PDA

Zobacz pełną wersję : Schody do poprawy



askala
13-05-2007, 08:08
Muszę nadlać każdy stopień schodów betonowych. Wysokość dodatkowej warstwy 5cm. Czego można użyć ? Przy tej grubośći myślę że mogę uzyć betonu. Czy raczej wylewka samopoziomująca czy coś innego ?

askala
13-05-2007, 13:25
z gotowych zapraw po wizycie w supermarketach znalazłem

Zaprawa posadzkowa ZP-cM12
http://www.izolbet.com.pl/products.php?cid=4&sid=&pid=52

6,30 zł za worek 25 kg

-----------------------------------------------------------
WYLEWKA BETONOWA M-15 441
http://www.kreisel.com.pl/pol/produkt.php?produkt=109

6,91 zł za worek 25 kg


GRUNTOLIT-W 301
http://www.kreisel.com.pl/pol/produkt.php?produkt=3

5l 14 zł

WYLEWKA ANHYDRYTOWA 400
http://www.kreisel.com.pl/pol/produkt.php?produkt=105

17 zł za worek 30 kg

----------------------------------------------------------------------------

optiroc 1000

http://www.maxit.pl/media/36/pdf/karty_techniczne/podklady_podlogowe/jastrychy_cementowe/KT_Optiroc_1000.pdf


10,90 zł za worek 25 kg

którego uzyc a może wystarczy cement + żwir

z gotowych zapraw jestem w stanie przeznaczyc 10 zł za worek

Sp5es
13-05-2007, 13:38
Jeśłi zaprawę anhydrytową użyjesz na zewnątrz, to zaprogramowana katastrofa.

Polecam http://www.basf-cc.pl/NR/rdonlyres/10C8C685-6486-427B-A2A4-B0C6E3E06DB3/72022/233novomentm1plus.pdf

askala
13-05-2007, 13:43
schody sa oczywiscie wewnatrz domu
stopni do wylania 14

Sp5es
13-05-2007, 13:51
Ok, niebezpieczeństwa nie ma.
Ten Novoment znakomity jest też do środka. Na schody można wejśc już po ca 3 godzinach.

askala
13-05-2007, 13:53
Ok, niebezpieczeństwa nie ma.
Ten Novoment znakomity jest też do środka. Na schody można wejśc już po ca 3 godzinach.

a w jakiej jest cenie ?

a z tych co wymieniłem w drugim poście którą byś polecił ?

Rezi
13-05-2007, 14:49
jak znam Sp5es-a to penie żadnej i tutaj mu się nie dziwię
ja ze swojej strony polecam Ceresit CN85 lub CN76

PCi jest drogie jak cholera i nastawione na rynek przemysłowy

Sp5es
13-05-2007, 16:18
PCI - fakt do tanich nie należy.
Rozwiązuje jednak problemy, jakich inni wogóle nie potrafią rozwiązać.
Najlepiej zadzwoń do przedstawiciela, sensownie doradzi. Telefon kontaktowy na stronie głównej internetowej -> firma odeśle do lokalnego pracownika.

Tedii
13-05-2007, 22:57
Czy na pewno trzeba nadlać te schody?
Co będzie na nie kładzione?
Może nadrobić grubszymi stopniami?

askala
14-05-2007, 07:11
napewno chce je nadlac, trudno zebym stopnie robil o 5 cm grubsze niz powinny byc

Graczyk
14-05-2007, 07:19
A czy przed nadlaniem schodów należy poprawianą powierzchnię jakoś specjalnie podziurawić czy powiecmy "podziobać" a następnie pociągnąć jakimś preparatem gruntującym i ułatwiającym związanie nadlanego betonu ze starym.

askala
14-05-2007, 07:32
A czy przed nadlaniem schodów należy poprawianą powierzchnię jakoś specjalnie podziurawić czy powiecmy "podziobać" a następnie pociągnąć jakimś preparatem gruntującym i ułatwiającym związanie nadlanego betonu ze starym.

ja planuje ponacinac szlifierka katowa ze dwa takie rowki wzdłuż stopnia i wkręcić trzy kołki rozporowe z dluzszymi wkrętami zeby wystawaly 4 cm które połącze ze sobą drutem wiązałkowym. Z tego powstanie mi mini zbrojenie. Oczywiście zagruntowac trzeba gruntem tej samej formy co wylewka.

askala
15-05-2007, 07:35
jeden stopien dla testu wczoraj nadlany :)

sylvia1
15-05-2007, 07:46
jeden stopien dla testu wczoraj nadlany :)
i jak rozwiązałaś problem? bo mnie czeka to samo :roll:

Lidka i Janusz
15-05-2007, 16:50
Mam pytanie odnośnie schodów. Niestety zostały źle wylane, część jest zbyt wysoka. Chcieliśmy wyłożyć płytkami, ale musimy najpierw skorygować te zbyt wysokie.

ppp.j
15-05-2007, 20:10
Szalenie nieprecyzyjne pytanie.
Czy obok zbyt wysokich są stopnie za niskie? wówczas podczas prac glazurniczych należy skorygować.
Jeżeli natomiast tylko kilka jest zbyt wysokich a reszta OK. to należy wszystkie stopnie tak wyprowadzić by ich wysokość była zbliżona. Z lanymi schodami zbyt wiele nie da się zrobić.

Lidka i Janusz
15-05-2007, 21:36
Być może niedoprecyzowane pytanie :cry: . Sytuacja wygląda nstępująco: na 15 stopni, 8 ma wysokość 18 cm, pozostale 20-21. Szukam rozwiązania, i mialam nadzieję że ktoś się z tym już uporal.

askala
16-05-2007, 09:42
ja walcze ale ja mam za niskie :)

askala
16-05-2007, 09:57
jeden stopien dla testu wczoraj nadlany :)
i jak rozwiązałaś problem? bo mnie czeka to samo :roll:

zrobiłem tak jak opisałem wcxześniej a wygląda to tak przed zalaniem

http://askala.republika.pl/Zdjecie038.jpg

test jednego stopnia wypadł pozytywnie

zastosowałem

optiroc 1000

http://www.maxit.pl/media/36/pdf/karty_techniczne/podklady_podlogowe/jastrychy_cementowe/KT_Optiroc_1000.pdf

Barbossa
16-05-2007, 10:20
strasznie trudne pytanie
SKUĆ i tyle

kolorado
22-08-2008, 15:37
Mam problem z jednym ciągiem schodów. Na początek kilka wymiarów:
- poziom nadproży drzwi wew. i zew.: 220cm +- 2cm,
- dolna krawędź okien: 97cm,
- wysokość schodów w biegu około 17cm, ale pewnie trzeba będzie wyrównać do 18, ze względu na wysokość posadzki na piętrze,
- wysokość pierwszego stopnia (trepa?) 32cm.

Schody mają być docelowo obłożone drewnem. Poniżej parteru jest piwnica, na parterze będzie podłogówka.
Pytanie jest takie: czy da się tak ustalić grubość wylewki, żeby to wszystko pasowało?
Jeśli nie, to jak te schody najlepiej naprawić? Skuć, zeszlifować, czy jeszcze jakoś inaczej?

Z góry dzięki za wszelkie pomysły...

adwalk
22-08-2008, 16:08
jest dobrze
32 cm istniejące - 18 cm stopnia = 14 cm
jeżeli dodasz 3cm okładziny drewnianej na stopień to pozostaje 17 cm do zagospodarowania.
np
8 cm styropian na nim rurki ogrzewania podłogowego
7 cm wylewka
2 cm płytka + klej

kolorado
22-08-2008, 16:56
jeżeli dodasz 3cm okładziny drewnianej na stopień to pozostaje 17 cm do zagospodarowania.
No właśnie dlatego podałem wysokości otworów drzwiowych, że te 17cm to za dużo. W niektórych jest 218cm. Minus 17cm wylewki daje 201cm otworu drzwiowego, a to raczej za mało. Myślę, że 14-15cm wylewki to maks. Tyle, że wtedy ten pierwszy stopień będzie troszkę (3cm) wyższy.
Tylko czy to nie będzie przeszkadzać? Mi się wydaje, że tak. Tylko czy jest sens to skuwać? No i czy ew. jest inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

22-08-2008, 18:20
inny sposób to podnieść ościenice albo przyzwyczaic sie do wchodzenia drzwiami o wys 2,01 m

kolorado
25-08-2008, 13:46
Nie bardzo rozumiem jak podnieść ościeżnice? Chodzi o podniesienie nadproża?

Co przyzwyczajenia się, to nie będzie problemu, tym bardziej że do wysokoch nie należę :) Gorzej znaleźć takie drzwi - 2,05 to najmniejszy otwór do jakiego znalazłem drzwi.

T-rex
25-08-2008, 17:51
drzwi i oscieznice można przyciąć. W zależności od drzwi - wystarczy zwykła pilarka tarczowa - albo instrumenty do cięcia szkła hartowanego :wink:

26-08-2008, 07:50
j.w.
nie widze problemu zarówno w obcieciu drzwi i ościeżnicy, nie widze problemu przy wchodzeniu drzwiami wysokimi na 2,05 m
i nie widze problemu w skuciu nadproza i wykonania nowego

BigPiotr
26-08-2008, 07:59
2,0 m drzwiami bez problemu wejdziesz (obetniesz też), ale na stopniu o 2 - 3 cm wyższym będziesz się wywracał (potykał) zwłaszcza po piwie :D

kolorado
26-08-2008, 08:35
Dzięki za porady. W takim razie dam więcej wylewki. Bo skuwać nadproża itp, to jednak chyba za dużo roboty, prędzej zastanawiałbym się nad skuciem schodów.

basiula_81
04-10-2008, 13:30
Witam

Mój majster zostawił mnie z takim oto cudem
http://images29.fotosik.pl/281/008c422748f39070med.jpg

pierwszy stopień jest prawie o połowę niższy od następnego, nie wchodziłam na górę ale pewnie też ostatni jest niewymiarowy. Co mogę z tym fantem zrobić?
Czy pozostaje mi tylko skuć je i stawiać od nowa?

Kris2222
04-10-2008, 13:35
coś pani za inwestor jak nawet nie wie czy ostatni schodek jest ok ,przecież to z 15 schodków do góry i już wiesz

a tak na moje oko to ten następny jest jakiś wysoki a ten pierwszy wygląda prawie na ok może za niski

wygodne schody to 16,5 cm na 28cm szerokość biegu min 90cm , wygodne to 125cm
zrób pomiary i będziemy dalej myśleć

kor_nick
04-10-2008, 14:35
bardzo dobry majster. wolałabyś mieć za wysoki i kuć?
co będzie grubsze - decha na schody czy podłoga?

04-10-2008, 14:47
... Co mogę z tym fantem zrobić?
Czy pozostaje mi tylko skuć je i stawiać od nowa?
mozna nadlac / w przypadku obkładania płytkami/
a mozna problem zostawic stolarzowi / w przypadku obkładania drewnem/

Kris2222
04-10-2008, 14:52
można też flaszkę obalić i to olać ,niech się następny martwi :wink: :wink:

04-10-2008, 15:19
dokładnie :P

basiula_81
04-10-2008, 15:56
coś pani za inwestor jak nawet nie wie czy ostatni schodek jest ok ,

Przyznaję się, gdy zajechałam na budowę wszystko było już wylane i nie chciałam wchodzić żeby śladów nie zostawiać. Zmierzę stopnie w poniedziałek i będzie wiadomo, co robić dalej. Schody będą obłożone drewnem.

Nefer
04-10-2008, 16:17
Pół bidy, bo można nadlać.
Majster nie doliczył izolacji i wylewki - a powinien...Jedynie jeśli się tu pomylił to nie wiadomo jak ten ostatnio - bo po wylaniu może byc dwa razy wyższy niż reszta :) Czego Ci nie życzę.

Trociu
04-10-2008, 16:45
A czy schody i wylewka robione były w tym samym momencie??
Bo coś mi się wydaje, że próbujesz wylewkarza zmieszać z błotem, a on tylko zrobił to co od niego chciałaś.
Czy nie dawaliście grubiej styro pod wylewkę aniżeli w projekcie jest??

basiula_81
04-10-2008, 16:56
A czy schody i wylewka robione były w tym samym momencie??
Bo coś mi się wydaje, że próbujesz wylewkarza zmieszać z błotem, a on tylko zrobił to co od niego chciałaś.
Czy nie dawaliście grubiej styro pod wylewkę aniżeli w projekcie jest??


Nie mówię o wylewkarzach, bo to naprawdę porządna ekipa!!! Moim skromnym zdaniem majster od schodów fuszerę odwalił, wg jego zapewnień wszystko było jak w projekcie a ja się na projektach nie znam więc wierzyłam na słowo...

Trociu
04-10-2008, 17:12
A czy schody i wylewka robione były w tym samym momencie??
Bo coś mi się wydaje, że próbujesz wylewkarza zmieszać z błotem, a on tylko zrobił to co od niego chciałaś.
Czy nie dawaliście grubiej styro pod wylewkę aniżeli w projekcie jest??


Nie mówię o wylewkarzach, bo to naprawdę porządna ekipa!!! Moim skromnym zdaniem majster od schodów fuszerę odwalił, wg jego zapewnień wszystko było jak w projekcie a ja się na projektach nie znam więc wierzyłam na słowo...Dlatego pogrubiłem swoje pytanie. Możliwe, że facet od schodów zrobił zgodnie z projektem a wy daliście styro więcej niż w projekcie.

basiula_81
07-10-2008, 07:22
pomierzyłam

1 stopień-12 cm
2 i następne - 18 cm
ostatni - 23 cm


mąż chce każdy stopień nadlać o 3 cm, ja nie jestem do tego przekonana

stopnie będą obłożone drewnem - około 4 cm

07-10-2008, 08:12
... ostatni - 23 cm ...
23 cm łacznie z jastrychem na poddaszu ? czy jeszcze na to dojdzie grubośc jastrychu ?

profus
07-10-2008, 08:24
nie jest aż tak źle. Pogadaj ze stolarzem który będzie je obkładał. Czasami czynią "cuda".
Może lekko (2cm) unieść stopnie (dechy) na kołkach fischera i piance. Wszystko zależy jeszcze co będzie na ziemi przed schodami na dole i na górze (grubość).
Jeżeli na dole będą płytki (1,5 cm) to: 1 stopień jest za niski o: 3,5 cm.
Jeżeli u góry będą np. panele (1,5 cm) to: jest za wysoki o 2,5 cm.
Zasada jest taka:
1 stopień: wysokość teraz - okładzina podłogi + grubość okładziny schodów ---- można go potraktować jako zapraszający tzn może być np. niższy i szerszy,
ostatni stopień: wysokość teraz + okładzina podłogi - grubość okładziny schodów ---- wysokość ma być taka sama jak pozostałych.

Trociu
07-10-2008, 15:29
można go potraktować jako zapraszający tzn może być np. niższy i szerszy,Tym tropem możesz pójść. Zrobić taki mały podeścik, z którego dopiero bedzie się wchodziło na schody właściwe.

basiula_81
07-10-2008, 17:45
... ostatni - 23 cm ...
23 cm łacznie z jastrychem na poddaszu ? czy jeszcze na to dojdzie grubośc jastrychu ?

już z jastrychem

DorciaIQ
03-05-2009, 08:13
Jestem przed instalacjami i wylewkami, pomierzyliśmy właśnie gdzie wyjdzie poziom po wylewkach (chudziak jest nierówny).
Problem jest następujący: dolny schodek mam za niski o 1.5 cm (pikuś), górny za wysoki o 9 cm ( :evil: ), pytanie jest: ile można załatwić jakąś masą samopoziomującą albo zostawić parkieciarzowi, a ile trzeba dolewać ze zbrojeniem?
Podejrzewam że dolewanie 9 cm warstwy betonu to trzeba jakoś zazbroić - jak? Nawiercić dziury w istniejących schodkach (czym? młotem pneumatycznym?) i powsadzać pręty? A przy grubości "dolewki" np. 5 cm też?

Dzięki za odpowiedzi :)

Aha, schody są z B20 :roll:

PS Proszę nie mówcie mi, że powinnam była sprawdzić wcześniej i że mój kierbud to d.upa, bo to wiem :-?

DorciaIQ
03-05-2009, 08:15
A ile można maksymalnie dolać do schodka bez konieczności dodatkowego zbrojenia "dolewki"?

kaltam
03-05-2009, 08:24
Nic nie musisz zbroić bo zbrojenie konstrukcyjne już masz w istniejących schodach. Co do nadstawek (nadlewek) to wykonaj je z betonu i po sprawie - rozumiem że wszystkie stopnie będziesz podnosić. Zadbaj o to by powierzchnia na której będzie nadstawka była odtłuszczona (niepomalowana itp) i porowata. Obciążenia będą tylko statyczne a dodatkowo będą stopnice drewniane więc nic nie kombinuj tylko dobrze rozmierz wysokości stopni na gotowo - pamiętaj że max. to 19 cm ale lepiej jest mieć 17 cm.

monter2
03-05-2009, 08:24
nawiercisz wiertarką udarową z uchwytem SDS wiertłem fi 8-10mm do wypozyczenia w kazdej szanujacej sie wypozyczalni elektronarzedzi, wte otwory powbijac prety z drutu zebrowanego tak zeby ciasno weszlyi nie wystawaly ponad docelowa wysokosc,oczyscic podloze z pylu zrosic woda i mozna zalac mocnym betonem

Aedifico
03-05-2009, 08:36
Nic nie musisz zbroić bo zbrojenie konstrukcyjne już masz w istniejących schodach. Co do nadstawek (nadlewek) to wykonaj je z betonu i po sprawie - rozumiem że wszystkie stopnie będziesz podnosić. Zadbaj o to by powierzchnia na której będzie nadstawka była odtłuszczona (niepomalowana itp) i porowata. Obciążenia będą tylko statyczne a dodatkowo będą stopnice drewniane więc nic nie kombinuj tylko dobrze rozmierz wysokości stopni na gotowo - pamiętaj że max. to 19 cm ale lepiej jest mieć 17 cm.

Przylepa z samego betonu się rozleci. Obciążenia to są głónie dynamiczne a nie statyczne. Zrobić jak napisał monter2.

DorciaIQ
03-05-2009, 09:23
Dzięki :)

Tylko przy jakiej grubości te zbrojenia? Bo ja mam do dolania od 2 do 9 cm... I przy tych 2-4 też?

batko lenin
03-05-2009, 12:30
Pytanie tylko czy 2-3cm szlichta nie "puści" po jakimś czasie? Sam jestem ciekawy...

marek.Bud
03-05-2009, 12:42
betonkontakty jako warstwa szczepna i nie ma bata.
pytanie co za paproki robily te schody

DorciaIQ
03-05-2009, 18:41
Ale te betonkontakty to zamiast wiercenia i zbrojenia czy oprócz?
Czy tam gdzie grubo to druty, a tam gdzie 2-3 cm to betonkontakt?

marek.Bud
03-05-2009, 18:45
wszedzie w takich przypadkach stosuj jakies srodki jako warstwy szczepne miedzy betonami, na tak malej powierzchni nie bedzie to pracochlonne jak stary beton dodatkowo zgroszkujesz, druty przy wiekszych nadlaniach >4cm stosuj, mniej nie ma sensu.
skoro 9cm ci brakuje to znaczy ze wogole nie policzyli ostatniego schodka praktycznie, takie 2cm srej wyrównasz na trepie

DorciaIQ
03-05-2009, 22:58
No nie policzyli :roll: A inwestor pierdołka to nie sprawdził dobrze: dolny był w porządku, to stwierdziliśmy że pewnie górny też :oops:

Dzięki wielkie, tak będziemy robić :)

Nefer
03-05-2009, 23:05
Dorcia ... :roll:

pit79
04-05-2009, 06:34
ja sądzę że do nadlewania 1,5- 3 cm to lepiej byłoby to zrobić z klejem do glazury.

Witos
06-05-2009, 13:15
ja sądzę że do nadlewania 1,5- 3 cm to lepiej byłoby to zrobić z klejem do glazury.

Albo wypruć ze 4 cm i dolac betonem ;)

dzabij
06-05-2009, 14:21
Dolewanie schodków, skąd ja to znam :-) Ja robiłem tak że nawiercałem dziurę w istniejącym schodzie pod kątem, tzn wiertło nie pionowo w dół tylko pod kątem. Potem w nawiercone otwory wbijałem drut 6mm gładki i wyginałem w "L" tak aby tworzył coś jak uchwyt. Potem zalewałem betonem. Tak nadlane schody były testowane przez cały okres wykończeniówki i nic się nie odspoiło. Grubość nadlania od ok 3 cm w górę.

DorciaIQ
07-05-2009, 08:26
A kiedy to najlepiej robić?
Mogę teraz, póki jeszcze nie ma instalacji, podłogówki, wylewki, żeby drgania od wiercenia ewentualnie czegośtam nie naruszyły - naruszą?
Bo się boję że znowu się okaże że jednak mam źle wyznaczony poziom wylewek i znowu będzie pupa :roll: więc wolałabym po wylewkach...

kolorado
07-05-2009, 12:30
Mam podobny problem i czekałem z tym do wylewek. Po robić dwa razy...
Jak tylko wylewki podeschną, biorę się do roboty... :)

bartekw.
01-06-2009, 11:18
Witam
Ze względu na zwiększoną głębokość stopnicy muszę dolać od 2 cm do 8 cm stopnie schodów (w poziomie). Wykonawca proponuje metodę doklejania w pionie do żelbetowej podstopnicy starych płytek klejem Atlas plus, tak aby uzyskać wymaganą głębokość stopnicy. Boję się jednak, że tak wypełniona przestrzeń nie będzie jednorodna (może pojawić się pusta przestrzeń nie wypełniona płytką, czy klejem). Tym samym może tam dostać się woda, która zamarzając wypchnie podstopnice z płytek gresowych. Sam zastanawiam się nad użyciem zaprawy naprawczej Atlas Betoner. Która metoda jest lepsza ?

slavek_
09-06-2009, 16:02
Witam.

Naprawiałem kiedyś stare schody, miały odpęknięte 2 narożniki i nierówne stopnie i podstopnie (przygotowanie pod płytki).

Ponakuwałem powierzchnie, lużne elementy skułem, nawierciłem otwory pod różnymi kątami (!), wbiłem pręty zbrojeniowe, stworzyłem siatkę z drutów zbrojeniowych i wiązałkowych. Następnie zmoczyłem schody, wymieszałem klej do płytek na bardzo płynną mase i pochlapałem miejsca naprawy (a'la szpryc). Potem od razu lałem beton ale pilnowałem aby nadlewka miała grubość większą niż 3cm. I jak narazie wszystko należycie trzyma. A to juz 3 zima mineła.

Pozdrawiam.
Sławek

rol1529
03-07-2009, 20:15
Niestety musze poprawiac betonowe schody po ekipie. I stopien jest za maly, a ostatni zbyt wysoki. Schody beda wykonczone drewnem. Co bedzie lepsze: Wyciecie dodatkowego ostatniego mini-stopnia w wylewce (troche prowizorka, ale latwe do zrobienia), czy nadlanie wszystkich stopni po okolo 5cm? Czy w drugim przypadku bedzie sie to dobrze trzymalo? Z gory dzieki za pomoc!

boszax
03-07-2009, 21:37
Jak masz możliwość to nadlej, tym bardziej, że będzie to obłożone drewnem a nie ceramiką. Oczyść dobrze stopnie opłucz wodą, przed dolaniem zlej wodą dla lepszej przyczepności i zalewaj, a raczej dolewaj.

rol1529
03-07-2009, 22:58
Tak tez myslalem, tylko obawiam sie, zeby samemu tego tez nie spaprac. Pewnie warto jeszcze nawiercic troche stopnie i powstawiac male prenty jako zbrojenie. Czy taka nadlewka bedzie sie dobrze trzymala?

Marek_B
03-07-2009, 23:30
Niestety musze poprawiac betonowe schody po ekipie. I stopien jest za maly, a ostatni zbyt wysoki. Schody beda wykonczone drewnem. Co bedzie lepsze: Wyciecie dodatkowego ostatniego mini-stopnia w wylewce (troche prowizorka, ale latwe do zrobienia), czy nadlanie wszystkich stopni po okolo 5cm? Czy w drugim przypadku bedzie sie to dobrze trzymalo? Z gory dzieki za pomoc!

zacznij od znalezienia wykonawcy schodów. Być może wcale nie będziesz musiał nic dolewać... Przy wykańczaniu drewnem, sprawny stolarz niweluje różnice poprzez odpowiednie podkładki...

qwert
04-07-2009, 07:31
nie nadlewaj. zrobisz to źle i stolarz bedzie mial problem, bo mu zabraknie 2mm. kafelakami da się to oszukać, drewnem trudniej, bo wtedy, kazdy stopien i podstopien musi indywidualnie docinac.
schody wyrowna stolarz. desek i tak nie kladzie się bezposrednio na stopniu, tylko najszczesciej na podkladkach.

rol1529
05-07-2009, 08:57
Stolarz mowil ze najlepej by bylo jednak nadlac, zreszta 5cm to chyba za duzo na podkladki. Nie wiem tylko czy taka nadlewka bedzie sie dobrze trzymac podloza.

qwert
05-07-2009, 09:16
ja mam podobnie, albo i gorzej, bo pierwszy stopien za niski ,reszta w miare rowne ,ale i tak kazdy inny. 17,5cm do 18,5.
pierwszy 14cm.

stolarze stwierdzili, ze łatwiej im bedzie zgubic te roznice kladac stopnie na podkladkach. kazdy stopien i tak bedzie srubowany do betonu i osadzony na piance poliuretanowej.

gdyby je wyrowanc, to jest ryzyko,ze . wiercac udarem pod śruby, popeka , nie nadleje sie idealnie.

5 cm to nie jest tak duzo, i tak musialbys nadlewac mniej, jakies 4cm, by byla przestrzen do poziomowania stopnia.

watpie, ze zrobisz to idealnie, że bedzie mozna polozyc od razu stopien.

zawsze bedą podkladki poziomujace.


a jesli juz sie stolarz upiera zeby nadlac, to niech to zrobi sam.

qwert
05-07-2009, 09:18
rol, a jakie masz wysokie /szerokie/dlugie stopinie i ile sztuk?
i ile placisz?

rol1529
05-07-2009, 09:46
Ok, porozmawiam jeszcze ze stolarzem, jak on widzi te podkladki.

Stopni chyba 18, szerokosc kolo 100-110 jesli dobrze pamietam. Jeszcze ostatecznie sie nie dogadalismy, ale za same stopnie, bez podstopnic, chcial kolo 7000.

qwert
05-07-2009, 10:05
a wysokosc?

podstopnice z czego?

u mnie przez te wysokosc wyszedl spory problem i chlopaki zastanawialy sie czy podlewac, czy nie. stwierdzili,ze bez sensu, bo i tak kazdy stopien jest innej wys. i w sumieniic im to nie ulatwi. i idealnie nadlac to problem, łatwiej je wyrownac w drzewie, przez podkladki roznej wysokosci.

mkaczy
07-07-2009, 05:20
Niestety też muszę wykonać nadlanie stopni - od 9 cm do 4cm. Chce to zrobić betonem wymieszanym w taczce. Mam tylko problem bo nie wiem w jakich proporcjach wymieszać cement - piach - wode. Proszę o podpowiedź.
Ile czasu musi minąć aby można było po tym chodzić (przy aktualnej pogodzie)??
Pozdrawiam

niktspecjalny
07-07-2009, 06:47
witam

Ja bym się wstrzymał do czasu zrobienia posadzek.Jak autor pisze o tych 2-4 cm to rzeczywiście pikuś bo jest jeszcze stolarz,który poradzi sobie z tym.Przypuszczam ,że i te 9 cm nie sprawi mu problemu bo np zrobi tam zwykłe podwyższenie z klocków czy jakiś tak nakładek.Skryje stopniami i wypełni pianką.Mój jak zobaczył moje 16 szt. to se usiadł z wrażenia ale ja już byłem po wylewkach.Na dobrą sprawę możesz robić zbrojenie tych 9 cm i wybetonować,możesz je po prostu wymurować z cegieł ale po co się zamartwiać zawczasu.Najpierw zapytaj stolarza.No chyba ,że schody robicie sami :D :wink:

pzdr.

mar3cki
08-07-2009, 06:21
ja mam podobny problem, schody wymierzałem i wylewałem przed montażem stolarki, a po wylewkach okazało się, że wylewki jest jakieś 7-8cm zamiast 5 - tak wyszło z drzwi balkonowych.
różnica nie jest duża, więc będą podkładki pod stopniami.
gorzej mam ze schodami do piwnicy, bo mają być płytkami obłożone, więc będę musiał podolewać :roll:

Sp5es
09-07-2009, 20:20
betonkontakty jako warstwa szczepna i nie ma bata.
pytanie co za paproki robily te schody

Betonkontakty - trzeba uważać .
Te nazwy stosują do gruntów akrylowych na beton pod tynki gipsowe.
To tu napewno nie zadziała.

To co może się dobrze nadawać to masy jastrychowe np. PCI Novoment lub masy naprawcze do betonu np. Nanocrete lub Emaco 340.
Gwarantowanie brak potrzeby zbrojenia dla tych ostatnich i pewna przyczepność.

niktspecjalny
10-07-2009, 08:27
betonkontakty jako warstwa szczepna i nie ma bata.
pytanie co za paproki robily te schody

Betonkontakty - trzeba uważać .
Te nazwy stosują do gruntów akrylowych na beton pod tynki gipsowe.
To tu napewno nie zadziała.

To co może się dobrze nadawać to masy jastrychowe np. PCI Novoment lub masy naprawcze do betonu np. Nanocrete lub Emaco 340.
Gwarantowanie brak potrzeby zbrojenia dla tych ostatnich i pewna przyczepność.

czy aby nie poprzewraca mu się w główce od tych mas?Twierdzisz ,że te ostatnie się nie rozwarstwią od B-20 bez zbrojenia?Jakoś trudno mi w to uwierzyć.Ale cóż nie jestem lepszy od producenta.Skoro pisze ,że tak zrobić to tak trzeba a potem młot i skuwanie bo stopnie pływają. :lol: :wink:

rol1529
11-07-2009, 10:18
Wysokość 17, jeślki dobrze pamiętam. Podstopnice z płytek. Raczej juz zdecydowaliśmy o nadlewaniu, ale pracy będzie sporo.

niktspecjalny
11-07-2009, 10:40
Niestety musze poprawiac betonowe schody po ekipie. I stopien jest za maly, a ostatni zbyt wysoki. Schody beda wykonczone drewnem. Co bedzie lepsze: Wyciecie dodatkowego ostatniego mini-stopnia w wylewce (troche prowizorka, ale latwe do zrobienia), czy nadlanie wszystkich stopni po okolo 5cm? Czy w drugim przypadku bedzie sie to dobrze trzymalo? Z gory dzieki za pomoc!

http://forum.muratordom.pl/heeelp-ile-mozna-nadlac-schody,t158724.htm

qwert
11-07-2009, 13:55
moje schody wlasnie zostaly skonczone :)

nienadlewanie bylo bardzo dobrym rozwizaniem.

panowie ukladali kazdy stopien na gąbkach i powoli dokrecali do betonu za pomocą 4 śrub. dzieki temu mogli perfekcyjnie wypoziomować i ustalić wysokosć.

po ustaleniu wysokosci psikali pianką poliretanową w przestrzeń miedzy betonem a drewnianym stopniem.

wyszło pieknie.

mundi73
13-07-2009, 18:41
witam.
podtrzymuje temat

mój problem to
1 schodek to 15.5cm już posadzka na gotowo

następne 18cm

ostatni 24 cm wraz z gotową podłogą

proszę o rade gdzie trzeba skuc a gdzie nadlać bo juz fachowców mam dość i chce sam to naprawić

norbbii
14-02-2013, 14:45
Witam.
Wiem, że temat juz istnieje, ale pozwole go sobie odnowic. Mamy źle wylane schody, chodzi generalnie o ostatni schodek na poddaszu który bedzie miał wysokość 11 cm, natomiast pozostale mają po 17, 5 cm. Czy ktoś wie jak to naprawić? .Schody do półpiętra są równe, natomiast od półpiętra na poddasze będą trzy schodki pierwsze dwa po 17,5 cm ostatni wychodzi 11cm. Wykonawca twierdzi oczywiscie, ze nie jest to jego wina zresztą nie w tym rzecz i nie ma co bić nad tym pjiany.
Czy skucie pierwszego schodka od połpietra o 2,5cm a drugiego o 5cm rozwiąże problem i czy jest to wogóle wykonalne? Daje nam to wtedy po okolo 15 cm na kazdym schodku od półpiętra do poddasza, oczywiście do pólpiętra schody pozostaja pierwotnej wysokości 17,5 cm, ale czy ten zabieg ma sens? A może poprostu pogodzic sie z zaistniałą sytuacją? Dzęki za sugestie. Pozdrawiam
Dodam tylko, ze okna balkonowe są juz wstawione więc nie ma mozliwoci wylania grubszej wylewki

1pezet
14-02-2013, 16:23
Ja bym skuł aby stopnie były równej wysokości. Należy uważać żeby nie odsłonić zbrojenia i skuwać 3do 4 cm przed stopniem a po skuciu dokleić 3 do 4 cm front stopnia /nastąpi przesunięcie stopni o 3 do 4 cm/a jeśli na pierwszym stopniu jest to niemożliwe to należy zrobić stopień zabiegowy / z jednej 0 a z drugiej strony 3 lub 4 cm/

norbbii
15-02-2013, 11:12
Ja bym skuł aby stopnie były równej wysokości. Należy uważać żeby nie odsłonić zbrojenia i skuwać 3do 4 cm przed stopniem a po skuciu dokleić 3 do 4 cm front stopnia /nastąpi przesunięcie stopni o 3 do 4 cm/a jeśli na pierwszym stopniu jest to niemożliwe to należy zrobić stopień zabiegowy / z jednej 0 a z drugiej strony 3 lub 4 cm/

Dzięki serdeczne za fachową poradę

artuditu
18-02-2013, 10:33
Ja bym skuł aby stopnie były równej wysokości. Należy uważać żeby nie odsłonić zbrojenia i skuwać 3do 4 cm przed stopniem a po skuciu dokleić 3 do 4 cm front stopnia /nastąpi przesunięcie stopni o 3 do 4 cm/a jeśli na pierwszym stopniu jest to niemożliwe to należy zrobić stopień zabiegowy / z jednej 0 a z drugiej strony 3 lub 4 cm/

Rozwiązanie wydaje się dobre, ale jeżeli stopnie będą montowane na kołki to otwory na nie wierci się właśnie mniej więcej na tej odległości, czyli ok 3 cm. Jeżeli dorzucisz do czoła beton to potem podczas wiercenia w linii "doklejania" najprawdopodobniej on odpadnie :(

teka
18-02-2013, 11:03
Witam.
Wiem, że temat juz istnieje, ale pozwole go sobie odnowic. Mamy źle wylane schody, chodzi generalnie o ostatni schodek na poddaszu który bedzie miał wysokość 11 cm, natomiast pozostale mają po 17, 5 cm. Czy ktoś wie jak to naprawić? .Schody do półpiętra są równe, natomiast od półpiętra na poddasze będą trzy schodki pierwsze dwa po 17,5 cm ostatni wychodzi 11cm. Wykonawca twierdzi oczywiscie, ze nie jest to jego wina zresztą nie w tym rzecz i nie ma co bić nad tym pjiany.
Czy skucie pierwszego schodka od połpietra o 2,5cm a drugiego o 5cm rozwiąże problem i czy jest to wogóle wykonalne? Daje nam to wtedy po okolo 15 cm na kazdym schodku od półpiętra do poddasza, oczywiście do pólpiętra schody pozostaja pierwotnej wysokości 17,5 cm, ale czy ten zabieg ma sens? A może poprostu pogodzic sie z zaistniałą sytuacją? Dzęki za sugestie. Pozdrawiam
Dodam tylko, ze okna balkonowe są juz wstawione więc nie ma mozliwoci wylania grubszej wylewki

schodek masz nizszy poniewaz jest przewidziana jeszcze prawdopodobnie wylewka koncowa posadzk-ktora bedzie na okolo 17,5cm oczywiscie ze styropianem o ile strop masz w miare rowny,jesli jest balkon to trzeba zobaczyc jak sie ma skrzydlo drzwi balkonowych do tego poziomu 17,5 z zapasem na plytke pod drzwiami -posadzkarz musi zniwelowac poziomy

ANNNJA
18-02-2013, 13:18
a ja bym zostawiła tak jak masz...,
za dużo bałaganu, kombinowania, i tworzenia...

u nas mamy schody drewniane samonośne o wysokość wszystkie na 17,6cm...poza właśnie tym ostatnim na górze- wyszedł około 11- 12cm od podłogi,
na początku rozpaczałam i wrażenie schodzenia było straszne...
przywykłam po kilku tygodniach,

obecnie musiałabym pytać się innych jak to odbierają, bo ja kompletnie nie czuję różnicy ani dyskomfortu..

a ponadto na górę gości się raczej nie prowadza, a domownicy się już przyzwyczaili....

norbbii
24-02-2013, 00:54
Rozwiązanie wydaje się dobre, ale jeżeli stopnie będą montowane na kołki to otwory na nie wierci się właśnie mniej więcej na tej odległości, czyli ok 3 cm. Jeżeli dorzucisz do czoła beton to potem podczas wiercenia w linii "doklejania" najprawdopodobniej on odpadnie :(

Masz całkowitą racje, ale schody zamirzam wykończyć dobrej jakości wykładzinom.:D

artuditu
24-02-2013, 09:09
W takim razie i w tym przypadku sugestia 1pezet była jak najbardziej słuszna :)

mixer99
05-03-2013, 09:07
Witam,
mam do kogoś kompetentnego pytanie. Mianowicie, deweloper wylal mi betonowe schody w których mam różną wysokośc stopni ( od 14-17cm) Czy to jest zgodne z jakimiś normami budowlanymi? Chciałbym sie zglosić z tym do dewelopera jednak potrzebuje argumentów.
Z góry dziękuję za pomoc

sauris
15-03-2013, 14:11
Witam,
mam do kogoś kompetentnego pytanie. Mianowicie, deweloper wylal mi betonowe schody w których mam różną wysokośc stopni ( od 14-17cm) Czy to jest zgodne z jakimiś normami budowlanymi? Chciałbym sie zglosić z tym do dewelopera jednak potrzebuje argumentów.
Z góry dziękuję za pomoc

zapłaciliście nie za 'pracę' - lecz za dobrze wykonaną pracę. Reklamuj to ponieważ ktoś kto przyjdzie do 'okładania' tego np. drewnem obciąży Was za ujednolicenie wysokości , aby je wyprowadzić/wyrównać będzie musiał włożyć w to 'pracę' za którą raz już zapłaciliście. REKLAMUJ. Niech szlifują, jeśli będą nadlewać musi to być zazbrojone siatką a siatka przytwierdzona do wylanych 'betonów' jeśli tego nie zrobią nadlewka odlezie przy wierceniu kołków. Da się wyprowadzać bez problemu (przy robieniu trepów) różnice ok 5-10mm, większe to już kłopoty, albo trzeba dokładać jakieś listwy,cuda...generalnie-kombinatorstwo.
Przy stosowaniu systemowych kołków FISCHER lub podobnych do montowania 'trepów' tyle właśnie da się podregulować. Piszę to jako montażysta schodów-nie producent.

holek125
04-04-2013, 20:15
Witam!
Mam podobny problem z nierównością schodów betonowych, chciałbym je wyrównać ewentualnie później pokryć folią w płynie, by się nie kurzyło. Tutaj moje pytanie co polecicie do wyrównania nierówności stopni pozostałych po szalunkach, tak by się później to nie rozleciało. Ostatecznie nie mam pojęcia czym będą przykryte schody, czy płytkami, czy drewnem, a z powodu braku środków schody zostaną niewykończone przez kilka lat. Co najlepiej użyć do gruntowania i załatania nierówności.