PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek:z popielnikiem czy bez?!



Martin
15-12-2003, 21:22
Pytanie jak w temacie. Jak sądzicie jaki będzie lepszy? Popielniki z reguły są niewielkie i niskie i istnieje duże ryzyko, że przy wybieraniu i wynoszeniu na zewnątrz popiołu zdmuchnie go wiatr albo przeciąg.Więc może lepiej zdecydować się na wkład bez popielnika i wybierać rzadziej popiół do jakiegoś większego pojemnika wiaderka czy coś w tym rodzaju. Druga sprawa: w chwili obecnej rozważam trzy wkłady: 1.Fonte Flamme Clairflam 685 (bez popielnika, podwójne spalanie i dostarczanie powietrza od spodu w samo centrum płomienia, 14 kW, cena ok.2000), 2. Thermidor 719 Lux (popielnik, 12 kW, cena ok. 1500) 3. Gabin 12 kW (cena ok. 2000 zł) Coś możecie polecić?
Pozdrawiam,
Martin

ma
15-12-2003, 21:47
absolutnie z popielnikiem! jak sie boisz, ze wywieje ci zawartosc, to przykryj przy wynoszeniu np gazeta, ale nie rezygnuj z popielnika!

kodi_gdynia
16-12-2003, 07:35
Ja mam hajduka bez popielnika. palenisko jest głębokie a w centralnej części jest swego rodzaju pojemnik na popiół. Z racji tego, że komora jest duża i głęboka - popiół wybieram raz na 15-18 dni. Zaznaczam, że palę 24/dobę. Nie jest to nic strasznego, nawet jak nie wygaszam do żar przesuwam na jedną stronę a całą resztę wybieram. Taka operacja raz na kikanaście dni to prawie sama przyjemność. Popilenik owszem są dobre, tylko że są tak małe, że należałoby je opróżniać zapewne raz na 2 dni.

Jak dla mnie brak popielnika nie jest negatywem kominka. Skoro ich nie dawali to była w tym jakaś myśl. Może większa szczelność.


Pozdrawiam

Wowka
16-12-2003, 08:10
W moim kominku jest popielnik a raczej "popielniczek" :wink: . Wpada tam jednak tylko minimalna ilość popiołu który powstaje w wyniku spalania. Sądzę, że w tym kominku większe znaczenie ma funkcja zapewnienia dopływu powietrza od dołu paleniska niż samo gromadzenie popiołu.

m_arcin
16-12-2003, 10:19
Jeśli chcesz grzebać i babrać się szufeleczką to weź bez popielnika, ja mam Dovre CT2100 z popielnikiem i ruchomym rusztem, wyczyszczenie kominka z popiołu zajmuje przysłowiową chwilkę.
pozdrawiam
marcin

Inka1
16-12-2003, 10:46
Mam Dovre 2900 z popielnikiem rzecz jasna, jak dobrze pogrzebię to naprawdę full popiołu znajdzie się w popielniku, dzięki temu popiół wymieram max 1x na 3 tyg a ostatnio to nawet 1x na miesiąc (ale jest wtedy co wynosić :wink: )

pawpiwo
17-12-2003, 09:08
Wkłady kominkowe które nie posiadają popielnika są szczelniejsze i utrzymują dłużej żar niż te z popielnikiem.

januszek
17-12-2003, 10:06
posiadam kominek z popielnikiem ale jego byt jest raczej wątpliwy otwierałem go tylko raz jak zakupiłem wkład a potem zapomnialem o nim
popiół wyciągam raz na miesiąc (całe wiaderko)

Szaruś
17-12-2003, 11:01
A czy są wkłady z płaszczem wodnym bez popielnika?

pik33
17-12-2003, 11:43
Mam popielniczek (tarnawa 16 kW). Obecnie palę w nim brykietem z trocin, bo suchego drewna nie bardzo można kupić. Niestety, popielnik jest dużo za mały, przy tym paliwie to kropla w morzu potrzeb - ten brykiet zostawia po sobie sporo popiołu. Co drugi dzień muszę wynieść wiaderko...

jaszczur
17-12-2003, 13:44
Dovre BSA2400 12kW - mam malutki popielnik, skrzyneczka 20x20x15cm wyciągana od środka wkładu spod ruchomego rusztu. Przy paleniu ciagłym trzeba opróżniać raz na 3-5 dni (zależy od drewna).