PDA

Zobacz pełną wersję : Podmurówka pod ogrodzenie



agms
02-07-2009, 09:57
Witam szanownych grupowiczów,
mam prawdopodobnie błahe pytanie, ale nie udało mi znaleźć odpowiedzi, a zależy mi na czasie. Nie ma wystarczającej wiedzy i boję się, że wynajęty przeze mnie człowiek mimo zapewnien też się specjalnie na tym nie zna.

Czy można wylewać beton etapami w taki sposób, aby jedną warstwę układać na drugą bez zbrojenia pionowego łączącego obie warstwy? Warstwy są wylewane z jednodniowymi przerwami. Mam obawy, że takie warstwy w ogóle nie połączą się ze sobą, ale może jest inaczej.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Sebastian

JACUŚ
02-07-2009, 18:20
podbijam

kasia i grzegorz
02-07-2009, 18:29
też jestem zainteresowana

les111
02-07-2009, 18:56
Bez obaw można spokojnie lać etapami ,przecież tym sposobem robi się sciany fundamentowe tak zwane monolityczne czyli z betonu,u mnie zalewali najpierw równo z poziomem podłoża a potem szalunek i jeszcze raz beton

Basia_KRK
08-07-2009, 21:30
Powiedzie jaka jest różnica pomiędzy podmurówką pływającą a stałą? :roll:

sacha
08-07-2009, 23:16
Witam szanownych grupowiczów,
mam prawdopodobnie błahe pytanie, ale nie udało mi znaleźć odpowiedzi, a zależy mi na czasie. Nie ma wystarczającej wiedzy i boję się, że wynajęty przeze mnie człowiek mimo zapewnien też się specjalnie na tym nie zna.

Czy można wylewać beton etapami w taki sposób, aby jedną warstwę układać na drugą bez zbrojenia pionowego łączącego obie warstwy? Warstwy są wylewane z jednodniowymi przerwami. Mam obawy, że takie warstwy w ogóle nie połączą się ze sobą, ale może jest inaczej.

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Sebastian

Podmurówkę pod ogrodzenie lejemy zawsze na całą wysokość w ciągu jednego dnia. Lana na raty się rozwarstwi w pierwszej zimie i będzie się ruszać. Możemy zakończyć lanie w danym dniu w dowolnym miejscu ale najlepiej na słupku.

sacha
08-07-2009, 23:23
Bez obaw można spokojnie lać etapami ,przecież tym sposobem robi się sciany fundamentowe tak zwane monolityczne czyli z betonu,u mnie zalewali najpierw równo z poziomem podłoża a potem szalunek i jeszcze raz beton

Nie porównywał bym fundamentu do ogrodzenia - podmurówka ogrodzenia ma najczęściej 15 a nawet 10 cm. i każde rozwarstwienie kończy się za kilka lat nie ciekawie.

sacha
08-07-2009, 23:34
Powiedzie jaka jest różnica pomiędzy podmurówką pływającą a stałą? :roll:

W zasadzie podmurówka ogrodzenia jest posadowiona najczęściej na małej głębokości i dlatego jest wykonana jako pływająca, czyli zdylatowana od obetonowanych słupków /jak pływająca podłoga/.

Basia_KRK
09-07-2009, 18:00
sacha dziękuję za odzew :wink: Dziś mi majster wszystko dokładnie wytłumaczył :D

Zbigniew100
09-07-2009, 18:57
Pytanie do agms - to przypadkiem nie ma być ława pod solidny murek ogrodzeniowy ? :-?

agms
21-07-2009, 06:50
Pytanie do agms - to przypadkiem nie ma być ława bod solidny murek ogrodzeniowy ? :-?

Przepraszam myślałem, że temat umarł :) i przestałem zaglądać. Faktycznie ma to być ława pod solidne ogrodzenie. Zmieniliśmy wykonawcę i lejemy ławy na całą wysokość łącząc je mniej więcej tak jak pisze Sacha.

Niestety nie wiem jak wykorzystać teraz te odcinki wylane przez poprzedniego wykonawcę gdzie na kilkadziesiąt centymetrów wysokości od dna jest już beton. Najgorsze, że dodatkowo po opadach zabrudziła go glina. Będziemy go chyba czyścić wodą pod ciśnieniem, ale mam poważne obawy, że nowa warstwa betonu i tak się nie połączy z tą starą. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł albo doświadczenie ... :wink: Jestem otwarty na propozycje.

Pozdrawiam
Sebastian

Plot-bud
09-03-2022, 13:04
Oczywście nie powinno się wykonywać podmurówki lanej na raty a jeśli już to tylko ze zbrojeniem pionowym, bo tylko ono gwarantuje nam monolityczność bryły podmurówki. Jeśli tylko podmurówka nie musi służyć jako mur oporowy a ma tylko za zadanie wypełnienie szczelin pod ogrodzeniem w przypadku nierównego terenu to zawsze powinniśmy zamiast wykonywania podmurówki lanej, stosować podmurówkę prefabrykowaną. Jest ona zdecydowanie tańsza, łatwiejsza w montażu, a co równie ważne także łatwiejsza w ewentualnym demontażu i co też nie jest bez znaczenia jest ona także bardziej estetyczna.

Bartosz21
13-03-2022, 17:36
Na podmurówkę pod ogrodzenie na działce biorę pod uwagę gotowe deski betonowe od Jońca. W sumie dużo ułatwiają i znacznie mniej czasu na postawienie jest potrzebne. Łączniki też są do tego.