PDA

Zobacz pełną wersję : Mieszkanie przewietrzane na przestrzał lub narożnikowo



Możej
06-07-2009, 11:25
Witam

Przeglądając ofertę mieszkań zaciekawiło mnie to mieszkanie - 3 pokoje, okna skierowane tylko w 1 stronę, z wyjątkiem wyjścia na balkon (wg mnie to loggia). Czy tak zaprojektowane mieszkanie jest zgodne z przepisami?

Wg rozporządzenia:


§ 91. Mieszkanie, z wyjątkiem jedno- i dwupokojowego, powinno być przewietrzane na przestrzał lub narożnikowo. Nie dotyczy to mieszkania w budynku podlegającym przebudowie, a także mieszkania wyposażonego w wentylację mechaniczną o działaniu ciągłym wywiewną lub nawiewno-wywiewną.

Wentylacji mechanicznej nie będzie w tym mieszkaniu.

http://img210.imageshack.us/img210/4060/mieszkanie.jpg

sSiwy12
06-07-2009, 11:54
WENTYLACJA (łac. ventilatio = przewietrzanie) jest to wymiana powietrza w pomieszczeniach, polegająca na usuwaniu powietrza zanieczyszczonego lub gorącego i doprowadzeniu powietrza świeżego lub chłodnego.


Biorąc pod uwagę podstawową definicję „przewietrzanie” to zastały dochowane warunki Rozporządzenia. Powietrze „wlata” oknami i „wylata” kanałami wentylacyjnymi.

Często pod pojęciem „przewietrzanie” rozumie się ruch powietrza wywołany np. przez wentylację.

Możej
06-07-2009, 12:03
Nie rozumiem. Uczono mnie, że mieszkanie 1- i 2-pokojowe może mieć okna zwrócone na jedną stronę, ale 3- i wzwyż na minimum dwie, bo jest to związane właśnie z definicją przewietrzania. Czy uczono mnie źle? Czy można zrobić mieszkanie 3-pokojowe z oknami zwróconymi w jedną stronę? Czy przez to wejście na loggię mieszkanie już spełnia warunek otwarcia na 2 strony świata?

robert skitek
07-07-2009, 21:17
moim zdaniem to mieszkanie nie spełnia warunku przewietrzania.
naginaniem tego przepisu może być to okno na balkon.
urzędnicy i tak nie sprawdzają projektów pod względem warunków technicznych - wystarcza im oświadczenie projektanta ;)

na pewno wentylacja grawitacyjna nie może brać udział w "przewietrzaniu" na przestrzał - inaczej nie byłoby uwagi o wentylacji mechanicznej.

oczywiście istnieje jeszcze możliwość, że inwestor uzyskał odstępstwo od warunków technicznych...

sSiwy12
08-07-2009, 10:25
Niejednoznaczność przepisu wynika z braku definicji „przewietrzanie”.
W zasadzie usytuowanie drzwi, też wypełnia, moim zdaniem, podany warunek, bowiem nigdzie nie jest napisane, ze „przewietrzanie” może być tylko na zasadzie otwierania okien.

Możej
08-07-2009, 10:55
Dzięki Robert, Twoja odpowiedź jest bardzo bliska mojemu rozumowaniu, choć to co pisze Siwy też jest logiczne. Nadal nie jestem przekonany. Przydałaby się wypowiedź jeszcze jednej osoby, która przychyli szalę na którąś ze stron.

sSiwy12
08-07-2009, 11:21
Ja tylko dopowiem, że jedyna znana mi „techniczna” definicja „przewietrzanie” dotyczy przewietrzania wyrobisk górniczych.
W tym przypadku przewietrzanie = dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza, o odpowiednich wartościach do konkretnych wyrobisk.
W myśl tejże przewietrzanie może być: dyfuzyjne, grawitacyjne lub mechaniczne.
I zgodnie z tym pod pojęciem „wentylacja” rozumie się „przewietrzanie wyrobisk”.

Również w klimatyzacji i wentylacji (tu rzadziej) pojawia się termin „przewietrzanie”, ale zawsze jest on związany z wymianą powietrza w pomieszczeniach, bez względu na sposób tej wymiany (grawitacyjny, czy mechaniczny).

Możej
08-07-2009, 12:35
Co do samej definicji "przewietrzania" to masz rację, ale zauważ, że w tym przepisie nie chodzi o samo przewietrzanie, lecz o przewietrzanie "na przestrzał lub narożnikowo". I tu jest problem, bo nie ma tego definicji. Wydaje mi się, że chodzi o coś takiego:

Przewietrzanie na przestrzał:
http://img6.imageshack.us/img6/7421/przewietrzanienaprzestr.jpg

Przewietrzanie narożnikowo:
http://img36.imageshack.us/img36/1192/przewietrzanienaronikow.jpg

sSiwy12
08-07-2009, 12:56
Nie twierdzę, że mam rację, ale takie uwagi:

- a jeśli „droga powietrza” będzie biegła od okna (okien) do drzwi, lub od okna (okien) do kanałów wentylacyjnych?

- a jeśli przyjąć, że jednak przewietrzanie = ruch powietrza i dotyczy wentylacji jako takiej?

Biorąc pod uwagę całość zapisów (przepisów) dotyczących wentylacji i zjawisk fizycznych temu towarzyszących, takie „wytłumaczenie” obroni się, a zapis o przewietrzaniu (wentylacji) na „przestrzał” lub (i) „narożnikowo” – też wydaje się, w tym kontekście, logiczny – również, biorąc pod uwagę zastrzeżenie, że nie dotyczy to wentylacji mechanicznej o działaniu ciągłym.

Moim zdaniem wystarczy wyobrazić sobie jak będzie działała wentylacja (przewietrzanie) grawitacyjna , w przypadku umieszczenia zarówno wszystkich okien (wlot powietrza) oraz kanałów wentylacyjnych (wylot powietrza) tylko na jednej ścianie.