PDA

Zobacz pełną wersję : schodowy czy bistabilny ?



chrobry
13-07-2009, 19:42
Czy zastosowanie przekaźników bistabilnych to dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o system schodowy ? Na forum doczytałem, że wadą jest możliwość zresetowania stanu przy zaniku zasilania oraz pobór prądu w stanie czówania. Na stronie producenta "zamel" te wady jednak są wykluczone w karcie technicznej.

kenji
13-07-2009, 20:21
Możesz kupić przekaźniki bistabilne z pamięcią położenia styków. Producent Central Elektro Kraków.

Pobór mocy w stanie spoczynku to ok 0,2W zaraz mnie pewnie ekolodzy zjedzą ale o co tu kruszyć kopię?


Jeśli chcesz zapalać/gasić światło tylko z dwóch miejsc to lepiej wyłączniki schodowe. Jeśli z większej ilości to warto rozważyć przekaźnik. Jeśli myślisz o jakiejś automatyce to tylko przekaźnik.

JACUŚ
13-07-2009, 22:27
Jezeli chcesz miec standardowy uklad, czyli swiatlo zapalone z kilku miejsc np:2 , 3 , 4 to napewno taniej, i rownie dobrze bedzie zrobic to na zwyklych wlacznikach(schodowe, krzyzowe).

michcio0711
14-07-2009, 11:49
Wcale nie tak taniej. Wyłącznik zwierny jest tańszy niż schodowy albo krzyżowy, przewody tylko 2, czasem nawet 1, a przekaźnik to góra 50 zł.

JACUŚ
14-07-2009, 12:30
:cry:

panda
14-07-2009, 12:51
Zamel - nie wiem czy to mój pech ale automatyka z Zamela u mnie padała po kilku miesiącach (kleiły się styki). Poszedłem w F&F.
Zamela kupowałem przez internet bo na kilkanaście odwiedzonych hurtowni żadna Zamelem nie handlowała, wszyscy oferowali F&F.

ekmir
15-01-2010, 09:20
I jak się sprawują F&F?

sql
15-01-2010, 09:25
ja też mam F&F (koło 15 sztuk) i czasem muszę dwa razy wcisnąć przycisk, bo coś nie łapie, ale dopuszczam myśli, że to z winy mrozu - jeszcze nie mam kotłowni i nie ogrzewam, więc w domu mam na poziomie zera stopni.

Mice
15-01-2010, 09:34
Zamel - nie wiem czy to mój pech ale automatyka z Zamela u mnie padała po kilku miesiącach (kleiły się styki). Poszedłem w F&F.
Zamela kupowałem przez internet bo na kilkanaście odwiedzonych hurtowni żadna Zamelem nie handlowała, wszyscy oferowali F&F.
U mnie Zamel od 1,5 roku działa bez żadnego problemu, też kupiłem przez Internet.
Może kwestia partii albo cuś :roll:

fido
15-01-2010, 09:36
moje doświadczenia wskazują że z punktu widzenia wygodny najlepsze są czujki ruchu w połączeniu z czujką zmierzchu
najprostsze to chińskie rozwiązanie
wykręcamy żarówkę
wkręcamy przejściówke z czujką
i działa
nie sprawdzałem poboru jeszcze