PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczy? d?ugo?? rury do ogrzewania pod?ogowego???



_ZBYCH_
15-12-2003, 17:20
W jaki sposób można dokładnie obliczyć długość rury potrzebnej do ogrzewania podłogowego?
Muszę kupić do końca tygodnia rurę, ale nie wiem ile :( .

W informacjach firmy KISAN znalazłem informacje, że przy rozstawie rur = 20 cm należy przyjąć 4,5 - 5 mb/m2. To dosyć mało precyzyjnia informacja, bo na 65 m2 daje to różnicę około 32 mb rury :roll: .

U mnie wychodzi, że powinienem kupić 290 - 325 mb rury, a mój bliźniak ma na fakturze 231 mb :o .

Macie jakiś patent na obliczenie długości rur?
Może jest jakiś program (w wersji free lub demo :D )

POMÓŻCIE PROSZĘ!!!

(Tylko mi nie piszcie proszę o projekcie...)

Lukins
15-12-2003, 17:49
No spójrz na projekt :lol:

A tak poważnie - u mnie kładli monterzy i to oni wiedzieli ile tego ma wyjść - są w końcu megawywijasy w takiej instalacji, i mi prywatnie trudno byłoby scałkować te wszystkie gigaskręty. No, ale skoro zadajesz takie pytanie, to zapewne masz ku temu powód. Ja bym:
a) wziął sznurek i ułożył na podłodze - masz co do centymetra, i zawczasu (przed ułożeniem) masz wszytkie newralgiczne punkty obcykane - mam podłogówkę, i zaprawdę powiadam Ci - istne wężowidło!
b) zapytał w sklepie z rurami do podłogówki (na to sam pewnie wpadłeś)

Sądzę, że a) jest najbezpieczniejszym pomysłem dla lejka.


Aha, odległości pomiędzy ułożonymi rurami to jakieś 10-15 cm - jak Ci dokładnie powiedzą w sklepie ile i "se już ułożysz ten sznurek" no to jesteś w domu (dosłownie i w przenośni).

Zbigniew Rudnicki
15-12-2003, 19:29
Obliczyć trudno. Trzeba oszacować w przybliżeniu ile kupić kręgów.
Jeden krąg to około 200m.
Długość jednego obwodu grzejnego - 70 do 100m. Obwody powinny być mozliwie podobnej długości.
Obwód 80m starcza na około 15 m2 powierzchni.
Obwód powinien być z jednego odcinka rury (bez łączenia).
Zatem z jednego kręgu można uzyskać 2 obwody.
Reszta rurki przyda się na instalacje do grzejników, oraz wody ciepłej i zimnej.

VPS
15-12-2003, 19:52
Zbych

Ilość m/2 np. 20 dzielone przez rozstaw np. 0,20 m (czyli 20cm) = ilość mb rury 100m do tego doliczyć trzeba tzw tranzyt jest to odcinek rury do rozdzielacza. Przy rozstawie 20 proszę pamiętać o strefie brzegowej tam rury wychodzi więcej.
Jeśli instalację będziesz wykonywał z rury Kisan to jak braknie rury w pętli to można poprzez złączkę zaprasowywaną połączyć dalszy odcinek

15-12-2003, 20:04
na 1 metr kwadratowy powierzchni do ogrzania 7 m.b. węża

Lukins
15-12-2003, 20:12
No to może jeszcze ja swoje trzy :) :) :) grosze.
Obstawałbym, za dokładnym zmierzeniem (sznurek wita) - co zrobisz jak popełnisz błąd w obliczeniach? będziesz sztukował i wykonywał połączenia na podłogówce? Niby można, ale po co?

agaton
15-12-2003, 22:04
W moim przypadku wyszło 800mb na 90m kw powierzchni.

_ZBYCH_
15-12-2003, 22:08
Zbych

Ilość m/2 np. 20 dzielone przez rozstaw np. 0,20 m (czyli 20cm) = ilość mb rury 100m do tego doliczyć trzeba tzw tranzyt jest to odcinek rury do rozdzielacza. Przy rozstawie 20 proszę pamiętać o strefie brzegowej tam rury wychodzi więcej.
Jeśli instalację będziesz wykonywał z rury Kisan to jak braknie rury w pętli to można poprzez złączkę zaprasowywaną połączyć dalszy odcinek

Dzięki za radę.

Czyli jednak 5 mb/m2 :) . To wychodzi u mnie 325 mb. Ciekawe jak zrobili tą podłogówkę u mojego bliźniaka z 230 mb rury? Chyba się mocno napracowali przy rozciąganiu tej rury :wink: :lol: .
Co do łączenia rury, to chyba jak bym miał ją połączyć, to bym ją wyciągnął na ścianę i tam połączył :lol: . Zawsze przy rozszczelnieniu połączenia łatwiej rozkuć ścianę niż zrywać podłogę :-? .

_ZBYCH_
15-12-2003, 22:15
W moim przypadku wyszło 800mb na 90m kw powierzchni.

:o :o :o Rura co 11 cm :o :o :o

A jak przepraszam w takiej instalacji wyglądają łuki, bo w zaleceniach jest napisane, że minimalny promień gięcia rury to 5 x średnica rury, a zalecany, to 8 x średnica rury.

Ty chyba piszesz o ogrzewaniu elektrycznym :lol: .

_ZBYCH_
15-12-2003, 22:33
...No, ale skoro zadajesz takie pytanie, to zapewne masz ku temu powód.

Powód jest prosty, chcę to zrobić sam. Widziałem kilka razy układanie podłogówki, ale ostatnio jak zobaczyłem "fachowców" którym rura się poskręcała i pozaginała przy układaniu, a później ją prostowali młotkiem ( :o ) to zwątpiłem. Poza tym wątek ekonomiczny też ma tu znaczenie :lol: .


Ja bym:
a) wziął sznurek i ułożył na podłodze - masz co do centymetra, i zawczasu (przed ułożeniem) masz wszytkie newralgiczne punkty obcykane - mam podłogówkę, i zaprawdę powiadam Ci - istne wężowidło!

Jest to jakiś sposób, ale bardzo czasochłonny :( .


b) zapytał w sklepie z rurami do podłogówki (na to sam pewnie wpadłeś)

Owszem, wpadłem na to :lol: , ale facio ze sklepu (niemalże osiedlowego :lol: ) powiedział, że jego monterom to samo jakoś wychodzi z krążka :o .

Wiem, że KISAN ma taki program do rysowania i obliczania podłogówki (i nie tylko), ale nie jest darmowy :( . Liczyłem na to, że może któryś z kolegów z tej branży piszących na forum, posiada taki program i mi pomoże.


Aha, odległości pomiędzy ułożonymi rurami to jakieś 10-15 cm...

Te, które ja widziałem były układane co 20 - 25 cm.

KP
16-12-2003, 08:29
Aha, odległości pomiędzy ułożonymi rurami to jakieś 10-15 cm...
Te, które ja widziałem były układane co 20 - 25 cm.
U mnie ekipa układała rurki co 15 cm. Wyszło 7mb na m.kw.
Przekonał mnie fakt że im gęściej będą rurki tym może być niższa temperatura zasilania - bardziej równomiernie rozkładające się ciepło na całą powierzchnię grzewczą. Tym samym podłoga będzie mogła być chłodniejsza, nie powodując np. dyskonfortu spowodowanego nadmiernym poceniem się nóg.

Lukins
16-12-2003, 14:58
Widzę, że sznurek się nie przyjął... :(
Żegnaj sznurku... :cry:

Arkadly
16-12-2003, 15:13
http://www.hepworth.pl/IT3.pdf
Na stronie 5 powyższego poradnika jest wykres mocy w zależności od gęstości ułożenia rur i temperatury wody. Wybierz sobie jakie parametry Ci pasują, odczytaj rozstaw rurek, podziel przez ilość rurek na metrze i wyjdzie długość rurek.

Arecki

czlowiek
16-12-2003, 19:58
Zbigniew Rudnicki:
Obwody powinny być mozliwie podobnej długości.


cholera u mnie tak sie nie da. chyba raczej nigdzie sie tak nie da. bo lazienki sa zazwyczaj mniejsze :)
bede mial sterowanie pogodwe. dodatkowo planujecie termostaty polaczone z miniprogramatorami w kazdym pomieszczeniu aby mozliwe bylo osobne sterowanie?

Lukins
16-12-2003, 20:42
Ja tak mam (w trakcie)

16-12-2003, 21:22
Zbigniew Rudnicki:
Obwody powinny być mozliwie podobnej długości.


cholera u mnie tak sie nie da. chyba raczej nigdzie sie tak nie da. bo lazienki sa zazwyczaj mniejsze :)
bede mial sterowanie pogodwe. dodatkowo planujecie termostaty polaczone z miniprogramatorami w kazdym pomieszczeniu aby mozliwe bylo osobne sterowanie?

Najlepiej aby obwody były równe, ale zazwyczaj jest to niemożliwe.
Teoretycznie można łączyć np. dwa pomieszczenia małe aby dorównać długością obwodu w innym pomieszczeniu. Ale sterowanie temperaturą dla każdego pomieszczenia z osobna byłoby wówczas niemożliwe.

Podłogówkę realizuje się poprzez osobne obiegi dla każdego pomieszczenia, a dla dużych pomieszczeń nawet po 2-3 obiegi.
Obiegi podłącza się ro rozdzielacza z zaworami dla każdego obiegu z osonbna. Ewentualne róznice w ciśnieniu i przepływie a w konsekwencji temperatury reguluje się właśnie tymi zaworami. Zawory mogą być wzykłe takie przekręcane, termostatyczne, sterowane czujnikami temperatury np. przylgowe itp. itd.

Zawory na poszczególnych obiegach ( te manualne ) przymyka się wstępnie o wyliczoną określoną ilość obrotów, a po jakimś czasie koryguje w zależności od potrzeb.

To tak w skrócie.
Cz.

neever
21-12-2015, 23:18
Panowie, takie pytanie: Czy z jednego rozdzielacza podłogówki umieszczonego na parterze mogę podłączyć zarówno obwody na parterze ( 4 obwody - łącznie 45 m2 z czego 3 m2 to toaleta a 42 kuchnia + salon podzielone na 3 obwody po 75mb rury) oraz na poddaszu (2 obwody - łazienka 9m2 oraz hall 10m2)? Oczywiście rurki od rozdzielacza na poddasze mam zamiar puścić w otulinie w ścianie.

Jaki układ muszę zastosować aby podłączyć podłogówkę oraz grzejniki w sypialniach?

pozdrawiam