PDA

Zobacz pełną wersję : CO - olejowe czy gazowe???



demjan
14-12-2003, 19:07
witam
prosze o rade dotyczaca wyboru rodzaju CO (plusy i minusy, co jest tansze a co drozsze))
czy lepiej zdecydowac sie na gazowe czy tez olejowe??
dodam ze w obu przypadka musialbym korzystac ze zbiornika (gaz nie jest doprowadzony do miejscowosci)
pozd

wlowik
14-12-2003, 19:38
W tej sytuacji tańsze jest (na razie) olejowe. Tańsze piece, instalacje, zbiorniki (no i na własność, a nie w dzierżawę). Nie ma też tylu "schodów" z dokumentacją, zatwierdzeniami itp. I bezpieczeństwo wyższe.
Piszę "na razie", bo nie wiadomo co z akcyzą i VAT-em ...

rafslusarczyk
14-12-2003, 22:19
ok
tańszy olej
zbiorniki na olej trzeba zakupić na własność - propan zakup lub dzierzawa
zbiorniki na olej dwupłaszczowe lub jednopłaszczowe ale posadowione w szczelnej wannie - dodatkowe pomieszczenie.

instalacja co taka sama w obu przypadkach

kotły - nie zgodze sie ze na propan są droższ raczej tańsze
kwestia wymiany dysz z GZ 50 na propan
kotły olejowe - to stojące z palnikiem nadmuchowym różnica w cenie w zależności od firmy około 20-30% od gazowych

rafał

RAPczyn
15-12-2003, 10:45
kotły - nie zgodze sie ze na propan są droższ raczej tańsze
kwestia wymiany dysz z GZ 50 na propan

rafał

W dobrych kotlach zmienia sie tylko nastawy by przejsc z GZ50 na propan.

28-12-2003, 13:15
Dzierżawa zbiornika ma reż swoje plusy, zbiornik kosztuje około 4000 zł, jak go kupisz na własność, to masz na początek duży wydatek, przy okazji kłopot( coroczne przeglądy itp. )a jak bedziesz miał gaz ziemny to ciężko Ci będzie zbiornik sprzedać, chyba ze za grosze na szambo, nie wspomnę już o innych przyjemnościach przy posiadaniu włsnego zbiornika (odbiór UDT, projekty przy posadowieniu itp.)
pozdrawiam
mam zbiornik w dzierżwce z PROGASU i jest ok

Woj Woj
28-12-2003, 16:02
ja miałem podobny problem z wyborem prppan czy olej wybrałem olej. To 3mc jak ogrzewam dom . Zbiornik 1000l koszt 1510zetow. Zostalo jeszcze 400l . Kocioł Urlich jedno fun. ziornik woda 120l . teraz temp. 24stopnie wew. a na zaw 1,5 . Do tego układu zostanie podłączony w 2004r kominek z pl. wod. oczywiście w ukł. otwartym. Jestem :lol:

kodi_gdynia
29-12-2003, 07:15
Oczywiście każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Ogólnie i najprościej można stwierdzić, że większe początkowe koszty ponosi się na olej /droższe piece, zakup zbiornika/ choć potem koszty ekspolaotacji sa niższe. Jeśli ma się gaz ziemny to wybrałbym na 1000% piec gazowy. Jesli propan to jest to do przedyskutowania - mam osobiście piec na propan i jestem zadowolony, ale nikogo nie namawiam. Koszty sa wyższe na etapie eksploatacji, ale jest czysto i ekologicznie. Co do dokumentów to przypominam, że od lipca tego roku nie potrzeba pozowlenia na budowę tym samym na posadowienie zbiornika na działce. Sprawa decyzyjna ograniczona jest do minimum - wystarczy zgłoszenie.

Pozdrawiam

Maciek-L
29-12-2003, 17:17
Sam się zastanawiam nad ogrzewaniem. Moja działka nie jast zbyt duża a zbiornik na gaz zajmuje trochę miejsca i nieładnie wygląda na tle zadbanego trawnika (moim zdaniem oczywiście) więc chyba olej mimo większych nakładów początkowych.

29-12-2003, 21:49
Witam!!
miałem podobny problem i mam weglowy z Hefa!! :lol: :lol:
a jesli juz to słyszałem ze gdy wejdziemy do naszej kochanej unii :wink:
to olej bedzie troszke wiecej kosztował jakies 2-2,5zł więc WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU!!

enzo 30
29-12-2003, 21:52
znowu sie nie zalogowałem!! :evil:
Pozdrawiam Wszystkich Szukajacych Prawdy!!

kodi_gdynia
30-12-2003, 07:28
Maciek L - też miałem problem z małą działką i beznadziejnym zbiornikiem na gaz. Jest rozwiązanie od czego jest zbiornik podziemny. Widac tylko zielony właz. Fotki są w moim albumie w stopce. Uwaga opłata za zbiornik jest wieksza o jakieś 60%.
Pozdrawiam

31-12-2003, 08:38
Też się zdecydowałem na propan. Na plus - pewna jakoś dostarczanego paliwa. Podobno przy oleju op. jest z tym różnie. Mówiono mi też, że przy o.op. większe są koszty obowiązkowych przeglądów pieca.
Pozdrawiam i życzę Wspaniałego Nowego Roku

aishan
31-12-2003, 08:41
Ten "gość" to ja. Sorry!

Yeti
04-01-2004, 22:48
a ile może kosztować kompletna kotownia olejowa?

andrzej100
06-01-2004, 04:15
W/g. symulacji z muratora (o ile pamiętam nr. 01.03) olejowe jest tańsze w eksploatacji od gazu z butli. Dlatego planuję olejowe. :D