PDA

Zobacz pełną wersję : Mur oporowy a pozwolenie na budowę



BERGER
01-07-2009, 21:12
Kochani


Zwracam się z prośbą o radę. Mam na granicy działki skarpę wysokości 3.30 metra. Chciałbym zabezpieczyć ją w formie murka oporowego. Czy taka konstrukcja wymaga pozwolenia na budowę ?. Jeśli tak czy jest określone w prawie budowlanym do jakiej wysokości ogrodzenie nie wymaga pozwolenia na budowę tak abym mógł zabezpieczyć tą skarpę w formie kaskadowej czyli dwa lub trzy mniejsze niezależne murki ?.

Z pozdrowieniami

BERGER

Zbigniew100
02-07-2009, 14:05
Według mojej wiedzy;
Jeśli mur oporowy ma stanowić ogrodzenie przylegające do terenu publicznego, takiego jak droga, plac czy park miejski, wygląd i wysokość muru trzeba dostosować do lokalnych wymogów.
Budowę - jeśli wysokość muru nie przekroczy 2 m - wystarczy przed rozpoczęciem zgłosić w wydziale architektury starostwa powiatowego. Wyższe mury graniczne wymagają pozwolenia na budowę :cry:

sSiwy12
02-07-2009, 14:17
PB:
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m

I finito.

sS

Barbossa
02-07-2009, 15:14
co pewnie nie zmieni faktu, że nazwa mur oporowy sugeruje konstrukcję,
na zgłoszeniu może się nie skończyć
urząd zapewne wezwie do uzupełnienia wniosku o min projekt takiego ustrojstwa
3,30 muru oporowego to nie w kij dymał :-?

chyba, że skarpujesz i umacniasz, wtedy moooże przejdzie

BERGER
02-07-2009, 17:47
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Mur ma być między moją działką a sąsiednią działką, która obecie jest we władaniu miasta. Najważniejsze, że do 2,2 m nie trzeba pozwolenia dlatego wysokość skarpy 3,3 m podzielę na 2 murki po 1,65.


Z pozdrowieniami

BERGER

BERGER
02-07-2009, 19:28
Mam jeszcze jedno pytanie.


Czy te 2,2 m do wysokości, której nie potrzeba pozwolenia na budowę murka to tyczy się tylko naziemnej wysokości murka (czyli to co jest widoczne) czy w ramach tej wysokości trzeba liczyć to co pod ziemią (80 cm głębokości przemarzania) ?.

Z pozdrowieniami

BERGER

Zbigniew100
09-07-2009, 08:29
Tylko nadziemna.

phoenix*
12-10-2009, 14:16
czesc

w moim przypadku chce wzmocnic skarpe od strony drogi publicznej budujac murek oporowy dokladnei na granicy mojej dzialki. Murek ten nie bedzie wystawal ponad poziom drogi a nawet bedzie ciut nizej, od mojej strony murek mialby w najwyzszym miejscu ok 1,8 m.
Na tym murku postawie normalne ogrodzenie - siatke.
Czy w takim wypadku musze zglaszac budowe takiego muru ?


PS
dopuszczalna wysokosc bez zezwolenia na ogrodzenie to 2,2m.
pytanie tylko z ktorej strony ?
w moim przypadku od strony drogi pubicznej bedzie do standardowe ogrodzenie ale od strony dzialki to juz murek + ogrodzenie razem gdzies 3m

daniel 45
16-09-2010, 19:52
mur oporowy to nie ogrodzenie jak wszyscy tu piszecie. Bez pozwolenia można budować ogrodzenia do wysokości 2.20m od strony sąsiada.Ogrodzenie to obiekt budowlany,gdy z jego dwóch stron nie ma różnic terenu. Mur oporowy to konstrukcja,która z jednej strony nie ma prawie wysokości,bo jest zasypany ziemią ,a z drugiej strony i to nie ważne jaką ma wysokość pół metra ,metr, dwa, dwa dwadzieścia, trzy ,czy pięć metrów jest odsłonięty i , podtrzymuje napór ziemi ze skarpy. Na taki mur trzeba zawsze mieć pozwolenie i projekt. Nie mylcie muru oporowego z ogrodzeniem. Mur oporowy można zbudować na środku własnej działki i to nie będzie wtedy żadne ogrodzenie.