PDA

Zobacz pełną wersję : Cokół na płycie fundamentowej



mandm7
11-07-2009, 09:30
Witam, chcemy wykończyć cokół, który wygląda jak na rys.
Oczywiście pod ozdobnym kamieniem/tynkiem konieczna jest jeszcze warstwa izolacji.
Głównym naszym problemem jest grubość tej izolacji.
Nie chcemy aby cokół wystawał poza obrys bali czyli ściany domu.
Nie chcemy tego ze względów wizulnych jak i problemu gromadzenia się wody pod pierwszym balem.
Kierownik twierdzi, że inaczej się nie da i proponuje takie warstwy:
- cienka papa zamocowana pod balem i poprowadzona przez wszystkie warstwy do połowy płyty fundamentowej
- styropian przy podwalinie drewnianej i bloczku betonowym
- styropian (10 cm gruby) ułożony przez wszystkie warstwy (podwalina, bloczek i płyta)
- klej
- siatka
- klej
- wykończenie (kamień/tynk)

Projektant płyty natomiast założył dla wszystkich warstw cokołu tylko 3 cm ocieplenia i wówczas cokół nie będzie wystawał spod bala.

Oczywiście rozwiązanie projektanta płyty jest nam bliższe tylko czy pierwszej zimy nie zatęsknimy za grubo ocieplonym cokołem :).

Czy rozwiązanie projektanta jest dopuszczalne ? Czy może zamiast styropianu użyć innego materiału izolacyjnego?
Może to jest jeszcze istotne, że od wewnątrz wylewka z ogrzewaniem podłogowym sięgać będzie do połowy drewnianej podwaliny.

http://foto3.m.onet.pl/_m/57acc1742094f1fd29cd3b27ef6a51df,10,19,0.jpg

perm
11-07-2009, 09:50
Możesz zastosować płyty PIR lub PUR, są dosyć drogie ale po pierwsze izolują prawie dwa razy lepiej od styropianu, po drugie nie trzeba w końcu tego dużo. Nie wiem czy to się zmieści pod balem ale chyba najlepiej byłoby zrobić to w dwóch warstwach, jedną zrównaną z płytą fundamentową na bloczek i bal, na to drugą zachodzącą na fundament, chyba że jak przypuszczam warstwa pionowa styropianu ocieplająca brzeg płyty nie schodzi prawie do zera jak na rysunku :)

Zbigniew100
11-07-2009, 10:02
Witam.
Napewno zamiast styropianu polistyren
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_porady/id,6085/Itemid,38/

Koncepcja projektanta może być dobra.

mandm7
11-07-2009, 10:21
Oczywiście jest to tylko schemat, który dokładnie nie oddzwierciedla rzeczywistości :). Styropian na górze płyty schodzi do 3 cm grubości.
Dzięki z odpowiedź. Bez względu na to czy będzie to styropian czy coś innego chcemy położyć 2 warstwy tak jak napisał perm.
Czy takie płyty PIR lub PUR wymagają dodatkowej izlolacji w postaci cienkiej papy lub foli?

perm
11-07-2009, 11:27
Może być problem z grubością izolacji. Wprawdzie płyty PIR i PUR są mniej więcej dwukrotnie lepszym izolatorem niż styropian czy polistyren ekstrudowany ale i tak przy warstwie 3 cm (tak by zmieściło się to pod balem) to stanowaczo za mało). To tak jak 6 cm styropianu. Poza tym jest jeszcze styropian ocieplający krawędź płyty, 3 cm wymaga docieplenia. Może tak jak projektant wymyślił ale płyta PIR schodząca spod bala po skosie? Trochę by z tym zabawy było, prościej i dobrze tak jak miałeś w projekcie, ale jak nie chcesz by wystawało...

11-07-2009, 12:55
... prościej i dobrze tak jak miałeś w projekcie, ale jak nie chcesz by wystawało...

nie chce aby wystawało - bo to estetka ...
niby nick męski, ale pisze "my" w liczbie mnogiej ...
czyli kombinuje ...

do takiej trzeba ostro - "ma byc jak w projekcie !"
bez zbytniego rozczulania sie ...

p.s.

sorry ale nie mogłem sie powstrzymac ... :wink:

mandm7
11-07-2009, 18:26
Masz rację brzoza, nick męski ale 50% inwestorów żeńskie więc jak to pogodzić ? Nick "nijaki"? :)
A że kombinuję to też prawda bo jak inaczej można nazwać próbę wciśnięcia 10 cm styropianu pod wystający 5 cm bal ? :)
Byłem (byliśmy :)) na budowie i pomierzyłem ile jest miejsca pod balem na ocieplenie no i wyszło że od 2 do 10 cm więc cokół musi wystawać poza obrys bala.
Czy taką płytę PIR lub PUR trzeba mocować na kołki do bloczka betonowego czy pomaziać jakimś klejącym paskudztwem?

perm
11-07-2009, 18:39
Masz rację brzoza, nick męski ale 50% inwestorów żeńskie więc jak to pogodzić ? Nick "nijaki"? :)
A że kombinuję to też prawda bo jak inaczej można nazwać próbę wciśnięcia 10 cm styropianu pod wystający 5 cm bal ? :)
Byłem (byliśmy :)) na budowie i pomierzyłem ile jest miejsca pod balem na ocieplenie no i wyszło że od 2 do 10 cm więc cokół musi wystawać poza obrys bala.
Czy taką płytę PIR lub PUR trzeba mocować na kołki do bloczka betonowego czy pomaziać jakimś klejącym paskudztwem?
PIR w przeciwieństwie do styropianu można traktować wszelakim budowlanym paskudztwem, tylko przykleić trzeba mieć do czego. Patrząc na ten rysunek to może być trudne. PUR zdaje się jest do kupienia tylko w płytach typu sandwich, z blachą na wierzchu. Myślę że twój kierbud jest wystarczająco kompetentny by to wszystko wiedzieć (patrząc na jego pomysł z dociepleniem).