PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie - czy kocoił IMERGAS?



la69
15-12-2003, 09:05
Zastanawiam się nad kotłem firmy Imergas. Eolo..., z zamkniętą komorą spalania i wbudowanym zasobnikiem 45 litrów.
Czy macie jakies doświadczenia z kotłami tej firmy?

LA.

kodi_gdynia
15-12-2003, 10:47
Ja mam taki kocioł. Tzn. Immergas Zeus Mini - zamknięta komora spalania i zasobnik 45 litrów w jednej obudowie. O to Ci chodzi?

Pozdrawiam

la69
15-12-2003, 12:03
TAK. Naprzykłąd o taki.
Chodzi głownie o Imergas. Sprzedawca oroponował mi Zeus i Eolo...
A jak się sprawuje Twój Zeus? Długo go masz? Ile używa gazu?

kodi_gdynia
15-12-2003, 12:18
Mam go jakieś pół roku, ale użytkuję go od 13 sierpnia czyli 4 miesiące. Jak na razie nie załączam CO bo nie ma takiej potrzeby. U mnie chodzi tylko jako podgrzewacz do wody. Zasobnik 45 litrów śmiało wystarcza i nie pobiera dużo energii na podgrzanie np.150 litrów. Jak zabraknie wody w zasobniku woda podgrzewana jest jak w kotle przepływowym. Praca cicha słychac tylko turbinę, zasysającą powietrze i wyrzucającą spaliny. Nie jest to uciążliwe - takie bzyczenie. Mam go w kuchni jest schowany w szafce - nie ma problemu. Serwis też jest zadawalający. Przypuszczam że w każdym mieście jest po kilku serwisantów.
Mój kocioł jest na gaz płynny. Mam podłączony piec + kuchenka gazowa i przez 4 miesiące posłżo mi 56 m3 gazu co podobno daje 224 litry /1m3 - 4l/ czyli licząc po 1,4zł za litr daje jakieś 78zł miesięcznie. Odejmując kuchenkę gazową coś ok. 20-30zł to za ciepłą wodę płacę ok. 50zł miesięcznie. Nie wiem czy to dużo czy mało. Chyba dość dobrze. Cała prawda wychodzi jednak przy CO, ale ja nie mam żadnych doświadczeń. Kominek wystarcza jak na razie.

Pozdrawiam

la69
15-12-2003, 12:43
Bardzo dziękuje. Ja będę korzystać zarazem z c.o jak i c.w.c mam nadzieję,że będzie ok.

Czy masz podłączoną do niego czujkę pogodową lub pokojową?

P.
LA

kodi_gdynia
16-12-2003, 07:20
Ja również chcę używać kotła do CO i C.W.U, ale na dzień dzisiejszy nie ma takie potrzeby.

Co do termostatu to mam pokojowy. Jak się wyraził instalator nie ma sensu na pogodówkę, bo za mały obieg i zbyt prymitywny - tzn. tylko grzejniki.

Kupiłem nie taki jak proponuje Immergas z serii Eurostar tylko innej firmy niby lepszy. Była okazja więc kupiłem go. Jest to firma Eberle z serii Instant 6. Ma masę bajerów - krzywe grzewcze, programator sam się "uczy" itp.
Nie wiem nawet jak chodzi bo mam przecież wyłączone CO.

Pozdrawiam

16-12-2003, 07:44
Witam,
Kodi, powiedz jaki jest komfort cieplej wody? Chodzi mi o to czy:
1. Kiedykolwiek zabraklo Ci cieplej wody?
2. Czy mozna podlaczyc cyrkulacje?
3. Jaka jest stabilnosc temperatury cieplej wody (czy jest odczuwalna zmiana temperatury przy odkreceniu kranu vs. pozniej)?
4. Odnosnie pyt. 2 czy masz ciepla wode bez czekania?
5. Ile kosztowala cala kotlownia (tzn. z wszystkimi niezbednymi zaworkami, naczyniami wzbiorczymi etc, co tam potrzeba)?
Zastanawiam sie nad takim piecem, wszyscy zachwalaja zasobniki (120 l), a to przeciez zajmuje strasznie duzo miejsca.
Pozdrawiam
Mirek

kodi_gdynia
16-12-2003, 08:47
Witam,

Kodi, powiedz jaki jest komfort cieplej wody? Chodzi mi o to czy:
1. Kiedykolwiek zabraklo Ci cieplej wody?
Nie. Zbiornik 45 litrów to wystarczająco dużo. Tak więc ja w skali 1-9 mam ustawioną temp. c.w.u. na 5. Zakładając że miałbym na 9 to tej wody było by jeszcze więcej po zmieszaniu oczywiście z zimną. Z drugiej strony jak wyczerpie się te 45 litrów to kocioł podaje wodę jak klasyczny przepływowy, czyli coś ok. 13litrów na minutę, przy delta 30stopni – tak jest w papierach.

2. Czy mozna podlaczyc cyrkulacje?
Tak można podłaczyć recyrkulację. Jest odpowiednie wyjście. Ja nie mam tego zrobione, bo kocioł mam w kuchni, wc przez ścianę a łazienkę mam nad kuchnią, więc odcinki są stosunkowo krótkie.

3. Jaka jest stabilnosc temperatury cieplej wody (czy jest odczuwalna zmiana temperatury przy odkreceniu kranu vs. pozniej)?
Po to jest zasobnik, aby nie było różnicy w temp. Różnica może wystąpić jedynie jak skończy się w zasobniku, ale nie są to częste sytuacje. Ponadto wszystko zależy od ilości punktów poboru i ilości pobieranej wody. Ja nigdy nie narzekałem w tym temacie.

4. Odnosnie pyt. 2 czy masz ciepla wode bez czekania?
W kuchni gdzie jest piec i wc mam od razu. Tzn. jeśli nie była brana woda przez jakiś czas to stygnie w rurach i potem zanim pokona odcinek zasobnik – kran to trwa ze 2s. W łazience czekam trochę dłużej i to nie z winy pieca tylko po prostu musi przejść odcinek np. 5m. Zrobiłem błąd bo nie ociepliłem przewodu z ciepłą wodą. Warto o tym pomyśleć.

5. Ile kosztowala cala kotlownia (tzn. z wszystkimi niezbednymi zaworkami, naczyniami wzbiorczymi etc, co tam potrzeba)?
Cała kotłownia to po prostu piec, który kosztował mnie coś w granicach 4700zł /rabat 15%/. Kocioł jest wyposażony we wszystko – brakuje tylko komina i jakiś zaworków do podłączenia z instalacją domową. /sprawy groszowe/. Komin w piecach turbo jest trochę bardziej skomplikowany. Najtaniej i najprościej to przebić się przez ścianę. Mnie instalator przekonał aby wyprowadzić to na dach. Komin robiłem na zamówienie i zapłaciłem za niego 1100zł. Montaż pieca z montażem komina i podłączeniem gazu to 400zł.
W sumie piec zdolny do odpalenia to koszt jakieś 6200-6500zł. Oczywiście grzejniki instalacja wew. to zupełnie inna historia. Koszt może zostać zwiększony poprzez recyrkulację, ale nie wiem o ile.

Zastanawiam się nad takim piecem, wszyscy zachwalają zasobniki (120 l), a to przecież zajmuje strasznie dużo miejsca.
Mój kocioł wisi w kuchni. Jest w szafce i w ogóle go nie widać. Po prostu bajka. Po co robić kotłownie jak wszystko mieści się w szafce i tak samo pracuje. Mam rodzinę 2+2 i nie mam najmniejszego problemu z c.w.u.

Pozdrawiam

aga_kraków
16-12-2003, 09:44
Może się głupio zapytam, ale niech tam...

Kodi, jak wyląda odprowadzenie z kotła tubo przez dach- rura"luzem" czy w kominie ceramicznym?

co skłoniło cię do wyboru takiego rozwiązania?

pozdr.Aga

kodi_gdynia
16-12-2003, 10:31
Aga - miałem wolny przewód wentylacyjny i tam został umieszczony przewód z kwasówki. Generalnie kotły z zamkniętą komorą spalania nie mają styczności z miejscem w którym się znajdują. To tak jak kominek kiedy doprowadzasz powietrze z zew. a wyrzuca je przez komin.

Kocioł ma komin tzn. rura w rurze. Jedną zasysa powietrze do spalania, drugą wyrzuca spaliny. Gdzie umieścisz komin to już sprawa wtórna. Tak jak ówiłem można wypuścić to przez ścianę i tak jest najprościej, albo przebic się przez strop, dach i tam zakończyć go. Aby przepuścić przez ścianę musi być po pierwsze domek jednorodzinny, po drugie muszą być zachowane odległośic od okien. Tyle mówi prawo.

Pozdrawiam

aga_kraków
17-12-2003, 08:11
U nas niestety przez ścianę nie da rady-blisko okna, niski okap. Stąd moje pytanie o wyprowadzenie przez dach- idzie tam sam przewód p-s jak przez ścianę, czy jakoś "obudowany"?Acha- strop drewniany, konstr.dachu wiadomo też-może to ma znaczenie?
Widziałam gdzieś reklamę specjalnych kominów typu LAS- powyżej 4tys.zl.- miny nam zrzedły.

Pozdr.Aga

KrzysiekMarusza
17-12-2003, 19:33
Nie przejmuj sie Aga ze LAS-y sa takie drogie - idz i ponegocjuj.
Jest Schiedel (najdrozszy) ale tez np. tanszy Leier. Za to dostajesz wszystko, co
trzeba zeby postawic taki komin

hej - Krzysiek

aga_kraków
18-12-2003, 07:36
No toś mnie pocieszył...
a już skakaliśmy z radości, że dzięki kotłowi turbo i went. mech. zaoszczędzimy na jednym kominie
jestem na etapie projektu, więc na negocjacje za wcześnie, szukam optymalnych rozwiązań
na marginesie: jakie są wymiary zew.LAS(ile zabierze mi z pomieszczenia)?
Pozdr.Aga

KrzysiekMarusza
18-12-2003, 07:48
Aga - to zalezy od producenta. Nie mam przy sobie specyfikacji,
ale chyba jakies (30-40)x(30-40) cm w przekroju

powodzenia - Krzysiek

niezły
25-12-2003, 13:15
Odnośnie kotłów firmy Immergas mogę powiedzieć że są to naprawdę przyzwoite urządzenia i w dobrej cenie posiadaja jeszcze jedną zaletę o której jakoś nikt nie mówi firma Immergas produkuje rozdzielacz strefowy z wyjściem na wysokie i niskie parametry
Wada urządzenia jest tylko to że rozdzielacz ten współpracuje tylko z kotłami firmy Immergas a zaletą za posiada w jednej skrzynce sprzęgło hydrauliczne zawór mieszający automatykę do sterowania obiegami i dwie pompki do każdego obiegu