PDA

Zobacz pełną wersję : kompost z trawy i dżownic



Dasior
05-07-2009, 14:47
Witam. Jestem nowy na forum, próbowałem dowiedziec ise o kompostach z dzownicami ale nic nie moge zrozumiec. Mam dość dużą powierzchnie z trawa. Co 2 tyg. kosze trawe z calej powierzchni i za jednym skoszeniem wychodzi okolo 100 kg trawy :/ niemam pojecia co robic z ta trawa, lecz wpadlem na pomysl zeby zrobic "skrzynie" dlugosci 2 palet, szerokosci 1. Chce do tej "skrzyni" wsypywac trawe z koszenia i wpuscic tam dzownice i zeby "pracowaly" tylko w tej trawie. I moje pytanie jest takie. Jak zaczac to wszystko?? Gdzie kupic dżownice, jak je "pielegnowac" itp.
Z gory dziekuje za odpowiedzi

Dasior
05-07-2009, 15:28
widze duze zainteresowanie tematem ;P

Mirek_Lewandowski
05-07-2009, 16:11
Niebywałe... 45 minut minęło i nikt nie odpowiedział.
I to przy niedzieli...
To ja odpowiem- o góry, ciutek na prawo. Szukaj. Trzeba to kliknąć.....

nikka55
05-07-2009, 18:34
Mam kosiarkę bez kosza :D Nie mam problemu, co zrobić ze skoszoną trawą. Nie wygrabiam jej, po prostu schnie tam gdzie upadła. Na drugi dzień już jej nie widać.
I tak już trzeci rok... :D :D :D Podobno mam piękny trawniczek. Mnie też się podoba :lol:

Mirek_Lewandowski
05-07-2009, 19:28
Ja tak mam 30 lat... :D

alibabka
05-07-2009, 20:04
A mnie zawsze straszyli, że jak zostawię na trawniku resztki skoszonej trawy, to pojawią się w tych miejscach łyse placki... :roll: :cry:

Dasior
05-07-2009, 22:00
ja jak kiedys sprobowalem bez kosza, to mi ładna trawa zżołkła

piotrul
06-07-2009, 10:24
Chce do tej "skrzyni" wsypywac trawe z koszenia i wpuscic tam dzownice i zeby "pracowaly" tylko w tej trawie.
Hm. Dżdżownice nie żywią sie trawą :roll: Musi w tej skrzyni być juz chocby trochę przerobiony "materiał", inaczej zdechną z głodu :wink:

NOTO
06-07-2009, 11:58
Mam kosiarkę bez kosza :D Nie mam problemu, co zrobić ze skoszoną trawą. Nie wygrabiam jej, po prostu schnie tam gdzie upadła. Na drugi dzień już jej nie widać.
I tak już trzeci rok... :D :D :D Podobno mam piękny trawniczek. Mnie też się podoba :lol:

Możesz zapodać zdjęcia, rowniez z bliska. Jaki masz gatunek trawy ?
Czy robisz wertykulację ?

NOTO
06-07-2009, 12:00
Chce do tej "skrzyni" wsypywac trawe z koszenia i wpuscic tam dzownice i zeby "pracowaly" tylko w tej trawie.
Hm. Dżdżownice nie żywią sie trawą :roll: Musi w tej skrzyni być juz chocby trochę przerobiony "materiał", inaczej zdechną z głodu :wink:

Trawa z koszenia tak mocno podniesie temperaturę , że ... wybije wszystkie dzownice. Sama trawa i w takich ilościach - bedzie bardzo ciężko. Trzeba by ją było w innym miejscu z lekka "przygnć" i dopiero jak się "wygrzeje" to do skrzyni z robaczkami. Do tej skrzyni też tektura by sie zdała i trociny ...

smutna lidka
06-07-2009, 17:38
Witam. Jestem nowy na forum, próbowałem dowiedziec ise o kompostach z dzownicami ale nic nie moge zrozumiec. Mam dość dużą powierzchnie z trawa. Co 2 tyg. kosze trawe z calej powierzchni i za jednym skoszeniem wychodzi okolo 100 kg trawy :/ niemam pojecia co robic z ta trawa, lecz wpadlem na pomysl zeby zrobic "skrzynie" dlugosci 2 palet, szerokosci 1. Chce do tej "skrzyni" wsypywac trawe z koszenia i wpuscic tam dzownice i zeby "pracowaly" tylko w tej trawie. I moje pytanie jest takie. Jak zaczac to wszystko?? Gdzie kupic dżownice, jak je "pielegnowac" itp.
Z gory dziekuje za odpowiedzi

chyba nie bedzie im tam zbyt przyjemnie

piu
06-07-2009, 18:41
Mój znajomy ma dżdżownice i rośnie wszystko u niego, jak na drożdżach, zwłaszcza warzywa i owoce ma pyszne! Ma bardzo duży kompostownik, wrzuca tam wszystko, co się rozkłada, resztki pożywienia itp. Trawy w sumie nie jest tam chyba zbyt wiele, bo 2/3 ogrodu to rośliny ozdobne, owoce i warzywa.

Dasior
06-07-2009, 21:33
aha. Mam jeszcze takie pytanie. Czy taki kompostownik jak ja chce zrobic, trzba wyłożyc folia??? moze na dole chociaz zeby nie zwialy ;P aha. I jeszzcze ile trzeba by bylo ich tam wpuscic ;)

nikka55
06-07-2009, 21:46
Możesz zapodać zdjęcia, rowniez z bliska. Jaki masz gatunek trawy ?
Czy robisz wertykulację ?

Trawa Graminex RELAX. Wiosną mocno wygrabiam i tyle. Koszona nie częściej niż raz w tygodniu. Ziemia piaszczysto-gliniasta.
Znalazłam zdjęcie ze szkodnikiem :D
http://images46.fotosik.pl/158/8459e53475e62f36med.jpg

JoShi
06-07-2009, 22:43
A mnie zawsze straszyli, że jak zostawię na trawniku resztki skoszonej trawy, to pojawią się w tych miejscach łyse placki... :roll: :cry:
Się kosi jak jest sucho i nie zanosi się na deszcz i się kupuje kosiarkę mulczującą. O czymś zapomniałam?

Aha. Się kosi nim wybuja...



aha. Mam jeszcze takie pytanie. Czy taki kompostownik jak ja chce zrobic, trzba wyłożyc folia??? moze na dole chociaz zeby nie zwialy ;P aha. I jeszzcze ile trzeba by bylo ich tam wpuscic ;)
Podejrzewam, że jak nie zaczniesz używac wyszukiwarki to Cię wszyscy oleją, więc do dzieła.

NOTO
07-07-2009, 11:16
Ze zdjęcia wnoszę że to trawa conajmniej z odmian "sportowych" grubsze zdzbła, widać ziemię itp. Tu można mulczować.
Gdyby trawnik był dywanowy (bardzo cienkie źdzźbła) to raczej mulczowanie nie wchodzi w grę - trawa ścięta pozostanie na górze.


Dżdżonic wystarczy 2 szt. aby zacząć cały proces. Prościej jest gdy jest ich 200-1000 szt.

Dna nie wykładać folią. Te hamerykańskie jeśli mają dobre warunki to nie uciekją tylko krążą w kółko :)

ANNNJA
07-07-2009, 13:16
gdzies czytalam o położeniu czegoś aby krety nie podbierały nam dzdzownic, my polozylismy siatke ogrodnicza zieloną o małych oczkach, i z 1 boku karton z szarego papieru bez taśm i nadruków a same Robale wlozyłam w pudełko kartonowe w ktorym bylo troche starszego obornika, a to pudełko postawiłam w róg zbudowanego kompostownika: 1,5 x2m. ...-,
podlewam woda w gorace dni, i cała budowla stoii w cieniu...!!

NOTO
07-07-2009, 13:30
Siatka może być - woda musi przechodzić.
Położenie w cieniu - to prawie konieczność. warto mieć ażurowe przykrycie - aby deszcz padał (do środka) a słońce nie zaglądało.

Tektura jest im potrzebna do jedzenia aby robić z niej osłonki do jajek. Warto ją rozdrobić i zmoczyć.

Zołza
08-07-2009, 13:46
zrobiliśmy kompostownik -2 palety długi, jedna szeroki, w środku przedzielony paletą i dwie palety jako podłoga

do jednej części w zeszłym roku wrzucałam skoszoną trawę 1100 m2 trawnika, ziemię po wykopywaniu dołków pod tujami (164szt), resztki z obierania warzyw do obiadu, zimą popiół z kominka, chwasty, przyszpieszacz kompostu i co tam jeszcze oprócz cytrusów.
w tym roku wrzucam do drugiej części i czasami ten kompost z pierwszej e ramach przyspieszacza i tylko ziemii wrzucam mniej bo tuje juz posadzone,

w przyszłym roku na wiosnę opróżniam ten co w zeszłym roku założyłam i tak na zmianę co roku

puste przerwy w paletach zabilismy deskami ale powietrze dochodzi raz na jakiś czas przerzucam kompost widłam zeby napowietrzyć,

nie jest przykryty , pada na niego, słońce swieci

moim zdaniem mam juz dobry kompost

NOTO
08-07-2009, 14:59
Jak często kosisz trawę. Bo z takiej powierzchni to pewnie z 4 taczki trawy wychodzi.
Pojemnośc połowki kompostownika to ok 900l. To mało jak na taką ilść trawy.
Gdzie robię bład w wyliczeniach ?

Zołza
08-07-2009, 16:35
pytanie do mnie?

w zeszłym roku daliśmy nawóz do trawy i w pewnym momencie musieliśmy wrzucać do pustej wówczas komory

ale w tym roku daliśmy sobie spokój z nawozem, trawa rosnie wolniej pomimo deszczu i koszenie raz na dwa tygodnie nam wystarcza i miejsca w kompostowniku też, wsypuję po kazdym koszeniu saszetkę przyspieszacza dam trochę starego i słońce i deszcz robią swoje, trawa siada i mamy po 2 tygodniach miejsce na kolejną porcję

na ten moment 3/4 kompostownika zapełnione, myslę ze na ten sezon mam wystarczy