PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie instalacje "elektryczne" warto zrobic ?



szczukot
12-07-2009, 21:17
Witam
Robiac szeroko pojeta instalacje elektryczna co warto zrobic ?
- elektryka
- siec komputerowa
- alarmowka
- awaryjne zasilanie pieca,komina i ewentualnie komputerow
- instalacja antenowa
- domofon
cos jeszcze ?

Fantom

daggulka
12-07-2009, 21:30
To może ja z autopsji , czego u nas zabrakło:

Instalacja tv .... prawie wcale nie korzystamy .... ale czasem wiadomości trza obejrzeć :roll: :oops: :
- jeśli masz w planach kilka odbiorników tv w różnych pokojach , czyli jesli bierzesz satelitkę (cyfrę+ , bo tylko tam można rozdzielić sygnał) , to musisz mieć gniazdko telefoniczne w każdym pokoju w którym chcesz odbierać cyfrę :wink:
- chcemy kupić plazme na ścianę ..... i już teraz styki mi sie palą, jak ukryć kable ..... bo zrobiliśmy instalację do tv w listwach po podłodze :roll:

Pamiętaj także o gniazdkach na zewnątrz domu - przydają się , np. do podłączenia kosiarki :D

Nic więcej mi sie nie przypomina ...widać wszystko mam :roll: :wink:

cieszynianka
12-07-2009, 21:42
Jeśli planujesz jakieś oświetlenie drogi między bramą i garażem to kable do tego trzeba wyprowadzić.

Do bramy też zasilanie :wink:

raffran
12-07-2009, 21:51
My mamy jeszcze pociagniety na zewnatrz przewod do kablowki. Moze kiedyc podciagna wiec bedzie jak znalazl oraz kabel telefoniczny. Mysle, ze telefon bedzie predzej niz kablowka.
Mozna jeszcze dolozyc odpowiedni uziom(np.fundamentowy) jesli nie jest juz za pozno i ewentualnie inst. odromowa.
Wszystko jednak zalezy od indywidualnej potrzeby.

__Marek
12-07-2009, 22:47
- kamery: do kamer IP wystarczy skrętka komputerowa . Korytarz na poddaszu, korytarz na parterze, garaż, rzut oka na tył domu, wjazd i bramkę, z dwie z dystansu na dom i z dowolnego miejsca na świecie widzisz co się dzieje w domu i na ogrodzie. Rejestratory najczęściej są na 4 lub 8 kamer.

Robak
12-07-2009, 23:42
oprócz elektryki położyliśmy:
1. kable do głośników/ kina domowego w salonie i sypialni
2. na zewnątrz kabel do tv, internetu, telefonu, prąd, domofonu, elektromagnesu
3. kable do kamer

pawelo_pl
13-07-2009, 12:16
Zasilanie do bramy , zewnętrzne oświetlenie wzdłuż ścieżek, zasilanie do pompy wody na ogrodzie ( lub do podkaszarki elektrycznej) .
Wewnątrz : instalacja do głośników, drugi domofon na piętrze, zmierzchowe sterownie oświetleniem w podbitce , kabel do czujnika pogodowego , sterowanie zegarowe dla grzałki w zasobniku wodnym, sterownie oraz zasilanie na strychu do panela słonecznego, oświetlenie i zasilanie strychu kabel telefoniczny w każdym pokoju, dodatkowy kabel koncentryczny zakończony na strychu ( w razie konieczności montażu satelity) + kabel komputerowy na strychu ( dla satelity lub telefonu via radio) .

Henryk51
13-07-2009, 12:23
Przewody do sterowania bram garażowej i wjazdowej abyś chcąc wstawić kosiarkę do garażu nie szukał pilota. Jeśli nie widzisz z domu czy brama garażowa jet zamknięta to przewody do lampki sygnalizacyjnej zamknięcie bramy umieszczonej w domu.

AskaK
13-07-2009, 20:02
My zapomnieliśmy o kabelkach do wentylatorów wspomagającyh wentylację w łazienkach. :roll:

cieszynianka
13-07-2009, 20:19
My zapomnieliśmy o kabelkach do wentylatorów wspomagającyh wentylację w łazienkach. :roll:

My też, ale na szczęście opamiętaliśmy się przed płytkowaniem i zostały dorobione :wink:

maristez
26-07-2009, 16:46
powiedzcie mi czy można te kabelki tzn: prąd do bramy, domofon, kablówka, telefon wykonać wkopując rurkę w ziemi i je poprostu przeciągnąć czy bedą zakłócenia jak bedą w jednej rurce?

Tedii
26-07-2009, 22:30
Teoretycznie tak.
Praktycznie, zależy jaka długość i jaki prąd tym kablem do bramy.
Sygnałowe puściłbym osobno i zasilające też osobno, chociażby ze względów bezpieczeństwa.
Nie pociągnąłem kabli do basenu i oczka wodnego.Teraz kopię rowy. :(

Tomkii
27-07-2009, 05:51
Jeśli masz taką możliwość to do instalacji teletechnicznych zastosuj rurki (i to duże!). Technika się rozwija.

szczukot
27-12-2009, 15:57
No i w trakcie prac przypomniala sie kolejna rzecz : kabel do oswietlenia numeru domu :)

Fantom

edde
27-12-2009, 16:14
No i w trakcie prac przypomniala sie kolejna rzecz : kabel do oswietlenia numeru domu :)

Fantom

tez to mam, ale o mały włos przeoczyłbym kabelek do dzwonka przy drzwiach i oświetleni przed drzwiami frontowymi, za to dałem na zewnątrz skrętkę dla czujnika zmierzchowego oswietlenia schodów wewnętrznych, w dwóch miejscach skrętka pod ew. czujnik do pogodówki pieca c.o.

szczukot
27-12-2009, 16:47
No i w trakcie prac przypomniala sie kolejna rzecz : kabel do oswietlenia numeru domu :)

Fantom

tez to mam, ale o mały włos przeoczyłbym kabelek do dzwonka przy drzwiach i oświetleni przed drzwiami frontowymi, za to dałem na zewnątrz skrętkę dla czujnika zmierzchowego oswietlenia schodów wewnętrznych, w dwóch miejscach skrętka pod ew. czujnik do pogodówki pieca c.o.

Ja dzwonka przy drzwiach nie robie. Tylko przy furtce (domofon itp).

Fantom

jacekp71
27-12-2009, 19:46
nie wiem czy było, ale wrzucę: wyjście na zewnątrz do zasilania centralki systemu nawadniania,
poza tym jedno lub dwa gniazda na zewnątrz , bo czasem coś trzeba zasilić, a nie chce się latać z przedłużaczem,

Aga-Białystok
03-09-2016, 11:44
Podnoszę. Jeśli jest podobny temat to proszę podlinkujcie.

O jakich jeszcze wyprowadzeniach warto pomyśleć?
Poza wymienionymi wyżej ja mam na liście radio podtynkowe w łazience.
Co jeszcze??

Kemotxb
03-09-2016, 13:26
Można dodać ewentualne zasilanie budynku ( gospodarczego, garażu, altany itp) którego teraz nie ma ale może być w przyszłości. Wtedy tylko skrzynka przyłączeniowa przy ścianie domu i kabel pod ziemią, no i miejsce w rozdzielnicy z tzw rezerwą. Można zastosować oświetlenie awaryjne automatyczne LED na bezpieczne napięcie (12, 24 V) w newralgicznych miejscach takich jak łazienki, klatki schodowe, piwnice, kotłownie, kanał w garażu, wszędzie tam gdzie nagły brak oświetlenia podstawowego może być niebezpieczny lub szczególnie uciążliwy. Tak a propos kanału w garażu (jeśli ktoś taki posiada) to warto w nim mieć gniazdka 230V i włączniki hermetyczne oraz gniazdo zasilania do przenośnego oświetlenia 12/24V. Warto zrobić zasilanie dla zewnętrznych ozdób świątecznych np choinki z włącznikiem wewnątrz domu. Kabel dla czujnika pogodowego w ogrodzie lub na dachu dla stacji pogodowej. Oświetlenie tarasu, balkonu, zasilanie do sterowania elektrycznymi roletami, albo wywiewnikami w połaci dachowej. Można też zastosować kamerę dookólną na kominie wentylacyjnym :)

Kemotxb
03-09-2016, 13:30
A i jeszcze są elektrycznie sterowane pergole (markizy czy jak tam je zwał) na tarasy :)

elpapiotr
03-09-2016, 16:29
Ktoś pisał o ogrzewaniu przeciwoblodzeniowym ?
Na przykład podjazdu, podejścia (system DEVI) itd ?

Tylko ... po co odgrzebaliście starego dinozaura ?

Aga-Białystok
03-09-2016, 19:43
Elpa, bo to zacny temat jest :)

Dzięki wszystkim za pomysły i proszę o więcej.

Kemotxb
03-09-2016, 19:52
Są jeszcze nasady kominowe z wentylatorem wspomagającym, jeśli planuje się kotłownie, albo wymuszoną wentylację. No i oczywiście pełna automatyka dla inteligentnych domów, oraz systemy bezpieczeństwa takie jak czujniki dymu, CO, gazów palnych, czujniki zalania, otwarcia drzwi, zamki elektroniczne. Można też wyposażyć dom w instalacje zasilania awaryjnego przez UPS.

elpapiotr
03-09-2016, 21:25
Niestety, nie wszystkich stać na te wszystkie instalacje, i tu jest pies pogrzebany ;)

Kemotxb
04-09-2016, 07:12
Wiadomo że nie wszystkich stać na takie instalacje, zbieramy pomysły, a że powoli się wyczerpują to są coraz bardziej wymyślne. Chociaż są tacy co wolą mieć automatykę w domu zamiast porządnej elewacji ;) albo ogrodzenia. Dla mnie ważne jest bardziej bezpieczeństwo, użyteczność, energooszczędność i prostota niż wyrafinowane kafelki w łazience i sklaniaczek w ogrodzie :), więc mniej kasy w urodę a więcej w pragmatyzm :)

Aga-Białystok
04-09-2016, 12:36
Tak mi przyszło do głowy - nie wiem czy to z gatunku wymyślnych czy nie, ale widzę u siebie taką potrzebę - podgrzewanie zadaszenia tarasu.
Kiedyś w końcu przyjdzie taka zima, że spadnie pół metra mokrego śniegu i lekka drewniana konstrukcja może tego nie wytrzymać.

Kemotxb
04-09-2016, 17:07
No ale żeby ogrzać zadaszenie potrzeba lekko kilka kW mocy i konkretną instalację która przekaże ciepło na poszycie bez ucieczki na zewnątrz. No i musiałoby to pracować dość długo żeby stopić taką ilość śniegu. Myślę że wartość takowej instalacji byłaby wyższa niż całego zadaszenia :). Są takie maty do rozkładania na podjazd żeby nie zamarzał ale tam akumulację ciepła pełni grunt i utwardzenie. W zadaszeniu konieczne byłoby ocieplenie i odizolowanie maty grzejnej od powietrza, tak aby skierować ciepło na poszycie. Poza tym poszycie może "nie lubić" różnic temperatury. Nie widziałem takiej instalacji, ale pomysł zawsze można dodać :).

elpapiotr
04-09-2016, 19:26
To trochę podchodzi pod ogrzewanie rynien za pomocą przewodów wprowadzonych od góry do nich.

witu102
06-09-2016, 14:32
Wow elektryczne pergole..muszę to mieć..zaraz potem kupie sobie elektrycznie sterowaną altanę :)

husar_pl
06-09-2016, 20:18
Można też przygotować okablowanie pod rolety zewnętrzne,może kiedyś będą.

elpapiotr
06-09-2016, 20:22
Można też przygotować okablowanie pod rolety zewnętrzne,może kiedyś będą.
Można - właśnie takie szykuję. Oprzewodowanie z zasilaniem wykonane, do przyszłych rolet wyprowadzone peszle z pilotem.

husar_pl
06-09-2016, 20:47
Też zrobiłem u siebie,wszystko jest pod tynkiem,jak będą potrzebne,to się tylko odszukać i gotowe,bez KUCIA!

elpapiotr
06-09-2016, 20:49
Też zrobiłem u siebie,wszystko jest pod tynkiem,jak będą potrzebne,to się tylko odszukać i gotowe,bez KUCIA!
Tak się nie robi, kolego. Puszki fi 60 nie zatynkowuje się, lecz wstawia specjalne zaślepki. Wówczas środek puszek jest czysty.

husar_pl
06-09-2016, 21:05
Tak się nie robi, kolego. Puszki fi 60 nie zatynkowuje się, lecz wstawia specjalne zaślepki. Wówczas środek puszek jest czysty.
Tynk w puszce? Mam zaślepione,bez obaw.

cezary.pl
07-09-2016, 17:28
Tak pół żartem, pół serio.
Jeśli planujecie destylację wina na winiaczek, jak ustawodawca już pozwoli obywatelom na tę czynność, odpowiednie gniazdko zapewniające obciążenie 2 do 4 kW. Oczywiście blisko miejsca z zimną wodą do chłodzenia.

Pozdrawiam
Cezary

elpapiotr
07-09-2016, 18:00
Masz takie na uwadze, które pozwoli na podłączenie pod zabezpieczenie 20 A ?

Aga-Białystok
18-09-2016, 21:08
Kolejny drobiazg - przewidzieć miejsce na ścianie pod stację bazową odkurzacza akumulatorowego.

pabblo
18-09-2016, 22:13
Idąc trochę przyszłościowo można by położyć instalacje światłowodową. Każde pomieszczenie zaopatrzyć w gniazdo światłowodowe obok gniazda RJ45, lub wspólne. Za kilka lat światłowód będzie w każdym domu i szkoda by sygnał doprowadzony światłowodowo od operatora przepuszczać przez WIFI lub miedz.

michcio0711
21-09-2016, 17:48
W takiej sytuacji wystarczy doprowadzić światłowód (albo najlepiej stworzyć możliwość prostego jego doprowadzenia, nie wiadomo jaki dokładnie kabel zastosuje operator) do miejsca instalacji sprzętu sieciowego. Każde zakończenie sieci optycznej operatora montowane u klienta i tak ma wyjście gigabitowym portem Ethernet. Z punktu widzenia użytkownika usługi skrętka miedziana jest w jego domowej sieci lepszym rozwiązaniem bo sprzęt do tego jest bardzo tani, kable prostsze w prowadzeniu i mniej delikatne, a możliwości łącza w żaden sposób to nie ogranicza bo więcej niż 1000 Mbps na razie żaden operator nie oferuje i prędko oferować nie będzie.

Jak ktoś bardzo chce światłowód ciągnąć do samego komputera to czemu nie, ale po skrętce to i 10 Gbps jest dostępne, aczkolwiek czy to miedź, czy światłowód, to taka karta sieciowa kosztuje dzisiaj 1,5-3 tysiące zł i przez długi jeszcze czas nie będzie to miało żadnego uzasadnienia w domu.

budowa129
02-02-2020, 20:09
Oswietlenie ledowe w łazience zakłóca radio w łaziece,czy jest sposób na wyeliminowanie tego problemu,może ktoś spotkał się z tym problemem.będę wdzięczny za wskazówki,pozdrawiam.:

McKay
03-02-2020, 16:53
Zasilacz do LED-ów jaki?

Robinson74
18-07-2020, 22:20
Można - właśnie takie szykuję. Oprzewodowanie z zasilaniem wykonane, do przyszłych rolet wyprowadzone peszle z pilotem.
Ale nadproży pewnie nie masz cofniętych, więc liczysz się ze sporym mostkiem termicznym?

Robinson74
18-07-2020, 22:21
Idąc trochę przyszłościowo można by położyć instalacje światłowodową. Każde pomieszczenie zaopatrzyć w gniazdo światłowodowe obok gniazda RJ45, lub wspólne. Za kilka lat światłowód będzie w każdym domu i szkoda by sygnał doprowadzony światłowodowo od operatora przepuszczać przez WIFI lub miedz.
Minęło kilka lat.
Instalację światłowodową operatora internetu mogę mieć doprowadzoną do domu.
A ponieważ wkrótce będę robił elektrykę, to jest okazja rozprowadzić światłowód w domu, ale czy warto?
Jak to wygląda obecnie?

marcin225
19-07-2020, 07:15
Minęło kilka lat.
Instalację światłowodową operatora internetu mogę mieć doprowadzoną do domu.
A ponieważ wkrótce będę robił elektrykę, to jest okazja rozprowadzić światłowód w domu, ale czy warto?
Jak to wygląda obecnie?

Po domu światłowodu nie rozprowadzasz bo na cholerę? Doprowadzasz do domu światłowód a po domu na skrętce (możesz kat. 6 ).

Robinson74
19-07-2020, 09:40
OK, dzięki.
A czym mam zwrócić uwagę na producenta kabla kat. 6 czy nie ma to większego znaczenia?

masera
22-07-2020, 14:02
Bitner, madex

Konsultant Viessmann
22-07-2020, 14:31
Witam
Robiac szeroko pojeta instalacje elektryczna co warto zrobic ?
- elektryka
- siec komputerowa
- alarmowka
- awaryjne zasilanie pieca,komina i ewentualnie komputerow
- instalacja antenowa
- domofon
cos jeszcze ?

Fantom

A czy ktoś wspomniał o instalacji fotowoltaicznej, bo się nie dopatrzyłem w postach :D A tę instalację zdecydowanie warto zrobić!