PDA

Zobacz pełną wersję : Jak utwardzic drogę dojazdową.



PROAT1
09-07-2009, 10:32
Mam mały problem. Droga dojazdowa do mojego domu, odchodzi z głównej asfaltowej i 30m prowadzi do mojej działki. Podłoże jest ubite ale niestety sporo w nim gliny i przy ostatnich opadach rozjeździlem ta glinę samochodem i zaczeło sie robic spore bajoro. W sierpniu będę miał zakopany gaz i moge sie zabrać za utwardzenie tej dróżki i teraz pytanie, czym to zrobić. Myślałem o wyrównaniu tego koparka i wysypaniu 2 wywrotek białego żwirku. Przerabiał ktos juz taki temat? Na gmine nie mam co liczyć, nawet nie chce mi sie do nich smolić cholewek.

mikolayi
09-07-2009, 11:32
jak jest gminna to lepiej policz najpierw na nich bo za samowolne utwardzenie nie swojej drogi możesz dostać po kieszeni .Skoro masz czas do wykonania gazu tu już zacznij korespondencję z gminą zeby utwardzili. Jak nie będą chcieli a Ciebie na to stać to zaproponuj że sam to zrobisz.
Powodzenia

dasi
09-07-2009, 11:37
Myślałem o wyrównaniu tego koparka i wysypaniu 2 wywrotek białego żwirku. Przerabiał ktos juz taki temat? Na gmine nie mam co liczyć, nawet nie chce mi sie do nich smolić cholewek.
U mnie podjazd na działce: na początku budowy wybranie humusu jakieś 20m x 2m x 0,5 m i w to miejsce pokruszony gruz. Jeździły po tym wszystkie dostawy materiałów na budowę i sprawuje się bardzo dobrze. Na koniec budowy na to pójdzie jakieś wyrównanie i może kostka albo co innego jeszcze nie wiem. Kosztowało mnie to w marcu 2008 ze 2 tys w sumie.

PROAT1
09-07-2009, 11:47
Z gminą rozmawiałem i mam przyzwolenie na zrobienie tego we własnym zakresie, bo oni kasy na to na razie nie dadzą. Interesuje mnie materiał na utwardzenie, zeby był w miare estetyczny i spałniał zadanie. Kostke planuje zrobić później, jak bede miał juz doprowadzona kanalizację.

mikolayi
09-07-2009, 11:57
gruz z naczepy zrzucany szypą wychodzi najtaniej

malysmok
09-07-2009, 12:20
W zależności od podłoża wybrać troche tej gliny, wsypać gruz, tłuczeń (duży), ubić i na to dać piasek.

Pozdrawiam,

franzkru
09-07-2009, 13:49
Z gminą rozmawiałem i mam przyzwolenie na zrobienie tego we własnym zakresie, bo oni kasy na to na razie nie dadzą. Interesuje mnie materiał na utwardzenie, zeby był w miare estetyczny i spałniał zadanie. Kostke planuje zrobić później, jak bede miał juz doprowadzona kanalizację.

Może kliniec ? Ja dawałem takowy pod taras. 26m2 grubości 15cm weszło jakies 10m3. Do wysypania drogi potrzebował byś jakies 45m3 - 2,5tys zł.
Przy czym nie było to standardowy kliniec tylko taki jak sie daje pod tory (brązowy) o uziarnieniu 0-40mm.
Sam sie nad tym zastanawiam przy czym ja mam jakies 50mb drogi wewn.

PROAT1
09-07-2009, 14:06
Może kliniec

Chyba bedzie kliniec czy jak sie to fachowo nazywa. Juz wiem że trzeba dac kruszywo o ostrych kształtach, a nie żwir który jest obły, bo to sie lepiej ubija. Akurat niedaleko mojej działki zaczynają robić kostke i wysypali kilka wywrotek tego chyba klińca na podbudowe, jutro mam pogadac z szefem tej firmy o $$. Pracownik tejże firmy powiedział że tona kosztuje 40zł, a mi bedzie potrzeba około 20t. Do tego koparka na godzine, żeby zebrac wierzchnia warstwę gliny i wyrównać potem te kruszywo. Powinienem sie wyrobic w tysiaku, a może nawet taniej, bo drugi sąsiad z którym mam razem wjazd, chce sie dorzucic do interesu.

legros_pl
22-08-2013, 20:00
Sa jakieś inne pomysły niskobudżetowe na taki podjazd, który wytrzyma wiele wiele lat? Może płyty drogowe z betonu zbrojonego drutami fi 10 i 12 . Jeśli ma to być wysoka jakość i trwały efekt to należałoby wyrównać teren i położyć takie na drogę dojazdową.

End_riu
22-08-2013, 21:30
Żwir się nie ubija! Żwir jest sypki i się nie klinuje. Dodatkowo glina będzie nadal nasiąkała wodą i ten żwir będzie się z nią mielił z czasem.
Masz drogę ok 120 150m2, na którą potrzeba 4 patelnie klińca 0-31 to koszt ok 3000 z transportem.
Do tego wybranie ok 20cm istniejącego podłoża (gliny) i wywóz. Jakiś 1200 i koparka z 800.
Zagęszczarka 500kg jakieś 100zł i masz drogę, która wytrzym dłużej niż ta asfaltowa.

Koszt tony klińca to 25zł.
Zagęszczony kliniec tworzy powierzchnię niemal nie przepuszczającą wody. Robi się na nim jakby "lustro" i woda spływa.

maczek44
12-11-2014, 08:37
Tańszą alternatywą będzie wysypanie klinu lub gruzu i utwardzenie tego podłoża. Wszystko zależy jaką kwotę chcesz na ten cel przeznaczyć. Moim zdaniem o wiele lepszą opcją jest położenie płyt ażurowych [spam] które są znacznie tańsze od kostki i wyglądają bardziej estetycznie...

tenistravel
12-11-2014, 13:46
Osobiście żwir, znaczy się widziałem jak to robi sąsiad , chwali sobie