PDA

Zobacz pełną wersję : Czy grunt pod budynkiem przemarza??



piotreks40
04-07-2009, 14:12
Witam, otoz zalalo mi dom podczas powodzi, dom stary drewniany posadowiony na fundamentach z pustakow (wiem wiem:) otoz pustaki wypily znaczna czesc wody, tynk z fundamentow schodzi az sie patrzy, jedna sciana wewnetrzna pekla itp...
Dzis przyszedl gosc z PZU i chcielismy oprocz fundamentow zglosic opadniecie posadzki w 3 pomieszczeniach to zaczal gadac ze to bylo itd i ze to wina strefy przemarzania, poklocilem sie z nim twierdzac ze woda podeszla i strefa przemarania ine ma wplywu na takie rzeczy zwlaszcza ze dom tyle juz stoi i dopiero po powodzi posiadalo wszystko...
Wiec tak ogolnie moje pytanie jest z czystej ciekawosci jak sie ma przemarzanie pod budynkiem, dom jak to za dawnych czasow budowano nie jest specjalnie odizolowany od gruntu wiec przekazuje znaczna ilosc ciepla pod dom...
A takie moje spostrzezenie i prosze o rozpatrzenie go, uwazam ze grunt pod wplywem wody zagescil sie, a w dodatku im bardziej wysycha nastepuje jego kurczenie co bedzie owocowalo prawdopodobnie dalszym opadaniem posadzki. Gosc doczepil sie jeszcze do mozliwosci wylewek i technologii betonowania itd tylko ja pytam co ma piernik do wiatraka skoro wlasnie plyta siadla to nie wina betonu lecz wody w gruncie....
Prosze o pomoc czekam teraz na eksperta ktory bedzie chcial robic odwierty itp a ja chce sie zabezpieczyc by sie miec czym bronic...

budulec1
04-07-2009, 19:50
przyjmuje się, że grunt przemarza ok. 1m w głąb budynku lub ok. 1m w głąb ziemii, zależy od ułlożenia izolacji i położenia domu (strefy).
I tak dla przykładu środkowa ława lub stopa fundamentowa nie musi się już znajdować ponżej strefy przemarzania.
Pod wpływem mrozu grunty wysadzinowe podniosłyby Ci najpierw tą posadzkę do góry

pzdr

Barbossa
04-07-2009, 20:11
druhu drogi
ważne na czym ta chalupa stoi
a nie co się przyjmuje
ubezpieczenie wymyśli, że to sprawka kosmitów, decyzji prezia, lub ludzi trzymających wladzę, taka ich rola