PDA

Zobacz pełną wersję : jaki uziom?



ekmir
07-07-2009, 12:10
Witam.

Jestem na etapie fundamentów, a przed stawianiem ścian.
Jaki uziom jest najlepszy dla domku jednorodzinnego: fundamentowy czy otokowy?

robertsz
07-07-2009, 13:31
Zrób i ten i ten.

Wyprowadzenie z fundamentowego w okolicach planowanej rozdzielni.
Wyprowadzenie z otokowego z zapasem (1,5m ponad grunt) w narożnikach budynku, ale w tej chwili zasyp końce ziemią.
Nie łącz ich (jeszcze).

Rolę fundamentowego może spełnić odpowiednio zespawane zbrojenie fundamentu.
Otokowy to bednarka + szpilki w narożnikach budynku.

ph13
07-07-2009, 14:03
Ja zrobiłem tak.
Zespawane wkoło zbrojenie i w czterech rogach domu wypuszczona bednarka, która również jest przyspawana do zbrojenia. To będzie odgromówka więc bednarka jest wypuszczona po zewnętrznej stronie fundamentów. Poza tym zrobiłem sobie jeszcze 2 punkty do listwy wyrównawczej - dwie bednarki przyspawane do zbrojenia (aczkolwiek potrzebny jest tylko jeden punkt więc robi się to tam gdzie zamierza się mieć listwę wyrównawczą - kotłownia, garaż. Te bednarki - czy też ta jedna bednarka - jest wypuszczona po wewnętrznej stronie fundamentów.
Dla odgromówki rezystancja takiego obwodu nie ma za wielkiego znaczenia, ale dla uziemienia sprzętów (listwa wyrównawcza) już ma znaczenie. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na połączenie ze sobą zbrojenia i bednarki.

ekmir
08-07-2009, 06:58
Mam już wykonane zbrojenie w ławach pospawane i została wyprowadzona dospawana bednarka. Mam jednak wątpliwości czy to dobre rozwiązanie do podłączenia odgromówki.
Może należałoby niezależnie wykonać uziom otokowy (i połączyć z istniejacym fundamentowym).

mjakob
08-07-2009, 07:28
Mam już wykonane zbrojenie w ławach pospawane i została wyprowadzona dospawana bednarka. Mam jednak wątpliwości czy to dobre rozwiązanie do podłączenia odgromówki.
Może należałoby niezależnie wykonać uziom otokowy (i połączyć z istniejacym fundamentowym).

Dobre.
Słuchaj robertsz. Bednarkę wyprowadz tam, gdzie przewody odprowadzające z dachu (jak masz wg projektu) i w miejscu szyny wyrównawczej.
Otok można wykonać później jeśli będzie trzeba (a i tak musisz 1m od fundamentów odstąpić robiąc go).

ekmir
08-07-2009, 09:29
To jasne ale teraz łatwiej zrobić gdyż humus został zdjęty z większej powierzchni niż powierzchnia budynku i można by wykonać uziom otokowy bez większych nakładów pracy.
Tylko czy to konieczne?
Czy fundamentowy nie jest wystarczajacy?
Czy wyładowanie atmosferyczne w przypadku uziomu fundamentowego nie spowoduje uszkodzeń fundamentów (ławy)?

mjakob
08-07-2009, 09:40
To jasne ale teraz łatwiej zrobić gdyż humus został zdjęty z większej powierzchni niż powierzchnia budynku i można by wykonać uziom otokowy bez większych nakładów pracy.
Tylko czy to konieczne?
Czy fundamentowy nie jest wystarczajacy?
Czy wyładowanie atmosferyczne w przypadku uziomu fundamentowego nie spowoduje uszkodzeń fundamentów (ławy)?

Czy wystarczający, tego na forum nikt Ci nie poda. Elektryk musi dokonać pomiaru.
A jeszcze pytanie - fundamenty masz w szalunkach, czy lane w ziemie w folii?
Możesz też bednarke ułożyć w ławie - to lepsze rozwiązanie niż otok, bo trwałe. Bardzo trwałe.

ekmir
08-07-2009, 09:56
Ława w wykopie (piasek) bez foli. O parametry tego uziomu raczej się nie martwię - pomiary będą dobre a nawet może bardzo dobre (dobry grunt).

Moje wątpliwości dotyczą raczej przepływu tak wielkich prądów (piorunowych) przez zbrojenie w ławie. Czy mogą one spowodować uszkodzenie konstrukcji.

mjakob
08-07-2009, 10:36
Ława w wykopie (piasek) bez foli. O parametry tego uziomu raczej się nie martwię - pomiary będą dobre a nawet może bardzo dobre (dobry grunt).

Moje wątpliwości dotyczą raczej przepływu tak wielkich prądów (piorunowych) przez zbrojenie w ławie. Czy mogą one spowodować uszkodzenie konstrukcji.

Piasek - to akurat nie jest najlepszy grunt pod względem rezystywności. Lepiej wykonaj pomiar. (<10 Ohm)
Uszkodzenie konstrukcji nie grozi.
Zresztą od dawien dawna uziom fundamentowy jest sugerowany jako pierwszy, czasem jedyny i najlepszy sposób dla uziemień.

pawelo_pl
09-07-2009, 07:25
Uziom wykonany jako uziom fundamentowy pomiar w moim przypadku wyniósł 0,5 ohma - jest to bardzo dobra wartość - więc po co przepłacać ...

slawcich
20-10-2011, 12:21
Witam.
U mnie elektryk wykonujący przyłącze elektryczne wykonał uziemienie w ten sposób, że bednarka jest przykręcona do słupa lini NN i dalej wkopana wziemię i poprowadzona do tablicy rozdzielczej ZE. Z tej tablicy bednarka jest ponownie wkopana i z kilkumetrowym zapasem wyprowadzona jest do rozdzielni budowlanej.
Mam pytanie, czy takie uziemienie będzie miało odpowiednie parametry i czy bednarkę można podłączyć do rozdzielni w wiatrołapie?

Robinson74
19-05-2017, 08:01
Podepnę się pod temat.
Czy fakt, że budynek będzie z piwnicą wpływa na głębokość ułożenia uziomu otokowego?


Piasek - to akurat nie jest najlepszy grunt pod względem rezystywności.A glina?