PDA

Zobacz pełną wersję : Dom jednorodzinny a zakres projektu wykonawczego?



inostro
03-07-2009, 17:11
Witam,

Jestem architektem i wykonuję swój pierwszy samodzielny projekt domku jednorodzinnego (bliźniaka) :) Niby fajnie, ale są też niewiadome...

Słyszałem różne opinie odnośnie projektów branżowych, które teoretycznie nie są wymagane do projektu budowlanego , natomiast interesuje kwestia fizycznego zbudowania domu.

Słyszałem, że jako:
-projekt elektryczny wystarczy zaprojektować punkty odbioru (włączniki, gniazdka), miejsce na skrzynkę a wykonawca bez problemu na tej podstawie rozprowadzi instalacje po domu
-projekt wod-kan podobnie - czyli umiejscowienie kranów, przebicia przez strop, rzut i przekrój z przyłączem ?
-instalacja ogrzewania podobnie, miejsce na rozdzielacz, przebicie a grzejniki to można dobrać w sklepie...?
-instalacja gazu podobnie - punkt odbioru i poprowadzenie rury do kuchenki ?

W jaki sposób się wykonuje przyłącza? Czy musi być projekt i podpisy projektantów branżowych?

Do tej pory pracowałem przy większych projektach gdzie każda branża "robiła swoje" więc nie wiem czy to prawda? Czy opisany przeze mnie sposób to fuszerka czy powszechna praktyka, która jest OK?

Dziekuje i pozdrawiam.

03-07-2009, 19:24
...., natomiast interesuje kwestia fizycznego zbudowania domu....
W jaki sposób się wykonuje przyłącza? Czy musi być projekt i podpisy projektantów branżowych?
....
Do tej pory pracowałem przy większych projektach...

Do tego ostatniego to lepiej się nie przyznawaj skoro zadajesz takie pytania ;].
Pytasz o to czy wykonawca da radę zrobić bez projektu? Oczywiscie, że da radę :lol: , najwyzej troszkę przewymiaruje (rzadziej - dobierze za małe) urządzenia, średnice, itd. A jak ma pojęcie o zasadach projektowania to nawet zrobi ci wszystko dobrze.

A jeśli pytasz od strony prawnej - to sprawa sie trochę komplikuje ;).
Jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne - zazwyczaj do domku jednorodzinnego wystarczy kawałek opisu technicznego (zalezy od urzędu).
Natomiast wszystko co na zewnątrz wymaga uzyskania warunków technicznych i uzgodnień kolejno: w ZUDP i u gestora mediów. Czyli przykładowo: dla przyłączy wod.-kan. - zwracasz się do właściciela sieci wodociagowej i kanalizacyjnej z prośbą o wydanie warunków techniczych. Na podstawie tych warunków projektant przygotowuje trasę do uzgodnienia na ZUDP, a następnie wykonuje projekt, który uzgadnia z właścielem sieci. I dopiero na tej podsatwie można przystąpić do wykonania tegoż projektu. Oczywiscie do tego dochodzą zgody (w przypadkach dróg są to postępowania wieloetapowe: decyzja lokalizacyjna, projekt organizacji ruchu, zgoda na zajęcie pasa drogowego, itd) właścicieli działek, po których przebiega przyłącze.

Oczywiscie takie przyłącze do domku średnio rozgarnięty wykonawca zrobi bez projektu, ale wchodząc na czyjeś działki i podłączajac sie do obcej sieci musisz spełnić warunki właścicieli tych terenów i urządzeń - i dlatego (od strony formalno-prawnej) projekt jest ci potrzebny.