PDA

Zobacz pełną wersję : zaprawa cementowa czy klejowa?



Olasa
16-12-2003, 07:05
Nie wiem czy już był taki temat podejmowany. Słyszałam niedawno, że niektórzy używają zamiast tradycyjnej zaprawy cementowej, zaprawę klejową. Czy ktoś budował przy użyciu kleju? Jak to się sprawuje, czy jest droższe, czy w ogóle warto sobie zaprzątać tym głowę.

Metal
16-12-2003, 07:11
Był, był i to całkiem niedawno.
Generalnie do ściany jednowarstwowej z BK lub ceramiki - klej, a do wielowarstwowej zwykła zaprawa. Ale poszukaj to dowiesz się więcej.

maksiu
16-12-2003, 07:27
Jeśli chcesz BK na klei to bloczki muszą być dobrej jakości, bo inaczej wydasz majątek na klei.. wiem coś o tym, gdybym miał budować jeszcze raz to budowałbym na zaprawie, albo postarał się o duuużo lepiej trzymające wymiary bloczki
pozdrawiam

garo
16-12-2003, 07:41
Zdecydowanie klej. Ja murowłem na kleju bloczki BK, które nie były idealnie równe i nie żałuję, ana klej nie wydłałem majątku. Zurzyłen ok 800 kg kleju co kosztowało mie ok 1100 zł. Przelicz sobie piasek, cement, wapno, betoniarka, gigantyczne ilości wody, dodatkowy człowiek do mieszania zaprawy, błagan dookoła i ile trzeba się tegonadźwigać. A co przy kleju: trzy wiaderka, minimalna ilość wody, wiertarka z mieszadłem i porządek dookoła.
Pozdrawiam

pitbull
16-12-2003, 09:21
Ilosciowo trudno to porownac, poniewaz nie muruje sie zaprawa cem-wap na cienkie spoiny jak ma to miejsce w przypadku kleju. Ale przy kleju minimalizuje sie mostki termiczne jakimi sa warstwy zaprawy zwlascza tradycyjnej.

16-12-2003, 09:47
A jak to jest z murowaniem silikatów na zaprawę klejową? Ma to sens? Czy trzeba potem sezonować budynek?

Coquelicot
PS. Sorry, mam problem z logowaniem.

maksiu
16-12-2003, 10:33
garo: no może nie precyzyjnie sie wyraziłem.. majątek oznacza że poszło klei ponad dwa razy tyle ile powinno.
pitbull: masz racje.. ale w przypadku ściany jednowarstwowej, przy dwu warstwowej mostki ze spoin nie mają takiego znaczenia... no chyba że murujesz na spoiny o grubosci 4-5 cm, albo wiecej (widziałem tak wymurowany dom)
pozdrawiam

pitbull
16-12-2003, 11:03
Masz racje.

ppp.j
16-12-2003, 23:33
Generalnie przy BK jednowarstwowym, na klej. Tylko ściany muszą być minimum BK 36/500. Ściany wewnętrzne działowe BK 12 i już można na zaprawę, bo tańsza spoina, a izolacyjność termiczna nie tak istotna. Betoniarki tak całkiem się nie uniknie, bo w zależności od metody budowania może być niezbędna do fundamentów, stropów, schodów, komina, słupków, klinkieru, wylewek itp. Na klej stawia się prosto a nawet jak ekipa jeszcze tego nie robiła to napisz do Ytonga i ściągnij ich instrukcję stawiania. Jak sam poznasz tajniki to największego jełopa jesteś w stanie dopilnować.

ryby
02-03-2004, 17:54
A czy przy zaprawie klejowej nie robi sie wygodniej np. tynków (cieńsza warstwa), bruzd pod instalacje itp.?

mik99
02-03-2004, 18:19
Zaprawa klejowa ma jescze jedną zaletę:
można nią, bez przeszkód uzupełniać braki w płaszczyznach pionowych bloczków. Jeśli takie ubytki występują jest to tani i szybki sposób wyrónywania scian. taką informację ma klej do betonu komórkowego: Kerakoll Blok.
powodzenia :wink:

ppp.j
03-03-2004, 11:26
mik99 napisał

Zaprawa klejowa ma jescze jedną zaletę:
można nią, bez przeszkód uzupełniać barki w płaszczyznach pionowych bloczków.
No to ja teraz już wiem dlaczego mój majster ciągle chodził kołowaty. To przez te barki. :lol:

mik99
03-03-2004, 14:11
mik99 napisał

Zaprawa klejowa ma jescze jedną zaletę:
można nią, bez przeszkód uzupełniać barki w płaszczyznach pionowych bloczków.
No to ja teraz już wiem dlaczego mój majster ciągle chodził kołowaty. To przez te barki. :lol:

Pomyłka miało być: BRAKI, czyt. ubytki. :wink: