PDA

Zobacz pełną wersję : Strop - terriva czy wylewany?



Gibbon
15-12-2003, 16:56
Na wiosne zaczynam budowe i nie bardzo wiem jaki strop. W projekcie mam terriva + podciagi, ale niektorzy mowia ze taniej wylewany. moze ktos cos podpowie.
wielkie dzieki!!

gościówa
15-12-2003, 22:10
wlaśnie!zdania sa podzielone.np.strop TERIVA mozna ponoć wykonywać tylko do okreslonej rozpiętości stropu.Czy można obie technologie łączyć? Który strop jest "cichszy"?Który nie będzie pękał? :roll: HELP
pozdrawiam

rafałek
16-12-2003, 08:53
Wylewany tańszy? Sam już nie wiem - ja mam w projekcie monolit i nikt go nie chce robić a do tego każdy twierdzi, że będzię koszmarnie drogi. Sam już nie wiem, ale wiem jedno, że na pewno u mnie będzie droższy o koszt szalunków (nikt w okolicy nie ma gotowych...)

arzesz
16-12-2003, 09:55
Ja robiłem wylewany, ale:
- za szalunki nie musiałem płacić
- część stempli również miałem za darmo wypożyczone

Minusy stropu monolitycznego:
- pracochłonny
- potrzeba więcej stempli

rafałek
16-12-2003, 12:06
No właśnie... Żeby znaleźć firmę z szalunkami i stemplami to koszty już lecą na pysk. Do tego trzeba znaleźć majstra który to dobrze ułoży...

16-12-2003, 12:34
Ja mam terrivę z Optiroca, rozpiętość max do 4,2 m,
przy niej też stęplowałem ale drewno poszło na podłogę na strychu i na opał do kominka . wylewanie razem z podciągami, i wieńcami beton B20- jedna robota! 1m2 kosztował mnie ok 60 PLN bez robocizny

Fugas
16-12-2003, 16:46
W monolicie jest kwestia dobrego zrobienia zbrojenia i ciężaru ktory się wrzuca.

Ja mam teriva - niewiele tam można schrzanić całkiem niedrogo i wydaje się że izolacja akustyczna jest lepsza pomijam łatwośc i szybkośc wykonania można ułozyc w 1-2 dni razem ze zbrojeniami wieńca i zalać w kilka godzin (z gruszki) nad piwnica miałem wylewany monolit i polecałbym raczej teriva 3-4 cm nadbetonu i po kilku dniach można dalej jechać ze ściankami (u mnie był BK).

Co do rozpiętości to nieprawda że 4,2m producent stwierdziuł że do 6m spoko (ja mam rozpiętośc 5,9m ) jest przecież teriva bis z rozpiętościami ponad 6 m tam pustaki stropowe sa nieco wyższe i belki sa geściej.

Poszukajcie na stronach albo w forum jest sporo namiarów.

Fugas

16-12-2003, 17:41
Monolit jest cienszy.

Pagin
16-12-2003, 18:14
Witam,
Zdecydowalem sie na monolit lany z gruchy. Zalety: cienszy (14cm zamiast 24 cm, przy podwyzszaniu wysokosci pomieszczen na mam juz 10 cm zysku), u mnie wyszedl jeden podciag w calym domu (nad biegiem schodow), deski wykorzystalem do deskowania dachu i deskowania podlogi na strychu
Pozdrowienia

pete
28-12-2003, 08:49
Jestem zdecydowanie za gęstożebrowym obojętnie , który miałby to być. Ja mam porotherm, ale zarówno teriva, jak optiroc, ceram, ackerman zawsze będą miały parametry duuużo lepsze od monolitycznego, nie mówiąc o pracochłonności wykonania, możliwości popełnienia wielu błędów, późniejszym pękaniu, dźwięko i termoizolacyjności a także łącznym koszcie.
Gęstożebrowy zdecydowanie!
Pozdro

banzaj 5
28-12-2003, 08:59
ja mam filigrana i jestem bardzo zadowolony 115zł/m wszystko na gotowo i nic mnie nie obchodziło . Po za tym sufit jest już wykończony.
myslę że warto . W Wielkopolsce jest kilka firm które wykonują takie stropy.
Banzaj

karol_a
28-12-2003, 21:47
No i przy monolicie jak "spece"sie do tego zabiora to moze sobie "ladnie "opasc... Pol biedy jak sobie ktos zaplanowal sufit podwieszany,ale jak nie.... grapusek ze szczecinskiej mial to "szczescie".Pozdrawiam.

29-12-2003, 15:05
Witam
Co do rozpiętości Terivy nie wypowiadam się, ale wiem, że firma Budokrusz robi belki o długości do 7,20 m.
Moje belki (Teriva z Budokruszu) sa krótsze, ale z ich aprobaty wiem o długosci do 7,20m..
Nie jestem pracownikiem Budokruszu - tak jak Wy buduję dom.
Pozdrawiam

Szymeq
29-12-2003, 22:48
Witam
Ludzie koniecznie pamietajcie o pomiarach długości belek przed kupnem :-? . U mnie dopiero przy kladzeniu belek okazało się, że belki kupione z projektu są o 5 cm za krótkie, dlaczego ??
Bo majster z kierownikiem ....... :evil: . Ale wszystko w porę udało się załatwić pozytywnie. No i stropik z Terrivy szybki i cichy...
Pozdrawiam :D

Karlos_m
01-01-2004, 21:42
Niestety ale musze o tym wspomnieć. Ostatnio słyszy się tylko o terrivie ale UWAGA.... widziałem strop tego typu mocno popękany po otynkowaniu. Po konsultacji z kolega doszliśmy do wniosku że jest to problem technologii. Opiera się ona przecież na połączeniu samodzielnych elementów. W różnych warunkach i przy kiepskim wykonawstwie te samodzielne elementy poruszja się , odkształcają w różny sposób. I na tej zasadzie powstały pęknięcia u kolegi.
Strop wylewany wolny jest od tego problemu. Ja zdecydowałem się na wylewany.

dachowiec
02-01-2004, 18:03
To pękanie zapewne z przyczyny tzw. klawiszowania stropu składanego z wielu elementów. Ale i na to są sposoby opisywane w dokumentacji technicznej producentów. Myślę, że niewątpliwą wadą terrivy i tym podobnych jest spora pracochłonność no i jak zawsze możliwość popełnienia błędów przez "fachowców" na budowie. Poza tym grubość stropu (spora w terrivie) też nie jest zaletą ale... coś za coś. Z drugiej strony pracana budowie u nas jest tania a gotowy filigran z transportem i montażem (potrzebny odpowiedni sprzęt i ludzie) choć cieniutki ale niestety dużo droższy... ja chyba zrobię stropy w jakimś gęstożebrowym.

legar
04-01-2004, 10:52
zgadzam sie z karlosem...tylko monolit...sadze, ze ci ktorzy wypowiadaja sie na plus za teriva jeszcze nie mieszkaja w swoich domkach (niedawno robili terive)...teriva niestety peka w miejscu laczenia belki nosnej z pustakiem (powstaja rysy)...wczesniej czy pozniej, ale powstaja...i...nietety tak bedzie zawsze...pzdr

andrzej100
06-01-2004, 05:00
zdecydowałem się na monolit mimo że byłem namawiany na terrivę i teraz trochę żałuję. Miały decydowac finanse, a okazało się że monolit był droższy (podwójne zbrojenie, 16cm betonu -zgodnie z projektem).

Metal
06-01-2004, 07:47
Pozwolę sobie dodać jeszcze jeden aspekt sprawy. Przy monolicie trzeba z góry dość dokładnie rozplanować "przejścia" przez strop: kanalizacyjne, co, cwu, DGP i wentylacyjne. Przebijanie się później przez kilkanaście cm zbrojonego betonu B20 jest dużo trudniejsze niż przez terivę - oczywiście przez pustak, między belkami.

Karlos_m
06-01-2004, 08:28
Metal: Pozwolę się nie zgodzić. Oprócz wentylacji wszystkie inne rzeczy przechodzące przez strop były robione u mnie już po zalaniu monolitu. Fachowiec przychodzi, wyjmuje profesjonalny młot i coś co kiedyś trwałoby 1 dzień tłuczenia młotem "manualnym" teraz trwa 30 minut.

A musze powiedzieć że dzwoniłem do niego przed zalaniem stropu i pytałem czy nie zechce ułatwić sobie pracy i rozprowadzić przejścia przez strop już teraz?
-Panie Marcinku, nie ma potrzeby bo tera są maszyny, kurnaolek!

picador
06-01-2004, 08:43
wszystko fajnie , tylko czy wejście z takim młotem nie powoduje uszkodzeń , pęknięć , a wiadomo skoro chcemy zrobić dobry strop i trwały bez pęknięć ,

ja nadal nie mogę się zdecydować na konkretny strop :(

wszyscy mówią "będziesz miał cieplejszy i cichszy , ale jakie ma to znaczenie ? , przecież to będzie podłoga poddasza , a wiadomo ja tam będę mieszkał , więc jak mogę sobie hałasować , a i grzał będę na obu poziomach , więć co cena ? , piszecie że jest w tej samej cenie ...
tylko to dopiero wyjdzie podczas prac , nie wszystko da się wyliczyć :wink:

06-01-2004, 15:16
poprostu zrób taki strop jaki masz w projekcie, nie rozumiem dlaczego chcesz kombinować najprawdopodobniej ze szkoda dla całeej konstrukcji budynku, no chyba ze projekt masz na tak zwana podkladke do urzeędu, a budowa swoje...

Szpulka
06-01-2004, 15:31
Jak bym miała robić jeszcze raz to chyba filigran - trochę drożej ale szybko i bez kłopotów tylko trzeba dobrze przemyśleć lub mieć w projekcie przejścia instalacji. Teraz mam terivę i jestem raczej zadowolona z efektu chociaż parę błędów popełniliśmy i trwało to strasznie długo bo: 1)kazałam ekipie robić zgodnie ze sztuką a nie wygodnictwem 2)miałam duże rozpiętości i trzeba było robić dużo żeber rozdzielczych.
A największym hitem jest dla mnie strop drewniany bo najszybszy i najtańszy i najcieplejszy (tylko lepiej w domu parterowym lub bez łazienek na górze)

Wakmen
06-01-2004, 17:09
Tak ja napisał Karlos_m - dzisiaj to jest inny sprzęt , nie to co kiedyś młoteczek i przecinak :wink: . Kiedyś z wujasem mieliśmy zlecenie polegające na wywierceniu 30 dziur fi 30 przez lany, zbrojony beton grubości 20cm. Daje to w sumie 6 m przewierconego stropu co zajeło nam 6 godzin. Wszystko poszło by minimum 3 razy szybciej gdyby nie pręty zbrojeniowe, które były tylko problemem gdy się na nie trafiło.

Metal
07-01-2004, 08:24
Metal: Pozwolę się nie zgodzić. Oprócz wentylacji wszystkie inne rzeczy przechodzące przez strop były robione u mnie już po zalaniu monolitu. Fachowiec przychodzi, wyjmuje profesjonalny młot i coś co kiedyś trwałoby 1 dzień tłuczenia młotem "manualnym" teraz trwa 30 minut.

A musze powiedzieć że dzwoniłem do niego przed zalaniem stropu i pytałem czy nie zechce ułatwić sobie pracy i rozprowadzić przejścia przez strop już teraz?
-Panie Marcinku, nie ma potrzeby bo tera są maszyny, kurnaolek!

No, to się zgadza. Ale jak ktoś - np ja - chce robić takie rzeczy sam, to taki sprzęt musi sobie kupić, albo wypożyczyć. Jedno i drugie nie jest tanie. Ja nie jestem wrogiem monolitu z powyższego powodu. Zracam tylko uwagę na argument w dyskusji. Czy jest on "za", czy "przeciw" jednemu, czy drugiemu rozwiązaniu, to już zależy od konkretnego przypadku. Podam nawet argument za monolitem i przeciw Terrivie: w monolicie można zrobić dziurę w dowolnym miejscu, a w gęstożebrowym tylko między belkami.
Ktoś wyżej dobrze napisał: robić jak w projekcie i bez konkretnej, uzasadnionej przyczyny, nie kombinować.

PADI
07-01-2004, 16:01
Wylewany tańszy? Sam już nie wiem - ja mam w projekcie monolit i nikt go nie chce robić a do tego każdy twierdzi, że będzię koszmarnie drogi. Sam już nie wiem, ale wiem jedno, że na pewno u mnie będzie droższy o koszt szalunków (nikt w okolicy nie ma gotowych...)

Magicy ida na latwizne, monolit jest tanszy aczkolwiek bardziej pracochlonny. Ekipa olewa twoje wydatki, chce zrobic wszystko szybko i jak najmniejszym kosztem pracy. Nie daj sie zwiezc.
Monolit na pewno nie bedzie drozszy nawet wliczajac cene szalunkow.

legar
07-01-2004, 19:24
monolit nie będzie droższy, ale za to na pewno będzie lepszy...i skończmy wreszcie te dyskusje...bo przecież wiadomo, że monolit jest lepszy...a teriva to nowinka mająca ułatwić prace wykonawcom, a nie poprawić jakość...pamiętaj o tym inwestorze...pzdr

andrzejj_
07-01-2004, 19:31
jesli projekt przewiduje terive to zmiany moze dokonac tylko konstruktor,gdyz teriva obiąza bardziej dwie sciany <prostopadłe do belek a zelbet obciąza rowno cztery sciany <zew>Nie zmieniaj stropu.Strop teriva jest dobrym stropem,NIE TRZEBA deskowań i bardzo duzo stepli...pozdrawiam..

legar
07-01-2004, 19:35
Andrzej... a co powiesz na rysy powstajace wzdłuż tych belek...ja na monolicie takowych nie zauważam...pzdr

andrzejj_
07-01-2004, 19:56
legar... masz rację.Takie rysy występuja choc nie maja wpływu na bezpieczenstwo i uzytkowanie stropu.Jest to tylko estetyka ale to wada--zgadzam sie.

legar
07-01-2004, 19:58
ale teriva tez jest dobry...szybko i łatwo sie go robi...pzdr :D

Renia
07-01-2004, 21:53
Szpulko,
powiedz mi proszę na co mam zwrócić uwagę przy robieniu terivy (bo taki mam w projekcie). Jak jest zgodnie ze sztuką budowlaną a co mogą mi proponować żeby uprościć. Na co nie mogę zgodzić się absolutnie, a co wyegzekwować.

KrzysiekSw
08-01-2004, 06:39
Też się zastanawiam nad stropem - a mam na to czas do wiosny.
Tylko tak sobie myślę z czego wynika tzw. efekt klawiszowania. Budynek pracuje, osiada i myślę, że stąd te pęknięcia. Jak zrobię monolit, to pewnie trochę dłużej to potrwa, a rysy zamiast na suficie pojawią się na ścianie.
A przed tynkiem można przecież położyć siatkę na sufit - powinno trochę pomóc.
Jak jestem w błędzie, to mnie wyprowadźcie :D

legar
08-01-2004, 08:27
Montaż stropu gęsto-żebrowego Teriva
Montaż stropu gęsto-żebrowego przy użyciu pustaków z betony komórkowego SKB rozpoczynamy od właściwego przygotowania i montażu podpór stałych i montażowych. Podpory muszą być wypoziomowane. Przy rozpiętości stropu do 4 metrów - wystarczy jedna podpora w pasie środkowym, przy rozpiętości od 4,2 do 6 metrów - zaleca się dwa pasy podpór w równych odstępach. Stemple podpór stężone krzyżulcami z desek. Regulacja wysokości stempli odbywa się za pomocą klinów podkładanych pod stemple

Belek Teriva nie opieramy bezpośrednio na murze z betonu komórkowego lecz na rygach z desek wyniesionych ponad powierzchnię muru na wysokość min. 3 cm. Belka powinna zachodzić na mur z betonu komórkowego na długość min. 10 cm. Belki i pustaki układamy z odpowiednich pomostów roboczych

Układanie belek w module 60 cm. Sprawdzenie modułu pustakami SKB ułożonymi w końcach belek. Możliwość cięcia pustaków piłą ręczną lub mechaniczną znacznie ułatwia dopasowywanie pustaków na stropie.

Na obrzeżach stropu wykonać wieniec o wysokości nie mniejszej niż wysokość stropu. Minimalna szerokość wieńca - 12 cm. Zbrojenie wieńca powinno się składać z 4 prętów o średnicy min.10 mm. Strzemiona z drutu o średnicy 4,5 mm co 25 cm. Wieniec należy betonować równocześnie ze stropem. Wieniec ocieplamy płytkami ocieplającymi

Pod ściankami działowymi wykonanymi w sposób tradycyjny (np. murowanymi z cegły ) usytuowanymi równolegle do belek stropowych należy wykonać wzmocnione żebra stropowe składające się z ułożonych obok siebie dwóch belek stropowych lub jako odrębną belkę żelbetową. Wzmocnione żebra stropowe należy obliczać na całkowity ciężar ścianki działowej.

W stropach, począwszy od rozpiętości 4,2 m należy stosować żebra rozdzielcze o szerokości 7 - 10 cm i wysokości równej wysokości stropu. Żebro rozdzielcze powinno znajdować się w środkowej części stropu. Zbrojenie żebra rozdzielczego - 2 pręty ( jeden w górnej, drugi w dolnej strefie żebra ) o średnicy min. 10 mm Strzemiona z drutu o średnicy 4,5 mm w rozstawie co 30 cm.

Betonowanie stropu,
usunięcie wszelkich zanieczyszczeń,
dokładne zwilżenie elementów stropu
betonowanie należy prowadzić posuwając się w kierunku prostopadłym do belek. Transport masy betonowej taczkami wymaga wykonania specjalnych pomostów transportowych. Przy podawaniu betonu pompą nie wolno dopuścić do gromadzenia się masy w jednym miejscu.

Masą betonową muszą być dokładnie wypełnione wszystkie przestrzenie stropu. Przed betonowaniem musimy zaślepić otwory w pustakach przylegające do wieńców i żeber rozdzielczych .

08-01-2004, 08:37
zgadzam sie z karlosem...tylko monolit...sadze, ze ci ktorzy wypowiadaja sie na plus za teriva jeszcze nie mieszkaja w swoich domkach (niedawno robili terive)...teriva niestety peka w miejscu laczenia belki nosnej z pustakiem (powstaja rysy)...wczesniej czy pozniej, ale powstaja...i...nietety tak bedzie zawsze...pzdr

rozbawileś mnie do łez - wszyscy z mojej licznej grupy znajomych mają w swoich domkach strop gęstożebrowy Teriva (1-2-3 róznie). W sumie 6 osób. NIKOMU po 2-8 latach zamieszkania NIC się nie dzieje ze stropem. Żadnych spękań, więc daruj sobie do niedorzeczności odnośnie pekania stropu Teriva. Trzeba być naprawdę ogromnym ignoratem, abu twierdzić, ze Teriva predzej czy pozniej i tak popęka w miejscu łączenia belki z pustakiem. Przeciez COS TAKIEGO niegdyby nie uzyskało pozytywnego dopuszczenia (aprobaty) ITB. Uwazasz, ze 30% mieszkancow doomkow jednorodzinnych majacych Terive ma zawsze sufit podwieszany ? czy raczej mieszkaja sobie z paskami na suficie ?? O czym Ty bredzisz? Oczywiscie zdarzają się takie przypadki, ale bez watpienia zdarzają się rownież przypadki, opuszcenia, spekania czy innych "dobrodziejstw" dotyczące wykonania stropu wylewanego. Nie strasz ludzi, tym bardziej nie wiedzac o czym piszesz.
W ubieglym roku zdecydowalem się na Terive z Solbetu, mam belki dugości 6,40 cm, ale jak już ktoś też pisal mają również dłuzsze (nie wiem, ale chyba 7,20). Ale ... potem widziałem jeszcze fajniejsza Terive (z jakiegoś lekkiego betonu poączonego z keramzytem), choć raczej jest ona dostepna tylko u nas na lokalnym rynku kutnowskim, no i każa czekać ponad 1 miesiac (produkcja na zamowienie).

legar
08-01-2004, 09:10
pogratulowac wykonawcy...pzdr

Szpulka
08-01-2004, 11:28
Moja lokalna podwarszawska betoniarnia produkuje rónież terivę i pustaki są właśnie z mieszaniny cementowo keramzytowej (lekkie). Max rozpiętość terrivy zależy od szerokości pustaka (a właściwie od odstępów między belkami) pustak to tylko wypełniacz, tracony szalunek (widziałam gdzieś nawet odmianę z pustakami styropianowymi). Belki i żebra rozdzielcze nadają odpowiednią wytrzmałość i sztywność. Strop jest rzeczywiście grubszy ale wcale nie cięższy i przy zachowaniu przewidzianych normą odległości miedzy żebrami nic nie pęka. Teoretycznie łatwiej popelnić błąd przy stropie lanym i teoretycznie jest więcej roboty przy szalowniu stropu lanego, i dłużej musi czekać na zdjęcie szalunków strop lany, i więcej się trzeba narobić przy zbrojeniu stropu lanego... ale i tak najwięcej zależy od ekipy

08-01-2004, 12:12
Skoro Terriva jest mniej pracochłonny (układanie belek i pustaków) plus dochodzi beton z gruszki (szybka robota) to wykowacy powinni brać za jego wykonanie mniejsze pieniądze i na to chyba trzeba zwrócić uwagę. Rzeczywiście jest tak,że murarze niechętnie robią strop monolityczny bo muszą się narobić. Co jest lepsze? Jak widać jest wiele za i przeciw do każdego. Ja mam Terrive i mam nadzieję, że będzie dobrze.

Lord Vader
08-01-2004, 13:23
ja mam to już za sobą. Zdecydowałem się na lany i nie żałuję. Fakt, że trochę przenosi dźwięk, ale jeżeli chcemy mieć cińszy strop, to tylko lany. Zresztą chyba każdy będzie kładł coś na podłogę, mozna wówczas położyć panele z podkładem dźwiękochłonnym i po wszystkim, a czy ściany nie przenoszą dźwięku. Mój lany strop wcale nie pęka, a mieszkam już dwa lata. Deski wykorzystałem do odeskowania dachu.
Lord Vader :evil: :evil:

Renia
08-01-2004, 22:29
legar,
dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem. Napisałeś, że belek nie opieramy bezpośrednio na murze z bet. komórkowego, czy ta zasada dotyczy również muru z pustaków ceramicznych max ? Też potrzebne są rygi z desek ? Domyślam się, że chodzi o otulinę betonową z każdej strony ?
Wieniec ocieplamy płytkami ocieplającymi - w którym miejscu - na zewnątrz ?
Czym zaślepia się otwory w pustakach przylegających do wieńca ?
Pozdrawiam

09-01-2004, 09:41
www.betard.com.pl/instr_teriva.htm zapraszam po instrukcje

andrzejj_
10-01-2004, 07:59
krzysiek sw.....siatka nic nie da,szkoda pieniedzy!!!!!!

Renia
10-01-2004, 08:06
Gościu, wielkie dzięki !!! :D za link na terivę.
:D :D :D

legar
10-01-2004, 08:08
reniu...no problem :D

Renia
10-01-2004, 08:10
Ach, to Ty legar !!! Rewelacja !!!
Pozdrawiam bardzo gorąco ! :D

legar
10-01-2004, 08:12
to ja...gosciem bylem w pracy..ciebie tez goraco :D

26-01-2004, 11:49
no witam

mysle and stropami monolitycznymi i mam pytanie czy ktos to robil juz dla rozpietosci 9m i wiecej
chce zrobic dom mneij wiecej kwadratowy okolo 9x9 metrow i nie chce robic scianek dialowych stalych , tylko pozniej sobie wymyslic jakis uklad pokoi itd

Artur_071
28-01-2004, 14:24
Witam,
przeczytałem Waszą dyskusję, zdania podzielone :)

Ale mam pytanie jak zrobić balkon wysunięty poza bryłę budynku, czy jest to wykonalne ? Z wylewanym monolitem nie ma problemu, a tutaj ?
A jak ktoś ma 2 balkony jeden wychodzi wzdłuż belek, a drugi w poprzek ?
Zastrzegam, że nie mówimy o balkonie podpartym od spodu.

Didi
28-01-2004, 15:46
My mamy Terrivę i jestem zadowolona i do tego mam porównanie z sąsiadem, który zrobił monolit. U nas gdy ktoś jest na poddaszu-wcale tego nie słychać, a u sąsiada wszystko się niesie, wszystko słychać. A jeśli chodzi o stemple, to zrobiłam to fachowo czyli wypożyczyłam z firmy i wyniosło mnie to za prawi cały miesiąc (28 dni), z transportem + do tego blaty 460zł.
Polecam terrive :D

rafal9
07-03-2005, 18:06
W projekcie mam strop monolityczny.

Przy spełnieniu jakich warunków można go zmienić na terivę?

08-03-2005, 06:35
nie zmieniaj
ja mialem terrive i zmienilem na monolit chociaz bede mial z tym wiecej roboty
wielu inwestorow tak robi wlasnie dlatego, ze taki strop jest solidniejszy
ja stawiam na solidnosc i dlatego nawet by mi do glowy nie przyszlo robic strop z jakis wydmuszek ;)

mkmar
08-03-2005, 08:03
Witam

Ja budowę domu mam już za sobą i pozatym użytkuję strop monolityczny i z terivy. Robiłem dokładne kalkulacje, otóż monolit zawsze będzie tańszy, zas do terivy przekonują tylko lewusy którzy chcą mieć mniej pracy za te same pieniądze.
Drewno z szalunków po monolicie wykorzysta się do budowy dachu (deski) zaś stępli jest niewiele więcej i nie są strasznie drogie.
Teriva zawsze popęka niezależnie od tego jakie technologie i kity się stosuje jego jedyna zaleta to to że jest cichy i ciepły ale te plusy są bardziej marketingowe i w użytkowaniu są niewielkie. Problemy z przekuciami przez monolit to pestka i te wszystkie inne wywody są zwykle robione przez ludzi którzy tego na oczy nie widzieli.
Jedynym mankamentem przy wykonywaniu monolitu jest to że trzeba znaleźć bardzo dobrego doświadczonego majstra, żeby nie zchrzanić, bo faktycznie łatwo. No i oczywiście beton najlepiej z gruszki, bo z betoniarki to już nie to samo.

Pozdrawiam

am00
08-03-2005, 10:18
legar,
dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem. Napisałeś, że belek nie opieramy bezpośrednio na murze z bet. komórkowego, czy ta zasada dotyczy również muru z pustaków ceramicznych max ? Też potrzebne są rygi z desek ? Domyślam się, że chodzi o otulinę betonową z każdej strony ?
Wieniec ocieplamy płytkami ocieplającymi - w którym miejscu - na zewnątrz ?
Czym zaślepia się otwory w pustakach przylegających do wieńca ?
Pozdrawiam


Wytwórni stropów Teriva jest mnóstwo. Poszukaj takiej, która sprzedaje kształtki wieńcowe z keramzyto-betonu w kształcie korytka,

I
I
I___I

Nie potrzeba wtedy tych rygli.
Nie ma sensu samemu zaślepiać pustaków. Policz ile Ci jest potrzebnych i zamów deklowane (są w tej samej cenie).

Parę spostrzerzeń z mojej budowy.
Nie twierdzę, że zgodnych ze sztuką :oops: , ale zgodnych z doświadczeniem mojego murarza :roll: .
Żebro rozdzielcze 2 druty fi12mm przełożone pomiędzy zbrojenie belek.
Wieniec - 3 druty Fi10, wsunięte i podwiązane w zbrojenie belek terivy. Jeśli pustaki zewnętrzne nie opierają się na murze, ale na skrajnych belkach to zbrojenie tych belek można potraktować jako wieniec.
U mnie pustaki opierają się na murze.
Kształtki wieńcowe dałem tylko na ścianach czołowych. Tam gdzie opierają się belki. Na ścianach bocznych zrobiłem szalunek tracony z betonu komórkowego o grubości 6cm. Dookoła wieńca wcisnąłem pasek ze styropianu o grubości 3cm.

Strzemiona dawałem tylko w podciągu z drutów 4xfi12mm.
Z wieńca wypuśćiłem druty fi12mm do mocowania murłaty co 125cm.
Trochę się martwię, że nie zrobiłem betonowych słupków, bo mam wysoką ścianę kolankową. Pod murłatą nie dawałem wieńca.

Didi
10-03-2005, 08:00
nie zmieniaj
ja mialem terrive i zmienilem na monolit chociaz bede mial z tym wiecej roboty
wielu inwestorow tak robi wlasnie dlatego, ze taki strop jest solidniejszy
ja stawiam na solidnosc i dlatego nawet by mi do glowy nie przyszlo robic strop z jakis wydmuszek ;)


A ściany z czego stawiasz? Czy nie są to wydmuszki? No chyba, że lecisz z wielkiej płyty?

adrian
10-03-2005, 09:30
nie zmieniaj
ja mialem terrive i zmienilem na monolit chociaz bede mial z tym wiecej roboty
wielu inwestorow tak robi wlasnie dlatego, ze taki strop jest solidniejszy
ja stawiam na solidnosc i dlatego nawet by mi do glowy nie przyszlo robic strop z jakis wydmuszek ;)

:) A mnie akurat ta "solidność" skłoniła do tego, zeby zrezygnować ze stropu monolitycznego na rzecz Terivy. Jak zobaczyłem w projekcie jak ma wyglądać zbrojenie monolitu w moim domu to poprosiłem o zamianę. 12 cm żelazobetonu od ściany do ściany i pręty w kilku kierunkach (krata + chyba po 10 prętów na skos w rogach). Przestraszyła mnie ta potęga :D
Wolę Terive bo uważam ją za łatwiejszą do wykonania sposobem gospodarczym - mniej ludzi potrzeba do jej ułożenia, mniej betonu się leje, mniej się ugina. Mam tylko nadzieję :D , że żebra rozdzielcze zabezpieczą mi strop przed pęknięciami którymi nas tu straszą.

Geno
10-03-2005, 09:40
Drobne pęknięcia stropów iścian głównie wynikają z tego drobnych osiadań powykonawczych a nikt z racji pośpiechu nie czeka odpowiedni czas przewidziany przez technologię - i tak np. aby ścianę otynkować trzeba czekać około dwóch miesięcy podobnie ze stropami -> gdyby tak jednak robić to znowu harmonogramy by nieco się zmieniły......

Funia
10-03-2005, 16:45
A czy może ktoś ma strop z płyty żerańskiej?

Taki pomysł podsunął nam fachowiec w hurtowni (ale nie namawiajac na zakup :wink: ). Ponoć jest dużo szybcie i taniej.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?

Czy to się sprawdzi na domku na planie prostokąta 9 x11m i nad garażem 6x8m?

motomaniack
10-03-2005, 17:52
A czy może ktoś ma strop z płyty żerańskiej?
Taki pomysł podsunął nam fachowiec w hurtowni (ale nie namawiajac na zakup :wink: ). Ponoć jest dużo szybcie i taniej.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?
Czy to się sprawdzi na domku na planie prostokąta 9 x11m i nad garażem 6x8m?

ja mam w projekcie terive
ale zmiane na plyte zeranska podsunol mi moj majster ktory bedzie budowal,powiedzial ze napewno bedzie strop tanszy od terivy,dojdzie tylko transport i dzwig ale to bliziutko jest naszczescie,
moze ktos sie wypowie na temat plyty zeranskiej co to za cudo :)

pzr

Geno
10-03-2005, 20:08
A czy może ktoś ma strop z płyty żerańskiej?
Taki pomysł podsunął nam fachowiec w hurtowni (ale nie namawiajac na zakup :wink: ). Ponoć jest dużo szybcie i taniej.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?
Czy to się sprawdzi na domku na planie prostokąta 9 x11m i nad garażem 6x8m?

ja mam w projekcie terive
ale zmiane na plyte zeranska podsunol mi moj majster ktory bedzie budowal,powiedzial ze napewno bedzie strop tanszy od terivy,dojdzie tylko transport i dzwig ale to bliziutko jest naszczescie,
moze ktos sie wypowie na temat plyty zeranskiej co to za cudo :)

pzr

To prawdodpodobnie jest prefabrykoany strop wielokanałowy , stosowany raczej głównie w budownictwie wielorodzinnym właśnie ze względu na montaż przy którym nieodzownie trzeba użyć dźwigu

Funia
10-03-2005, 20:09
U nas też teriva, ale mamy parę tygodni, wiec chcielibyśmy sie zastanowic.

Skoro drugi fachowiec radzi zamienić terive na Żerań to coś w tym jest. :wink:

pattaya
10-03-2005, 20:10
Mam w bloku żerań.Głośne to jak diabli.Inna sprawa ,że w blokach nie ma izolacji.Majster poleca,bo się przy tym nie narobi.

motomaniack
10-03-2005, 21:10
majster sie nie narobi ale przy okazji mnie nie skasuje
moze napisze tak mam projekt d12b z muratora
pow netto 225 m2
majster chce 28 tys zl za stan surowy otwarty fundament sciany wiezba dach rynny i okucia dachu
wydaje mi sie ze to nie duzo i mysle ze pare zlotych starguje
w doadtku jeszcze zaproponowal sam zeby schdy zrobic wylewane zamiast drewnianych(bez doplaty)
sprawdzony jest bo postawil domy 3 moim znajomym
jedyny minus to ze staje sie coraz drozszy

Didi
11-03-2005, 07:31
majster sie nie narobi ale przy okazji mnie nie skasuje
moze napisze tak mam projekt d12b z muratora
pow netto 225 m2
majster chce 28 tys zl za stan surowy otwarty fundament sciany wiezba dach rynny i okucia dachu
wydaje mi sie ze to nie duzo i mysle ze pare zlotych starguje
w doadtku jeszcze zaproponowal sam zeby schdy zrobic wylewane zamiast drewnianych(bez doplaty)
sprawdzony jest bo postawil domy 3 moim znajomym
jedyny minus to ze staje sie coraz drozszy

Ja wybudowałam ten sam domek! Mieszkam od roku! Cenę masz dobrą ja dwa lata temu zapłaciłam 26700zł

caleb
11-03-2005, 11:17
Teriva to żadne cudo, a betonu wchodzi prawie tyle co przy monolicie.
Następnym razem robiłbym monolit

Funia
11-03-2005, 12:35
Wszystko super,
ale czy naprawde nikt nie ma stropu z płyty żerańskiej?????

11-03-2005, 21:13
Funiu

strop żerański jest szybki w wykonaniu
i na drugi dzień po zalaniu mozna na nim murowac ...
dobrze ułozony - nie klawiszuje ...
dobrze wyizolowany - nie jest akustyczny ...
wadą moze być trudność w otynkowaniu go ...

pzdr

Funia
12-03-2005, 06:18
Oj brzoza

wreszcie super informator :D

Bardzo dziękuję :D