PDA

Zobacz pełną wersję : pozwolenie na budowę



19-04-2002, 14:48
Chciałem dołaczyć sie do dyskusji o szybkości otrzymania pozwolenia na budowę. Mi zajęło to prawie 10 miesiecy, bo za miedza mam sasiadkę - Radną, która to postanowiła pokazać mi
kto stanowi prawo gminne. Szczęściarze Ci, którzy załatwili wszystko w kilkanaście dni.

EM
19-04-2002, 15:00
Szczerze współczuję. Ale sąsiadka nie stanowi prawa w gminie! Trzeba było złozyć skargę na bezczynność urzędu!

EDZIA
19-04-2002, 17:53
Jaki jest dopuszczalny okres oczekiwania na pozwolenie na budowę ja póki co mam WZZT i prawie wybrany projekt ile będę musiała czekać

sanipro
19-04-2002, 18:13
Niestety, zdarzają się osoby, które wykorzustują swoje stanowiska, czy mandaty w takich sprawach. W normalnych warunkach Urząd ma miesiąc na załatwienie wniosku, jeżeli dokumentacja wraz z załącznikami przygotowana jest poprawnie. Jednak składając dokumentację projektant lub inwestor powinien dokonać niezbędnych uzgodnień. Najgorzej jest wtedy gdy występuje zbytnie zblizenie do granicy sąsiada, lub gdy w gre wchodzą nie do końca załatwione sprawy własnościowe.
W przygotowywanej nowelizacji prawa budowlanego natąpią w tym temacie pewne zmiany.

Istotnym ułatwieniem proceduralnym jest przepis o uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Wprowadza on jedynie oświadczenie inwestora o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, co eliminuje konieczność dołączania do wniosku o pozwolenie na budowę wypisów z księgi wieczystej oraz aktów notarialnych. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia będzie podlegało odpowiedzialności karnej.

Wprowadzono również przepisy regulujące kwestie odpowiedzialności odszkodowawczej organu za rzeczywistą szkodę i utracone korzyści. Dotyczy to zwłaszcza uchylania się organu administracyjnego od wydania decyzji pozwolenia na budowę we właściwym terminie. Przepis, wprowadzający karę 500 zł za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji po ponad 2 miesiącach zwłoki, powinien przyczynić się do przyspieszenia wydawania decyzji przez administrację architektoniczno-budowlaną oraz do ograniczenia ryzyka korupcji wśród urzędników. Tym celom służyć będzie również wprowadzony zaproponowany obowiązek prowadzenia przez administracje architektoniczno-budowlaną rejestrów składanych do nich wniosków i decyzji o pozwoleniach na budowę oraz niezwłocznego przekazywania tych dokumentów do organów administracji wyższego szczebla. W przypadku nie przekazania dokumentów, w ustalonym w ustawie terminie, automatycznie uruchamiana będzie kontrola skarbowa urzędu.
S-O