PDA

Zobacz pełną wersję : dawać uziemienie grzy przewód 5 żyłowy?



konmak
11-07-2009, 14:01
witam
mój elektryk nie daje listwy uziemiającej twierdząc, że gdy do skrzynki idzie przewód 5 żyłowy nie jest to konieczne. Bo właśnie 5 żyła jest podłączana jako uziemienie przy podłączaniu do skrzynki przyłączeniowej.
ma to sens?

marcin714
11-07-2009, 14:52
Żadnego.
Mam to uzasadniać? Myślę, że i tak tego nie zrozumie skoro jeszcze tego nie zrozumiał. Powiedz, że ma być tak jak ty chcesz i koniec. Niech uważa że to do niczego ci nie potrzebne - jego sprawa.

konmak
11-07-2009, 19:48
hej
mam prośbę abyś mi to wyjaśnił. ważne abym ja to zrozumiał.
Wtedy elektryk będzie musiał to po prostu wykonać.

labas1
11-07-2009, 19:54
Żadnego.
Mam to uzasadniać? Myślę, że i tak tego nie zrozumie skoro jeszcze tego nie zrozumiał. Powiedz, że ma być tak jak ty chcesz i koniec. Niech uważa że to do niczego ci nie potrzebne - jego sprawa.

Nie pie......rz głupot.
Ma być zgodnie z obowiązujacymi przepisami a nie według widzimisię inwestora.
Inwestor ma tyle do gadania co żyd za okupacji.

marcin714
11-07-2009, 20:50
Ilke ma tyle ma kolego ale zanim siętak podnieciłeś to trzeba było sprawdzić czy to co proponuje elektryk jest zgodne z prawem. Jeśli założyć ,że ta listwa uziemiająca to GSU czyli główna szyna uziemiająca(wyrównawcza) to tak sięskłada, ze zgodnie z przepisami prawa mamy obowiązek wykonania głównej szyny uziemiającej, głównych połączeń wyrównawczych i uziemienia przewodu ochronnego przy wejściu do budynku. I nie ma znaczenia czy zasilanie jest wykonane kablem 3,4,5 czy 10 -cio zyłowym. Nigdy z tych elementów instalacji nie można zrezygnować.

Więc kolego skoro wykonawca nie robi tego zgodnie z przepisami - bo nie chce wykonać listwy uziemiającej to nie ma racji. Zakładam więc że inwestor ma rację bo nalega na wykonanie tego elementu.

Nadal więc uważasz kolego że inwestor ma tyle do powiedzenia co żyd za okupacji?

Być może ta listwa uziemiająca to całkiem coś innego niż założyłem ale nawet jeśli by to założyć to niestety ale nie ma ani jednego elementu w instalacji z którego można by było zrezygnować tylko dlatego że kabel jest 5 żyłowy. Jak już z czegoś można zrezygnować to z kabla 5 żyłowego na rzecz kabla 4 żyłowego. Zważywszy na całość mojej wypowiedzi pozwoliłem sobie napisać, że bez sensu jest tłumaczenie elektryka a jego robota będzie błędem w sztuce jeśli nie wykona GSU, połączeń wyrównawczych głównych, uziomu dla budynku, uziemienia przewodu PE.

Tak się skłąda, że te części instalacji są słabo płatne albo wogóle przy rozliczaniu za punkt bo ani to pstryczek, ani gniazdko więc można powiedzieć ,że nie jest to wyceniane. Do tego wszystkiegio, bez tych instalacji w gniazdkach napięcie mamy a żarówki świecą. Więc po co sięmęczyć myślą sobie co niektórzy wciskając właśnie takie kity.

plamiak
12-07-2009, 06:26
Ja również daję uziemienie mimo pociągniętego kabla 5*10. Juz na etapie fundamentów wykonałem uziom fundamentowy i teraz wprowadzam go do rozdzielnicy. Uziemienie punktu rozdziału które w ZK ( 15 m od domu) wykonał elektryk to kawałek bednarki wbity na 2 metry i jakoś to do mnie nie przemawia... "Człowiek z papierami elektryka" który podpisze się pod instalacją wykonaną i zaprojektowaną w całości przeze mnie, negował również sens stosowania przepięciówki, tak więc bedę pionierem w mojej gminie: mam uziom fundamentowy i podłogówkę w całym domu. Oczywiście mam/będę miał tylko dlatego że robię to sam.

chrobry
12-07-2009, 19:59
konmak czyli masz podciągniete uziemienie fundamentowe do rozdzielnicy, tam jak rozumię łączy się z przewodem PE (uziemieniem wykonanym przez ZE w granicy ogrodzenia) i co jeszcze masz do tego punktu podłączone ? Czy masz instalacje odgromową ?

jakubol
02-06-2010, 21:10
:yes::yes:energetyka stosuje przewód wspólny PEN ,ty dajesz 5cio żyłowy/osobno N i PE/więc jest to punkt rozdziału.Musi on być uziemiony/chyba max 30 om/ a tego energetyka nie zapewnia.Bo np. ZK jest w 2 klasie ochronności i nie ma ograniczników przepięć.Najlepiej i wedle prawa przewód od skrzynki na granicy działki 4żyły/zwany ZLZ minim.4x16mm alu i 10 mm Cu w załeżności od mocy/Piąty PE bierzesz z uziomu fundament.