PDA

Zobacz pełną wersję : układanie podbitki



Seluch
02-07-2009, 11:27
Witam,

Niestety nie mogę znaleźć na forum informacji mnie interesującej.

W przyszłym tygodniu zaczynam układnie podbitki.
Konstrukcję mam przygotowaną przez cieślę. Pozostało dobić deski pióro-wpust.
Będą one mocowane równolegle do ścian budynku.

I tu mam pytanie czy podbitkę układać na przekładkę tak jak panele?
Ucięty koniec staje się początkiem nowej linii?

Czy np. każdą deskę kończyć w tym samym miejscu?

Jak to powinno być zrobione?
Dajcie znać jak jest u was

annaoj20008
02-07-2009, 11:37
Własnie, co z podbitką?
Może podobnie jak w temacie o wykończeniach krokwi ktoś z forumowiczów wspomoże nas ciekawymi zdjęciami i radami w tym temacie? :P

ZaKontyK
02-07-2009, 12:53
Czy np. każdą deskę kończyć w tym samym miejscu?


1. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy będzie Ci przeszkadzać "plątanina zakończeń". Poza względami estetycznymi - na całej powierzchni ciapki wkrętów - wg mojego fachowca lepiej "marnować" drewno i kręcić równo na końcach i w miejscach pośrednich. Takie równe mocowanie wg niego gwarantuje też pewniejsze funkcjonowanie/stabilność podbitki.

2. Czasami "wzorek" wynika ze specyfiki miejsca

3. W Twoim wypadku (chyba, patrzę na avatar) u zbiegu szczytu ze ścianą może powstać skrzynka - powstała z podbitki ściennej/poziomej, wychodzącej w ciąg podbitki szczytowej biegnącej ukośnie. Musisz się zastanowić co Tobie lepiej odpowiada: ścienna tylko na ściennej (szczytowa biegnie do deski czołowej, nie ma skrzynki na szczycie) lub skrzynka ścienna wychodzi poziomo na szczyt, tworzy skrzynkę na szczycie a podbitka szczytowa biegnie od kalenicy do skrzynki. Ja zastosowałem wariant pierwszy - wg mnie taki szczyt jest "lżejszy"

4. Tak przy okazji - przemyśl sprawę malowania. Masz elewację? Malowanie przed a czy jeszcze po? Jeśli po to czy masz solidnych wykonawców którzy nie upaprzą Ci elewacji? Malowanie przez wykonawcę przed przykręceniem - cóż może mnie nie było stać na lepszych, ale poznaję miejsca gdzie malowałem sam a gdzie musiałem skorzystać z usługi.

5. Równoległe układanie podbitki wymaga równych belek stropowych/krokwi inaczej ostatnia klepka podbitkowa faluje szerokością przy desce czołowej (czasami, w niektórych miejscach nawet centymetr może wkurzyć)

Abigor
02-07-2009, 13:07
1. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy będzie Ci przeszkadzać "plątanina zakończeń". Poza względami estetycznymi - na całej powierzchni ciapki wkrętów - wg mojego fachowca lepiej "marnować" drewno i kręcić równo na końcach i w miejscach pośrednich. Takie równe mocowanie wg niego gwarantuje też pewniejsze funkcjonowanie/stabilność podbitki.

Wg mnie równe docięcie jest estetyczniejsze. A o plątaninę wkrętów nie trzeba się martwić, jeśli przybije się podbitkę tak jak deski podłogowe.



5. Równoległe układanie podbitki wymaga równych belek stropowych/krokwi inaczej ostatnia klepka podbitkowa faluje szerokością przy desce czołowej (czasami, w niektórych miejscach nawet centymetr może wkurzyć)

Prawda. Przeważnie deska czołowa faluje. Można zastosować listwę maskującą przy desce czołowej, przykręcaną do niej, trochę to całość stabilizuje, również estetycznie.

Zdjęcia wkleję wieczorkiem, bo tak własnie mam zrobioną podbitkę.

leszeq
02-07-2009, 21:50
Będą one mocowane równolegle do ścian budynku.

I tu mam pytanie czy podbitkę układać na przekładkę tak jak panele?
Ucięty koniec staje się początkiem nowej lini?

A czy cieśla przygotował Ci konstrukcje pod ten rodzaj podbitki?

ZaKontyK
03-07-2009, 09:03
... o plątaninę wkrętów nie trzeba się martwić, jeśli przybije się podbitkę tak jak deski podłogowe.


Nie wiem dokładnie o jakim systemie mówisz, dlatego zastanawiam się tylko czy sprawdzi się on przy podbitce, która wisi (a podłoga leży).
W obu przypadkach działają inne siły.

Powiedz coś więcej o tym systemie - może to się komuś przyda.

Abigor
07-07-2009, 19:40
Lekki obsów, jak to na budowie :)
Całość będzie jeszcze drugi raz psikana impregnatem (drewnochron ciemny orzech). Deska czołowa właśnie była dwukrotnie tym mazana, może kolorystycznie się zbliżą.

http://members.chello.pl/m.maciejewski19/podbitka1.JPG
http://members.chello.pl/m.maciejewski19/podbitka2.JPG
http://members.chello.pl/m.maciejewski19/podbitka3.JPG
http://members.chello.pl/m.maciejewski19/podbitka4.JPG

annaoj20008
07-07-2009, 23:36
Fajnie wygląda, a może macie zdjęcia podbitki nabijanej pod krokwiami? ale bez dojścia do ściany. Nie wiem czy zrozumiale to napisałam 8)

Damro
08-07-2009, 00:14
Fajnie wygląda, a może macie zdjęcia podbitki nabijanej pod krokwiami? ale bez dojścia do ściany. Nie wiem czy zrozumiale to napisałam 8)
chodzi Ci pewnie o nadbitkę a nie podbitke :wink:

mjakob
08-07-2009, 06:19
Fajnie wygląda, a może macie zdjęcia podbitki nabijanej pod krokwiami? ale bez dojścia do ściany. Nie wiem czy zrozumiale to napisałam 8)
chodzi Ci pewnie o nadbitkę a nie podbitke :wink:

Albo o podbitkę równolegle do krokwi, ale "od dołu", nie od góry jak przy nadbitce.

Jak przy podbitce drewnianej (tej ze skrzynką) robicie wentylację? Też się daje jakieś kratki, jak przy podbitce z PCV?

Seluch
19-08-2009, 13:58
dawno mnie nie było no i dzięki wielkie za odpowiedzi.

Mam jeszcze male pytanie, która deskę macie docinaną tą przy ociepleniu czy przy zewnętrznej części podbitki.

Pozdr.

pablitoo
19-08-2009, 14:10
Jak przy podbitce drewnianej (tej ze skrzynką) robicie wentylację? Też się daje jakieś kratki, jak przy podbitce z PCV?

Robicie - jak ja robiłem podbitkę drewnianą to wycinałem podłużne otwory w deskach i zabezpieczałem je siatką od wewnętrz - tylko ja układałem deski prostopadle do ściany - tak mnie sie bardziej podoba / nie ma łączeń dech jak przy dechach układanych równolegle do ściany / :D - no ale u mnie dach dwuspadowy ...

Seluch
19-08-2009, 14:46
U mnie niestety konstrukcję robił cieśla i przygotował ją do podłużnego układania podbitki tak jak na zdjęciach Abigora (mimo, że bardziej podoba mi się prostopadle do muru).

No ale zmieniać już nie będę szkoda mi czasu i kasy na materiał, tym berdziej że konstrukcja jest solidna.

Zastanawiam się tylko gdzie dawać pełną deskę od muru czy od lica?
Czy to ma jakieś znaczenie oprócz estetycznych aspektów?

Abigor
19-08-2009, 15:19
Mam jeszcze male pytanie, która deskę macie docinaną tą przy ociepleniu czy przy zewnętrznej części podbitki.


Docinana deska ułożona jest przy zewnętrznej części. Jak widać na drugim zdjęciu, przy krawędzi jest dodatkowa listewka frezowana na U, ona zasłania krzywizny cięcia.

adam_cz-wa
19-08-2009, 20:52
witam
czy ktos z Was spotkał się z podbitką zrobioną ze styropianu 3cm ( tańszy niż płyta osb) i na to tynk taki jak na elewacji? Wychodzi taniej i się sprawdza po latach ponoć.

Seluch
24-08-2009, 15:43
Ja taką widzialem, chyba taką. Tylko wydaje mi się, że podbitka układana była na płytę OSB.

Ehekt bardzo ciekawy w architekturze całego domu

adam_cz-wa
11-09-2009, 21:04
co do efektu nie mam wątpliwości natomiast nurtuje mnie pytanie czy warto ryzykować aby oszczędzić kilka pln styropian zamiast osb...

Seluch
30-10-2009, 14:23
Dom został ukończony z tę podbitką i wygląda bardzo fajnie.
Zauważyłem też w okolicy, że są już naśladownicy :)