PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka wątpliwości co do papowania dachu.



boszax
12-07-2009, 20:34
Mam zamiar sam wykonać deskowanie pełne i położyć na to papę na dach pomieszczenia gospodarczego ok30m2. Na wiosnę przyszłego roku położę na to blachodachówkę. Mam kilka wątpliwości. Do krokiew przybiję deskę czołową. Czy mam również na nią kłaść papę, czy gwoździe z z tymi blaszanymi podkładkami nie utrudnią montażu pasa podrynnowego? Cz na zewnętrznych krokwiach mam kłaść papę i podobnie jak wyżej czy nie utrudni to montażu wiatrownic? I ogólnie czy jak poprzybijam papę gwoździami z podkładkami blaszanymi to nie będą one przeszkadzać w przybijaniu kontrłat? Wiem, że papę przybija się co 5cm, a blaszka jest wypukła i jest szansa na trafienie w kontrłatę. Jeśli ma ktoś zdjęcia fachowo wykonanego opapowania i pełnego deskowania dachu najlepiej pulpitowego to proszę o jakieś linki.

coulignon
12-07-2009, 20:53
Najlepiej to pytanie zadać Andrzejewi Wilhelmiemiu ale z tego co wiem:
1. Papa na waitrownicach jest zdejmowana przez dekarzy lub nie robiona wogóle jeśli dach jest pokrywany natychmiast - obróbka blacharska nie za bardzo znosi gwożdzie pod spodem.
2. Na descse okapowej też nie ma papy. Z powodu jak wyżej oraz z tego że wstępne krycie musi być wyprowadzona na pas nadrynnowy. I albo jest wyprowadzana papa albo pod papę powyżej pasa nadrynnowego jest wprowadzany kawałek membrany dachowej i dopiero ona jest wyprowadzana na pas. Bo łatwiej się układa.

boszax
12-07-2009, 21:05
He he coulignon właśnie akurat przeglądam Twój dziennik i widzę jednak że zapapowane zarówno deska okapowa jak i zewnętrzne krokwie. No ale Ty kryłeś dachówka. Ja właśnie mam wątpliwości jak ma to wyglądać pod przykryciem z blachodachówki.

coulignon
12-07-2009, 21:14
miałem zapapowane bo dach przestał całą zimę. Przyszli dekarze i zdzierali pape z wiatrownic i desek okapowych. Błogosławiąc tego co przybił to taką ilością gwożdzi.
Reasumując: jeśli dach jest do krycia docelowego na później i przez czas jakiś bedzie tylko papa - papuj tak jak było u mnie - wiatr tego nie podwieje i nie zerwie. Dekarze sobie poradzą.

Jeśli dekarze wejdą tydzień po papowaniu to można ułatwić im robotę.

http://images44.fotosik.pl/162/9525fa8887f9d8d9med.jpg (http://www.fotosik.pl)

boszax
16-07-2009, 13:09
Mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć ?

arturromarr
17-07-2009, 09:02
Według mnie skoro dom ma stać rok pod papą to robisz to pokrycie porządnie i wszędzie.
Z położeniem blacho-dachówki nie będzie problemu, na połaciach przybijasz łaty i kontrłaty (w żadnym wypadku nie bezpośrednio na papę) natomiast przy rynnach przybija się nowe często grubsze deski przy kryciu blacho-dachówką i nie ma problemu.

Andrzej Wilhelmi
20-07-2009, 00:12
... na połaciach przybijasz łaty i kontrłaty (w żadnym wypadku nie bezpośrednio na papę)...

Nie na papę?! Czyli jak??
Pozdrawiam.