PDA

Zobacz pełną wersję : POŁĄCZENIE REKUPERACJI I DGP



Thoby
11-07-2009, 16:30
Hej!
Drodzy Forumowicze potrzebuję dobrej rady! :)

Planuję założyć w nowobudowanym domku 120 metrów pow.użytkowej wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ogrzewanie chciałem oprzeć na nowoczesnych konwektorach elektrycznych i kominku.
Chiałem zastosować rozprowadzenie ciepła z kominka, ale instalatorzy odradzają. Mówią że źle to wpłynie na działanie wentylacji.

Proszę o Waszą opinię czy można zastosować te dwa systemy równocześnie (wentylację + DGP). Jest to dla mnie ważne, ponieważ chciałem mocno dogrzewać dom kominkiem.

VIP Jacek
11-07-2009, 18:17
chciałeś dgp wpiąć z inst. reku?

perm
11-07-2009, 19:33
Też miałem podobny pomysł. Jedni piszą że można z mniejszym lub większym ale, inni że się nie da. Na pewno realizacja tego pomysłu prosta nie jest.
Ja po zastanowieniu i przeczytaniu tych wszystkich mniej lub bardziej konkretnych rozważań stwierdziłem że szkoda zachodu. Dlaczego? Rekuperator wymusza ruch powietrza w pomieszczeniach. Wyciąga powietrze z łazienek i kuchni a wdmuchuje świeże ale odgrzane do pokojów.
Co się stanie jak rozpalisz kominek? Ciepłe powietrze pomału powędruje do łazienki i kuchni i stamtąd zostanie wyrzucone na zewnątrz ale ciepło (również z kominka) zostanie przekazane nowej porcji i razem z nią wdmuchnięte do pokojów. Jaki ma tu sens dodatkowe rozprowadzanie powietrza biorąc pod uwagę problem z prawidłowym zestrojeniem takiej instalacji? Moim zdaniem nie ma żadnego. To wszystko i tak zrobi rekuperator. Warunkiem oczywiście jest doprowadzenie do kominka powietrza z zewnątrz. Pobór powietrza z pomieszczenia zmienia wszystko.

Thoby
11-07-2009, 19:44
Dzięki za ruszenie tematu! :D

Jeżeli chodzi o wprowadzenie do kanałów wentylacyjnych ciepła z kominka za rekuperatorem to był pomysł jednego z wykonawców. Inny zaczął robić wyliczenie jak trzeba zmianić przekroje kanałów ale w końcu stwierdził, że nie ma to ekonomicznego sensu...

Wykonawaca na którego się chyba zdecyduje proponuje zrobić po prostu kominek, doprowadzenie powietrza do niego oczywiście z zewnątrz, a ciepło samo się rozprowadzi poprzez wymuszenie jego obiegu przez instalację wentylacyjną. Rekuperator odzyska ciepło i rozprowadzi je do wszystkich pomieszczeń.

Dobry pomysł?

Ja na pewno chcę mieć i rekuperację i kominek - do tego wskazane by było, gdyby i to i to działało 8)

Jareq
12-07-2009, 00:22
Witaj,

moje zdanie




Jeżeli chodzi o wprowadzenie do kanałów wentylacyjnych ciepła z kominka za rekuperatorem to był pomysł jednego z wykonawców.

To chyba dobre rozwiązanie ( warunek w miarę szczelna obudowa kominka ) - dmuchać w obudowę kominka a stamtąd po pokojach.
Tak robię u siebie.




Wykonawaca na którego się chyba zdecyduje proponuje zrobić po prostu kominek, doprowadzenie powietrza do niego oczywiście z zewnątrz, a ciepło samo się rozprowadzi poprzez wymuszenie jego obiegu przez instalację wentylacyjną. Rekuperator odzyska ciepło i rozprowadzi je do wszystkich pomieszczeń.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, czy instalator proponuje rozwiązanie polegające na zaciąganiu ciepłego ( gorącego ) powietrza z obudowy kominka do rekuperatora.
Jeżeli tak to chyba kiepskie rozwiązanie. Zasysanie gorącego powietrza do centrali to chyba spore szanse na uszkodzenie rekuperatora

pozdrawiam

Thoby
12-07-2009, 21:52
Chodziło o to, że kominek odda energię spalania do swojego otoczenia a poprzez obieg powietrza w budynku trafi w końcu do kanału wyciągającego powietrze z budynku i rekuperator odzyska ciepło.

Generalnie mnie chodzi o to, żeby kominek działał efektywnie, żeby nie grzać budynku konwektorami zbyt często.

akm97
20-02-2015, 10:22
Witaj,
Nie wiem czy dobrze rozumiem, czy instalator proponuje rozwiązanie polegające na zaciąganiu ciepłego ( gorącego ) powietrza z obudowy kominka do rekuperatora.
Jeżeli tak to chyba kiepskie rozwiązanie. Zasysanie gorącego powietrza do centrali to chyba spore szanse na uszkodzenie rekuperatora
pozdrawiam
Temat stary jak świat, ale postanowiłem dołączyć swoją opinię. Otóż moim zdaniem ryzyko uszkodzenia wymiennika w rekuperatorze jest niewielki pod pewnymi warunkami:
- montujemy kanał wywiewny w obudowie kominka (oczywiście kanał w tym przypadku najlepiej metalowy),
- kanał prowadzimy do skrzynki rozprężnej (metalowej) do której schodzą się kanały wywiewne z innych pomieszczeń,
- ze skrzynki w kierunku rekuperatora powietrze wędruje grubą rurą metalową (ocieploną). Jednocześnie następuje wymieszanie strumieni powietrza w wyniku czego wzrost temperatury powietrza nie jest szkodliwy dla rekuperatora.
Zasadne jest zamontowanie przepustnicy na kanale z kominka, aby bez potrzeby nie "mielić" powietrza, gdy w kominku nie palimy.
P.S. Oczywiście mam na myśli rekreacyjne palenie w kominku.

Tomasz Brzęczkowski
20-02-2015, 10:31
Temat stary jak świat, ale postanowiłem dołączyć swoją opinię. Otóż moim zdaniem ryzyko uszkodzenia wymiennika w rekuperatorze jest niewielki pod pewnymi warunkami:
- montujemy kanał wywiewny w obudowie kominka (oczywiście kanał w tym przypadku najlepiej metalowy),
- kanał prowadzimy do skrzynki rozprężnej (metalowej) do której schodzą się kanały wywiewne z innych pomieszczeń,
- ze skrzynki w kierunku rekuperatora powietrze wędruje grubą rurą metalową (ocieploną). Jednocześnie następuje wymieszanie strumieni powietrza w wyniku czego wzrost temperatury powietrza nie jest szkodliwy dla rekuperatora.
Zasadne jest zamontowanie przepustnicy na kanale z kominka, aby bez potrzeby nie "mielić" powietrza, gdy w kominku nie palimy.
P.S. Oczywiście mam na myśli rekreacyjne palenie w kominku.

Wentylacja ma niewielki strumień i nawiew jest pod sufitem, jak podgrzejemy powietrze wentylacyjne, stracimy wentylację i komfort.

bstach
20-02-2015, 15:47
Wykonawca odradzał mi łączenie tych dwóch systemów - problemy z regulacją i zbyt dużą temperaturą.

akm97
20-02-2015, 19:14
Wentylacja ma niewielki strumień i nawiew jest pod sufitem, jak podgrzejemy powietrze wentylacyjne, stracimy wentylację i komfort.
Panie Tomaszu, w rozwiązaniu, które podałem podgrzewane jest powietrze wywiewane. Oczywiście na wymienniku część ciepła jest przekazywana do nawiewu. Mamy więc nadal świeże powietrze, tylko, że tylko trochę podgrzane. A w zimie chyba właśnie o to chodzi.
Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma o wiele mniejszą wydajność niż DGP, ale ma też zalety. Zresztą ktoś, kto montuje reku zazwyczaj ma dobrze ocieplony i szczelny dom, więc jakaś megawydajność nie jest niezbędna. Jest to raczej sposób, aby wykorzystać część ciepła z kominka:
- przy stosunkowo niskich nakładach (i tak mamy reku),
- bez hałasu, itp.
Proszę Pana o opinię, czy w kwestiach technicznych widzi Pan problem w takim rozwiązaniu, bo ja mam dylemat, jakie prowadzenie kanału od kominka byłoby korzystniejsze:
- w wylewce na piętrze w warstwie styropianu do skrzynki "dolnej", czy
- nad regipsem (w jętkach)?


Wykonawca odradzał mi łączenie tych dwóch systemów - problemy z regulacją i zbyt dużą temperaturą.
I zapewne miał rację. Równie dobrze można odradzić montażu LPG w samochodzie, bo niszczy silnik.
To jest jednak jakby rozwiązanie pośrednie. Brakuje mu do DGP, ale trochę więcej niż "goły" kominek.