na forum jeszcze o gruntowym wymienniku- korzysc i latem i zima. Moze to bedzie opcja ....

ewadora
17-08-2009, 17:36
.
Co do kosztow to klimakonwektor naprawde spory to wydatek ok 2200zl

A ja potrzebuję klimatyzowac 4 pomieszczenia :( -czyli to ogromny wydatek.
Mam jeszcze ogrzewanie ścienne - może tutaj zawalczę w dziedzinie klimy :-?

adam_mk
17-08-2009, 18:21
Każdy zacieniony m2 powierzchni podłogi normalnie nasłonecznionej to 1000W mocy chłodniczej mniej!
Może tędy droga?
Markizy jakieś?
Adam M.

mario0658
17-08-2009, 20:16
Kimakonwektory zaczynaja sie od kilku stuwek....
ten co podalem (2200zl) to jest potezny :)
Sam mysle czy zastosowac jeden duzy czy osobno na kazde pomieszczenie .
Zaczekam na werdykt pani od "tych spraw" :)

Tak sobie mysle ze chyba latwiej jest sterowac moca chlodnicza za pomoca elektozaworu na rurce niz przepustnic w reku, bo odcinajac przepustnica chlod , odcinam tez wentylacje ...

ravbc
19-08-2009, 21:11
Przyznam, że ja jeszcze ciągle nie przetestowałem wydajności moich klimakonwektorów. Poza tym, że w ogóle działają (bo powietrze tłoczą) to w zasadzie nic więcej nie wiem ;-) Powodów jest kilka: pomieszczenia, w których są zamontowane się nie przegrzewały, a klimat wewnątrz całkiem znośny. Być może ma w tym swój udział GWC wykorzystywane non-stop do wentylacji, być może pomaga całkowite zacienienie największych okien, być może słabo wykorzystujemy te pomieszczenia, a być może po prostu jesteśmy ciepłolubni... ;-)
Co do klimakonwektorów kanałowych to raczej odradzam takie pomysły. Sterowanie ilością dostarczanego chłodu jest trudne w takim wypadku, wymagane są większe wydatki wentylacyjne (a więc i znaczące przewymiarowanie całej instalacji - co nie pozostaje bez wpływu na jej koszt), no i wreszcie istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej na zewnętrznych ściankach rur, czyli wewnątrz ich izolacji, co spowoduje praktyczną bezużyteczność tejże izolacji w charakterze izolacji termicznej ;-)
Klimakonwektory to nie są całkiem tanie urządzenia, bo do wydajnej pracy potrzebują sporych wymienników ciecz-powietrze, ze względu na małe różnice temperatur.
Czy warto? Nie wiem. Sam nie jestem przekonany, ale ja je w zasadzie "dostałem w prezencie", tyle że za niego zapłaciłem ;-)

Coś mi się wydaje, że za bardzo nie pomogłem... ;-)

Z całą pewnością warto (jak zawsze) posłuchać rad Adama i zadbać o osłonięcie otworów okiennych przed największym słońcem (co najtrudniejsze jest w przypadku okien zachodnich, bo słońce wtedy nisko, a grzeje mocno). Lepiej zapobiegać, niż leczyć...

odaro
19-08-2009, 21:44
Coś mi się wydaje, że za bardzo nie pomogłem... ;-)



Napisz chociaż rury zasilające masz w miedzi czy PCV jeżeli PCV to jaki rodzaj, producent? Jaka średnica rury masz u Siebie.

odaro
19-08-2009, 22:02
widzialem na wlasne oczy taki system , ktory stoi od 3 lat. I dziala jak nalezy.

Napisz coś więcej o tej instalacji jak wygląda przełączanie z grzania na chłodzenie.



Trzeba kilka spraw przewidziec wczesniej - na poziomie SSO ( np wysokosc pomieszczenia aby schowac niemale rurki)



Nie małe rurki o czym piszesz?

Mnie się wydawało że 3/4 cale wystarczy.

ravbc
20-08-2009, 06:20
Napisz chociaż rury zasilające masz w miedzi czy PCV jeżeli PCV to jaki rodzaj, producent? Jaka średnica rury masz u Siebie.
Akurat zasilanie klimakonwektorów zrobione jest z miękkiej miedzi. Łatwiej ułożyć, średnice mniejsze, więc otulina tańsza (bo to musi być ta chłodnicza - czarna - szczelnie łączona), no i "była na stanie".

Tak mnie jeszcze naszło co do tego zostawienia rurek podłączonych do kanalizacji: po pierwsze muszą być zasyfonowane, a po drugie można je przecież zatkać.

ravbc
20-08-2009, 06:29
widzialem na wlasne oczy taki system , ktory stoi od 3 lat. I dziala jak nalezy.
Napisz coś więcej o tej instalacji jak wygląda przełączanie z grzania na chłodzenie.
Trzeba po prostu wyłączyć zasilanie klimakonwektora. Wersje kanałowe chłodzą powietrze wentylacyjne, jeśli nie masz ogrzewania powietrznego (odradzam), to grzania w ten sposób nie zrobisz (sensownie).



Trzeba kilka spraw przewidziec wczesniej - na poziomie SSO ( np wysokosc pomieszczenia aby schowac niemale rurki)
Nie małe rurki o czym piszesz?

Mnie się wydawało że 3/4 cale wystarczy.
Chodzi oczywiście o rury wentylacji mechanicznej, bo przy klimakonwektorach kanałowych, to powietrze "dostarcza" chłód do pomieszczenia.

Zastanawiałem się kiedyś, czy sobie takiego czegoś nie wstawić, ale ilość potencjalnych problemów mnie zniechęciła, choć instalację mam tak zrobioną, że rury z glikolem do zasilania takiego klimakonwektora kanałowego miały by u mnie coś tak z 1 metr długości ;-) Inna rzecz, że nadal jestem w stanie to w dowolnym momencie dołożyć. Tylko, że nie widzę sensu...

mario0658
20-08-2009, 08:04
Rurki od glikolu dokladnie jak napisal ravbc :)
Sterowanie z kazdego pokoju termostatem pokojowym (takim zwyklym na bimetalu) Dziala on dla kimy i ogrzewania do tego zaworki z silowniczkami na rurki glikolu. Proste a skuteczne.
U siebie planuje cos w tym stylu z tym ,ze sterowanie bedzie za pomoca plc fateka z panela dotykowego.Chcialbym w ten sposob zlikwidowac te termostaty i w ogole wszystkie "ladne" sterowniki .Czujniki temp zamontuje na wlotach i wylotach reku w kazdym pomieszczeniu.
Caly czas czekam na wycene tego ustrojstwa.Pewnie werdykt zaboli :)

mario0658
02-09-2009, 12:58
I nadszedl dzien "werdyktu" 150 kzl .... bez komentarza ( w tym podlogowka i wszystkie rurki w domku oraz klimakonwektory i reku)
Wiec jak myslalem na poczatku - beda zmiany :)
Stanelo na tym :
Reku o wydajnosci 400m^3 na kubature domku jakies 700m^3 sadze ze starczy w normalnych warunkach ( w razie gosci przepustnica bedzie czesciowo zamykac gore domku dla reku)
Klimakonwektory kanalowe umieszczone w kazdym pomieszczeniu z osobna,regulacja temperatury przez czujniki na wlotach reku i beda wl/wyl wentylatory na poszczegolnych klimakonwektorach. Pompka obiegowa (dolne zrodlo z glikolem) dla zasilania ich bedzie sie wlaczac jesli ktorys zostanie wlaczony przez automatyke. Beda one pobierac powietrze z tego pomieszczenia ,ktore beda chlodzic i po "przemieleniu" wyrzucac przez kratke.
Umieszcze je w suficie w taki ozdobnym obnizeniu z k/g. Kratka bedzie na tyle duza aby w razie awarii mozna bylo je wymontowac w celu naprawy.

W ten sposob mam rekuperator pracujacy jak nalezy i chlodek tam gdzie i kiedy potrzebuje. Zasilanie bedzie na rurkach albo miedzianych albo plastik oczywiscie dobrze zaizolowane termicznie. Skropliny z poddasza beda odprowadzane grawitacyjnie a te z parteru raczej bede musial zastosowac pompke (chyba ,ze uda sie cos wykombinowac)
Calosc kontrolowana z plc (ustawia sie temp dla danego pomieszczenia i reszte robi komp)
Instalacje reku i klimakonwektorow bede robil samodzielnie ( po przestudiowaniu porad guru wentylacjii adama m.k. :)
Reszta wyjdzie podczas prac , nie sadze ,ze jest to technologia kosmiczna ,wiec powinienem "dac rady"
Jesli ktos ma jakies sugestie co do mojego systemu ,to bardzo prosze o komentarze :)

art_boss
15-09-2009, 18:10
Projektując własną instalację znalazłem żródło tanich klimakonwektorów kanałowych (mniej niż 250PLN/szt) , ale idealnych do wszelkiej maści zabudowy czy przeróbek.
Mają dwa niezależne obwody płynowe miedź 3/4", grzanie 1kW + chłodzenie 2.5kW (chociaż znalazłem też w innym opisie że dużo więcej), tackę na kondensat z odpływem 3/4".
Obydwa obwody są wykonane z tych samych rurek miedzianych, przy czym chłodzenie jest zrobione z 3 rurek a chłodzenie z jednej, można je połączyć równolegle i powiększyć moc jednego z działań.
U mnie zamierzam je dać pod parapetami w pionie troszkę modyfikując (wymiana turbiny trochę zbyt energożernej AC na zestaw wentylatorów DC, takich niskoszumowych do chłodzenia PCtów, idealnie pasują i będą się ładnie sterowały, nawet bezpośrednio 0-10V).
Oprócz tego wykorzystam je w normalnym położeniu na sufitem w salonie i w piwnicach, oraz chodzi mi po głowie zrobić z nich także wymiennik do GWC glikolowego i odzyskiwacz do ciepła z serwerowni.
Znalazłem już producenta blach do wentylacji co obiecał zrobić przejście z kanału prostojkątnego na rury okrągłe coby je można na nawiewy albo po rekuperatorze na ruraż zapiąć.
Patrzyłem też na materiał rurek i wydaje mi się, że spoko poza glikolem możnaby bezpośrednie odparowanie na tym zrobić.
Pomysłów mi rzuciła się masa, dziś pogadałem z firmą co to wyprzedaje, mają ponad dwieście sztuk, więc można poszaleć.
Z tego co wiem to linków nie można dawać na forach, więc pozostaje do dyspozycji na priv.

odaro
15-09-2009, 19:19
U mnie zamierzam je dać pod parapetami w pionie troszkę modyfikując
Z tego co wiem to linków nie można dawać na forach, więc pozostaje do dyspozycji na priv.

To ja czekam na priva

adam_mk
16-09-2009, 10:43
Jeżeli można, to też proszę o namiar.
Pozdrawiam Adam M.

art_boss
16-09-2009, 15:09
Poszło.
Po wydłubaniu z chińskich cynkowanych blaszek wymiennika wygląda jeszcze zgrabniej.
W tej hurtowni są także tanie rury miedziane w zwojach i inne potrzebne rzeczy do zabaw z ciepłem i zimnem.
Mają też ścisły odpowiednik R22 niewymagający wymiany oleju za znośne w porównaniu z Dupontem pieniądze.

Uwagi na podstawie autopsji pacjenta:
- ta metryczka na nim to jakiś żart, silnik jest 65W, na metryczce 98, i tak na trzecim biegu daje konkretnie, rozdmuchałem najstarsze kurze "na warstacie",
- sądząc po wielkości lamelowni bardziej prawdopodobne wydają się podawane przez rosjan parametry (wpisać w google "AFC-68HC"),
- nigdzie nie ma przy jakich parametrach czynników są te moce podawane, zakładam że te podawane przez polaków przy 7 i 50 a przez ruskich pewnie niżej i wyżej

mario0658
18-09-2009, 00:25
I jednak sie skusilem ,zakupilem 9 sztuk :)
Jeszcze nie wiem gdzie je zastosuje ale przy takiej cenie to warto :)

Tak sie zastanawiam ile sztuk mi bedzie potrzebne do pomieszczenia ok 70m^2 dobrze ocieplonego domu z 2 oknami po 5m^2 od wschodu.
Echh musze znowu szukac po forum jak to wyliczyc :)

art_boss:
Juz cos kombinowales z nimi ?
Do mnie wlasnie jedzie dostawa :) teraz to juz nie mam wyjscia i musze je jakos upchac :)
Myslales juz na temat wentylow na stale napiecie ? hmmm sam sie zastanawiam nad przerobka ich , tylko czy to bedzie sie oplacalo w koncu nie beda one pracowac non stop i to na pelnej mocy ...

mario0658
24-09-2009, 12:54
czyzby cisza nastala ?
Wiem , ze juz po upalach i teraz raczej CO :)
[/b]

art_boss
03-10-2009, 11:01
W domku remont gruby jeszcze trwa, więc tam nie ruszę.
W serwerowni przemeblowanie żeby zmieścić wieże modułów, robi się stojak i w przyszłym tygodniu hydraulika do glikolu.
Na początek spróbuję puścić tylko obiegówkę do chłodzenia serwerowni (taki free cooling bo na polku zimno), jak dojdą do mnie kupione za psie pieniądze jednostki zewnętrzne z UK to zaczynam PCić.

Megi 28
16-04-2010, 15:17
witam

a czy ktos ma pompe ciepla z funkcja cool Siebel Eltron? Niech sie ujawnia posiadacze Stiebla :))

pozdrawiam

misiek1111
12-05-2010, 23:08
Czyli wynika z tego ,że nalezy dac sobie spokój z projektem chłodzenia podłogi -szkoda.

Pewnie temat juz nieaktualny, ale:
- sterownik do chlodzenia podlogi robi firma Giacomini. Ma czujnik punktu rosy i inne potrzebne rzeczy. Opis tu:

http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/System-Giacoklima-32394.html


- problem z chlodzona podloga jest taki, ze zimno nie unosi sie do gory - pozostaje przy podlodze. W/g mnie rozwiazaniem moze byc wymuszona wentylacja, ktora bedzie usuwala cieple powietrze z górnej czesci pomieszczenia na zewnatrz. W taki sposob chlodne powietrze podniesie sie do gory i schlodzi pomieszczenie.

Oczywiscie nie ma mozliwosci, aby ten system schlodzil nam pomieszczenie o 20st.C, ale 5-8 st.C jest realne i w wiekszosci przypadkow wystarczajace.

- poza tym system ma wiele zalet: jest super cichy, nie wysusza powietrza, nie trzeba go konserwowac, nie zbiera sie syf w filtrach, nie ma zimnych pradow powietrznych, chlodzi wszystkie pomieszczenia (tam gdzie podlogowka).

mario0658
13-05-2010, 21:51
misiek1111

masz racje co do zalet chlodzenia podlogowego ale jak dla mnie jak juz pisalem ma on powazna wade - w lecie musze chodzic w filcowych paputkach :)
A ja cale zycie chodze w skarpetkach ..... i nie wyobrazam sobie zmiany przyzwyczajen :) buduje dom dla wygody (takze i swojej)

Dodam ,iz caly system juz prawie dziala i to dokladnie jak opisalem w ostatnim poscie
klimakonwektory zakupilem za smieszne pieniadze i dzialaja prawie za darmo ;)
A jesli chodzi o syf w filtrach to uwierz lub nie -czyszczenie trwa u mnie 30 sekund :) po prostu mam np w salonie klape opuszczana wyciagarka :)
Jeden przycisk i klapka jedzie w dol..... odkurzaczem centralnym poszurac po wlocie powietrza i po krzyku (operacje powtorzyc co roku :) )

Black&Zaba
13-07-2010, 12:14
Witam,
wreszcie mamy warunki pozwalające przetestować wynalazki ;-) Jak się u Was sprawuje chłodzenie PC?

Ja mogę się pochwalić swoim prostym rozwiązaniem:
wpiąłem wymiennik płytowy między zasilanie DZ, a zasilanie górnego obiegu podłogówki
(mam podzielone na góra 10-sekcji na 100m2 antresoli i dół 12 sekcji parter, na oddzielnych pompach obiegowych),
sterowanie tego jest kompletnie ręczne: zawory przy wymienniku + odpalenia zasilania pomp obiegowych GZ i DZ z menu PC (tam też sobie temperatury mogę pooglądać),
ale przy bezwładności podłogówki i poziomym DZ trzeba by na długo zapomnieć, o tym że należy wyłączyć układ by przechłodzić podłogę.

Obecnie w domu utrzymuje się przyjemne 22C rano do 23,5 popołudniami (gdy na zewnątrz skwar 33C) :-)
Fakt że wspomagane to moje chłodzenie jest jeszcze przez GWC dające na nawiewie obecnie zaledwie +19C,
ale wyłączenie chłodzenia podłogi daje w ciągu kilku godzin skok temperatury na poddaszu do 26C (mam 7 okien dachowych na razie nie przesłoniętych żadnymi roletami, więc ta antresola/poddasze robi mi pięknie za "solara" :-)

Temperatury: na GZ to 19zasilanie 20 powrót, DZ 18,5 zasilanie, powrotu nie mam mierzonego przed wymiennikiem, więc nie wiem ile z ziemi wraca, wiem że przy wyłączonym chłodzeniu glikol ma stabilne 17C (mam mokry grunt i szybko się zagrzał po zimie), powierzchnia podłogi na antresoli to 21,5-22C więc nic się nie wykrapla (fakt mam dobrą wentylację, przy grawitacyjnej pewnie bym się bał takiego rozwiązania)

Czekam na Wasze doświadczenia z używania PC do chłodzenia

PS. pewnie ciekawią Was koszty - dokładałem sobie to chłodzenie w kwietniu - wymiennik ~1000zł (duży rabat) + ~200zł na rurki/zaworki + weekend własnej pracy z hydraulikiem z rodziny, jak układ pracuje to oczywista pompki obiegowe ciągną trochę prądu ale te ~300W są niczym w porównaniu do klimatyzatora tudzież nawet zwykłego wiatraka

mario0658
08-08-2010, 22:08
witam wszystkich

Minelo juz troszke czasu i moge szarpnac sie na leciutkie podsumowanie :)
Wykonalem wszystko tak , jak planowalem w ostatnim poscie :

Klimakonwektory w kazdym pomieszczeniu zasysajace i wyrzucajace powietrze spowrotem do danego pomieszczenia po schlodzeniu.
sa one 3 biegowe - reguluje przeplyw PLC w zaleznosci od godziny i temperatury. Mozna tez recznie :)
zasilane sa one glikolem z dolnego zrodla - pompa nibe 1245 ma programowalne wejscia (jesli zewrze sie 2 druciki to np wlacza pompe dolnego zrodla)
przy inionych upalach temperatura w pomieszczeniach na dole to max 22 stopnia a na poddaszu 23,5 max
glikol na wejsciu na klimakonwektory okolo 11-15 (nie mam jeszcze czujnika) a po przejsciu przez klimakonwektory to ok 19-20stopni.
Reku dziala niezaleznie .

Dodam ,ze dom nieocieplony jeszcze i w zaden sposob nie osloniety od slonca (porotherm)
Mysle,ze takie rozwiazane jest w miare ekonomiczne (pompa obiegowa ok 120W pluz silniki w klimakonwektrorach ok 60W razy 7) razem ok 550W max

ewadora
08-08-2010, 23:03
Witam,
wreszcie mamy warunki pozwalające przetestować wynalazki ;-) Jak się u Was sprawuje chłodzenie PC?

Ja mogę się pochwalić swoim prostym rozwiązaniem:
wpiąłem wymiennik płytowy między zasilanie DZ, a zasilanie górnego obiegu podłogówki
(mam podzielone na góra 10-sekcji na 100m2 antresoli i dół 12 sekcji parter, na oddzielnych pompach obiegowych),
sterowanie tego jest kompletnie ręczne: zawory przy wymienniku + odpalenia zasilania pomp obiegowych GZ i DZ z menu PC (tam też sobie temperatury mogę pooglądać),
ale przy bezwładności podłogówki i poziomym DZ trzeba by na długo zapomnieć, o tym że należy wyłączyć układ by przechłodzić podłogę.


a możesz napisac jaką masz pompe ciepła?
Rozumiem,że w podłogówce masz wodę i stąd konieczny ten wymiennik. Wiem,że to banalne pytania -na ale ... ja baba przecież jestem :P.
Czujników przy podłodze rozumiem -żadnych? - korzystasz z wentylacji mechanicznej i wilgoć się nie wykrapla ?
Ja mam grawitacyjną - wspomaganą tylko wentylatorami na dachu.
Już w zasadzie byłam zdecydowana na zakup multi splita - a tu znowu mętlik.
Napisz coś plizz

Black&Zaba
11-08-2010, 13:21
NIbe 1240, typowe rozwiązani glikol/woda, w podłogówce oczywiście woda
czujników nie mam i nie widzę potrzeby bo różnica temperatur powietrze/podłoga to max 3-4C, a to przy "ruchomym" powietrzu o wilgotności 65% (max70% po burzach, nadmiar wilgoci wykrapla się przechodząc przez GWC i tam pozostaje), nie powoduje warunków do wykroplenia na "zimnej" podłodze.
Nie zastąpi to rozwiązanie klimatyzacji, więc tak tego nie porównuj, jak pisałem, pozwala na utrzymanie w miarę komfortowych temperatur wewnątrz, ale przy spełnieniu warunku - GWC + wentylacaj mechaniczna (bo jakiekolwiek wietrzenie oknami, to wpuszczenie gorącego wilgotnego powietrza, które na pewno się wykropli na podłodze).
Nie da się w ten sposób schłodzić np już nagrzanego pomieszczenia we w miarę szybki i odczuwalny sposób, jak ma to działać rozsądnie to musi zwyczajnie spokojnie w długim okresie czasu działać i na bieżąco odbierać nadmiar energii cieplnej i oddawać na zewnątrz domu. Piszę nadmiar, bo gdzieś tu na forum już spece pisali, daje się odebrać w ten sposób max 40w/m2 podłogi, a już samo słońce padające na nią przez okna, zdecydowanie więcej jej dostarcza :-)

HenoK
11-08-2010, 19:23
Ja mogę się pochwalić swoim prostym rozwiązaniem:
wpiąłem wymiennik płytowy między zasilanie DZ, a zasilanie górnego obiegu podłogówki
(mam podzielone na góra 10-sekcji na 100m2 antresoli i dół 12 sekcji parter, na oddzielnych pompach obiegowych),
sterowanie tego jest kompletnie ręczne: zawory przy wymienniku + odpalenia zasilania pomp obiegowych GZ i DZ z menu PC (tam też sobie temperatury mogę pooglądać),
ale przy bezwładności podłogówki i poziomym DZ trzeba by na długo zapomnieć, o tym że należy wyłączyć układ by przechłodzić podłogę.
Moje rozwiązanie jest bardzo podobne. Wyniki jego działania również :-) .

hendeh
06-09-2010, 05:03
Witam. Ciekawe czy ta firma od tanich klimakonwektorów jeszcze je sprzedaje?

endodontist
26-01-2014, 23:08
czy klimakonwektory dobrze dobrane są w stanie zastąpić klimatyzator i dać takie same możliwości szybkiego schłodzenia pomieszczenia, ale znacznie taniej? i dodatkowo odpadnie mi zakup jednostki zewnętrznej, rozumiem że ceny klimakonwektorów będą porównywalne z cenami jednostek wewnętrznych klimatyzatorów?

endodontist
27-01-2014, 09:43
A jak chcesz "zasilic" te klimakonwektory bez jednostki zewnetrznej?

Albo pasywnie glikolem z odwiertów, albo w miarę potrzeb jeszcze go aktywnie sprężyć.

map78
11-06-2014, 12:42
Witam!

Pierwsze upały za nami to trzeba trochę "odgrzać kotleta";) i podzielić się wrażeniami z chłodzenia, bo być może ktoś myśli nad podobnymi rozwiązaniami:)
Od początku: jak widać w mojej stopce - system mój oparty jest głównie na podłogówce i klimakonwektorach wodnych. Mam też dwa grzejniki i dwie drabinki, ale one są odcięte od procesu chłodzenia. Instalacja jest na dwóch osobnych obiegach dla podłogówki i klimakonwektorów, ale zasilanych bezpośrednio z PCi jedną temperaturą. Zero buforów, sprzęgieł, itp, itd - najprostsza z możliwych:)
Wrażenia, wnioski:
- Klimakonwektory spełniają swoją rolę w 100% i zachowują się jak normalne klimatyzatory;
- PCi bardzo szybko dochodzi do temp wody lodowej. Przy 30st na zewnątrz już po 10min pracy daje na zasilanie 14st (temp uruchomienia klimakonwektora), natomiast po godzinie ma już spokojnie 7st na zasilaniu i 1ost na powrocie;
- Chłodzenie podłogówką to nieporozumienie:no: Fakt, że mam bardzo grubą wylewkę (ok 10cm), ale po godzinie - zero reakcji. Po 5 godzinach pracy układu temp drgnęła o 0,2st:rolleyes:
- Nigdzie się żadna woda nie wykraplała - owszem rozdzielać podłogówki jest zimny w dotyku, ale nic z niego nie leci, klimakonwektory wyposażone w pompki skroplin, więc tam zero problemów.
Koszty:
- Przy intensywnym obniżaniu temperatury PCi pobiera ok 2kWh na godzinę, natomiast po uzyskaniu zadanej temp to już nawet poniżej 1kWh schodzi.
Zastosowanie:
- Doszedłem do wniosku, że stała praca tego systemu nie ma większego sensu w moim domu, gdyż realnie najbardziej jest to potrzebne na poddaszu, a tam same sypialnie, z których korzystamy tylko w nocy. Na dole jest podłogówka, która i tak słabo współpracuje z chłodzeniem, więc wysterowałem to tak, że włącza się o 2200 na godzinkę - dzięki temu kiedy idziemy spać (przeważnie koło 2300) jest tam przyjemne 21st i raczej się już nie nagrzewa, bo słońca już nie ma:)
Ogólnie z systemu jestem bardzo zadowolony i doceniam jego działanie, bo we wcześniejszych latach nieraz chodziliśmy spać przy +27st i nie było to przyjemne:( Poza tym o 2200 mam już tani prąd, więc taka akcja kosztuje mnie ok 70gr dziennie - do przeżycia:D

gall86
11-06-2014, 20:14
Też mam możliwość chłodzenia w pompie, ale ja nie mam przygotowanej żadnej instalacji pod chłodzenie. Jak piszesz, że podłogówka się nie sprawdza to chyba tego nie wykorzystam wcale. Jak te klima konwektory się podłącza? Możesz podesłać jakieś foto jak to wygląda? Może jakoś poddaszem bym sobie pociągnął instalację do tego? Jaki może być koszt wyposażenia 2-3 pokoi w takie urządzenia?

mkm silesia
11-06-2014, 21:48
Witam!


- Chłodzenie podłogówką to nieporozumienie:no: Fakt, że mam bardzo grubą wylewkę (ok 10cm), ale po godzinie - zero reakcji. Po 5 godzinach pracy układu temp drgnęła o 0,2st:rolleyes:


Powiedz to moim klientom to cię wyśmieją podzwoniłem trochę nikt nie ma więcej niż 24oC na poddaszach

map78
11-06-2014, 22:32
Powiedz to moim klientom to cię wyśmieją podzwoniłem trochę nikt nie ma więcej niż 24oC na poddaszach

Być może Twoje instalacje są jakieś wyjątkowe;) Ja mówię jak jest u mnie. Być może byłoby inaczej gdybym cały czas tą podłogę chłodził, ale nie widzę w tym sensu, bo ani to ekonomiczne, ani komfortowe:eek:

map78
11-06-2014, 22:34
Też mam możliwość chłodzenia w pompie, ale ja nie mam przygotowanej żadnej instalacji pod chłodzenie. Jak piszesz, że podłogówka się nie sprawdza to chyba tego nie wykorzystam wcale. Jak te klima konwektory się podłącza? Możesz podesłać jakieś foto jak to wygląda? Może jakoś poddaszem bym sobie pociągnął instalację do tego? Jaki może być koszt wyposażenia 2-3 pokoi w takie urządzenia?

Jesteś z Rudy, to pewnie montował Ci mkmsilesia, więc u Ciebie nawet podłogówka będzie super chłodzić:yes::D

gall86
11-06-2014, 22:37
Jesteś z Rudy, to pewnie montował Ci mkmsilesia, więc u Ciebie nawet podłogówka będzie super chłodzić:yes::D

Nie, montowała inna firma :P

mkm silesia
11-06-2014, 22:45
Jesteś z Rudy, to pewnie montował Ci mkmsilesia, więc u Ciebie nawet podłogówka będzie super chłodzić:yes::D

nie montowałem
co bardzo dziwne pompy przy chłodzeniu płaszczyznowym pracują z modulacją 14hz dzisiaj sprawdzałem na sterowniku
przy grzaniu najniższa modulacja jaka zaobserwowałem to było koło 24hz
no ale to jest słuszna koncepcja jeszcze mógłbym zarobić na klimakonwektorach - słuszną linie ma nasza władza :P
http://www.youtube.com/watch?v=S5IJ1Y2TVns

:lol2:

fachman19
15-06-2014, 06:29
czy klimakonwektory dobrze dobrane są w stanie zastąpić klimatyzator i dać takie same możliwości szybkiego schłodzenia pomieszczenia, ale znacznie taniej? i dodatkowo odpadnie mi zakup jednostki zewnętrznej, rozumiem że ceny klimakonwektorów będą porównywalne z cenami jednostek wewnętrznych klimatyzatorów?

To zła rozwiązanie.
Możesz go dobrać na grzanie lub na chłodzenie.To dwa różna parametry.
Szybkie chłodzenie ? Jak szybkie .Co to jest szybkie.Duża jednostka zewnętrzna startuje kilka minut.
Dodatkowy problem to izolacja instalacji wody lodowej .
Dodatkowo praca wentylatora w nocy w trybie grzania(zimą)

arcadiusz
15-06-2014, 10:35
I jeszcze jedno pytanko - jak taki klimakonwektor chłodzi ?- rozumiem ,ze przez nadmuch -pobiera powietrze z pomieszczenia - schładza go na jakims wymiennikui wypuszcza?
Ciekawe czy sa konstrukcje do obsługi 2 pomieszczen na raz?

Klimakonwektor to taka chłodnica przez którą przechodzi czynnik chłodzący (tzw woda lodowa-roztwór glikolu, zimnej wody itp.. pochodzący np z kolektora gruntowego), wyposażony dodatkowo w element wydmuchowy, który pobiera powietrze np z otoczenia schładza je i wypusza na zewnątrz. Są klimakonwektory kanałowe, które można wpiąć w jakąś centralkę i dystrybuować do różnych pomieszczeń. Są też chłodnice wentylacyjne np. kanałowe wpina się je w dystrybucje powietrza i podobnie jak klimakonwektor schładza przepływające powietrze, które moze być wdmuchiwane do pomieszczeń.
Nie jestem ekspertem, więc jak ktoś ma uwagi do tego co napisałem to może poprawi mnie.

arcadiusz
28-06-2014, 07:10
Może ktoś coś jeszcze napisze na temat chłodzenia pompą ciepła, ostatnio było dużo upałów, jak Wasze systemy się sprawdziły?

Ja jestem na etapie podłączania pompy ciepła i będę robił wyjścia pod klimakonwektor bezpośrednio z DZ, dwa trójniki i zawory kulowe, to tak na zaś, żebym nie musiał w przyszłości przerabiać instalacji.
Zastanawiam się jeszcze czy zaworem trójdrożnym mieszającym nie wpiąć się na wyjściu z pompy DZ i w razie "W" przekierować zimny glikol bezpośrednio na zasilanie rozdzielacza DZ i dalej bezpośrednio w klimakonwektor. Nie wiem czy nie jest to przyrost treści nad formę, czy jest sens może paswyne w zupełności wystarczy?

Tomasz Brzęczkowski
28-06-2014, 08:19
Może ktoś coś jeszcze napisze na temat chłodzenia pompą ciepła, ostatnio było dużo upałów, jak Wasze systemy się sprawdziły?

Ja jestem na etapie podłączania pompy ciepła i będę robił wyjścia pod klimakonwektor bezpośrednio z DZ, dwa trójniki i zawory kulowe, to tak na zaś, żebym nie musiał w przyszłości przerabiać instalacji.
Zastanawiam się jeszcze czy zaworem trójdrożnym mieszającym nie wpiąć się na wyjściu z pompy DZ i w razie "W" przekierować zimny glikol bezpośrednio na zasilanie rozdzielacza DZ i dalej bezpośrednio w klimakonwektor. Nie wiem czy nie jest to przyrost treści nad formę, czy jest sens może paswyne w zupełności wystarczy?

Dom 150m2 267643 jednostka zewnętrzna 267645 i wewnętrzna kanałówka - pobór mocy do 0.7kW grzeje ze średnim cop 4 chłodzi jeszcze lepiej
Dom 1000m2 267646267647

map78
28-06-2014, 09:37
Nie wiem czy nie jest to przyrost treści nad formę, czy jest sens może paswyne w zupełności wystarczy?

A Ty masz kolektor poziomy, czy odwierty?

arcadiusz
28-06-2014, 12:05
Mam kolektor poziomy 800mb rury, w te upały co były, to tu na forum rejestrowali po 15 stopni na DZ, jeśli passywny byłby mało wydajny i powiedzmy o godzinie 22.00 chciałbym schłodzić sypialnie na poddaszu, uruchomienie pompy ciepła do podgrzania CWU jednocześnie schładzałoby mi te pomieszczenia. Co Wy na to?

map78
28-06-2014, 12:20
Mam kolektor poziomy 800mb rury, w te upały co były, to tu na forum rejestrowali po 15 stopni na DZ, jeśli passywny byłby mało wydajny i powiedzmy o godzinie 22.00 chciałbym schłodzić sypialnie na poddaszu, uruchomienie pompy ciepła do podgrzania CWU jednocześnie schładzałoby mi te pomieszczenia. Co Wy na to?

Słabo to widzę;) Spytaj kolegi Pyxisa on zrobił podobne rozwiązanie i niedawno kupił klimę, więc chyba niezbyt działało. Ja mam klimakonwektory wodne dość dużej mocy (3,5kW na 20m2) i żeby coś tam działały to trzeba im puścić min 12st, a żeby dobrze działały to poniżej 10st. Na glikolu raczej tego nie osiągniesz pasywnie, a grzanie wody to latem 30-40min - to ile schłodzisz ten glikol? Poza tym glikol to chyba gorsze medium niż woda:confused: Spytaj Pyxisa - on powinien lepiej wiedzieć, czy i jak to działa.

Dziesiatka
28-06-2014, 12:35
Ja mam klimakonwektory wodne dość dużej mocy (3,5kW na 20m2) i żeby coś tam działały to trzeba im puścić min 12st, a żeby dobrze działały to poniżej 10st.
Witam,
ile czasu zajmuje Ci zejście do takiej komfortowej temperatury ?
Z tego co czytam to jesteś z nich zadowolony,yes?
pozdr.

map78
28-06-2014, 12:51
Witam,
ile czasu zajmuje Ci zejście do takiej komfortowej temperatury ?
Z tego co czytam to jesteś z nich zadowolony,yes?
pozdr.

Tu masz moje wypociny:)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?139306-ch%C5%82odzenie-pomp%C4%85-ciep%C5%82a&p=6513892&viewfull=1#post6513892

endodontist
25-07-2014, 20:01
przeczytałem cały wątek już kilka razy :)
dalej nie podjąłem decyzji czy KLIMAKONWEKTORY czy STANDARDOWA KLIMA NA SPLIT albo bardziej prawdopodobne na MULTI-SPLIT [VRF czy jakoś tak]
parametry:
-dom 260m2 + antresola 80m2 + piwnica z garażem 120m2, dom dobrze izolowany U ścian i dachu około 0.14-0.16 W/m2
-pompa ciepła + GWC w postaci odwiertów + ogrzewanie podłogow i może ścienne na antresoli
- went mechaniczna z rekuperacją i GWC i prawdopodobnie z chłodnicą jakąś [czy sprzężoną z GWC od pompy???]

POMOCY!!! co wybrać KLIMAKONWEKTORY czy KLIMATYZACJĘ ???

map78
25-07-2014, 20:32
przeczytałem cały wątek już kilka razy :)
dalej nie podjąłem decyzji czy KLIMAKONWEKTORY czy STANDARDOWA KLIMA NA SPLIT albo bardziej prawdopodobne na MULTI-SPLIT [VRF czy jakoś tak]
parametry:
-dom 260m2 + antresola 80m2 + piwnica z garażem 120m2, dom dobrze izolowany U ścian i dachu około 0.14-0.16 W/m2
-pompa ciepła + GWC w postaci odwiertów + ogrzewanie podłogow i może ścienne na antresoli
- went mechaniczna z rekuperacją i GWC i prawdopodobnie z chłodnicą jakąś [czy sprzężoną z GWC od pompy???]

POMOCY!!! co wybrać KLIMAKONWEKTORY czy KLIMATYZACJĘ ???


W Twoim przypadku chyba bym się zdecydował na klimakonwektory glikolowe. Przy odwiertach jest szansa, że to będzie działać pasywnie, więc byłoby bardzo tanio, Chłodzenie takich powierzchni za pomocą klimy to prawie jak instalka przemysłowa:) więc pewnie trochę tych wiatraków byś musiał powiesić nawet przy multi.

endodontist
25-07-2014, 20:40
tak bym wolał to rozwiązać...
a w sytuacji kiedy pasywnie nie będzie wystarczająco wydajne pompa ciepła może przełączyć się w tryb rewersyjny?

które klimakonwektory będą lepsze: przepływowe wpięte do went mechanicznej czy zwykłe naścienne/podsufitowe?

map78
25-07-2014, 23:28
tak bym wolał to rozwiązać...
a w sytuacji kiedy pasywnie nie będzie wystarczająco wydajne pompa ciepła może przełączyć się w tryb rewersyjny?

Wydaje mi się, że pasywne powinno wystarczyć pod warunkiem zastosowania klimakonwektorów o odpowiedniej mocy, którą z kolei trzeba by wyliczyć. Z doświadczenia wiem, że już przy zasilaniu 13-14st można dość efektywnie chłodzić, ale fakt, że moje kk są bardzo mocno przewymiarowane. Popytaj ludzi z odwiertami jakie maja temp DZ to będziesz mniej więcej wiedział jak to wygląda.
Co do wspomagania aktywnego to nie za bardzo technicznie to widzę, bo tu już trzeba by przejść normalnie na wodę, a nie na pasywny obieg glikolu, ale nie znam się na tym i być może się da - gruntowcy powinni wiedzieć chyba takie rzeczy to może się wypowiedzą.

wihajster
28-07-2014, 00:25
Z odwiertów możesz liczyć na 13*C latem co przy "oszczędnym" doborze klimakonwektorów może nie wystarczyć.
Nie patrz na moce standardowe bo pewnie będą to dla 12/7.
Rewersyjny układ nie jest za ciekawy bo oddaje ciepło do dolnego źródła, lepiej to ciepło wykorzystać. Do CWU wykorzystasz tylko część. Ewentualnie basenik sobie zafunduj ;)
Ja bym sugerował zostać przy pasywnym plus przewymiarować klimakonwektory.

Pyxis
30-07-2014, 10:38
Spytaj Pyxisa - on powinien lepiej wiedzieć, czy i jak to działa.

Przy poziomym DZ klimakonwektor musial by byc wielkosci szafy niestety. Za wysokie temperatury glikolu latem (nawet 18*C widzialem).
Aktywne wykorzystanie pompy przy grzaniu samej CWU to 1h dziennie. Stanowczo za malo.

Teraz mam na poddaszu 2 klimatyzatory po 3,5kW kazdy. Po wlaczeniu w tryb "turbo" w calkiem sporym pomieszczeniu jest komfortowo po 10-15 minutach. Pozniej klima przechodzi w tryb utrzymania temperatury i staje sie praktycznie bezglosna. Powinienem taki rozwiazanie przewidziec od razu przy budowie.

surgi22
30-07-2014, 11:04
Tak to jest na poddaszu użytkowym - latem bez klimy nie przeżyjesz.

Pyxis
30-07-2014, 11:25
Teraz tez to wiem. Myslalem, ze "opekam" to taniej pasywnie. Mam tam "pracownie", garderobe i pokoj goscinny. Nie spimy na poddaszu. W goscinnym to wiadomo, ze moze byc i 35*C ;)
Generalnie po miesiacu, jak by nie bylo sporych upalow, nie zaluje ani zlotowki wydanej na klime.

surgi22
30-07-2014, 11:38
A jakbyś się bardziej przyłożył do budowy - dał więcej izolacji w dach, rolety do okien dachowych , WM reku z GWC , wystarczyło by chłodzenie pasywne PC. Najtaniej wychodzi czasem najdrożej.

Pyxis
30-07-2014, 11:47
Surgi, teraz juz wiem, ze nawet jak bym dal w dach 50cm welny albo pine i siedzial caly czas w ciemnicy z zamknietymi roletami, to i tak byloby DLA MNIE za goraco. Zalatwilem ten temat jednym "cieciem". Klima.
Wcale nie wyszlo drogo. Jakies 10-20% kosztow tego, co Ty zaproponowales, :)

surgi22
30-07-2014, 22:00
W kosztach inwestycyjnych czy w eksploatacji ??? A wziąłeś pod uwagę że to co napisałem obniżyło by Ci nie tylko koszty chłodzenia ale również ogrzewania ( wiem , wiem płacisz niewiele ale te 100-200 PLN /rok mógłbyś urwać ). Trwałość ocieplenia znacznie przekracza żywotność klimy i nie wymaga dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. WM to latem praktycznie 0 owadów w domu . Poza tym osiąganie pożądanej temperatury przy pomocy klimatyzacji jest mniej komfortowe niż to co ja proponuję. W pracy mam tradycyjną klimatyzację, w domu mam komfort termiczny osiągany bez niej i nie ma porównania :bye:

Pyxis
30-07-2014, 22:07
Glownie o kosztach inwestycyjnych. Miesieczna eksploatacja (za lipiec tegoroczny ktory u mnie chlodny nie byl) to ~35kWh. Nie rzuca to na kolana. Twoja PC PW tez pewnie nie chlodzi podlogi za darmo. :)
Owadow w domu nie mam, bo mam moskitiery na drzwiach tarasowych i w oknach. To nie stanowi problemu.

I nie sugeruj, ze masz chlodno tylko dzieki dociepleniu. :)

surgi22
30-07-2014, 23:03
A gdzie ja coś takiego napisałem.

surgi22
30-07-2014, 23:06
Przy WG w upały nawet jak masz moskitiery to do domu leci tyle ile jest na dworze 30-34C, no chyba że zatykasz wszystkie kanały wentylacyjne od 6 do 24, a otwierasz od północy do 6 rano. Ale komfort żaden.

wihajster
30-07-2014, 23:49
Jeszcze dwa momenty i będzie wszystkim za zimno...... ;)
Ale lato mamy świetne, to lubię.

surgi22
31-07-2014, 06:02
Nie każdy lubi spać w saunie :no::D

Pyxis
31-07-2014, 08:40
Przy WG w upały nawet jak masz moskitiery to do domu leci tyle ile jest na dworze 30-34C, no chyba że zatykasz wszystkie kanały wentylacyjne od 6 do 24, a otwierasz od północy do 6 rano. Ale komfort żaden.

Jesli sa juz takie temperatury, to od slonecznej strony okna nie sa otwierane. Nie rozumiem o co chodzi z tymi kanalami znowu.
Piszesz, jak bys os pokolen mieszkal w domu z WM i nie mogl sobie wyobrazic, ze okno mozna tylko uchylic lub rozszczelnic.Otwierane sa na noc a wtedy jest raczej ponizej 20*C. Nie "panikuj" Surgi.

k***a*z
31-07-2014, 13:57
>Pyxis jakie masz klimatyzatory ? gdzie kupiłeś ?

Pyxis
31-07-2014, 14:08
Wybralem Gree 3,5kW. Giostek z Zarowa mi montowal (u niego tez kupilem sprzet).

surgi22
01-08-2014, 16:24
Jesli sa juz takie temperatury, to od slonecznej strony okna nie sa otwierane. Nie rozumiem o co chodzi z tymi kanalami znowu.
Piszesz, jak bys os pokolen mieszkal w domu z WM i nie mogl sobie wyobrazic, ze okno mozna tylko uchylic lub rozszczelnic.Otwierane sa na noc a wtedy jest raczej ponizej 20*C. Nie "panikuj" Surgi.

Spokojnie jaka panika - wiem jedno , że dzisiaj budowa izolowanego domu z WG to nieporozumienie. Tak jak samochód bez klimy , jedzie-jedzie ale komfort umiarkowany. :no:

Pyxis
01-08-2014, 16:32
Masz jakies mylne wyobrazenia na temat WG. Tak samo goowniano dziala zle zrobiona WM jak i zle zrobiona WG.
Porownanie z klima w autku baaardzo nietrafione. :)

rwxw
02-08-2014, 13:07
A jakbyś się bardziej przyłożył do budowy - dał więcej izolacji w dach, rolety do okien dachowych , WM reku z GWC , wystarczyło by chłodzenie pasywne PC

nawet jak bym dal w dach 50cm welny albo pine i siedzial caly czas w ciemnicy z zamknietymi roletami, to i tak byloby DLA MNIE za goraco. Zalatwilem ten temat jednym "cieciem". Klima.
Ano właśnie, nie sama temperatura tworzy komfort. Gdy jest gorąco to przy okazji jest zazwyczaj wysoka wilgotność powietrza. Np. wczoraj cały dzień u mnie było pochmurno, temperatury na zewnątrz koło 20-23* więc wyłączyłem klimę i zwiększyłem wentylację. W domu zrobiła się wilgotność koło 65% i przy utrzymywanych przeze mnie na poddaszu 26* było paskudnie. Włączenie klimy i ustawienie jej na 25* natychmiast problem rozwiązało, bo temperatura za bardzo nie spadła (dopiero rano spadła z 26 do 25*), ale wilgotność owszem i po chwili zrobiło się przyjemnie, mimo że termometr wciąż pokazywał 26*. Tak więc izolacja izolacją, ale klima klimą. Nie chciałbym też siedzieć cały dzień przy zasłoniętych roletach. A jeszcze że klima pracuje u mnie w dzień na darmowym prądzie, to tym bardziej cieszy ;-)

Pyxis
02-08-2014, 13:21
To prawda. U mnie w takie przedburzowe popoludnia potrafi zebrac w ciagu kilku godzin z 10 l skroplin.

rwxw
02-08-2014, 14:33
Ja na początku miałem podłączony odpływ skroplin do wiadra i trzeba było dobrze pilnować żeby się nie przelało. Wylewanie było przynajmniej raz dziennie.

Pyxis
02-08-2014, 19:08
Tez przez moment liczylem, ze tego bedzie niewiele. Skonczylo sie na pompce skroplin - samorobce oczywiscie. ;)

TypeR
05-08-2014, 11:16
Witam,
chciałem trochę podpytać czy ktoś z szanownych kolegów ma doświadczenia z chłodzeniem przez chłodnicę glikolową wpiętą w kanały nawiewne za rekuperatorem.
Od czasu do czasu chodzi mi taki pomysł po głowie, w sumie tylko pompka obiegowa od DZ (ponad 200 m odwiertów) pracuje więc koszt użytkowania nie duży. Czy taki system da radę obniżyć temperaturę o 2-3 C przy standardowej wymianie powietrza ok. 250 m3/h (kubatura ok. 340 m3)
W reku mam wymiennik wodny podpięty do jednej pętli podłogówki i zimą się sprawdza (dogrzewa powietrze nawiewane) więc jak bym dodał chłodnicę wodną na kanale fi 125 mm za rekuperatorem, to czy taki system ma sens....
Nie chodzi mi o jakiś super system chłodzenia, w największe upały na poddaszu mam 28 C (6 okien połaciowych, 30 cm wełny, czarna dachówka) więc zejście do 25 C by spokojnie poprawiło komfort.
Pozdrawiam - Daniel

Pyxis
05-08-2014, 14:44
Tak, ma to sznse zadzialac, tylko musial bys miec mozliwosc zainstalowania odpowiednio duzej powierzchni wymiany na tym wymienniku glikolowym wpietym do WM.
1) WM dziala non stop
2) Odwierty maja max 11-12*C latem, a DZ poziome u mnie mialo 18*C
Dlatego mysle, ze to byloby znaczace obnizenie temperatury w domu.

rwxw
05-08-2014, 19:44
Czy taki system da radę obniżyć temperaturę o 2-3 C przy standardowej wymianie powietrza ok. 250 m3/h
Moim zdaniem nie da rady, musiałbyś zwiększyć nawiew np. do 700m3/h. Zobacz sobie jaki przepływ powietrza ma 2kW klima.

map78
26-08-2014, 11:29
Ale do tego nie potrzebne są jakieś wyspecjalizowane czujniki, temperatura na podłogówkę w okolicach 12 stopni spokojnie w naszym klimacie wystarczy, by ustrzec się wkraplania.

Puszczając w podłogę 12st masz pewne jak w banku, że po paru godzinach będziesz właśnie tych kaloszy potrzebował;) 17-20st to już prędzej i oczywiście ciągła praca jeśli w ogóle ma być jakiś efekt;)

Pyxis
26-08-2014, 11:39
Dokladnie. Wystarczy popatrzec na tabelki:

http://www.cztbs.pl/wp-content/uploads/2013/12/Punkt-rosy.png

Vld
26-08-2014, 11:59
Temperatura wody nie równa się temperaturze powierzchni podłogi!

map78
26-08-2014, 12:28
Temperatura wody nie równa się temperaturze powierzchni podłogi!

Dlatego napisałem "po kilku godzinach pracy" Wystarczy, że w domu mamy 25st, wilgotność 60% i podłoga zacznie się pocić przy temp posadzki 17st. Możesz nie wierzyć, ale ja to sprawdziłem empirycznie - u mnie wykraplała się woda właśnie przy zasilaniu 12st.

Vld
26-08-2014, 12:47
Wniosekz tego taki, że albo nie schodzi poniżej 20C podłogi i cieszysz się namiastką, albo idziesz na całość i montujesz klimakonwektory. Ja wybrałem to drugie i sobie chwałę.

map78
26-08-2014, 15:07
Wniosekz tego taki, że albo nie schodzi poniżej 20C podłogi i cieszysz się namiastką, albo idziesz na całość i montujesz klimakonwektory. Ja wybrałem to drugie i sobie chwałę.

Ja też mam kk na całym poddaszu, więc mam i porównanie do podłogówki (na dole). Toteż jak ktoś (czyt. sprzedawca) próbuje promować taką "klimatyzację" czuje się w obowiązku podzielić swoimi doświadczeniami, co by przyszli inwestorzy nie wydawali niepotrzebnie kasy na jakieś rewersy żeby podłogówka chłodzić, bo to po prostu delikatnie mówiąc słabo działa;)

lukasza
26-08-2014, 15:36
Ja też mam kk na całym poddaszu, więc mam i porównanie do podłogówki (na dole). Toteż jak ktoś (czyt. sprzedawca) próbuje promować taką "klimatyzację" czuje się w obowiązku podzielić swoimi doświadczeniami, co by przyszli inwestorzy nie wydawali niepotrzebnie kasy na jakieś rewersy żeby podłogówka chłodzić, bo to po prostu delikatnie mówiąc słabo działa;)

ja w przyszłe latu uruchomię ścienne. Docieplam teraz rozdzielacz na pietrze i odcinam rozdzielacz dołu i sprawdzę czy coś chłodzi. Dam może podlicznik i zobaczymy co to i za ile daje.
Łudzę się na dziś, że mam dach nie czterospadowy a dwuspadowy, co oznacza, że w nad połową dachu mam stryszek z 17cm wełny i będzie bufor przed ciepłem pod warunkiem jego wentylacji (co załatwię). Łudzę się, że na 5 okien dachowych mam 2 od północy a 3 od południa - 8m od nich drzewa i cień. Może mnie słońce tak nie wykończy (choć do tego dochodzi jeszcze 4 okna 2x0,9 w ścianach). No i łudzę się tym, że ścienne lepiej ten chłód odda bo jest mniej przykryte cementem. Może w całości to złudzenie da efekt zadowalający.

A jak coś mam komin na strych :( będzie gdzie i jak pociągnąć 1 dupny klimakonwektor do piętra. Parteru chłodzić nie trzeba w tym moim lasku.

Pyxis
26-08-2014, 16:01
Z takim typem chlodzienie jest ten problem, ze aby bylo skuteczne, to musi dzialac praktycznie caly czas, bo niezbyt wielka moc chlodnicha musisz rekompensowc dlugim czasem dzialania.

surgi22
26-08-2014, 17:28
A w czym to przeszkadza ????

Pyxis
26-08-2014, 18:06
Jak sie "zapomnisz" i sie nagrzeje, to zbyt wiele czasu moze minac, nawet przy ciaglej pracy, nim sie temperatura obnizy. Normalna klime wlaczasz i jest po 20-30 min przyjemnie chlodno.

lukasza
26-08-2014, 20:44
Jak sie "zapomnisz" i sie nagrzeje, to zbyt wiele czasu moze minac, nawet przy ciaglej pracy, nim sie temperatura obnizy. Normalna klime wlaczasz i jest po 20-30 min przyjemnie chlodno.

A ile tego lata jest w Polsce? I ciepła powyżej 25 stopni?
Włączy sie to na 4 tygodnie lub 6 tygodni bez przerwy i pozamiatane. Pewnie wyjdzie taniej przez 20 lub 30 lat niż zakup klimy. Jak da to radę chłodzić dom chodząc non stop 4-6 tygodnie to żal kasy na klime. No i nie wieje bo ja zawsze od tego choruje, dla mnie to może być największy plus.

Pyxis
26-08-2014, 20:52
Patrzac na ostatnie lato, to w cholere. Jak dla mnie duzo za duzo. Ktos oststnio podawal statystyki ze swojej stacji pogodowej ze Slaska. Do pocztku sierpnia mial ponad 30 dni z temperatura 30*C. Ja tego nie mierzylem osobiscie, ale mam wrazenie, ze tegoroczne lato bylo upalne. Poprzednie zreszta tez tak zapamietalem. :)

Hm... moze policz ile to wyjdzie kasy na taki dzialanie non stop przez 6 tygodni. Malo nie bedzie. U mnie tyle godzin chodzi pompa caly sezon na cele CO.

mkm silesia
26-08-2014, 22:38
http://www.rehau.com/download/832044/informacja-techniczna-ogrzewanie-i-chlodzenie-plaszczyznowe.pdf

Polecam zapoznać się ze str. 11

w tym roku w/g podliczników miesiąc chłodzenia ok 100zł w domach ok 200m2 i nieco mniej w budynkach mniejszych (w związku z zakończeniem sezonu - chyba i w/g wskazań instalacji z podlicznikami)
temp. wew. w czasie upałów 24 - 25oC pewnie pomogła też wm z by-pasem bo noce były chłodne
takie wyniki notuję kolejny rok z rzędu
zakładając 2 miesiące chłodzenia to ile lat będzie zwracał się 1 klimatyzator na 1 pomieszczenie
zaraz pewnie sprzedawcy klimakonwektorów i klimatyzatorów zaczną swoje wywody

l_ukasz
28-08-2014, 15:03
Trochę nie rozumiem waszego toku myślenia, że jak jest poddasze użytkowe to musi być gorąco w lecie.
Wystarczy zainwestować około 200zł na markizę ZEWNĘTRZNĄ i pomieszczenia się nie nagrzewają. W upały miałem różnice 1stopnia miedzy górą a dołem. Temperatura ok 25 stopni, jeżeli zaczynało przekraczać to uruchamiałem pompę. W tym roku włączałem około 6 razy chłodzenie podłogą na około 5-6 godzin wody o temperaturze 12stC. Wystarczało to na zachowanie komfortu temperatura nie podnosiła się ponad 25 stopni. W domu odczuwało się przyjemny chłód. Nie wkraplała się żadna woda na podłodze.
Jedyny minus to przy pracy w kuchni kafelki były na tyle zimne, że w przypadku stania dłużej na boso było mi zimno. Wystarczyło założyć skarpetki lub papcie i problem już nie występował.
Koszty dodatkowe jakie poniosłam na chłodzenie to 1000zł, podobno w tym roku wszystkie t-capy w standardzie mają chłodzenie.
Nie ma co się spodziewać działania jak klima-konwektorów, ale koszty inwestycyjne są prawie żadne.
Osobiście polecam takie rozwiązanie.

nk
10-09-2014, 22:15
Z zaciekawieniem śledzę Wasze pomysły. Zastanawiam się czy chłodzenie matami kapilarnymi ułożonymi w suficie z wykorzystaniem dodatkowego modułu chłodzącego PC nie sprawdziłoby się najlepiej. Podłogówka do ogrzewania, a maty na suficie do chłodzenia. Przełączanie obiegów ręcznie lub automatycznie Z pozytywów: optymalny rozkład temperatury, brak efektu "zimnych stóp", stosunkowo mała bezwładność instalacji (tynk). Z negatywów, to pewnie duży nakład finansowy, bo to jednak dodatkowa instalacja (choć nie wiem jak to ma się cenowo do klimakonwektorów), no i nadal możliwość wykroplenia rosy, co w gipsowym suficie byłoby bardzo niepożądane. Co o tym myślicie? Ma ktoś może doświadczenie z takimi matami (http://www.hennlich.pl/produkty/systemy-grzewcze-maty-kapilarne-173.html nie mam nic wspólnego z producentami ani dystrybutorami)? Pewnie trzeba tam mocniejsze pompy obiegowe?

Myjk
22-09-2014, 11:09
Ja uważam, że przy domu murowanym rzeczą kluczową jest aby w lecie ściany utrzymać w chłodzie (tak samo jak w zimie utrzymujemy ściany na stałym poziomie ciepła zamiast je chłodzić a potem długo nagrzewać) -- a to można zrealizować szybkim wyrzuceniem ciepłego powietrza (posiadającego małą pojemność cieplną) zanim odda to ciepło ścianom i zastąpienia go chłodnym powietrzem. Myślę tu zatem o nieco przewymiarowanej WM i wpleceniu weń elementu chłodniczego (wymiennik z bezpośrednim odparowaniem, lub oparty na pośredniej wymianie przez wodę lodową). Naturalnie w przypadku takiego rozwiązania niedopuszczalne jest aby system działał doraźnie. Musi działać nieprzerwanie i bezzwłocznie reagować na wzrost temperatury w pomieszczeniach.

endodontist
22-10-2014, 20:02
To zła rozwiązanie.
Możesz go dobrać na grzanie lub na chłodzenie.To dwa różna parametry.
Szybkie chłodzenie ? Jak szybkie .Co to jest szybkie.Duża jednostka zewnętrzna startuje kilka minut.
Dodatkowy problem to izolacja instalacji wody lodowej .
Dodatkowo praca wentylatora w nocy w trybie grzania(zimą)

OK, o ogrzewaniu nie rozmawiamy, ogrzewanie będzie realizowane przez podłogówkę.
Rozpatruję klimakonwektory tylko do chłodzenia. Czy lepiej jest żeby pracowały na osobnym obiegu wody czy może lepiej żeby pracowały na obiegu glikolu z dolnego źródła. Czy odpuścić klimakonwektory i postawić na zwykłą klimatyzację???

endodontist
22-10-2014, 20:11
Z odwiertów możesz liczyć na 13*C latem co przy "oszczędnym" doborze klimakonwektorów może nie wystarczyć.
Nie patrz na moce standardowe bo pewnie będą to dla 12/7.
Rewersyjny układ nie jest za ciekawy bo oddaje ciepło do dolnego źródła, lepiej to ciepło wykorzystać. Do CWU wykorzystasz tylko część. Ewentualnie basenik sobie zafunduj ;)
Ja bym sugerował zostać przy pasywnym plus przewymiarować klimakonwektory.

co jest złego w oddawaniu ciepła latem do dolnego źródła, teoretycznie powinno to przeciwdziałać degradacji gruntu... czyli to zaleta...
jakie są wady?

wihajster
22-10-2014, 21:14
co jest złego w oddawaniu ciepła latem do dolnego źródła, teoretycznie powinno to przeciwdziałać degradacji gruntu... czyli to zaleta...
jakie są wady?
Wady- w zasadzie jedna: rachunek za pracę sprężarki trafia do użytkownika, dolne źródło go niestety nie pochłania...
Dlatego pisałem o wykorzystaniu tego ciepła odpadowego.
Jak wpompujesz xxxxkWh do gruntu to niewiele z tego odzyskasz (zależy od budowy geologicznej, przy warstwach wodonośnych możesz "robić dobrze" sąsiadom.
Jeśli tylko się uda, warto zastosować pasywne. O ile warunki (szeroko rozumiane) pozwalają.

marcin.sto1
22-10-2014, 21:44
Czy chcąc podłączyć w przyszłości klimakonwektor pod powietrzną pompę lepiej zostawić podejścia z podłogówki/rozdzielacza (będzie w całym domu) czy ciągnąć oddzielne rurki do zasilania klimakonwektora ? Jak to powinno wyglądać hydraulicznie? Jestem przed tynkami i wylewką więc można byłoby jeszcze rozłożyć oddzielne rurki

endodontist
23-10-2014, 01:06
Wady- w zasadzie jedna: rachunek za pracę sprężarki trafia do użytkownika, dolne źródło go niestety nie pochłania...
Dlatego pisałem o wykorzystaniu tego ciepła odpadowego.
Jak wpompujesz xxxxkWh do gruntu to niewiele z tego odzyskasz (zależy od budowy geologicznej, przy warstwach wodonośnych możesz "robić dobrze" sąsiadom.
Jeśli tylko się uda, warto zastosować pasywne. O ile warunki (szeroko rozumiane) pozwalają.

ok, xxxx kWh z gruntu nie odzyskam :|
pozostanie mi komfort psychiczny, że zmniejszam ryzyko degradacji dolnego źródła [to jest chyba niepoliczalne o ile poprawiam i czy w ogóle poprawiam warunki DZ na zimę].
zresztą przy pasywnym chłodzeniu opratym tylko na cyrkulacji glikolu też w jakimś tam stopniu kilka kW ciepłą wrzucę w grunt?
natomiast boję się, że samo pasywne chłodzenie może nie wystarczyć...
aktualny plan [zmienia się co kilka tygodni] to:

I). lekko przewymiarowana WM oparta na dwóch rekuperatorach, za nimi jakieś chłodnice działające:
1. na glikolu pasywnie z dolnego źródła
lub
2. na wodzie pasywnie, a w razie zwiększonego zapotrzeboawnia na chłód aktywnie*
* wiem że w 2 przypadku potrzebuję pompy rewersyjnej i wyminnika glikol-woda, bo nie ma możliwości aktywnego chłodzenia na glikolu?

II). 3 klimakonwektory

1 x duży, mocny przepływowy klimakonwektor na salon, jadalnie, kuchnie [120m2 ale wysokość do 8m - pustka nad salonem/jadalnią, antresola nad kuchnią/łazienką/spiżarką]
1 x klimakonwektor przepływowy [bo większa estetyka i mogą obsłużyć kilka pomieszczeń] na biuro, 1 sypialnie, 1 łazienkę i garderobę [około 54m2]
1 x klimakonwektor przepływowy na 3 sypialnie 1 łazienkę i pralnię/suszarnię/prasowalnię [około 61m2]
czy w korytarzu też powinny być anemostaty WM [długi około 11m, pow 18m2]???

z tymi klimakonwektorami też do końca nie wiem jak powinno to być zrobione??? pasywnie [glikol z DZ] czy aktywnie [pompa rewersyjna + wymiennik glikol/woda]

nie wiem czy w ogóle nie olać tych klimakonwektorów i nie zrobić klimatyzacji [pewnie też w wersjach przepływowych]...
mniej się boję tej klimatyzacji bo znam to to i wiem że to to działa...

minusy klimatyzacji:
-obecność jednostki zewnętrzne
-większe koszty eksploatacji
-większe koszty instalacji
-coś jeszcze???

jakie są minusy klimakonwektorów [w wersji przepływowej]???
ten ogólny zarys ma jakieś znamiona sensu dla kogoś?

Myjk
23-10-2014, 07:21
natomiast boję się, że samo pasywne chłodzenie może nie wystarczyć...
Tu nie ma się co bać, trzeba być pewnym że nie wystarczy. No, oczywiście zależy jakie masz potrzeby chłodnicze (jaką temp. chcesz mieć), ale obiegowe pasywne GWC wystarczy MOŻE na jeden pokój i to też może wypadać ponad komfort podczas dużego upału.



I). lekko przewymiarowana WM oparta na dwóch rekuperatorach, za nimi jakieś chłodnice działające:
Dobrze się zaczyna, aczkolwiek nie wiem po co dwa rekuperatory.


1. na glikolu pasywnie z dolnego źródła
Tu pierwszy error -- patrz pierwszy akapit.



2. na wodzie pasywnie, a w razie zwiększonego zapotrzeboawnia na chłód aktywnie*
* wiem że w 2 przypadku potrzebuję pompy rewersyjnej i wyminnika glikol-woda, bo nie ma możliwości aktywnego chłodzenia na glikolu?

Tu już lepiej. Jest możliwość aktywnego chłodzenia glikolu GZ za pomocą PC GW a grzania DZ. Nie ma co prawda pomp z "reversem" wewnętrznym jak w przypadku PC PW (szukałem na swoje potrzeby i nie znalazłem), ale można to zrobić na poziomie hydrauliki. Nie unikniesz w tym przypadku inwestycji w zbiornik wody lodowej (ok. 1m3). Problem tej instalacji polega na tym, że system musi działać praktycznie cały czas, reagować natychmiast na skoki temperatury w pomieszczeniach i w związku z tym musi być w pełni automatyczny. To nie może działać doraźnie jak już Ci przygrzeje.



II). 3 klimakonwektory
z tymi klimakonwektorami też do końca nie wiem jak powinno to być zrobione??? pasywnie [glikol z DZ] czy aktywnie [pompa rewersyjna + wymiennik glikol/woda]

Jw., pasywnie nie ochłodzisz domu. Zapomnij w ogóle o tym temacie jeśli to ma mieć ręce i nogi.



minusy klimatyzacji:
-obecność jednostki zewnętrzne
-większe koszty eksploatacji
-większe koszty instalacji
-coś jeszcze???
Zgadzam się że jednostki zewnętrzne pomp powietrznych są upierdliwe (hałas) i mało estetyczne, koszt instalacji (multi)splita na kasetonach czy klimakonwektorach, które to MUSZĄ być standardowo przewymiarowane, będzie bardziej kosztowny niż "reversu" PCGW. Ponadto minusem jest marnowanie energii na jej jałowe przerzucanie. Takim systemem jak opisujesz można chłodzić dom i JEDNOCZEŚNIE tym ciepłem z domu grzać CWU. Co prawda ciepła z domu będzie zbierane >3x więcej niż potrzeba na CWU, ale po co wypompowywać ciepło jednymi klimatyzatorami powietrznymi a drugą pompą pompować ciepło do CWU? IMHO Jałowa robota.


ten ogólny zarys ma jakieś znamiona sensu dla kogoś?
Dla mnie ma w sposób jaki podkreśliłem. Będę budować taką instalację z chłodnicami (trzema, aby był podział na strefy, salon/kuchnia na parterze i dwie strefy na piętrze) w przewymiarowanej WM.

clarnet
23-10-2014, 08:52
Jak napisał Ci Myjk - tylko pasywne sobie odpuść.
Przewymiarowanie WM odradzam (każdy robi jak uważa). Ilości powietrza potrzebne do wentylacji są kilkukrotnie mniejsze od tych potrzebnych do chłodzenia.
Nie ma sensu zwiększać wydajności WM by chłodzić na 100% powietrza zewnętrznego. Zresztą i tak tej mocy będzie mało i układ jest kiepsko sterowalny.
Nie potrzebujesz bufora 1000l dla chłodzenia aktywnego. Wystarczy w zupełności 300l. W zależności od producenta pompy jesteś w stanie tak ustawić temp. by zachować dość duży bezwład. Do tego musisz odpowiednio dobrać fancoile.
Pamiętaj, że takie chłodzenie aktywne wymaga odseparowania układu glikol/woda, a więc masz pośredni wymiennik na układzie grzania/chłodzenia.
Sprawdź układy hydrauliczne producentów.
Fancoil "przepływowy" pewnie masz na myśli kanałowy - na kilka pomieszczeń będzie problem z nastawami temp. bo masz 1 sterownik/termostat i 3 pomieszczenia. Które z nich rządzi?
Ponadto taki fancoil kanałowy na 120m2 to z 1,5-2 tys m3/h - miejsce na kanały i dość głośny - zrób kilka mniejszych lokalnych, przeanalizuj charakterystyki to zobaczysz różnicę.
pzdr

endodontist
23-10-2014, 10:29
Dobrze się zaczyna, aczkolwiek nie wiem po co dwa rekuperatory.

.

ze względu na inne zupełnie inne zapotrzebowanie obu części domu i najczęściej w zupełnie innym czasie.
uznałem, że tak będzie znacznie łatwiej sterować WM.
Lewa część [prywatna z sypialniami] ma pow około 120m2 i wysokość około 3m, + stałe przebywanie 4 osób, czasem może 6
Prawa część [salon/jadalnia/kuchnia/antresol] ma powierzchnię też około 120m2 ale wysokość nad salonem i jadalnią to 8 m
[nad kuchnią i łazienką jest antresola], do tego czasem będzie tam pusto a czasem 10-20 osób...

Jeżeli uważacie że to głupie, dajcie znać :)

endodontist
23-10-2014, 10:35
Jak napisał Ci Myjk - tylko pasywne sobie odpuść.
Przewymiarowanie WM odradzam (każdy robi jak uważa). Ilości powietrza potrzebne do wentylacji są kilkukrotnie mniejsze od tych potrzebnych do chłodzenia.
Nie ma sensu zwiększać wydajności WM by chłodzić na 100% powietrza zewnętrznego. Zresztą i tak tej mocy będzie mało i układ jest kiepsko sterowalny.
Nie potrzebujesz bufora 1000l dla chłodzenia aktywnego. Wystarczy w zupełności 300l. W zależności od producenta pompy jesteś w stanie tak ustawić temp. by zachować dość duży bezwład. Do tego musisz odpowiednio dobrać fancoile.
Pamiętaj, że takie chłodzenie aktywne wymaga odseparowania układu glikol/woda, a więc masz pośredni wymiennik na układzie grzania/chłodzenia.
Sprawdź układy hydrauliczne producentów.
Fancoil "przepływowy" pewnie masz na myśli kanałowy - na kilka pomieszczeń będzie problem z nastawami temp. bo masz 1 sterownik/termostat i 3 pomieszczenia. Które z nich rządzi?
Ponadto taki fancoil kanałowy na 120m2 to z 1,5-2 tys m3/h - miejsce na kanały i dość głośny - zrób kilka mniejszych lokalnych, przeanalizuj charakterystyki to zobaczysz różnicę.
pzdr

dzięki za uwagi... już to zrobiłem, rzeczywiście fancoil na 120m2 to spore urządzenie, spory przepływ i hałas... dwa mniejsze będą lepsze.
tak tak, miałem na myśli kanałowy :)
ok, nie będę przewymiarowywał WM ale czy wogóle ma sens dochładzanie powietrza nawiewanego z WM? [czy zostawić tylko rekuperację]?
bo z tego co wyczytałem dogrzewanie [PRZED czy Za] rekuperatorem ma sens?

Myjk
23-10-2014, 12:30
Przewymiarowanie WM odradzam (każdy robi jak uważa). Ilości powietrza potrzebne do wentylacji są kilkukrotnie mniejsze od tych potrzebnych do chłodzenia.
Zgoda, pod jednym warunkiem, że mówisz o chłodzeniu doraźnym tak jak ma to miejsce przy jednostkach powietrznych, tj. gdy trzeba, oprócz wypompowania ciepła z powietrza, ew. zysków, równoważyć także ciepło płynące z nagrzanych ścian. Poza tym od kiedy przewymiaruje się wentylację na potrzeby chłodzenia to przestaje już być tylko wentylacją bytową a staje się klimatyzacją, czyli zupełnie innym systemem -- zatem porównywanie ew. przepływów w tych instalacjach jest już jałowym argumentem.


Nie ma sensu zwiększać wydajności WM by chłodzić na 100% powietrza zewnętrznego.
Akurat wtedy gdy powietrze zewnętrzne będzie ciepłe, system powinien chodzić na minimalnych obrotach a za główny element chłodniczy będą robić betony.


Zresztą i tak tej mocy będzie mało i układ jest kiepsko sterowalny.
Mocy będzie mało, bo dużo jej nie potrzeba do UTRZYMANIA chłodu. Ja oszacowałem maksymalną moc takiej instalacji na 3kW. Średnio (uwzględniają spadek wydajności na buforze) trochę poniżej 2kW. Może i system będzie "kiepsko" sterowalny, ale biorąc pod uwagę pojemność cieplną (a w zasadzie chłodniczą) murów, to i tak nie ma większego znaczenia. Tak samo jak w zimie nie ma znaczenia, że podłogówka ma kiepską sterowalność. Nie musi mieć dobrej, chodzi o to żeby nie marznąć. Przy chłodzeniu też chodzi o to, żeby z 30 stopni na zewnątrz wejść do domu gdzie będzie 24 (bo tylko hardkory klimatyzują w takich warunkach do 21, bo mogą swoimi turbo wentylatorami ze sprężarą).


Nie potrzebujesz bufora 1000l dla chłodzenia aktywnego. Wystarczy w zupełności 300l.
Wypada mieć tyle żeby to miało ręce i nogi. W 1m3 można zmagazynować około 20kWh "chłodu" co przy interwale pracy PC GW w godzinach 2T (a to warunek aby ten system był opłacalny, tak samo jak w zimie przy grzaniu) średnio co 6h przy 2h pracy PC, wystarczy idealnie dla domu do 150m2. 300L będzie za małe, bo to tylko 7kWh a i skuteczność chłodnicy drastycznie zmaleje.


bo z tego co wyczytałem dogrzewanie [PRZED czy Za] rekuperatorem ma sens?
Zarówno ogrzewanie jak i chłodzenie zawsze robisz za wylotem z reku.

endodontist
23-10-2014, 15:18
ehhh.... dużo wiedzy, dużo decyzji do podjęcia, ale bardzo dziękuję za pomoc Myjk...
obiecuję, że będę jeszcze przytruwał... póki co muszę podjąć decyzję, na którą firmę postawić... jak wszystko dobrze pójdzie to na wiosne start budowy :D

clarnet
23-10-2014, 15:59
@Myjk
skoro POLICZYŁEŚ sobie, że do uzyskania w domu 24 stopni, przy upale 30 stopni wystarczą Ci 2-3 kW chłodu i jeszcze uzyskasz to strumieniem powietrza wentylacyjnego "na minimalnych obrotach" z dodatkową pomocą "betonów" to pozostaje mi tylko życzyć Ci, aby Ci to wszystko sprawnie i wydajnie działało :)

Myjk
23-10-2014, 19:02
Po pierwsze nie napisałem o UZYSKANIU w domu 24 z 30 tak jak sobie to zapewne wyobrażasz, czyli jest na zewnątrz 30, w domu jakieś 28 (a ściany 26) i ja będę tymi 2-3kW dołować temperaturę do 24. Jest to, chyba jasne wszem i wobec, uwzględniając zyski cieplne i powietrzne, NIEREALNE i z tym nie ma co dyskutować. Natomiast nie patrz na wszystkie rozwiązania dot. chłodzenia z punktu klasycznej klimatyzacji powietrznej stosowanej doraźnie i parametrów jakie musi mieć żeby być skuteczna -- czyli średnio 10-15x tyle mocy co potrzeba do UTRZYMANIA temperatury, ogromnej ilości przewalania powietrza aby układ klimatyzatora mógł działać na pełnej wydajności -- bo to jest bezsensowne. Mniej więcej równie bezsensowne co stosowanie pompy inwerterowej G-W w 2T ;)

Po drugie nie napisałem również, że uzyskam chłodzenie "strumieniem powietrza wentylacyjnego na minimalnych obrotach", bo układ wentylacji BĘDZIE przecież przewymiarowany (tak, wiem, odradzasz-- a jednocześnie, jak rozumiem, w Twoim wypadku minimalne obroty wentylacji mechanicznej kojarzą się z przelotem 80-100m3h). W skrajnych sytuacjach będzie musiała być przewalana minimum jedna kubatura chłodzonej objętości na godzinę, czyli średnio 2-3x więcej niż dla "bytówki". Dla mojego domu będzie to 300-500m3h (i patrząc na statystyki takich skrajnie upalnych dni pod rząd jest 7-10). Ale i tak głównym kluczem jest tutaj SYSTEMATYCZNOŚĆ pracy systemu, stąd wskazywałem na konieczność całkowitego zautomatyzowania.

Po trzecie, czy masz jakieś wątpliwości jak dużą skuteczność "grzania" w zimie i "chłodzenia" w lato mają mury w betonowcu? Ja nie mam żadnych. Do tego stopnia, że na parterze domu murowanego, po ograniczeniu zysków, często w ogóle nie potrzeba chłodzenia(bo temperatura jest wystarczająco znośna), a ściany i wylewki naładowane ciepłem potrafią w zimie utrzymać skutecznie temperaturę bez dodawania energii (choć wtedy delty zazwyczaj są drastycznie inne i to bynajmniej nie na korzyść). Jeśli masz wątpliwości, to policz rezerwuar ciepła/chłodu ścian uwzględniając dodatkowo, że będą one cyklicznie KAŻDEJ NOCY chłodzone (w dzień oczywiście też eliminowane będzie nadmierne wygrzewanie ścian) jeśli zajdzie potrzeba to w ilości 60kWh na dobę.

endodontist
23-10-2014, 20:55
po burzy mózgów z instalatorem, który za ten cały bałagan będzie u mnie odpowiedzialny wygląda to tak:
oba obiegi WM będą miały wymienniki glikolu z DZ za rekuperatorem, na wszelki wypadek przed rekuperatorem będą jakieś grzałki elektryczne przeciwzamrożeniowe.
chłodzenie będzie rozwiązane przy wykorzystaniu 4 klimakonwektorów kanałowych, każdy około 9kW, kanały wentylacyjne dla klimakonwektorów będą niezależne od WM.
ale...
na wszelki wypadek gdyby pasywne chłodznie glikolem nie wystarczało, jak będzie przekonam się w ciągu pierwszych lat użytkowania domku,
będzie przygotowane wszystko pod montaż wymiennika glikol/czynnik chłodzący [jakiś tam freon] i agregatu chłodzącego w postaci jednostki zewnętrzenj do schładzania glikolu...

co Wy na to? sens / brak sensu?

Myjk
23-10-2014, 21:26
po burzy mózgów z instalatorem, który za ten cały bałagan będzie u mnie odpowiedzialny wygląda to tak:
oba obiegi WM będą miały wymienniki glikolu z DZ za rekuperatorem, na wszelki wypadek przed rekuperatorem będą jakieś grzałki elektryczne przeciwzamrożeniowe.
Te grzałki przed reku polecił ten "instalator"? :P Rekuperator na okoliczność zamarzania ma przecież bypas. Wymienniki podłączone do DZ za rekuperatorem dadzą strasznie mizerne wyniki. Szkoda pieniędzy.


chłodzenie będzie rozwiązane przy wykorzystaniu 4 klimakonwektorów kanałowych, każdy około 9kW, kanały wentylacyjne dla klimakonwektorów będą niezależne od WM.
Czyli, jeśli dobrze patrzę, a patrzę na pierwszy link z brzegu jaki mi wyskoczył, to koszt... 7 tys. zł w sumie. Masakra.


na wszelki wypadek gdyby pasywne chłodznie glikolem nie wystarczało
Poczekaj, bo nie pamiętam... chyba już pisałem, że z pewnością pasywne nie wystarczy? ;)


co Wy na to? sens / brak sensu?
Wg mnie brak, ale kto bogatemu zabroni. :)

Żeby to miało sens, to musisz, po prostu MUSISZ wykorzystać pompę ciepła. Czy będzie to pompa GW czy PW to już ma mniejsze znaczenie, ale coś musi pompować energię -- pasywnie to o kant dupy potłuc. Paru specjalistów od wentylacji i rekuperacji (z tego forum) to przerabiało i nawet stosunkowo małe 3kW wymienniki zabijały DZ, a Ty chcesz podpiąć, bagatela, 36kW. Już nie wspomnę o tym, że to kosmiczna moc jak na pracę ciągłą.

endodontist
23-10-2014, 22:04
grzałki o tyle, że albo rekuperator będzie je miał, bo ponoć są takie rekuperatory co mają już te grzałki... można je wyłączyć i zrobić bypass tak jak mówisz.... a jak będę chciał świeże powietrze to na chwile włączę najwyżej te grzałki... nieistotne to chyba za bardzo.

co to znaczy że wymienniki DZ za rekuperatorem dadzą strasznie słabe wyniki? nie zwrócą się nigdy, czy w ogóle nie odczuję różnicy w temp.
jak nie będzie różnic na nawiewach to oddam je instalatorowi i tyle.

koszt klimakonwektorów i tak będzie niższy niż klimatyzatorów, zarówno w instalacji jak i eksploatacji.

"Poczekaj, bo nie pamiętam... chyba już pisałem, że z pewnością pasywne nie wystarczy?"

- czyli mówisz, że musi to być / powinna to być pompa rewersyjna i klimakonwektory działające w oparciu o wodę, a do tego 1000L zbiornik na wodę lodową?

qrde, zgłupieje od tych wszstkich informacji :|

"Żeby to miało sens, to musisz, po prostu MUSISZ wykorzystać pompę ciepła. Czy będzie to pompa GW czy PW to już ma mniejsze znaczenie, ale coś musi pompować energię -- pasywnie to o kant dupy potłuc. Paru specjalistów od wentylacji i rekuperacji (z tego forum) to przerabiało i nawet stosunkowo małe 3kW wymienniki zabijały DZ, a Ty chcesz podpiąć, bagatela, 36kW. Już nie wspomnę o tym, że to kosmiczna moc jak na pracę ciągłą."

co to znaczy że 3kW wymienniki zabijały DZ? rozmawiamy o chłodzeniu przecież, czyli kWh ciepła idą do DZ???

dlaczego mówimy o pracy ciągłej... to ma być alternatywa dla klimatyzacji. praca ciągła to będzie dla WM, klimakonwektory będą chodziły w razie potrzeb.
Dom będzie ekstremalnie dobrze zaizolowany. wszystkie mostki termiczne planuję wykryć i wyeliminować :)
a czy jednosta zewnętrzna klimatyzatora to pompa ciepła?
nie skomentowałeś tego że układ ma być przystosowany do zamontowania wymiennika glikol / freon oraz jednostki zewnętrznej do chłodzenia tego freonu...

czy to całkiem bez sensu i musi być rewersyjna pompa ciepłą, wymienniki glikol/woda lodowa, zbiornik na wodę lodową i klimakonwektory działające na wodę lodową?

nie zrozum mnie źle, nie chce się ślepo upierać przy jednym czy drugim, chce podjąc decyzję, którą po kilku latach użytkowania domy będę dalej uważał za dobrą :)
moje priorytety są takie:
1. wydajność, mała bezwładność [zdolnośc do szybkiego /30min/ zmniejszenia temp o 5oC], łatwa sterowalność
2. tania eksploatacja
3. koszty instalacji

które rozwiązanie wybrać i dlaczego?
1. glikol + ewentualnie jednostka zewnętrzna do chłodzenia freonu + wymiennik gliko/freon
2. pompa rewersyjna + zbiornik na wodę lodową

dzięki za wszystkie uwagi!

Myjk
24-10-2014, 12:23
Poczekaj, uporządkujmy to (zostawiając ogrzewanie).

Masz do ochłodzenia 240m2 (podział na 2 strefy po 120m2, sugerujesz 4 punkty chłodzące).
Czy masz PC GW do ogrzewania w zimie?
Jakiej konstrukcji jest dom?

Dalej Twoje założenia:


1. wydajność, mała bezwładność [zdolnośc do szybkiego /30min/ zmniejszenia temp o 5oC], łatwa sterowalność
Sam ten punkt implikuje konieczność zastosowania jednostek wewnętrznych o dużej mocy, czyli ścienne/kasetony/klimakonwektory. Ale to MUSI być bezwzględnie podłączone do pompy. Czyli do tych 8 tys. za klimakonwektory dolicz odpowiedniej wielkości jednostkę zewnętrzną (min. 3-4 tys. zł dla takiej mocy klimakonwektorów). Suma, no cóż.... boli. Na pasywnym GWC to nie ma absolutnie szans zadziałać, zwłaszcza jak podepniesz to pod 36kW (!).


2. tania eksploatacja
3. koszty instalacji

To się kłóci z punktem pierwszym. ;)

endodontist
24-10-2014, 14:58
Poczekaj, uporządkujmy to (zostawiając ogrzewanie).

Masz do ochłodzenia 240m2 (podział na 2 strefy po 120m2, sugerujesz 4 punkty chłodzące).


TAK


Poczekaj, uporządkujmy to (zostawiając ogrzewanie).

Czy masz PC GW do ogrzewania w zimie?


co to jest PC GW? PC to pompa ciepła. a GW = DZ czyli odwierty?
ziemia pokaże co będzie wykonalne i za ile... wtedy zweryfikujemy plan... ale póki co planuję 5-6 odwiertów po 100m głębokości odsuniętych od siebie o jakieś 10-15m...


Poczekaj, uporządkujmy to (zostawiając ogrzewanie).

Jakiej konstrukcji jest dom?



Fundament w części podpiwniczonej - płyta, w części bez piwnicy ławy
Ściany? nie wiem, ale coś dobrego... raczej mur 3warstwowy... zależy mi na parametrach domu pasywnego, bo będę się starał wyrwać z Ministerstwa Ochrony Środowiska dotację dla domu pasywnego [50 tys PLN].

tak więc planujemy Umaks. = 0,15 W/(m²·K).
20cm steropianu na ściany, może nawet 30cm.
ciepły montaż okien itd...

planuję też zweryfikować izolację i przy pomocy kamery termowizyjnej wykryć i uszczelnić maksymalnie dużo mostków cieplnych :)




Sam ten punkt implikuje konieczność zastosowania jednostek wewnętrznych o dużej mocy, czyli ścienne/kasetony/klimakonwektory. Ale to MUSI być bezwzględnie podłączone do pompy. Czyli do tych 8 tys. za klimakonwektory dolicz odpowiedniej wielkości jednostkę zewnętrzną (min. 3-4 tys. zł dla takiej mocy klimakonwektorów). Suma, no cóż.... boli. Na pasywnym GWC to nie ma absolutnie szans zadziałać, zwłaszcza jak podepniesz to pod 36kW (!).


tak, liczę się z tym, że mogę potrzebować jednostki zewnętrznej + wymiennik glikol/freon
planuję przygotować instalację klimakonwektorów tak, aby w każdej chwili można było domontowac jednostkę zewnętrzną i wymiennik glikol/freon [czy jakiś tam inny czynnik]



To się kłóci z punktem pierwszym.


wiem, wiem, źle się wyraziłem, miało być tak:
2. tania eksploatacjam [w porównaniu do podbnej mocy instalacji opartej o zwykłą klimatyzację] :D
3. koszty instalacji [w porównaniu do podbnej mocy instalacji opartej o zwykłą klimatyzację] :D

proszę o komentarz :)

clarnet
24-10-2014, 15:55
endodontist - błądzisz jak dziecko we mgle. Począwszy od ilości i długości odwiertów, a na chłodzeniu kończąc.
Cała idea chłodzenia za pomocą PC polega na tym, że chłodzisz jedną instalacją wodną za pomocą fancoili. Fancoil chłodzi i grzeje (nie potrzeba podłogówki) i nie potrzebujesz do tego innego źródła chłodu. Masz jeden odbiornik ciepła/chłodu
Przy pompie gruntowej chłodzenie aktywne najczęściej jest związane z pasywnym. A więc najpierw pasywne, a jak nie daje rady to aktywne.
Odpadają agregaty zewnętrzne, jedno źródło ciepła/chłodu, regeneracja DZ - to są plusy
Montaż fancoili w domu jednorodzinnym i dokładanie do nich agregatu (wody lodowej) jest bez sensu. Jak masz mieć agregat to lepiej zrób normalną klimatyzację.
Dlaczego? bo wybór jednostek wewnętrznych jest o wiele większy, są cichsze i koszt pozyskania 1 kwh chłodu z klimatyzacji freonowej z bezpośrednim odparowaniem jest niższy niż z agregatu wody lodowej. No i sama instalacja jest tańsza.

endodontist
24-10-2014, 18:54
endodontist - błądzisz jak dziecko we mgle.

o tym wiem doskonale, dlatego tak spamuje Was, jedyna nadzieja w tym forum bo rozmowa z instalatorami wyglada tak ze maja mnie za debila, ktoremu sa w stanie wcisnac wszystko co zechca... a ja tylko chce to madrze i dobrze zrobic, a jak wiemy nie jest to latwe i proste :)

dobrze = nie przeinwestować, nie przyoszczedzic tam gdzie nie powinno sie przyoszczedzic,
planuje zwrot inwestycji w ciagu 10-15 lat = mam swiadomosc poniesienia wiekszych kosztow podczas instalacji, ale oczekuje super niskich kosztow eksploatacji [chlodzenia i grzania domu, wentylacji oraz cwu]




Począwszy od ilości i długości odwiertów, a na chłodzeniu kończąc.


co do ilosci odwiertow to przeczytalem na tym forum wszystko na ten temat co udalo mi sie odszukac
moje wnioski:
1. nic nie ustale dopoki nie bede znal szacowanego zapotrzebowania na cieplo w kW/m2, a tego nie ustale dopoki nie bede znal dokladnych parametrow okien, scian, rekuperatora, nie wiem jeszcze czy bede mial zewnetrzne rolety czy nie, a przy sporej liczbie m2 szyb ma znaczenie
2. nic nie ustale dopoki ktos nie zacznie wiercic, wtedy bede wiedzial co do zaoferowania ma grunt :D





Cała idea chłodzenia za pomocą PC polega na tym, że chłodzisz jedną instalacją wodną za pomocą fancoili. Fancoil chłodzi i grzeje (nie potrzeba podłogówki) i nie potrzebujesz do tego innego źródła chłodu. Masz jeden odbiornik ciepła/chłodu
Przy pompie gruntowej chłodzenie aktywne najczęściej jest związane z pasywnym. A więc najpierw pasywne, a jak nie daje rady to aktywne.
Odpadają agregaty zewnętrzne, jedno źródło ciepła/chłodu, regeneracja DZ - to są plusy
Montaż fancoili w domu jednorodzinnym i dokładanie do nich agregatu (wody lodowej) jest bez sensu. Jak masz mieć agregat to lepiej zrób normalną klimatyzację.
Dlaczego? bo wybór jednostek wewnętrznych jest o wiele większy, są cichsze i koszt pozyskania 1 kwh chłodu z klimatyzacji freonowej z bezpośrednim odparowaniem jest niższy niż z agregatu wody lodowej. No i sama instalacja jest tańsza.


dzięki za te kilka zdań, wyglądają dla mnie bardzo sensownie. jedyne co mi sie nie podoba do grzanie za pomoca fancoili.
lubie ciepla podloge wiec ogrzewanie musi zostac podlogowe :D

Myjk
24-10-2014, 20:25
co to jest PC GW? PC to pompa ciepła. a GW = DZ czyli odwierty?
Pompa ciepła Glikol-Woda, czyli DolneZródło (z którego będzie czerpane/oddawane ciepło) oparte na wymienniku gruntowym, a GórneZródło to woda (np. w podłogówce). Do kompletu skrótów jest jeszcze PC PW tj. Powietrze-Woda czyli DZ na powietrzu i PP tj. Powietrze-Powietrze gdzie DZ to powietrze i dla odmiany tu się zmienia GZ, bo to też powietrze (czyli potocznie mówiąc splity, klimatyzacja, ale może też oczywiście służyć do grzania -- głównie w szkieletonach).


bo będę się starał wyrwać z Ministerstwa Ochrony Środowiska dotację dla domu pasywnego [50 tys PLN].
Konkretnie to z NFOŚiGW. Lubisz wyrzucać kasę w banki? ;)

Jeśli dom ma być pasywny, to nie rozumiem w ogóle podejścia do PC GW i wodnego ogrzewania podłogowego (chyba że tego nie planujesz i gdzieś popełniłem nadinterpretację) a tym bardziej myśli o wodzie lodowej i tak kosmicznych mocach jakie opisałeś. Taki dom można ogrzewać bezpośrednio prądem (ew. tylko zwiększenie komfortu bytowego przez ogrzanie podłóg kablami) albo powietrzem. Wychodzi na to, że najlepiej jak zrobisz grzanie i chłodzenie na jednym systemie z PC PP.


tak, liczę się z tym, że mogę potrzebować jednostki zewnętrznej + wymiennik glikol/freon planuję przygotować instalację klimakonwektorów tak, aby w każdej chwili można było domontowac jednostkę zewnętrzną i wymiennik glikol/freon [czy jakiś tam inny czynnik]
Wg mnie koniecznie chcesz wydać kupę kasy i nie wiem zupełnie po co. Jak masz za dużo to powiedz, komuś pewnie się przyda. ;)

endodontist
25-10-2014, 18:12
martwię się że ktoś da dupy przy budowie i coś źle będzie zaizolowane, pompa będzie działać gorzej niż powinna, będę marzł w zimie, a letem będzie mi za gorąco i wszyscy którzy mówią mi [a jest ich trochę], że pompa ciepła nie może działać i że to jakaś głupia fanaberia, żebym kupił porządny piec na ekogroszek albo inne paskudztwo :|
a ja nie chce komina ani żadnych spalin, a że się na tym nie znam to próbuję się tutaj dowiedzieć jak najwięcej :)
konieczine to chcę wydać tyle ile potrzeba żeby później przez lata cieszyć się zimą tanim ciepłem a latem miłym chłodem z ziemii.
niestety nie jest prosto trafić w punkt i zrobić tak żeby ani nie przeinwestować ani nie mieć za słabego i niewydajnego systemu ogrzewania/chłodzenia chałupy. [ale jeżeli mam już wybrać mniejsze zło to wolę o 10 czy 20% przeinwestować, żeby być o 10 czy 20 % bardziej spokojnym]
tak to wygląda z grubsza...

Myjk
25-10-2014, 18:35
Ale ludzie powietrznymi PC ogrzewają nie tylko pasywne budynki, ale także energooszczędne dziurawce. I żyją. Co więcej z PC PP jest akurat właśnie ta wygoda, że jeśli kupisz za słabą jednostkę, to sprzedajesz i kupujesz mocniejszą -- DZ w PC PP, powietrza, masz pod dostatkiem zawsze i wszędzie, a jak masz za mały gruntowy to już umarł w butach i musisz pruć ogród. O ile masz miejsce.

Jeśli nie przeszkadza Ci praca jednostki zewnętrznej, a chyba nie przeszkadza jeśli rozważasz multisplita, to skup się na PC PP. Jak się tak strasznie boisz, to faktycznie przewymiaruj PC. Stracisz trochę na zakupie, ale dzięki inwerterowi pompa się dopasuje do zapotrzebowania i koszty utrzymania nie będą wyższe z samego względu na większe urządzenie . Ładowanie kasy w PC GW, robienie podłogówki, i do tego oddzielnego systemu klimatyzacji na PC PP, w Twoim wypadku to strzelanie sobie w stopę.

tymczasowy19
25-10-2014, 18:41
i wszyscy którzy mówią mi [a jest ich trochę], że pompa ciepła nie może działać i że to jakaś głupia fanaberia, żebym kupił porządny piec na ekogroszek albo inne paskudztwo :|


możesz ich z czystych sumieniem wyzwać od idiotów - lub coś w tym stylu :P

chyba większość ludzików decydujących się na WM/podłogówkę/PC/grzanie prądem (niepotrzebne skreślic) spotkało się z samymi negatywami w w/w kwestaich....

DENT
27-10-2014, 08:44
Podstawa-projekt.jeśli chcesz dom z dotacją,to nie polega na tym że dowalisz 30 cm styro do typowego projektu.Zapotrzebowanie na ciepło jeśli chcesz dotację jest ściśle określone.projektant wyliczy ci to,i z tym zapotrzebowaniem dopiero się pytaj!
Reasumując.Ja powoli kończę trochę większy dom(ok.600m)Nie pasywny,duże ściany szklane.
Mam 7 odwiertów po 100 m do kaskady pomp 2x17 kw.
Wentylacja reku najlepszy z możliwych 1600m3h. Chłodzenie latem-11 klimakonwektorów podpiętych do DZ.W zapasie przewody do wody lodowej z jednostki na dachu jeśli trzeba będzie.Klimakonwektory 4 rurowe,coby zimą też mogły trochę podgrzać.Odpowiem ci za parę miesięcy jak to zadziała.
Pozdr Dent

Pyxis
27-10-2014, 09:32
Podstawa-projekt.
[...]
Mam 7 odwiertów po 100 m do kaskady pomp 2x17 kw.
Wentylacja reku najlepszy z możliwych 1600m3h. Chłodzenie latem-11 klimakonwektorów podpiętych do DZ.W zapasie przewody do wody lodowej z jednostki na dachu jeśli trzeba będzie.Klimakonwektory 4 rurowe,coby zimą też mogły trochę podgrzać.Odpowiem ci za parę miesięcy jak to zadziała.

To sie naywa rozmach przy budowie, a nie wycieranie doopy szklem!

Jednak podstawa to kasa a nie projekt. :)

Myjk
27-10-2014, 09:45
Myślałem, że to ja jestem hardkorem. :D

_olo_
27-10-2014, 10:08
To sie naywa rozmach przy budowie, a nie wycieranie doopy szklem!

Jednak podstawa to kasa a nie projekt. :)

DENT??? Dentysta ? Trzeba było zostać dentystą to też byś sobie hangar postawił. ;)

endodontist
29-10-2014, 22:26
a co myślicie o pompie ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie?
da się tym jakoś chłodzić czy to tylko do ogrzewania?

Myjk
30-10-2014, 07:36
KAŻDĄ pompą ciepła da się grzać i chłodzić. Proponuję to w końcu przyswoić. :P

Vld
30-10-2014, 08:27
Bzdura

Myjk
30-10-2014, 10:47
To poproszę przykład pompy ciepła która tylko grzeje, albo tylko chłodzi.

Vld
30-10-2014, 10:59
Wyżej wspomniana z bezpośrednim parowaniem.
Każda w której GZ będzie chłodniejsze od DZ
Każda w której skraplacz przez grawitacje będzie zalewany ciekłym czynnikiem.

Myjk
30-10-2014, 12:19
Wyżej wspomniana z bezpośrednim parowaniem.
Jeśli się nie da, to tylko i wyłącznie dlatego, że producent przewidział ją tylko do jednego celu i nie napisał programu tudzież nie zainstalował w niej odpowiednich elementów. PC GW też się podobno nie da, a jednak to jest możliwe po gimnastyce. Stwierdzenie jest więc prawdziwe -- każdą pompą ciepła da się zarówno grzać jak i chłodzić, bo taka to już specyfika obiegu.


Każda w której GZ będzie chłodniejsze od DZ
Każda w której skraplacz przez grawitacje będzie zalewany ciekłym czynnikiem.
To są błędy konstrukcyjne/wykonawcze i wiadomo że jak się któryś element spieprzy, to nie będzie działać.

Vld
30-10-2014, 12:22
Niech i tak będzie, mi tam ryba

Myjk
30-10-2014, 12:38
Mi w zasadzie też. Pytający się pyta notorycznie czy można, więc piszę, że można. Jak się chce, to można wszystko, kwestia zawartości portfela. ;)

Vld
30-10-2014, 12:40
A ja napisałem, że bzdurę napisałeś :D

Myjk
30-10-2014, 12:53
Niech i tak będzie, mi tam ryba co sobie piszesz i jakich sposobów się łapiesz, żeby to umotywować.

endodontist
30-10-2014, 12:54
OK, cofam pytanie bo mnie zarówno pompa z bezpośrednim odparowaniem przestała interesować... jak również firma Legalett :)
znajdę sobie kogoś na miejscu kto mi zrobi płytę fundamentową, a jak nie znajde to z Waszą pomocą sam sobie zrobię :D

lukasza
20-07-2015, 09:38
ja w przyszłe latu uruchomię ścienne. Docieplam teraz rozdzielacz na pietrze i odcinam rozdzielacz dołu i sprawdzę czy coś chłodzi. Dam może podlicznik i zobaczymy co to i za ile daje.
Łudzę się na dziś, że mam dach nie czterospadowy a dwuspadowy, co oznacza, że w nad połową dachu mam stryszek z 17cm wełny i będzie bufor przed ciepłem pod warunkiem jego wentylacji (co załatwię). Łudzę się, że na 5 okien dachowych mam 2 od północy a 3 od południa - 8m od nich drzewa i cień. Może mnie słońce tak nie wykończy (choć do tego dochodzi jeszcze 4 okna 2x0,9 w ścianach). No i łudzę się tym, że ścienne lepiej ten chłód odda bo jest mniej przykryte cementem. Może w całości to złudzenie da efekt zadowalający.

A jak coś mam komin na strych :( będzie gdzie i jak pociągnąć 1 dupny klimakonwektor do piętra. Parteru chłodzić nie trzeba w tym moim lasku.

Wracam do tematu bo była okazja odpalić chodzenie.
Okazało się, że las mnie zacienia zimą jak jest słońce nisko ale nie latem jak słońce jest wysoko.
Piętro tradycyjnie okazało się cieplejsze od parteru.
Chłodzenie na testy odpaliłem w sobotę ok 16.30. Parter miał wtedy 24.4*. Piętro ok 26-27*. Tu jest problem bo bateria siadła w termometrze. Wyraźnie jednak piętro było cieplejsze.
Ok 22.00 zakończyłem chłodzenie. Parter miał wtedy już 24.1* a piętro było chłodniejsze. Być może temperatura była podobna jak na parterze ok 24.0 ale odczucie od zimnej ściany powodowało, że wydawało się na piętrze tak samo chłodno lub chłodniej niż na parterze. Jak dla mnie znaczy to, że chłodzenie takie działa dobrze bo utrzymanie temperatury parteru jest OK.

PC wzięła ok 6-7kWh. Wodę "lodową" ustawiłem wstępnie na 12 st. Zakręciłem rozdzielacz parteru i podłogówki (łazienka, korytarz) pietra. Otwarte tylko było ścienne w 3 pokojach pietra.Nie ociepliłem rozdzielacza. Mimo to jakoś strasznie rozdzielacz nie kapał wodą i zastanawiam się czy go ocieplić czy może położyć ręcznika na te kilkanaście dni w takie lato jak teraz.

PC panasonica podłączoną mam pod termostat i zmieniając w PC opcje mode z Heat na Cool a także na timerze w czasie grzania CWU na Cool i Tank uzyskałem 100% sterowania włączanie/wyłączania chłodzenia z termostatu. Na termostacie tylko trzeba np: w wybranej porze ustawić temperaturę niską np: 21 st aby mieć pewność że termostat załączy chłodzenie.

Plusy chłodzenia - działa - jeśli uznać, że piętro utrzyma temperaturę jak parter. Jeszcze o 21.30 wieczorem -mam moskitiery- nie chciałem otwierać okna bo w domu na pietrze czułem, że leci ciepłe powietrze. Pewnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że cześć chłodzenia musi odbyć się w drogiej temperaturze. Jeżeli uznać że przeciętnie od 2.00 w nocy mamy temperatury OK i nie trzeba już chłodzić, jak i rano to aby mieć chłodno wieczorem przed spaniem takie chłodzeni musi pochodzić min 5-6h lub więcej w zależności od domu i temp zewnętrznej. Teraz przestawię chłodzenie (jak wróci ciepło) od 13 do 19 aby 50% mieć w taniej taryfie. Da to koszt ok 3 pln za 1 dzień chłodzenia. Ewentualnie dojdzie 22-01. Rocznie może być to koszt ok 100zł.

Z pierwszych obserwacji widzę, że temperatura piętra nie będzie znacznie niższa niż parteru póki drzwi na pietrze są otwarte. Choć jeśli zamknąłem drzwi w 1 pokoju na czas chłodzenia to był on wyraźnie chłodniejszy od pietra i parteru. Reku włączone było.

Przy następnych upałach napisze więcej o tempo i kwh.

Pyxis
20-07-2015, 10:17
Upewniasz mnie tym postem, ze inwestycja w klimatyzatory na poddaszu to byly dobrze wydane pieniadze. :)

lukasza
20-07-2015, 11:23
Upewniasz mnie tym postem, ze inwestycja w klimatyzatory na poddaszu to byly dobrze wydane pieniadze. :)

różni ludzie, różne potrzeby
bezwzględnie klimatyzator to opcja najlepsza ale i nie za darmo
ja mając taki układ a nie inny, taką PC a nie inną - zrobioną z myślą tylko pod grzanie sprawdziłem i chłodzenie

mogę potwierdzić, że działa. Działa rozumiane przeze mnie jako obniżenie temperatury pietra do temperatury parteru. Czuję, że jest szansa obniżyć temperaturę piętra bardziej. Zobaczę za 3-4 tygodni jak to jest temperatura parter-piętro, ile h potrzeba na chłodzenie, ile kWh. W chwili obecnej jestem zadowolony bo 24st na pietrze w pełni akceptuje i nie szarpnę się na klimatyzator z montażem za kilka tys tylko wolę dokładać 100zł do rachunku na całe wakacje - oby wyszło 100zł - tzn. życzę aby słońce wróciło.

Pyxis
20-07-2015, 16:11
bezwzględnie klimatyzator to opcja najlepsza ale i nie za darmo


Jesli u Ciebie opcja chlodzenia byla za darmo, to tez jest jest to na pewno warte uwagi.
Niestety najczesciej za darmo, to tylko zachod slonca z wlasnego tarasu mozna podziwiac.

flisiu
26-07-2015, 15:29
Panowie mam problem z funkcja chlodzenia. moja pompa to Panasonic Aquarea 3-faz 9kW model z 2014. mianowicie problem jest taki ze jak chce chlodzic to raz chlodzi raz nie. za pierwszym razem jak odpalilem chlodzenie to ruszylo i dzialalo przez ok. 2h potem sie pompa zatrzymala. potem bylo to samo, ruszyla i sie zatrzymala po jakims czasie. z termostatu dostaje sygnal na chlodzenie a nie rusza sprezarka. sa jakies ograniczenia, jakis specjalny algorytm do chlodzenia ? pompa ustawiona w trybie COOL.

map78
26-07-2015, 19:31
Panowie mam problem z funkcja chlodzenia. moja pompa to Panasonic Aquarea 3-faz 9kW model z 2014. mianowicie problem jest taki ze jak chce chlodzic to raz chlodzi raz nie. za pierwszym razem jak odpalilem chlodzenie to ruszylo i dzialalo przez ok. 2h potem sie pompa zatrzymala. potem bylo to samo, ruszyla i sie zatrzymala po jakims czasie. z termostatu dostaje sygnal na chlodzenie a nie rusza sprezarka. sa jakies ograniczenia, jakis specjalny algorytm do chlodzenia ? pompa ustawiona w trybie COOL.

Tak są ograniczenia. Tak z głowy to nie pamiętam, ale są temp graniczne włączenia chłodzenia. Jedną można ustawić z poziomu użytkownika, a druga jest na sztywno. U mnie jak jest <18st to chłodzenie też się nie włączy, znaczy obiegówka pracuje, ale pogodówka nie zezwala na start sprężarki.

lukasza
05-08-2015, 22:13
mogę potwierdzić, że działa. Działa rozumiane przeze mnie jako obniżenie temperatury pietra do temperatury parteru. Czuję, że jest szansa obniżyć temperaturę piętra bardziej. Zobaczę za 3-4 tygodni jak to jest temperatura parter-piętro, ile h potrzeba na chłodzenie

Pozwoliłem dobić podczas nieobecności temperature parteru z 22,6* do 23,9* i piętra z 23,6* do 27,5* w najcieplejszym pokoju z 3 oknami z czego 2 dachowe od południa.
Włączone chłodzenie o 14.10 a wyłączone o 17.30.
Temp wody ustawiona na 12*
Chodzi ścienne w 3 pokojach piętra.
Temperatura piętra spadła do 23.7* w pokoju z zamkniętymi drzwiami, teraz ok 23.00 na pietrze średnio jest 24.1* , okiena cały czas zamknięte, rekuperacja na 50%, bypass on.
Chłodzący zaledwie 3.20h temeratura spadła ok 3.5-4*.
Wynik dla mnie bardzo zadowalający, jutro włączę na 5h i policze zużycie kWh

lukasza
06-08-2015, 21:32
Dziś rano o 9.00 temperatura parteru wyniosła 23,6*, pietra 24,5*
o 13.00 było to 23,9* parter i 25,5* najcieplejszy pokój piętra i 25,0* pokoje od północy
start chłodzenia o 13.00 do 21.00, temperatura nadal 12st (przy czym PC chyba się załącza aby obniżyć temperaturę wody a potem czeka aż powrót podskoczy do 16*)

o 21.00 temperatura parteru 24,2* a pietra 23,3* w najcieplejszym pokoju z otwartymi ciągle drzwiami i sypialnia z zamkniętymi drzwiami .... 21,9*
Także komplet: PC + ogrzewanie ścienne = skutecznie chłodzenie domu co było przez część forumowiczów delikatnie kwestionowane.

surgi22
09-08-2015, 10:51
Nie przejmuj się Pyxio tak mam jak ktoś ma inaczej niż on to pianę toczy. :D
Ja w tej chwili tylko przy chłodzeniu podłogi PC PW i GGWC mam 23 C na dole i tyleż na piętrze, na strychu podobnie .
Pozdrawiam :D

maciejzi
10-08-2015, 00:32
W sobotę rano pierwszy raz włączyłem chłodzenie. Fajnie działa. Chodziło kilka godzin, dawało 5kW chłodu. Dla porównania chłodziłem tylko parter. W piątek była podobna temperatura na parterze i piętrze. W sobotę na parterze koło południa zaczęło się robić przyjemnie. Po kilku godzinach wyłączyłem chłodzenie, gdy temp. posadzki doszła do 18'C. Chłód utrzymywał się do niedzieli, kiedy różnica temp. parter/piętro wynosiła około 5'C. Dużo przyjemniej było na chłodzonym parterze.

Chłodzenie pompą ciepła działa i to bardzo przyjemnie (w przeciwieństwie do zimnego nadmuchu z klimatyzatora).

malux20
10-08-2015, 07:18
a na ile oceniacie zużycie prądu

tomekwa
10-08-2015, 08:12
Macie aktywne chłodzenie czy pasywne?

Pyxis
10-08-2015, 09:03
Chłodzenie pompą ciepła działa i to bardzo przyjemnie (w przeciwieństwie do zimnego nadmuchu z klimatyzatora).

Trzeba tylko zalozyc cieple kapcie. :D

map78
10-08-2015, 12:06
W sobotę rano pierwszy raz włączyłem chłodzenie.
Chłodzenie pompą ciepła działa i to bardzo przyjemnie (w przeciwieństwie do zimnego nadmuchu z klimatyzatora).

Ja chłodzę pompą już drugi sezon i mam zgoła odmienne odczucia;) a mam porównanie, bo na dole chłodzę podłogówką, a na górze klimakonwektorami i w moim subiektywnym odczuciu znacznie przyjemniejszy jest nadmuch zimnego powietrza, natomiast zimą preferuję podłogówkę.

Co do doświadczeń lukaszy to trudno to ocenić, bo z ściennym nie miałem do czynienia, ale "zbicie" temp o 4st w 3h przy ogrzewaniu/chłodzeniu płaszczyznowym wydaje się wielce mało prawdopodobne. U mnie zimą podbicie temp o 3-4 stopnie trwałoby 3-4 dni i to samo się tyczy chłodzenia (nie mówiąc o klimakonwektorach oczywiście). Więc jeżeli ścienne pozwala na tak wielkie żonglowanie temperaturami w krótkim czasie to i zimą cechuje się zapewne słabą akumulacją.

Myjk
10-08-2015, 18:43
Ja chłodzę pompą już drugi sezon i mam zgoła odmienne odczucia;) a mam porównanie, bo na dole chłodzę podłogówką, a na górze klimakonwektorami i w moim subiektywnym odczuciu znacznie przyjemniejszy jest nadmuch zimnego powietrza, natomiast zimą preferuję podłogówkę.
To jest akurat oczywiste ze względu na komfort cieplny. :) Szczerze mówiąc nie rozumiem ludzi którzy instalują kaloryfery na zimę i (pasywne) chłodzenie podłogowe. Przecież w domu ma być komfortowo...

maciejzi
10-08-2015, 21:10
Trzeba tylko zalozyc cieple kapcie. :D

Całkiem przyjemnie się chodziło boso przy sobotnich upałach :-)



Co do doświadczeń lukaszy to trudno to ocenić, bo z ściennym nie miałem do czynienia, ale "zbicie" temp o 4st w 3h przy ogrzewaniu/chłodzeniu płaszczyznowym wydaje się wielce mało prawdopodobne. U mnie zimą podbicie temp o 3-4 stopnie trwałoby 3-4 dni i to samo się tyczy chłodzenia (nie mówiąc o klimakonwektorach oczywiście). Więc jeżeli ścienne pozwala na tak wielkie żonglowanie temperaturami w krótkim czasie to i zimą cechuje się zapewne słabą akumulacją.

Nie mam dużego doświadczenia, bo raz włączyłem tylko chłodzenie, w sobotę na około 4 godziny, ale faktycznie zbiło temperaturę, chociaż trwało to kilka godzin. Nawet dzisiaj - w poniedziałek - jest przyjemnie na parterze, a na piętrze czuć upał.
Zimą też kilka dni trwa u mnie podbicie o kilka stopni. Nie zrobiłem dokładnych pomiarów, ale wrażenie jest takie jak wejście do chłodnego pomieszczenia na parterze (tak jakby do piwnicy) i do gorącego blaszaka na piętrze. Chyba wynika to z promienowania termicznego (podczerwonego) płaszczyzn podłogi, które jest odczuwalne zanim się weźmie nawet pierwszy oddech. Nie wiem jak różnica w stopniach Celsjusza, w komforcie znaczna. Temperatura pewnie zależy od wysokości umieszczenia termometru - bo na 1,5m wysokości temp. na dole 25 stopni, a na górze około 30 stopni. Mimo to odczuwalna temperatura na parterze około 20 stopni - bo podłoga tyle ma.

Klimakonwektory mają tę zaletę, że odprowadzają wodę (osuszają powietrze). Chociaż w sumie rodzi to problemy z wysuszaniem spojówek oczu... Nie ma tego problemu przy chłodzeniu podłogówką, która powoli ochładza powietrze i zawartą w nim parę wodną. Natomiast chodzi się po chłodnej podłodze. Trudno powiedzieć, co lepsze. Jedno i drugie przyjemnie działa w upały :-)

lukasza
11-08-2015, 01:04
Ja chłodzę pompą już drugi sezon i mam zgoła odmienne odczucia;) a mam porównanie, bo na dole chłodzę podłogówką, a na górze klimakonwektorami i w moim subiektywnym odczuciu znacznie przyjemniejszy jest nadmuch zimnego powietrza, natomiast zimą preferuję podłogówkę.

Co do doświadczeń lukaszy to trudno to ocenić, bo z ściennym nie miałem do czynienia, ale "zbicie" temp o 4st w 3h przy ogrzewaniu/chłodzeniu płaszczyznowym wydaje się wielce mało prawdopodobne. U mnie zimą podbicie temp o 3-4 stopnie trwałoby 3-4 dni i to samo się tyczy chłodzenia (nie mówiąc o klimakonwektorach oczywiście). Więc jeżeli ścienne pozwala na tak wielkie żonglowanie temperaturami w krótkim czasie to i zimą cechuje się zapewne słabą akumulacją.

Tzn. tylko, że masz słabe doświadczenie z domem lepiej zaizolowanym i ściennym ogrzewaniem.

Ścienne nie wiem na ile gorzej akumuluje ale mi pozwala jechać na 100% w taniej zima do -13*
A i dalej jest zapas mocy PC wszak akumulują cześć w podłogowe a cześć w ściennym;

Zimą trudniej (wolniej) mi podbić temperaturę niż latem schłodzić,
ale też zimą wolniej sie ta temperatura podbita wychładza/ucieka niż latem
Wiec chyba nie ma wprost zależności 1:1 grzanie i chłodzenie
Wychodzi mi że chłodzenie pozwala na wiekszą zmianę temperatury w kilka h niż grzanie
Ale co istotne kluczem chyba przy chłodzeniu jest wilgotność w domu,
Miałem dni ze niby przy tej samej temperaturze zewnętrznej efekt schłodzenia w 1 dzień osiagnołem po 3.5h a w kolejny po 6h
Ostatnio zbijam tylko temperaturę o 1.5-2*
Zbijałem o 3* średnio, a 4* to było jak porównam najcieplejszy pokój piętra przed chłodzeniem z najzimniejszym po chłodzeniu
Najmniej zszedłem do 22* ale chłodziwem 8h i nie pamięta, z jakiej temp startowałem (może jest w poście powyżej)
Także chłodzenie jakby trudniejsze jest od grzania, dochodzi punkt rosy a tu znowu istotny wpływ ma wilgotność

Na dziś tak to widzę, ale czas jeszcze za krotki by pewne wnioski wyciagnac

Pyxis
11-08-2015, 09:30
Klimakonwektory mają tę zaletę, że odprowadzają wodę (osuszają powietrze). Chociaż w sumie rodzi to problemy z wysuszaniem spojówek oczu... Nie ma tego problemu przy chłodzeniu podłogówką, która powoli ochładza powietrze i zawartą w nim parę wodną.

Jesli obnizyles temperature o 4K, to termpo tego ochladzania nie wplywa na fakt, czy para wodna zawarta w powietrzu skondensuje czy nie. Zalezy to tylko od poczatkowej wilgotnosci wzglednej i temperatury przed i po chlodzeniu.

piolaz
11-08-2015, 10:51
Która opcja jest bardziej efektywna do chłodzenia domu (gruntowa PC, pionowe DZ + reku + wszędzie podłogówka / parter + wysokie użytkowe poddasze):

1. chłodzenie PC podłogówką?
2. chłodzenie rekuperatorem z chłodnicą podłączonym do DZ?

co ma większy sens? z 2 opcji jednocześnie pewnie się nie da skorzystać aby poprawić wydajność?

maciejzi
11-08-2015, 15:23
Jesli obnizyles temperature o 4K, to termpo tego ochladzania nie wplywa na fakt, czy para wodna zawarta w powietrzu skondensuje czy nie. Zalezy to tylko od poczatkowej wilgotnosci wzglednej i temperatury przed i po chlodzeniu.

Gdybym chłodził klimatyzatorem albo klimakonwektorem aktywnie (tzn. wodą lodową 7-12'C), to klimatyzator i klimakonwektor odprowadzałyby nadmiar wody z powietrza przez rurkę ściekową. Wysusza to powietrze, które potem ma niekorzystny wpływ na oczy.

Chłodzenie powierzchniowe działa powoli, ale nie usuwa wody z powietrza. Tak na marginesie wg mnie zimna podłoga to zaleta a nie wada :-)
Można chłodzić pasywnie lub aktywnie. Woda z kolektora gruntowego ma 16'C, a temperaturę podłogówki obniżyłem do 18'C i zaczęła się pojawiać para wodna w miejscu, gdzie się postawiło stopę. Czyli już bardziej by się nie dało ochłodzić bez ślizgania się na kafelkach :-)

Czyli równie dobrze mógłbym chłodzić pasywnie przez dodatkowy wymiennik ciepła.

Jak ktoś nie ma trybu rewersyjnego w pompie ciepła to najlepsze rozwiązanie na chłodzenie to taki wymiennik ciepła dodatkowy. Minimalne koszty chłodzenia wtedy wychodzą i dodatkowo regeneruje się kolektor gruntowy.

Aktywnie chłodzić też można, takie kilkugodzinne chłodzenie starcza na kilka dni - tzn. jeszcze dziś, we wtorek czuć chłód w domu od soboty.

Natomiast dopłata do trybu rewersyjnego w PC (przy instalacji systemu) ma sens chyba tylko w przypadku klimakonwektorów. W przeciwnym razie chyba lepiej zastosować dodatkowy wymiennik. Tak mi się wydaje, chociaż doświadczeń z chłodzeniem jeszcze nie mam dużo :-)

Pyxis
11-08-2015, 15:29
Chłodzenie powierzchniowe działa powoli, ale nie usuwa wody z powietrza.

Moze poczytaj:
http://dobory.pl/wykres-molliera-przemiany-powietrza-wilgotnego/

Tobie juz sie nie przyda, ale moze Twoj dzieciak bedzie mial fizyke w szkole. ;)

Gdzie tam w wzorach masz czas? Potrafisz wskazac?

maciejzi
11-08-2015, 15:35
Moze poczytaj:
http://dobory.pl/wykres-molliera-przemiany-powietrza-wilgotnego/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdobory.pl%2Fwykres-molliera-przemiany-powietrza-wilgotnego%2F)

Tobie juz sie nie przyda, ale moze Twoj dzieciak bedzie mial fizyke w szkole. ;)

Gdzie tam w wzorach masz czas? Potrafisz wskazac?


Pyxis nie denerwuj się, złość piękności szkodzi ;-)
Już tłumaczę:

Klimakonwektory w trybie chłodzenia są zasilane wodą o temp. 7-12'C. Przynajmniej na tyle są obliczone. Jak chcesz cieplejszą wodą chłodzić, to musisz zastosować duży klimakonwektor.
No więc w trybie aktywnym załóżmy że pompa doprowadza wodę 7'C do klimakonwektorów, a w trybie pasywnym woda o temp. powiedzmy 15'C dociera do klimaknowektora. Sporo pary z powietrza się wykrapla i ucieka przez rurkę.

Nie ma tego problemu w podłogówce, bo ona obniża temperaturę powoli, od powiedzmy 25'C do 18'C. Dlatego nie jest usuwana woda z powietrza.

Suche zimne powietrze wcale nie jest jakoś szczególnie przyjemne. Lepsze jest wilgotne i zimne :-) Daje wrażenie chłodu. Podobnie - promieniowanie podczerwone od płaszczyzn ścian czy podłogi chłodzonej wodą daje uczucie komfortu. Klimakonwektor chłodzi tylko powietrze.
Nie mam ochoty na dyskusje, ale wolę chłodzenie podłogówką niż klimatyzatorem - to tylko moje osobiste zdanie.

Pyxis
11-08-2015, 15:41
Mnie takie braki znajomosci "elementarza" raczej bawia niz denerwuja. :)

Popatrz jeszcz,e jakie Karbon bzdety wypisuje na swoim blogu. Musi sie chlopina od Ciebie podszkolic, bo bajki jakies wypisuje. Dokladnie na odwrot niz Twoje "prawdy objawione". ;)


Maly przykladzik:
Załóżmy, że mamy ciepłe powietrze o temp. +25 stopni i wilgotności względnej 60% i zaczynamy je schładzać. Schodzimy z temperaturą pionowo w dół.
Im bardziej spada temperatura, tym mniej wilgoci jest w stanie pomieścić powietrze.
W pewnym momencie dochodzimy do krzywej nasycenia 100%, a odpowiadająca temu temperatura wynosi +17 stopni. To tzw punkt rosy.
Skoro przy +17 stopniach powietrze ma wilgotność 100%, a my dalej będziemy obniżać temperaturę, to coś z tą parą wodną w powietrzu musi się stać.
I stanie się.
Para ta w postaci mgiełki i rosy wykropli się na najbliższej chłodnej powierzchni. Np. na szybie okiennej, zimnej rurze wodociągowej czy płytkach w łazience.
Dalsze obniżanie temperatury odbywa się już po krzywej nasycenia.

A tu drugi:

"W okresie letnim mamy wysokie temperatury np. 25-30 stopni. Wilgotność sięga 60-80 czy nawet 100% i ilościowo pary wodnej w takim powietrzu jest dużo. Jest nam duszno i gorąco. Do powietrza o 100% wilgotności skóra nie może ze swojej powierzchni odparować potu, pojawiają się jego kropelki. Rozwiązaniem jest nie tylko obniżenie temperatury, ale również zmniejszenie wilgotności powietrza. Lepiej czujemy się w pomieszczeniu nawet z 2-3 stopnie wyższą temperaturą i wilgotnością 40-60% niż w chłodniejszym pomieszczeniu, ale o wilgotności 80-100%.
Powietrze należy osuszyć i ochłodzić. Robi to za nas klimatyzacja."

maciejzi
11-08-2015, 22:48
"Powietrze należy osuszyć i ochłodzić. Robi to za nas klimatyzacja."

Może masz rację. Ja w klimatyzowanym pomieszczeniu mam problem z suchością spojówek i skóry. Po dłuższym okresie także z gardłem. Tak miałem przynajmniej jak w biurze siedziałem koło klimatyzatora - dość często przeziębiałem się także latem od nadmuchu zimnego powietrza. Stąd moje wrażenia.

A wyjaśnij mi, dlaczego jak się schodzi do piwnicy w upalny dzień, czuje się przyjemny chłód? Chyba osuszanie powietrza tam nie występuje.
Mam wrażenie że niska temperatura ścian ochładza powietrze, a nie odwrotnie - tzn. zimne powietrze jako medium chłodzące nie ochładza ścian.

Zwróć uwagę także, iż w domu z wentylacją mechaniczną, chłodzonym latem podłogówką, wykraplanie występuje w rekuperatorze, skąd woda jest odprowadzana do kanalizacji. Przynajmniej powinno - nie sprawdziłem jeszcze tego, ale nasycone parą gorące powietrze powinno chłodzić się w wymienniku.

Problem z chłodzeniem powietrzem (klimatyztor/klimakonwektor) jest taki, że chłodne powietrze jako medium musi być zimniejsze (i tym samym bardziej suche) niż wymaga tego komfort, tak aby odebrało ciepło z powierzchni ścian i okien.
Chłodzenie powierzchniowe nie ma tej wady.

Tu jest ciekawy artykuł:
http://www.instalator.pl/index.php/pl/component/content/article/85-archiwum-abc/398--chlod-na-sucho

surgi22
12-08-2015, 18:22
Jako użytkownik PC pw i reku z ggwc w domu ( aktualnie 23C), oraz klimatyzacji w pracy 22-23c potw ierdzam że bardziej komfortowe jest chłodzenie płaszczyznowe . Faktycznie przy dłuższym chłodzeniu trzeba założyć kapcie tam gdzie gres, na desce 3w nie potrzeba.

mkm silesia
12-08-2015, 20:46
Na kilkadziesiąt wykonanych instalacji nikt nie narzeka na chłodzenie płaszczyznowe, a ci co maja np. w pracy chłodzenie nadmuchowe potwierdzają większy komfort przy chłodzeniu płaszczyznowym.
Dziwne że na forum narzekają ci co nie maja i ci co instalacje maja "protezowaną" pod pompę ciepła - znamienne oni wiedzą lepiej nie tylko w tym temacie.

lukasza
12-08-2015, 21:45
Na kilkadziesiąt wykonanych instalacji nikt nie narzeka na chłodzenie płaszczyznowe, a ci co maja np. w pracy chłodzenie nadmuchowe potwierdzają większy komfort przy chłodzeniu płaszczyznowym.
Dziwne że na forum narzekają ci co nie maja i ci co instalacje maja "protezowaną" pod pompę ciepła - znamienne oni wiedzą lepiej nie tylko w tym temacie.

Mam; chwałę; nie narzekam; prawie mam w cenie zakupu PC (tcap już chyba bez chłodzenia nie sprzedają) a i za 1000zl dopłaty warto to kupić.
Chłodzenie płaszczyznowe ma swoje wady (czas czekania na efekt 1-2h, szczególnie na początku powoli chłodzi) ale zalet widzę dużą jak: komfort braku nadmuchu. Generalnie dla mnie to idealne rozwiazanie w ogrzewaniu ściennym bo podłoga nie jest lodowata a jest super odczucie chłodu (siedząc na kanapie przy takiej ścianie czuje jak promieniuje chłód niczym pod delikatnym nawiewem klimatyzatora tylko że nic nie wieje) ......ale latem jest wilgotno ....punkt rosy łatwy do złapania, ciekawi mnie czy ludzie czasem nie chłodzą bezwiednie że w posadzce zbiera im się wilgoć (bo cześć robi to bez czujników). Wszak pod płytką trudno to zaobserwować co ja miałem okazje zobaczyć na ścianie. Dlatego ja całe lato mam reku włączone bo sie dobrze przyczynia do obniżenia wilgotności (a przy okazji wentyluję bo nie po to chłodzę sobie do 24* aby potem wpuszczać zza okna 34* i na takie upały wyłączam bypass. To dla mnie jedyna duża potencjalna wada.

mkm silesia
12-08-2015, 22:07
Mam; chwałę; nie narzekam; prawie mam w cenie zakupu PC (tcap już chyba bez chłodzenia nie sprzedają) a i za 1000zl dopłaty warto to kupić.
Chłodzenie płaszczyznowe ma swoje wady (czas czekania na efekt 1-2h, szczególnie na początku powoli chłodzi) ale zalet widzę dużą jak: komfort braku nadmuchu. Generalnie dla mnie to idealne rozwiazanie w ogrzewaniu ściennym bo podłoga nie jest lodowata a jest super odczucie chłodu (siedząc na kanapie przy takiej ścianie czuje jak promieniuje chłód niczym pod delikatnym nawiewem klimatyzatora tylko że nic nie wieje) ......ale latem jest wilgotno ....punkt rosy łatwy do złapania, ciekawi mnie czy ludzie czasem nie chłodzą bezwiednie że w posadzce zbiera im się wilgoć (bo cześć robi to bez czujników). Wszak pod płytką trudno to zaobserwować co ja miałem okazje zobaczyć na ścianie. Dlatego ja całe lato mam reku włączone bo sie dobrze przyczynia do obniżenia wilgotności (a przy okazji wentyluję bo nie po to chłodzę sobie do 24* aby potem wpuszczać zza okna 34* i na takie upały wyłączam bypass. To dla mnie jedyna duża potencjalna wada.

A nie przyszło ci do głowy że temp. zas. ustawić powyżej punktu rosy i bezpieczniej i taniej (wyższa temp. GZ) instalator nie wytłumaczył ci tego ???
Co do kosztów dzisiaj odczyt licznika w pompie chłodzenie 28 dni budynek ok 400m2 + antresola (kubatura) 290 kwh temp. ustawiona 23,6 i bez kombinacji z załączaniem wyłączaniem itp. ( went. mech z "odzyskiem chłodu" )
http://www.andretti.pl/wxdewpointdetail.php?

mkm silesia
12-08-2015, 22:27
Mam; chwałę; nie narzekam; prawie mam w cenie zakupu PC (tcap już chyba bez chłodzenia nie sprzedają) a i za 1000zl dopłaty warto to kupić.
Chłodzenie płaszczyznowe ma swoje wady (czas czekania na efekt 1-2h, szczególnie na początku powoli chłodzi) ale zalet widzę dużą jak: komfort braku nadmuchu. Generalnie dla mnie to idealne rozwiazanie w ogrzewaniu ściennym bo podłoga nie jest lodowata a jest super odczucie chłodu (siedząc na kanapie przy takiej ścianie czuje jak promieniuje chłód niczym pod delikatnym nawiewem klimatyzatora tylko że nic nie wieje) ......ale latem jest wilgotno ....punkt rosy łatwy do złapania, ciekawi mnie czy ludzie czasem nie chłodzą bezwiednie że w posadzce zbiera im się wilgoć (bo cześć robi to bez czujników). Wszak pod płytką trudno to zaobserwować co ja miałem okazje zobaczyć na ścianie. Dlatego ja całe lato mam reku włączone bo sie dobrze przyczynia do obniżenia wilgotności (a przy okazji wentyluję bo nie po to chłodzę sobie do 24* aby potem wpuszczać zza okna 34* i na takie upały wyłączam bypass. To dla mnie jedyna duża potencjalna wada.

i jeszcze jedno zapytaj tych co się boją o mokrą posadzkę (wewnątrz) czy jak piją zimne piwo czy im się nie rozwadnia no bo piwo ma zwykle temp poniżej punktu rosy i w związku z twoją logika powinna się w nim skraplać para wodna a więc piwo jak za komuny z wodą się "robi" ;)

lukasza
12-08-2015, 23:22
A nie przyszło ci do głowy że temp. zas. ustawić powyżej punktu rosy i bezpieczniej i taniej (wyższa temp. GZ) instalator nie wytłumaczył ci tego ???
Co do kosztów dzisiaj odczyt licznika w pompie chłodzenie 28 dni budynek ok 400m2 + antresola (kubatura) 290 kwh temp. ustawiona 23,6 i bez kombinacji z załączaniem wyłączaniem itp. ( went. mech z "odzyskiem chłodu" )
http://www.andretti.pl/wxdewpointdetail.php?

Oj przyszło, ale czy ja mam biegać do timera czy sterownika PC by zmienić temperaturę zasilania bo sie w domu wilgotność powietrza podniosła w dany dzień i wystąpił punkt rosy?
A wilgotność teraz jest koło 60% ale i potrafi po nocy jak okno otwarte (na noc sobie nie odmawiam otwierania okna) być i 68% choć to zaledwie 1 dzień. Jak mam nastawić temp zasilania pod wilgotność 68% w domu to takie chłodzenie rzeczywiście trąci protezą.
Choć to może być i moje upodobanie chłodzenia szybko i niską temp a nie dłużej z wyższą temp zasilania.

P.s. O tej godzinie nie wiem o co chodzi z piwem i unikatem rosy, ale przy zasilaniu 11*,wilgotności 68% widziałem co to punkt rosy. Wykorzystałem ta okazje by zaznaczyć na zdjęciach ściany gdzie są rurki. Wystarczyło patrzeć na mokre plamy 1 cm szerokie. Faktem jest ze potem podniosłem temp zasilania i wydłużyłem czas chłodzenia i problem rozwiązany kosztem PLNow. Ale noe wiem czy by, ten fakt pod posadzka wychwycił.

piolaz
13-08-2015, 10:04
Kilka szybkich pytań koncepcyjnych:

1. Zakładając chłodzenie PC - nie ważne czy to podłogówką, czy klimakonwektorami - to nie ma chyba żadnego sensu podpinać reku pod dolne źródło? Ewentualnie zrobić dla reku osobny GGWC?

2. Gdybym w 1 lub w 2 pomieszczeniach chciał założyć klimakonwektor dla szybkiego efektu chłodzenia - to nie ma żadnego problemu, żeby chłodzić klimakonwektorem i podłogówką w tym samym czasie?

3. Co z chłodzeniem podłogą, punktem rosy itp w przypadku gdy w zdecydowanej większości domu na podłodze leży prakiet?

mkm silesia
13-08-2015, 11:42
Oj przyszło, ale czy ja mam biegać do timera czy sterownika PC by zmienić temperaturę zasilania bo sie w domu wilgotność powietrza podniosła w dany dzień i wystąpił punkt rosy?
A wilgotność teraz jest koło 60% ale i potrafi po nocy jak okno otwarte (na noc sobie nie odmawiam otwierania okna) być i 68% choć to zaledwie 1 dzień. Jak mam nastawić temp zasilania pod wilgotność 68% w domu to takie chłodzenie rzeczywiście trąci protezą.
Choć to może być i moje upodobanie chłodzenia szybko i niską temp a nie dłużej z wyższą temp zasilania.

P.s. O tej godzinie nie wiem o co chodzi z piwem i unikatem rosy, ale przy zasilaniu 11*,wilgotności 68% widziałem co to punkt rosy. Wykorzystałem ta okazje by zaznaczyć na zdjęciach ściany gdzie są rurki. Wystarczyło patrzeć na mokre plamy 1 cm szerokie. Faktem jest ze potem podniosłem temp zasilania i wydłużyłem czas chłodzenia i problem rozwiązany kosztem PLNow. Ale noe wiem czy by, ten fakt pod posadzka wychwycił.

A już się zdziwiłem ze przy tak bez pojęcia ustawionej temp. zasilania chłodzenia plaszczyznowego nie masz mokrych ścian

mkm silesia
13-08-2015, 11:48
Kilka szybkich pytań koncepcyjnych:

1. Zakładając chłodzenie PC - nie ważne czy to podłogówką, czy klimakonwektorami - to nie ma chyba żadnego sensu podpinać reku pod dolne źródło? Ewentualnie zrobić dla reku osobny GGWC?

2. Gdybym w 1 lub w 2 pomieszczeniach chciał założyć klimakonwektor dla szybkiego efektu chłodzenia - to nie ma żadnego problemu, żeby chłodzić klimakonwektorem i podłogówką w tym samym czasie?

3. Co z chłodzeniem podłogą, punktem rosy itp w przypadku gdy w zdecydowanej większości domu na podłodze leży prakiet?

Jeżeli masz okładziny drewniane to zapewne trzeba będzie uzupełnić ściennym i wyjdzie to taniej niż klimakonwektory mieszacze itd przy okazji będzie " lepiej " grzać

Szymek98
13-08-2015, 21:16
Dzisiaj załączyłem pierwszy raz funkcję chłodzenia w mojej pompie Atlantic Tri 11. Niestety zamiast chłodzenia było grzanie. Po 3 godzinach miałem gorącą podłogę i temperaturę w domu o 1,5oC wyższą niż przed włączeniem. Mam zbiornik standardowy Atlantica 300L przycisk na nim jest na słoneczku a nie śnieżynce ale to chyba nie ma znaczenia. Poniżej podaję ustawienia jakie mam w funkcji chłodzenia.

Ustawienia:
Program 902 , 15oC Obieg chłodzenia 1 temp. zad - komfort
908, 6.0oC Obieg chłodzenia 1, Temp zad zas. dla t.z. 25oC
909, 6.0oC Obieg chłodzenia 1, Temp zad zas. dla t.z. 35oC
912 24.0oC Obieg chłodzenia 1 przy temp. zew.
913 24 Obieg chłodzenia 1 Czas blok. na końcu ogrzew. h
918 26oC Obieg chłodzenia 1 Początek komp. letn. wg t.z.
919 40oC Obieg chłodzenia 1 Koniec komp. letn. wg t.z.
920 4.0oC Obieg chłodzenia 1 Zwiększ. nast. komp. letn.
923 18.0oC Obieg chłodzenia 1 Min. temp. zas. dla t.z. 25oC
924 18.0oC Obieg chłodzenia 1 Min. temp. zas. dla t.z. 35oC
928 80% Obieg chłodzenia 1 Wpływ temp. pomieszcz.
932 0.5oC Obieg chłodzenia 1 Ograniczenie temp. w pom.
938 0oC Obieg chłodzenia 1 Zawór miesz. obniżenie
941 240 Obieg chłodzenia 1 Czas przebiegu siłownika s
963 Obieg chłodzenia 1 Z regulat./pompą dosył. Nie

Kto mi powie co jest źle ustawione?

tomekwa
14-08-2015, 14:51
W przyszłym roku wykonam jedną z inwestycji: GWC, dołożenie do PC chłodzenia lub zainstaluje 2-3 klimatyzatory. Która z inwestycji wg Was byłaby najmądrzejszym rozwiązaniem?

malux20
14-08-2015, 17:12
zadzwoń do serwisu atlanticu
facet jest cierpliwy i przelecisz z nim po ustawieniach przez tel

Arturo72
15-08-2015, 00:25
W przyszłym roku wykonam jedną z inwestycji: GWC, dołożenie do PC chłodzenia lub zainstaluje 2-3 klimatyzatory. Która z inwestycji wg Was byłaby najmądrzejszym rozwiązaniem?
Klima

surgi22
15-08-2015, 22:18
GWC + chłodzenie pompą - bardziej komfortowe niż klima - wg mnie:cool:

maciejzi
15-08-2015, 22:23
W przyszłym roku wykonam jedną z inwestycji: GWC, dołożenie do PC chłodzenia lub zainstaluje 2-3 klimatyzatory. Która z inwestycji wg Was byłaby najmądrzejszym rozwiązaniem?

Ja nie wiem, jak sezon na chłodzeniu PC wychodzi, bo dopiero 2 razy włączałem. Gdybym nie miał aktywnego chłodzenia, to mógłbym zwykłym wymiennikiem glikol-woda CO chłodzić. Czytając w sieci, to ludziom starcza.

Klima też działa, też jest to skuteczne rozwiązanie.

Natomiast GWC... to chyba nie da rady schłodzić domu. Jakieś 1-2kW chłodu by można uzyskać, ale przy dużym nawiewie. To za mało raczej na dom. Już lepsza inwestycja - pod kątem chłodu - to jasne (np. białe albo odblaskowe aluminiowe) rolety w oknach. Zacienione pomieszczenia są chłodniejsze, nie nagrzewają się tak szybko. Główny udział ciepła wynika z promieni słonecznych wpadających przez okno.
Bardziej ochłodzą dom niż GWC.
Policz: żeby uzyskać 5kW chłodu, jaki musiałby być nawiew przez GWC.

Dajmy na to powietrze wylatujące z GWC miałoby 16'C.
Temp. w domu 25'C.
Potrzebny nawiew: 2000m3 na godzinę... Żeby skutecznie przepchać i ochłodzić 2000m3 powietrza to trzeba mieć bardzo duży wentylator, dużo rur w ziemi albo złoże żwirowe jak kopalnia Wieliczka. Poza tym w domu rozprowadzone rury nadmuchowe średnicy pewnie fi 200.


Chyba że włączysz nadmuch powiedzmy 400m3/h przez całą dobę przez GWC. Słońce operuje w poszczególnych pokojach po kilka godzin, dlatego kumulowany przez całą dobę chłód z nadmuchu pewnie dałby się odczuć. Do tego może z jeden lub dwa niewielkie klimatyzatory?

Poza tym z GWC jest pożytek także zimą, bo nie zamarza wymiennik rekuperatora.

Z chłodzenia podłogówką także jest pożytek dodatkowy w postaci regeneracji dolnego źródła i nieznacznie lepszego COP przy grzaniu wody latem (i CO zimą).

Arturo72
16-08-2015, 00:26
GWC + chłodzenie pompą - bardziej komfortowe niż klima - wg mnie:cool:
Wystarczy chłodzenie pompą a GWC w takim wypadku to zbędne wydanie kasy.
Tylko jako grzałka do wymiennika a nie do chłodzenia.
Czyli reasumując,do chlodzenia Klima lub pompa a nie GWC.

surgi22
16-08-2015, 07:47
Nieprawda Arturo. Bywa że przy niewielkich zyskach bytowych czy słonecznych samo GGWC wystarcza i nie odpalam chłodzenia PC. Oczywiście przy takich upałach jak mamy w tym roku samo GWC nie wydoli , ale ma swoją rolę. Gdybym nie miał GGWC to przy 34-35 C na zewnątrz ile stopni C miałoby powietrze na nawiewie ? 28-30 C ? , a tak mam komfortowe 19-22 w zależności od stopnia nawiewu .
PS nie założyłem GGWC dla jakichś gigantycznych oszczędności w ogrzewaniu zimą czy chłodzenie latem, ale po to aby uniknąć montowania klimatyzacji i mieć komfort - i swoje założenie zrealizowałem z powodzeniem .

maciejzi
16-08-2015, 09:20
Nieprawda Arturo. Bywa że przy niewielkich zyskach bytowych czy słonecznych samo GGWC wystarcza i nie odpalam chłodzenia PC. Oczywiście przy takich upałach jak mamy w tym roku samo GWC nie wydoli , ale ma swoją rolę. Gdybym nie miał GGWC to przy 34-35 C na zewnątrz ile stopni C miałoby powietrze na nawiewie ? 28-30 C ? , a tak mam komfortowe 19-22 w zależności od stopnia nawiewu .
PS nie założyłem GGWC dla jakichś gigantycznych oszczędności w ogrzewaniu zimą czy chłodzenie latem, ale po to aby uniknąć montowania klimatyzacji i mieć komfort - i swoje założenie zrealizowałem z powodzeniem .


Wg prognoz NASA na najbliższe 10 lat, za kilka lat będziemy wspominali obecny rok jako dość chłodny...

Też myślę o GGWC w przyszłości. Myślałem też, żeby zamontować ze 2 klimakonwektory (salon, jeszcze z 1 pokój), zasilane bezpośrednio glikolem z DZ. Albo w obudowie z plastiku (jak jednostka wewnętrzna klimatyzacji) albo kanałowe - te bym karton-gipsem obudował

mkm silesia
16-08-2015, 19:05
Nieprawda Arturo. Bywa że przy niewielkich zyskach bytowych czy słonecznych samo GGWC wystarcza i nie odpalam chłodzenia PC. Oczywiście przy takich upałach jak mamy w tym roku samo GWC nie wydoli , ale ma swoją rolę. Gdybym nie miał GGWC to przy 34-35 C na zewnątrz ile stopni C miałoby powietrze na nawiewie ? 28-30 C ? , a tak mam komfortowe 19-22 w zależności od stopnia nawiewu .
PS nie założyłem GGWC dla jakichś gigantycznych oszczędności w ogrzewaniu zimą czy chłodzenie latem, ale po to aby uniknąć montowania klimatyzacji i mieć komfort - i swoje założenie zrealizowałem z powodzeniem .

Dobre rekuperatory w upały zamykają by pas i powietrze nawiewane jest ok 2 do 3o cieplejsze od wywiewanego - "odzysk chłodu".
Praca nagrzewnicy wstępnej zima to śmieszne kwoty o ile ma "dobre" sterowanie..
Ale jako instalator powinienem wciskać klientom GWC - muszę się nawrócić :no:
Na temat kosztów chłodzenia płaszczyznowego w b. dużym budynku już pisałem problem skroplin nie istnieje tylko trzeba odpowiednio ustawić temp. zasilania.

surgi22
16-08-2015, 21:58
Na zewnątrz 35 C w domu 23 C, bez GWC jaka temp będzie miał nawiew z reku ? Sadze ze zdecydowanie bliżej 30 C niż 25 C, Po co mam mieć na nawiewie 30C jak mogę 18-20C ? Dlaczego przy niewielkich zwyżkach temperatury np. 27-28 C mam odpalać chłodzenie PC jak GGWC wystarczy ?

mkm silesia
16-08-2015, 22:17
Na zewnątrz 35 C w domu 23 C, bez GWC jaka temp będzie miał nawiew z reku ? Sadze ze zdecydowanie bliżej 30 C niż 25 C, Po co mam mieć na nawiewie 30C jak mogę 18-20C ? Dlaczego przy niewielkich zwyżkach temperatury np. 27-28 C mam odpalać chłodzenie PC jak GGWC wystarczy ?

Jak pisałem dobry reku to ok +2 stopnie w stosunku do wywiewu sprawdzałem w tym roku przy upale 34 nawiew 25 - 26 ( w budynku 23,6 zadana na sterowniku i utrzymywana)
Zawsze można policzyć ile kosztuje budowa gwc a ile "odpalenie" pompy + w zimie nagrzewnica wstępna.
Przy gwc rurowym to jeszcze różne rzeczy w rurach "żyją" już nie wspomnę o tych zrobionych z rur do kanalizy - polak potrafi (sam się truć) dla kilku zł
No i przy rurowym rosną opory instalacji jakaś energia musi to powietrze przez rury przepchać czyli nic za darmo.

maciejzi
16-08-2015, 22:34
Czyli można też glikol z dolnego źródła PC do glikolowego GGWC pompować, a ponadto wstawić wymiennik ciepła glikol-woda do CO i pasywnie chłodzić podłogówką.

Regenerując tym samym DZ i zmniejszając rachunki za ogrzewanie zimą, bo to tani sposób magazynowania ciepła słonecznego w ziemi na zimniejsze dni :-)

Chłodny nawiew, zimna podłoga (wrażenie chłodu), niskie koszty...

surgi22
16-08-2015, 22:48
Jak pisałem dobry reku to ok +2 stopnie w stosunku do wywiewu sprawdzałem w tym roku przy upale 34 nawiew 25 - 26 ( w budynku 23,6 zadana na sterowniku i utrzymywana)
Zawsze można policzyć ile kosztuje budowa gwc a ile "odpalenie" pompy + w zimie nagrzewnica wstępna.
Przy gwc rurowym to jeszcze różne rzeczy w rurach "żyją" już nie wspomnę o tych zrobionych z rur do kanalizy - polak potrafi (sam się truć) dla kilku zł
No i przy rurowym rosną opory instalacji jakaś energia musi to powietrze przez rury przepchać czyli nic za darmo.
Sorki silesia ale jakim cudem wywiewane powietrze o temp. 23,6 C schłodzi Ci te sama ilość powietrza o temp 34 C do 25 C , no chyba że dasz 2 razy mniejszy nawiew niż wywiewi zrobisz solidne podciśnienie - ale wtedy i tak każdą dziura ci zaciągnie cieple 34C do domu.
Przy GGWC nic mi nie rośnie , bo nie ma gdzie - chyba że glikolożerne mikroby.

maciejzi
16-08-2015, 23:03
Sorki silesia ale jakim cudem wywiewane powietrze o temp. 23,6 C schłodzi Ci te sama ilość powietrza o temp 34 C do 25 C , no chyba że dasz 2 razy mniejszy nawiew niż wywiewi zrobisz solidne podciśnienie - ale wtedy i tak każdą dziura ci zaciągnie cieple 34C do domu.
Przy GGWC nic mi nie rośnie , bo nie ma gdzie - chyba że glikolożerne mikroby.

Nie no jak to? 2 stopnie cieplejszy nawiew to maks - chyba że masz niezaizolowane rury na poddaszu i się grzeje powietrze w nich.

surgi22
17-08-2015, 20:23
maciejzi skup się . Zaciągasz do domu z zewnątrz 150m3/h powietrza o temeperaturze 34 C , jednocześnie wyrzucasz z domu 150m3/h powietrza o temp. 23,6 c , krzyżują się w wymienniku i uważasz że temp. nawiewu będzie 25-26 C?

mkm silesia
17-08-2015, 22:28
maciejzi skup się . Zaciągasz do domu z zewnątrz 150m3/h powietrza o temeperaturze 34 C , jednocześnie wyrzucasz z domu 150m3/h powietrza o temp. 23,6 c , krzyżują się w wymienniku i uważasz że temp. nawiewu będzie 25-26 C?

no to zimą bez nagrzewnicy musi wiać chłodem ...

mkm silesia
17-08-2015, 23:37
Sorki silesia ale jakim cudem wywiewane powietrze o temp. 23,6 C schłodzi Ci te sama ilość powietrza o temp 34 C do 25 C , no chyba że dasz 2 razy mniejszy nawiew niż wywiewi zrobisz solidne podciśnienie - ale wtedy i tak każdą dziura ci zaciągnie cieple 34C do domu.
Przy GGWC nic mi nie rośnie , bo nie ma gdzie - chyba że glikolożerne mikroby.

Rośnie rośnie w tym wypadku nie w rurach tylko tam gdzie skropliny na wymienniku (podobnie jak w klimatyzatorze) z tym że tam łatwiej wyczyścić
Pompka też glikolu za darmo nie pompuje.
Poza tym spada delta na wymienniku, a więc jego moc.

lukasza
18-08-2015, 08:41
Na zewnątrz 35 C w domu 23 C, bez GWC jaka temp będzie miał nawiew z reku ? Sadze ze zdecydowanie bliżej 30 C niż 25 C, Po co mam mieć na nawiewie 30C jak mogę 18-20C ? Dlaczego przy niewielkich zwyżkach temperatury np. 27-28 C mam odpalać chłodzenie PC jak GGWC wystarczy ?

Tak na chłopski rozum to Twój przykład z wyższością GGWC dla temp zewnętrznej 27-28C jest .... słaby.
Przy temperaturze 27-28C to 3/4 Polski ma chłód za darmo lepszy (bo więcej m3) jak z GGWC - nazywa to się otwarte okno z moskitierą. Temperatury są wtedy ok 17-19C na zewnątrz czyli nawet lepsze niż z GGWC :) A w dzień można i należy zamknąć okna i włączyć rekuperator aby była wentylacja i część chłodu była odzyskana.

Bez problemu do 27C w dzień po nocnym wietrzeniu mam w domu 23,4C parter i piętro od rana oraz ok 23,8C parter i 24,5C piętro popołudniu jak się nagrzeje. Do 27-28C temp zewnętrznej to nie trzeba mieć GGWC, ani klimy, anie chłodzenie PC dla komfortu w domu. Tylko trzeba uruchomić pierwotny nawyk człowieka "otwieram okno" co akurat w nocy jest przyjemniejsze niż rekuperacja oraz wydajniejsze w m3 niż GGWC.

Ja bym chciał usłyszeć, że GGWC daje chłód od np: 28-32C. Wtedy GGWC da coś więcej niż .... otwarte okno. Tylko ile dni jest powyżej 30C? Jak mam PC z chłodzeniem aktywnym to owe GGWC jest raczej zbędne (i kosztowne) a także owe GGWC pewnie w przeciętnym domu (słabsza izolacja) czy to przy 30, czy to przy 32C i tak już chłodu nie da i znowu wracamy do potrzeby innego i efektywniejszego chłodzenie. Wiec robić GGWC (wydać PLNy) pod tak wąski zakres temperatur trochę szkoda.

Ja nie twierdze że GGWC to nie lepszy komfort. Ok coś poprawi w komforcie, ale jej cena do osiągnięć jest .... wygórowana. W domu średnio zaizolowanym i GGWC prawie nic nie da - za mało m3 chłodu, za małe przekroje od rur rekuperacji. Owe GGWC nadaje się jednak typowo do pasywnych. Wtedy GGWC można "więcej ugrać" i wtedy dom bez PC z grzaniem 100% prąd + GGWC może być OK kosztowo (tylko czy owo GGWC tak na pewno w pasywnym da tyle chłodu by utrzymać temperaturę 24C ??) . A jak wiemy temat jest o chłodzeniu PC i jak takie chłodzenie w domu jest (zainwestowaliśmy) to daje ono nam więcej możliwości chłodzenia niż GGWC. Zaś na zimę trzeba zaopatrzyć się w nagrzewnice i jej koszt to jest większy przy zakupie niż użyciu bo to chodzi sporadycznie.

Taki to widzę sens - bezsens- GGWC jak już mamy chłodzenie z PC (czyli trzymamy się wątku).

maciejzi
18-08-2015, 09:21
maciejzi skup się . Zaciągasz do domu z zewnątrz 150m3/h powietrza o temeperaturze 34 C , jednocześnie wyrzucasz z domu 150m3/h powietrza o temp. 23,6 c , krzyżują się w wymienniku i uważasz że temp. nawiewu będzie 25-26 C?

Piszesz o wymienniku krzyżowym. Ma on sprawność 50% i minimalna temperatura nawiewu w takiej sytuacji to 28,8'C.

W wymienniku przeciwprądowym o sprawności na przykład 90% temp. nawiewu wynosiłaby 24,64'C, czyli o 1'C więcej niż wywiew.

mkm silesia
18-08-2015, 21:08
Piszesz o wymienniku krzyżowym. Ma on sprawność 50% i minimalna temperatura nawiewu w takiej sytuacji to 28,8'C.

W wymienniku przeciwprądowym o sprawności na przykład 90% temp. nawiewu wynosiłaby 24,64'C, czyli o 1'C więcej niż wywiew.

Czyli z grubsza zgadza się z moimi tegorocznymi pomiarami oczywiście centrala na 1 biegu aby sprawność była 90%

surgi22
18-08-2015, 21:23
silesia pomyśl czy łatwiej podgrzać w zimie w reku temp. z -10C do 0 C czy latem schłodzic z 30C do 20C ?, co wymaga dostarczenia(zimą) / lub odebrania(latem) większej ilości energii ? OK podpowiem H2O .

surgi22
18-08-2015, 21:31
Piszesz o wymienniku krzyżowym. Ma on sprawność 50% i minimalna temperatura nawiewu w takiej sytuacji to 28,8'C.

W wymienniku przeciwprądowym o sprawności na przykład 90% temp. nawiewu wynosiłaby 24,64'C, czyli o 1'C więcej niż wywiew.

A możesz podać jak to wyliczyłeś ?

maciejzi
18-08-2015, 21:41
A możesz podać jak to wyliczyłeś ?

Ja to wyliczyłem ze wzoru, który nie uwzględnia zmiany wilgotności powietrza.
W tej chwili mam wyłączony rekuperator, dlatego nie mogę napisać, jak to wygląda w praktyce, ale nie sądzę żeby różnica temperatur nawiew/wywiew przekraczała maks 2-3 stopnie, pewnie mniej

surgi22
18-08-2015, 22:04
Pokaż obliczenia OK

maciejzi
19-08-2015, 11:22
Pokaż obliczenia OK

Podstaw do wzoru tutaj:

http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/14638-czy-sprawnosc-rekuperatora-moze-przekroczyc-80

surgi22
27-08-2015, 21:29
sprawność s = ( tn - tz) / (tw -tz ) x100% czyli tn-tz= s x (tw- tz ) x100% czyli tn = ( s x (tw- tz ) x100%) + tz
jeżeli sprawność wynosi 80% tn = (0,8 x (23 - 34)) + 34 tn= -8,8 + 34 tn= 25,2
jezeli sprawność wynosi 50% tn = (0,5 x(23 - 34 ))+ 34 tn= -5,5 + 34 tn= 28,5
teoretycznie bo w praktyce z uwagi na zmiany wilgotności wygląda to nieco inaczej

tomekwa
31-08-2015, 14:28
Czyli reasumując,do chlodzenia Klima lub pompa a nie GWC.
Ale chłodzenia aktywne czy pasywne?

Konsultant marki Buderus
03-07-2017, 14:32
Witam,

Opcja chłodzenia jest istotną zaletą pompy ciepła, pozwalającą na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych na zakup i montaż klimatyzatora. Sam koszt chłodzenia budynku za pomocą pompy ciepła jest porównywalny z kosztem chłodzenia budynku klimatyzatorem ściennym. Natomiast w przypadku gruntowych pomp ciepła istnieje dodatkowo możliwość chłodzenia pasywnego, gdy nie pracuje sprężarka.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej:[moderowano]na której znajdują się wszystkie szczegółowe informacje o pompach ciepła z rodziny Logatherm marki Buderus.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus

wihajster
03-07-2017, 22:41
Witam
Cześć archeolog.
Masz coś ciekawego do dodania? To pisz, czekamy.

CZY TARGETU NIE WYRABIASZ i na siłę obijasz się o wątki, nawet te sprzed dwóch lat?

Kris-toff
09-02-2022, 09:19
Witajcie,
A ja chciałbym w kotłowni założyć klimakonwektor kanałowy do pompy ciepła. Z niego izolowanymi rurami spiro rozprowadziłbym powietrze do kilku pomieszczeń po poddaszu nieużytkowym. W zimie mógłbym dogrzewać pomieszczenia (podłogówka jest bardzo bezwładna) a latem chłodzić. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem w domu prywatnym? Czy to będzie działało? Ma ktoś? Jaka musiałaby być moc klimakonwektora (3 pomieszczenia 60m2)? Wiem, że są rozwiązania doskonalsze (klimatyzacja multisplit) ale też droższe. Na OLX mogę dostać taki klimakonwektor za 500-1000 zł a pompę ciepła z możliwością chłodzenia będę miał za chwilę.

Owczar
09-02-2022, 10:36
A coz to za klimakonwektor za 500-1000zl? W tej cenie ciezko znalezc porzadna chlodnice.

Kris-toff
09-02-2022, 12:37
A coz to za klimakonwektor za 500-1000zl? W tej cenie ciezko znalezc porzadna chlodnice.

Pojęcia nie mam. Pewnie ktoś kupił i nie użył albo z Niemiec przywiózł? Napisane jest że nówka nie śmigana. Ale danych żadnych nie ma.

Owczar
09-02-2022, 12:44
Jak swego czasu patrzyłem, to porządne klimakonwektory kanałowe czy sufitowe były niewiele tańsze od klimatyzacji - m.in. z tego powodu odpuściłem te opcję do chłodzenia.

Jeśli dobrze kojarzę to Myjk chyba poszedł w klimakonwektory, może napisze jak wrażenia.

Kris-toff
09-02-2022, 13:50
Jak swego czasu patrzyłem, to porządne klimakonwektory kanałowe czy sufitowe były niewiele tańsze od klimatyzacji - m.in. z tego powodu odpuściłem te opcję do chłodzenia.

Jeśli dobrze kojarzę to Myjk chyba poszedł w klimakonwektory, może napisze jak wrażenia.

Jeśli poszedł w tradycyjne klimakonwektory montowane po jednym w każdym pomieszczeniu to niewiele mi da. Taki klimakonwektor różni się od klimatyzatora tylko czynnikiem chłodzącym (woda/freon). Efekt końcowy jak i wygląd urządzeń jest bardzo podobny. Mi bardziej chodzi o to czy jeden klimakonwektor z rozprowadzeniem powietrza rurami na 3 pokoje da sobie radę.

Owczar
09-02-2022, 14:33
Różnica nie będzie wielka - to kwestia tego ile taki klimakonwektor da Ci chłodzy przy zadanej temp zasilania.

Więc zacznij od charakterystyki urządzenia - ile mocy przy temp takiej i takiej. Im większy wymiennik, tym większa wydajność i wyższa sprawność pompy ciepła. Nie zapomnij też o konieczności montażu zbiornika na wodę lodową, bo będzie ciężko utrzymać pracę ciągłą takiego urządzenia.
Osobiście chyba bym poszedł w klimatyzację kanałową.

Jak sobie policzysz wszystko - zbiornik pompki, automatykę itd, to różnica wcale nie będzie taka korzystna na rzecz klimakonwektora.

Kris-toff
10-02-2022, 07:47
A do chłodzenia muszę mieć osobny zbiornik i pompkę? Jaką automatykę? Nie znam się na tym a pompy jeszcze nie mam. ;-)
Znalazłem gdzieś informację o jakiejś "tacy do skroplin" ale też nie wiem gdzie to miałoby się montować i czy jest niezbędne.

Marco36
10-02-2022, 10:13
Klimakonwektor powinien mieć tacę skroplin w sobie, ale trzeba tą skroploną wodę gdzieś odprowadzić.
U siebie mam dwa klimakonwektory ścienne przypodłogowe - przy oszczędnym chłodzeniu potrafiło się zebrać 5 litrów wody w ciągu doby.
Oszczędnym chłodzeniu bo na stropie mam 33 cm izolacji i chłodziłem do +25,5*C (nie niżej).

Bufor minimum 100 L wody i musi być dostosowany do wody lodowej (ma szczelniejszą izolację termiczną), plus dodatkowa pompka obiegowa. To już robi się dodatkowe około 1'200 zł, plus usługa hydraulika (chyba że sam to połączysz). Plus dodatkowy zawór odcinający resztę instalacji C.O. By nie dochodziło do roszenia.
Pompa Ciepła ładuje wtedy bufor, a dodatkowa pompka obiegowa zasila klimakonwektor pobierając wodę z bufora.

Podłączenie wymiennika bezpośrednio do P.C. da zbyt małą ilość wody w takim układzie. A to będzie groziło taktowaniem P.C.

Kris-toff
10-02-2022, 11:44
Ja ten klimakonwektor chcę mieć w kotłowni. Więc tam sobie wodę odprowadzę bez problemów. Mam nadzieję, że nie będzie się skraplało przy kratkach wentylacyjnych, które będą zakończeniem rur spiro w pokojach. Bo jak tak to słabo.
Jeśli miałoby to być za 1200 zł + klimakonwektor z OLX 1000 zł to nie byłoby tak źle na kilka pomieszczeń. Podłączenie mógłby mi zrobić szwagier, bo się zna. Tylko zastanawiam się ile kW musiałby mieć ten klimakonwektor. Ktoś gdzieś pisał na forum klimatyzacji, że bodajże 2,5 kW na każde 20m2 przy standardowej wysokości pomieszczeń.

Owczar
10-02-2022, 17:26
Wewnątrz się nie wykropli, ale musisz dobrze zaizolować kanały żeby nie wykroplilo się na zewnątrz rur.

Co do mocy - w głównej mierze zależy ile słońca będzie wpadało latem. Jeśli będziesz chłodził cały czas to 5-6kW powinno starczyć - ale pamiętaj żeby dobrze odczytać moc dla zadanej temperatury czynnika chłodzącego.

Kris-toff
11-02-2022, 08:26
wewnątrz się nie wykropli, ale musisz dobrze zaizolować kanały żeby nie wykroplilo się na zewnątrz rur.

Co do mocy - w głównej mierze zależy ile słońca będzie wpadało latem. Jeśli będziesz chłodził cały czas to 5-6kw powinno starczyć - ale pamiętaj żeby dobrze odczytać moc dla zadanej temperatury czynnika chłodzącego.

dzięki!!! :-)