PDA

Zobacz pełną wersję : ilość łazienek/wc w domu ?



akarolak
13-07-2009, 22:08
Jestem na etapie projektowania domu. Dom bęzie parterowy dla 4 osobowej rodziny. Architekt zaprojektował łazienkę i dodatkowo wc z ymywalką (?dla gości).
Według mnie nie ma potrzeby budowania 2 wc w domu parterowym i wystarzy jedna durza łazienka. Wiem ż eteraz tendencja jest taka że robi się nawet 2 łązienki dla rodziców i dzieci ale uznaję to za fanaberię. Sam wychowałem się w durzym domu w 4 osobowej rodzinie gdzie była 1 łazienka i jakoś nie pamiętam zapisów do kolejki, a w kazdym razi enie było jakimś problemem poczekać aż ktos inny skorzysta. W domu poniewaz był 2 piętrowy mieliśmy osobny wc na parterze aby czy samemu czy goście nie biegali po pietrach za potrzebą, ale w domu parterowym i to wydaje mi się całkowicie zbędne. Dublowanie kosztów o dodatkowa instalację, drugą armaturę, ceramikę itd uznaję za niepotrzebne powiększanie kosztów które można przeznaczyc na istotniejsze elementy domu.
Jakie są wasze zapatrywania na tą kwestię?

Nefer
13-07-2009, 22:09
Architekt ma rację.
"dużą" rację.

Elena76
13-07-2009, 22:21
Sam wychowałem się w durzym domu w 4 osobowej rodzinie gdzie była 1 łazienka i jakoś nie pamiętam zapisów do kolejki, a w kazdym razi enie było jakimś problemem poczekać aż ktos inny skorzysta.

Czasy się zmieniaja 8)

Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której cztery osoby rano przygotowują się do wyjścia na tę samą godzinę do pracy, szkoły itp. i mają do dyspozycji jedną łazienkę.

Nefer
13-07-2009, 22:27
Szczególnie gdy w domu są nastolatki.
Ponadto łazienka dla gosci to dla gości.
A do mojej nikt nie będzie zaglądał, więc mogę w niej mieć co chcę :):)

Elena76
13-07-2009, 22:31
No właśnie nastolatki w szczególności miałam na myśli, bo dzisiejsza młodzież wyjątkowo dużo uwagi poświęca pielęgnacji urody :)

daggulka
13-07-2009, 22:36
Ja też kibicuję za dwoma sztukami wyżej wymienionych :wink: :lol:

Cpt_Q
13-07-2009, 23:25
Zwłaszcza, jak gość chce klocka postawić i się krępa 8)

Bazhyl
14-07-2009, 06:26
A ja raczej skłaniam się do rozwiązania autora wątku. Grubo ponad 20 lat mieszkałem w bloku z 1 łazienką i 1 WC, teraz mam ten sam układ, jednak w łazience również jest kibelek (i 2 umywalki). W projekcie miałem jeszcze jedną łazienkę (wprawdzie na poddaszu) ale usunąłem ją już na początku. Nie planuję 4 córek, więc spokojnie wystarcza.

niktspecjalny
14-07-2009, 06:33
Nie chcę się "wymandrzać"ale dwie to min. a trzy to luksus.Mam dwie i taki niedosyt,że nie trzy.Na górze przy sypialniach powinny być dwie.Starzyki swoją dzieci swoją.Na dole trzecia dla wyżeraczy imprezowego jadła oczywiście z możliwością kąpieli.

Elena76
14-07-2009, 06:44
No właśnie my będizemy mieli trzy :) I nie wydaje mi się, żeby to było za dużo.


Nie chcę się "wymandrzać"ale dwie to min. a trzy to luksus.Mam dwie i taki niedosyt,że nie trzy.Na górze przy sypialniach powinny być dwie.Starzyki swoją dzieci swoją.Na dole trzecia dla wyżeraczy imprezowego jadła oczywiście z możliwością kąpieli.

mynia_pynia
14-07-2009, 06:54
Też się wychowałam w domu z jedną łazienką w dodatku mam siostrę, czy dawalismy sobie radę - ależ oczywiście.
Nie krępuje się siosty zupełnie. Ale w domu mam 2 łazienki, były nawet trzy - ale miałam ochotę na jedną dużą i połączyłam dwie.

Princesa
14-07-2009, 06:55
Większość z nas wychowywała się w innych warunkach i może nie wspomina się tego najgorzej, ale to nie znaczy, że tak ma pozostać. Przecież chyba każdy dąży do polepszania swojego bytu a nie do stagnacji, bo wówczas w wyprowadzce nie widzę sensu. Ja mieszkam jeszcze ciągle w bloku mamy osobno łazienkę osobno wc i powiem Wam, że bywają u nas dantejskie sceny, kiedy wszyscy na raz chcą się szykować do wyjścia...
Nawet jeśli u kogoś tak nigdy nie było (przewaga liczebna mężczyzn nad kobietami?) to nie znaczy, że nie będzie.
Moim zdaniem goście powinni mieć do dyspozycji osobną łazienkę, z której domownicy korzystają tylko sporadycznie, a nie taką w której suszą się nasze majtasy, leżą podpaski i takie tam :wink:
Dwie łazienki to żadna fanaberia, ja wychodzę z założenia, że budowa domu o standardzie mieszkania nie ma sensu, szybciej i łatwiej kupić mieszkanie i mieć, a skoro się już budujemy to budujmy się tak, aby czuć się lepiej niż w mieszkaniu z wielkiej płyty z kilkunastoma sąsiadami obok, nad i pod.

mynia_pynia
14-07-2009, 07:50
Większość z nas wychowywała się w innych warunkach i może nie wspomina się tego najgorzej, ale to nie znaczy, że tak ma pozostać. Przecież chyba każdy dąży do polepszania swojego bytu a nie do stagnacji, bo wówczas w wyprowadzce nie widzę sensu. Ja mieszkam jeszcze ciągle w bloku mamy osobno łazienkę osobno wc i powiem Wam, że bywają u nas dantejskie sceny, kiedy wszyscy na raz chcą się szykować do wyjścia...
Nawet jeśli u kogoś tak nigdy nie było (przewaga liczebna mężczyzn nad kobietami?) to nie znaczy, że nie będzie.
Moim zdaniem goście powinni mieć do dyspozycji osobną łazienkę, z której domownicy korzystają tylko sporadycznie, a nie taką w której suszą się nasze majtasy, leżą podpaski i takie tam :wink:
Dwie łazienki to żadna fanaberia, ja wychodzę z założenia, że budowa domu o standardzie mieszkania nie ma sensu, szybciej i łatwiej kupić mieszkanie i mieć, a skoro się już budujemy to budujmy się tak, aby czuć się lepiej niż w mieszkaniu z wielkiej płyty z kilkunastoma sąsiadami obok, nad i pod.

Tylko należy zachować umiar. Jak wybraliśmy projekt domu i pokazywaliśmy znajomym to padały różne dziwne pytania. Mamy dom o powierzchni 150 m2. Gdybyśmy zasugerowali się propozycjami znajomych dom miałby min 250 m2 i byłby domem wiecznie otwartym na gości - a ja pensjonatu nie mam ochoty prowadzić ;). Nawet patrząc co urządzam obecnie, to widzę że dom dla nas dwoje jest za duży.

Mam koleżankę której dom ma 300m2 - mieszka w nim sama - bo tak wyszło - czy jest zadowolona z metrażu - nie bardzo, wie że kiedyś jej się przyda, ale obecnie kawalerka by jej starczyła, co sama przyznaje.

zbigmor
14-07-2009, 07:58
Należy mierzyć siły na zamiary (jeśli nas stać to czemu nie), zdiagnozować swoje doświadczenia (jeśli do tej pory nie przeszkadzała jedna łazienka to co musi zaistnieć, aby konieczna była druga).
Przy domku parterowym jeśli brak jest wydatnej potrzeby drugiej łazienki to bym jej nie budował. Przy piętrowym raczej tak, aby nie biegać daleko za potrzebą.
Przede wszystkim nie należy słuchać osób, które wybudowały lub budują dom. Zawsze znajdzie się grono twierdzące, że bez czegoś się nie da żyć (choć 3/4 życia tego nie mieli).
generalnie jeśli pytanie jest czy lepiej mieć, czy nie mieć to oczywiście lepiej mieć. Gdy pytanie postawisz czy lepiej mieć, czy nie mieć, ale za to mieć coś innego to już trzeba przemyśleć.

niktspecjalny
14-07-2009, 08:08
Przede wszystkim nie należy słuchać osób, które wybudowały lub budują dom.

A jest jeszcze jakiś inny odłam?Nie sprowadzałbym starych przyzwyczajeń do tych nowych,które tak nam się marzyły.Przy 3lub4 os/rodzinie dwie łazienki to na prawdę duży komfort psychiczny,luzik pod każdym względem. :wink:

Princesa
14-07-2009, 08:17
Większość z nas wychowywała się w innych warunkach i może nie wspomina się tego najgorzej, ale to nie znaczy, że tak ma pozostać. Przecież chyba każdy dąży do polepszania swojego bytu a nie do stagnacji, bo wówczas w wyprowadzce nie widzę sensu. Ja mieszkam jeszcze ciągle w bloku mamy osobno łazienkę osobno wc i powiem Wam, że bywają u nas dantejskie sceny, kiedy wszyscy na raz chcą się szykować do wyjścia...
Nawet jeśli u kogoś tak nigdy nie było (przewaga liczebna mężczyzn nad kobietami?) to nie znaczy, że nie będzie.
Moim zdaniem goście powinni mieć do dyspozycji osobną łazienkę, z której domownicy korzystają tylko sporadycznie, a nie taką w której suszą się nasze majtasy, leżą podpaski i takie tam :wink:
Dwie łazienki to żadna fanaberia, ja wychodzę z założenia, że budowa domu o standardzie mieszkania nie ma sensu, szybciej i łatwiej kupić mieszkanie i mieć, a skoro się już budujemy to budujmy się tak, aby czuć się lepiej niż w mieszkaniu z wielkiej płyty z kilkunastoma sąsiadami obok, nad i pod.

Tylko należy zachować umiar. Jak wybraliśmy projekt domu i pokazywaliśmy znajomym to padały różne dziwne pytania. Mamy dom o powierzchni 150 m2. Gdybyśmy zasugerowali się propozycjami znajomych dom miałby min 250 m2 i byłby domem wiecznie otwartym na gości - a ja pensjonatu nie mam ochoty prowadzić ;). Nawet patrząc co urządzam obecnie, to widzę że dom dla nas dwoje jest za duży.

Mam koleżankę której dom ma 300m2 - mieszka w nim sama - bo tak wyszło - czy jest zadowolona z metrażu - nie bardzo, wie że kiedyś jej się przyda, ale obecnie kawalerka by jej starczyła, co sama przyznaje.

Oczywiście, zgadzam się z Tobą, umiar przede wszystkim. My planujemy 120 użytkowej + piwnicę i jestem przekonana, że to nie jest nadmierna powierzchnia. :)

zbigmor
14-07-2009, 08:44
Przede wszystkim nie należy słuchać osób, które wybudowały lub budują dom.

A jest jeszcze jakiś inny odłam?Nie sprowadzałbym starych przyzwyczajeń do tych nowych,które tak nam się marzyły.Przy 3lub4 os/rodzinie dwie łazienki to na prawdę duży komfort psychiczny,luzik pod każdym względem. :wink:


Jednak większość ludzi, których znam nigdy nie wybudowało i prawdopodobnie nie wybuduje domu. Ale to oczywiście szczeguł i na forum budowlanym to rzeczywiście niewielki odsetek. :)
Zawsze coś jest kosztem czegoś. jeśli rzecz, którą tracimy zamiast łazienki jest mniej od niej ważna to OK.

Zonzi
14-07-2009, 09:03
Kiedyś był wątek w sondażach ile łazienek planujecie.

Mam 3 male i jest idealnie. Na parterze jest ogólna łazienka z prysznicem i wc blisko sypialni"goscinnej" . Najwieksza lazienka dla dzieci z wanną + prysznic, wc i łazienka przy sypialni.

Nie wyobrazam sobie latania na parter zeby wziac prysznic przed pojsciem spac i latania na pietro za potrzeba w ciagu dnia :-)

isztar
14-07-2009, 09:58
.

niktspecjalny
14-07-2009, 10:02
Przede wszystkim nie należy słuchać osób, które wybudowały lub budują dom.

A jest jeszcze jakiś inny odłam?Nie sprowadzałbym starych przyzwyczajeń do tych nowych,które tak nam się marzyły.Przy 3lub4 os/rodzinie dwie łazienki to na prawdę duży komfort psychiczny,luzik pod każdym względem. :wink:


Jednak większość ludzi, których znam nigdy nie wybudowało i prawdopodobnie nie wybuduje domu. Ale to oczywiście szczeguł i na forum budowlanym to rzeczywiście niewielki odsetek. :)
Zawsze coś jest kosztem czegoś. jeśli rzecz, którą tracimy zamiast łazienki jest mniej od niej ważna to OK.

Rozumiem.

Rezi
14-07-2009, 21:09
3 przy sypialniach i jedna dla gości

pajogor
15-07-2009, 09:06
Zdecydowanie skłaniam się do propozycji architekta. A przy całej budowie koszty związane z adaptacją dodatkowej łazienki, zwłaszcza ze ma to być w zasadzie WC nie są aż takie ogromnie, a pożytek na pewno duży. No chyba, że ktoś koniecznie musi mieć płytki za 200 zł m2 a nie takie za 30 zł m2 etc ...

annecy
15-07-2009, 13:15
mam 2 pelnowymiarowe łazienki , jedna dla nas, druga dla dzieci lub gości stałych , i wc z umywalką dla gości krótkotrwałych czyli w sumie 3 klopy i wcale nie uwazam, że za dużo....
tak w sam raz...
dom 150 m2

kiedyś wogóle za stodolę się chodziło i było ok
2 pary butów tez mi juz fanaberią zatrąca...klimatyzacja w aucie tez bez sensu i duzy tv i komórka itd, itp...

pozdr

Ryska
15-07-2009, 13:26
U nas będą dwie.
Na dole mała z WC i z prysznicem, na górze duuża z WC i waaanną. Chciałabym mieć trzy, ale nie ma jak wcisnąć tej trzeciej koło naszej sypialni :-?

pawlaczynski
15-07-2009, 15:22
2 łazienki i 2 toalety.

P.R.

cieszynianka
15-07-2009, 16:23
U nas 2 łazienki:
- mini na dole,
- normalna - na górze.

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie w nowo wybudowanym domu robienia tylko jednej :o

:wink:

malka
15-07-2009, 17:10
U nas dwie
dół wc + prysznic
góra wc+wanna+prysznic (mam nadzieje,ze sie zmieści :D )

nie mam dużych łazienek (choc górna mogła byc większa), ale myslę, że wystarczy dla komfortowego zycia.

dla mnie jesna łazzienka, jeszcze nie daj bosze razem z wc to dramat.

Ja wieczorkiem lubię wylegiwać się w wannie, a w tym czasie domownicy nawet siku nie mogą, nie mówiąc już o grubszych sprawach :roll:
Średnio miłe to jest

Ewa7506
15-07-2009, 20:13
Przy 2-3 osobach i parterowym domku spokojnie wystarczy 1 łazienka. W domu z poddaszem lub z większą liczbą domowników minimum to 1 łazienka i 1 WC. U nas dom z poddaszem (niestety) i 2 łazienki (niestety). My budowniczy domów czasem przesadzamy z gościnnością... pokój dla gości, łazienka dla gości... i robi się z tego kilkadziesiąt tysięcy złociszy, za które naszych gości moglibyśmy gościć w super hotelach . Oczywiście mój wywód nie dotyczy tych, dla których 30-50tyś. to nie jest znacząca kasa i za komfort posiadania 2 łazienek warto ją zapłacić. Ja z perspektywy czasu uważam, że nie warto. A najgorsze to sprzątanie :wink:

cieszynianka
15-07-2009, 23:44
Przy 2-3 osobach i parterowym domku spokojnie wystarczy 1 łazienka. W domu z poddaszem lub z większą liczbą domowników minimum to 1 łazienka i 1 WC. U nas dom z poddaszem (niestety) i 2 łazienki (niestety). My budowniczy domów czasem przesadzamy z gościnnością... pokój dla gości, łazienka dla gości... i robi się z tego kilkadziesiąt tysięcy złociszy, za które naszych gości moglibyśmy gościć w super hotelach . Oczywiście mój wywód nie dotyczy tych, dla których 30-50tyś. to nie jest znacząca kasa i za komfort posiadania 2 łazienek warto ją zapłacić. Ja z perspektywy czasu uważam, że nie warto. A najgorsze to sprzątanie :wink:

Szczególnie gdy wszyscy wychodzą z domu o tej samej porze :lol:

No nie, takich drogich łazienek nie robimy :o (w większości przypadków)

:lol: :lol: :lol:

malka
16-07-2009, 00:00
bo ze staropolskiej gościnności słyniemy :D :wink:

cieszynianka
16-07-2009, 00:10
bo ze staropolskiej gościnności słyniemy :D :wink:

A co, tradycję trzeba podtrzymać :lol:

malka
16-07-2009, 00:12
bo ze staropolskiej gościnności słyniemy :D :wink:

A co, tradycję trzeba podtrzymać :lol:

a jak :D

pije jak Polak :wink: to i gościnna bede jak Polak :lol:

zbigmor
16-07-2009, 07:29
Przy 2-3 osobach i parterowym domku spokojnie wystarczy 1 łazienka. W domu z poddaszem lub z większą liczbą domowników minimum to 1 łazienka i 1 WC. U nas dom z poddaszem (niestety) i 2 łazienki (niestety). My budowniczy domów czasem przesadzamy z gościnnością... pokój dla gości, łazienka dla gości... i robi się z tego kilkadziesiąt tysięcy złociszy, za które naszych gości moglibyśmy gościć w super hotelach . Oczywiście mój wywód nie dotyczy tych, dla których 30-50tyś. to nie jest znacząca kasa i za komfort posiadania 2 łazienek warto ją zapłacić. Ja z perspektywy czasu uważam, że nie warto. A najgorsze to sprzątanie :wink:

Szczególnie gdy wszyscy wychodzą z domu o tej samej porze :lol:

No nie, takich drogich łazienek nie robimy :o (w większości przypadków)

:lol: :lol: :lol:


No to może budujmy po 1 łazience dla każdego mieszkańca i 1 lub 2 dla ewentualnych gości. :)
Co do kosztów to jednym z argumentów jest zapewnienie sobie luksusów o jakich zawsze marzyliśmy. Kilka metrów kwadratowych domu dodatkowych to już kilkanaście tysięcy złotych w stanie do wykończenia, do tego kolejne przynajmniej kilka to wykończenie (wymarzony tynk lub płytki, terakota, ogrzewanie) oraz kolejnych kilka sprzęt łazienkowy. Naprawdę to taka rzadkość osiągnąć powyżej 30kPLN?

cieszynianka
16-07-2009, 08:58
Przy 2-3 osobach i parterowym domku spokojnie wystarczy 1 łazienka. W domu z poddaszem lub z większą liczbą domowników minimum to 1 łazienka i 1 WC. U nas dom z poddaszem (niestety) i 2 łazienki (niestety). My budowniczy domów czasem przesadzamy z gościnnością... pokój dla gości, łazienka dla gości... i robi się z tego kilkadziesiąt tysięcy złociszy, za które naszych gości moglibyśmy gościć w super hotelach . Oczywiście mój wywód nie dotyczy tych, dla których 30-50tyś. to nie jest znacząca kasa i za komfort posiadania 2 łazienek warto ją zapłacić. Ja z perspektywy czasu uważam, że nie warto. A najgorsze to sprzątanie :wink:

Szczególnie gdy wszyscy wychodzą z domu o tej samej porze :lol:

No nie, takich drogich łazienek nie robimy :o (w większości przypadków)

:lol: :lol: :lol:


No to może budujmy po 1 łazience dla każdego mieszkańca i 1 lub 2 dla ewentualnych gości. :)
Co do kosztów to jednym z argumentów jest zapewnienie sobie luksusów o jakich zawsze marzyliśmy. Kilka metrów kwadratowych domu dodatkowych to już kilkanaście tysięcy złotych w stanie do wykończenia, do tego kolejne przynajmniej kilka to wykończenie (wymarzony tynk lub płytki, terakota, ogrzewanie) oraz kolejnych kilka sprzęt łazienkowy. Naprawdę to taka rzadkość osiągnąć powyżej 30kPLN?

W wielu projektach łazienka jest przy każdej sypialni, nie jest to już taką nowością, a w wielu krajach stało się standardem i nie zmienisz tego :roll:

Jeśli trzy osoby o jednakowej porze mają wyjść z domu, to przy jednej łazience z ubikacją jest to dość kłopotliwe (chyba, że nie wszyscy mają potrzebę porannego mycia :o ).

Posiadanie w domu dwóch łazienek jest chyba bardziej potrzebą niż luksusem, czasy się zmieniły, a chodzenie za stodołę odeszło w niebyt :lol:

Trudno też w łazience nie mieć ogrzewania, bo przecież do mycia trzeba się rozebrać :roll:
Wykończenie łazienki może kosztować i 3 tys i 30 tys zł - jak komu pozwalają możliwości :-?

Hmm, nasz dom jest dla nas i naszej wygody, a nie budowany dla przyjmowania gości (choć lubię miłych gości i nie wiem dlaczego miałabym ich przyjmować w luksusowym /jak piszesz/ hotelu, skoro przyjeżdżają do mnie :o ).

A właściwie to dlaczego Ci przeszkadza, że inni chcą i mają 2 łazienki 8)

:wink:

zbigmor
16-07-2009, 09:12
Posiadanie w domu dwóch łazienek jest chyba bardziej potrzebą niż luksusem, czasy się zmieniły, a chodzenie za stodołę odeszło w niebyt :lol:

Trudno też w łazience nie mieć ogrzewania, bo przecież do mycia trzeba się rozebrać :roll:
Wykończenie łazienki może kosztować i 3 tys i 30 tys zł - jak komu pozwalają możliwości :-?

Hmm, nasz dom jest dla nas i naszej wygody, a nie budowany dla przyjmowania gości (choć lubię miłych gości i nie wiem dlaczego miałabym ich przyjmować w luksusowym /jak piszesz/ hotelu, skoro przyjeżdżają do mnie :o ).

A właściwie to dlaczego Ci przeszkadza, że inni chcą i mają 2 łazienki 8)

:wink:[/quote]


Absolutnie mi to nie przeszkadza. 99% osób ma doświadczenie z użytkowaniem 1 łazienki dla całej rodziny (czy w mieszkaniu, czy w domu nie ma znaczenia) i sami są w stanie określić jak to wygląda w ich przypadku.Autor sam ma wątpliwości dotyczące potrzeby wielu łazienek w domu parterowym i sam powinien określić czy mu to potrzebne.
Posiadanie jednej łazienki nie porównuję do chodzenia za stodołę bo takie porównanie jest po prostu głupie.
Osobiście nie znam ani jednego domu z łazienką przy każdej sypialni, choć pewnie takie istnieją, ale twierdzenie, że to standard (nawet w innych krajach, choć co to ma do rzeczy) jest naciągane.
Jeśli jednak kogoś zadowala wybudowanie i wykończenie łazienki za 3kPLN to tylko stawiać. Większa ilość na pewno jest wygodniejsza w użytkowaniu. Niech ktoś pokaże taką łazienkę za 3kPLN, skoro większość podaje, że m2 pomieszczenia w stanie surowym kosztuje 2kPLN.

Ewa7506
16-07-2009, 09:24
Ja nie pisałam o wykończeniu łazienki tylko o wybudowaniu, założeniu instalacji, otynkowaniu i wykończeniu- 30 tyś to bardzo skromna kwota. Do tego w większości wypadków należy doliczyć koszty kredytu na ową łazienkę kolejne 20-30 tyś. przez 20 lat. To jest oczywiście komfort ale biorąc pod uwagę, że niekiedy nie starcza na wykończenie domu, ogrodzenie, zagospodarowanie działki i mieszkać trzeba przez wiele lat "na budowie" to wartość takiego komfortu jest moim zdaniem zdecydowanie mniejsza. Oczywiście łazienka przy każdej sypialni to fajna sprawa ale należy zdać sobie sprawę z kosztów takiej frajdy. Nie wiem co można zrobić w łazience za 3 tyś.- instalacje???
Warto zdać sobie sprawę z kosztów i podjąć decyzję bo może wolimy fajne wakacje co roku niż własny kibelek :lol:

zbigmor
16-07-2009, 09:36
Oczekuję informacji (jak przy każdym etapie): łazienka to bardzo ważna rzecz i na niej nie warto oszczędzać. :D
Podsumowując - jeśli ktoś ma pieniądze to na forum nie będzie się o coś takiego pytał. Jeśli doskwiera mu niedostatek to ten koszt musi wziąć pod uwagę jako minus, a ewentualne potrzeby wynikające z osobistych doświadczeń jako plus.

cieszynianka
16-07-2009, 12:52
Róznie bywa z tym wyposażeniem :roll:

Jak pisał w którymś wątku łazienkowym Bobiczek nie zawsze te bardzo drogie i firmowe sprzęty się sprawdzają. Pisał, że kupił panel prysznicowy z droższych, firmowych, z tzw. wyższej półki, a po roku czy jakoś tak kilka elementów tego cacka odpadło sobie :o
Spokojnie mi wystarczy prysznic z średniej półki, tak samo się pod nim umyję :lol:

Co do łazienki przy każdej sypialni nie pisałam, że u nas są standardem, ale, że są w wielu projektach ujęte, a standardem są w innych krajach.

Podobnie zmywarka, która długo była u nas uważana za fanaberię, w innych krajach dawno była właśnie standardem :roll:

Idzie nowe :wink:

zbigmor
16-07-2009, 14:17
Róznie bywa z tym wyposażeniem :roll:

Jak pisał w którymś wątku łazienkowym Bobiczek nie zawsze te bardzo drogie i firmowe sprzęty się sprawdzają. Pisał, że kupił panel prysznicowy z droższych, firmowych, z tzw. wyższej półki, a po roku czy jakoś tak kilka elementów tego cacka odpadło sobie :o
Spokojnie mi wystarczy prysznic z średniej półki, tak samo się pod nim umyję :lol:

Co do łazienki przy każdej sypialni nie pisałam, że u nas są standardem, ale, że są w wielu projektach ujęte, a standardem są w innych krajach.

Podobnie zmywarka, która długo była u nas uważana za fanaberię, w innych krajach dawno była właśnie standardem :roll:

Idzie nowe :wink:


Jak będę tyle zarabiał jak w tych państwach (a tak dla rozjaśnienia to które to?) to będę korzystał z ich standardów. :D

Princesa
16-07-2009, 14:36
Jak będę tyle zarabiał jak w tych państwach (a tak dla rozjaśnienia to które to?) to będę korzystał z ich standardów. :D

No bez przesady, zmywarka nie jest specjalnie zabójczo kosztowna i jak dla mnie to konieczność w nowym domu...
Niektórzy nadal myślą, że automatyczna pralka to super nowość... :wink:
ale dla większości ludzi młodych, którzy się urządzają i urodzili się już za czasów pralek automatycznych to ta zmywarka, mikrofala i inne ułatwiacze życia to żadna fanaberia, raczej zwyczajność.

cieszynianka
16-07-2009, 18:19
Jak będę tyle zarabiał jak w tych państwach (a tak dla rozjaśnienia to które to?) to będę korzystał z ich standardów. :D

No bez przesady, zmywarka nie jest specjalnie zabójczo kosztowna i jak dla mnie to konieczność w nowym domu...
Niektórzy nadal myślą, że automatyczna pralka to super nowość... :wink:
ale dla większości ludzi młodych, którzy się urządzają i urodzili się już za czasów pralek automatycznych to ta zmywarka, mikrofala i inne ułatwiacze życia to żadna fanaberia, raczej zwyczajność.

Dla jasności urodziłam się i wychowałam kiedy tych wynalazków jeszcze nie było, ale mimo to uważam je konieczne :D

Princesa
16-07-2009, 18:34
Sie czepiasz... :wink:
Ja też urodziłam się za czasów frani i osobnej wirówki, która skakała po całej łazience jeśli się na niej nie siedziało okrakiem, ale mimo wszystko automatyczna pralka była jak już poszłam do podstawówki :D

tomkwas
16-07-2009, 18:45
U lala. ale tu pochmurno. To i ja dowalę swoje trzy grosze. I nawet się na argumentację skuszę.
Łazienki w domu z mieszkalnym poddaszem dwie. A to po temu, że:
- Dolna będzie do korzystania w dzień. Oczywistym jest korzystanie z kibela na parterze gdzie się spędza większość dziennego czasu. Dymanie za potrzebą na górę, może się w drastycznych przypadkach zakończyć zaniknięciem potrzeby ...
Nie od parady będzie też dolny prysznic. Po pracy w ogrodzie czy przy węglu, lepiej się będzie umyć na dole, bez roznoszenia wszystkiego po schodach i "górze". Łatwiej też umyć dzieciaka, który się uwala przy stole, nie targając go po schodach.
- Górna będzie na wieczór i noc, bo na "górze" zazwyczaj sypialnie. Myć się i do wyrka siup! Z czasem (i wiekiem) może się okazać że w nocy kilka razy trzeba będzie się udać na psi psi, w zamroczeniu sennym nie doradza się ryzykowania schodów. Natomiast w młodości, gdy zdarzy się pofolgować wyskokowi, w razie wystąpienia potrzeby zwrotu po spożyciu, nie powinno się, zasadniczo, przedłużać drogi do białego ucha (a fe).
I znikam.

cieszynianka
16-07-2009, 18:48
Sie czepiasz... :wink:
Ja też urodziłam się za czasów frani i osobnej wirówki, która skakała po całej łazience jeśli się na niej nie siedziało okrakiem, ale mimo wszystko automatyczna pralka była jak już poszłam do podstawówki :D

A ja byłam w średniej :oops: :lol:

A czasem to się lubię poczepiać, tak dla zabawy :D

Ewa7506
16-07-2009, 21:32
Co do łazienki przy każdej sypialni nie pisałam, że u nas są standardem, ale, że są w wielu projektach ujęte, a standardem są w innych krajach.
Idzie nowe :wink:

Tak się zastanawiam w których krajach. Trochę moich znajomych się porozjeżdżało po świecie i nie mogę skojarzyć nikogo z klasy średniej z łazienką przy każdej sypialni :roll: My Polacy na prawdę wydajemy relatywnie dużo na domy

cieszynianka
16-07-2009, 21:45
Co do łazienki przy każdej sypialni nie pisałam, że u nas są standardem, ale, że są w wielu projektach ujęte, a standardem są w innych krajach.
Idzie nowe :wink:

Tak się zastanawiam w których krajach. Trochę moich znajomych się porozjeżdżało po świecie i nie mogę skojarzyć nikogo z klasy średniej z łazienką przy każdej sypialni :roll: My Polacy na prawdę wydajemy relatywnie dużo na domy

A nasze domy służą nam lata i w większości jeszcze jesteśmy do nich przywiązani. Ponoć w Hameryce ludziska kilka razy w życiu zmieniają miejsce zamieszkania, przemieszczając się w inne zakątki kraju, a u nas jednak nie. Bywają tacy, ale jest ich zdecydowana mniejszość, choć coraz częściej na skutek zmiany zatrudnienia następuje zmiana miejsca zamieszkania :roll:

My w naszych domach spędzamy sporo naszego czasu po pracy, a ponoć Irlandczycy z całymi rodzinami spędzają go w pubach i dopiero na sen ściągają do swego domu, więc chyba nie mają potrzeby dbania o swoje domy w taki sposób jak my.
:-?

malka
16-07-2009, 21:55
My Polacy na prawdę wydajemy relatywnie dużo na domy

ja buduję dom, nie noclegownię :roll:

Ewa7506
16-07-2009, 22:57
No i się nie dowiedziałam w jakim kraju warto założyć sklep z płytkami i wyposażeniem łazienek. Takie kibelkowe eldorado 1 sypialnia= 1 łazienka :D Nie rozumiem: jak ktoś ma 1 łazienkę to jest brudasem, dom traktuje tylko jako noclegownię??? Już pisałam mam 2 łazienki mam także zmywarkę, mikrofale, pralkę i z perspektywy roku mieszkania potrafię przyznać się do błędów. Wolałabym mieć mniejszy parterowy dom z 1 łazienką i nie mieć na karku kredytu i to nie dlatego, że kredyt pochłania np. 30-50% moich dochodów ale dla spokoju- zwykłego spokoju we własnym a nie bankowym domu. Ze zmywarki bym nie zrezygnowała bo często mam gości i dla własnej wygody uważam, że warto :D

malka
16-07-2009, 23:18
Ewa, dla własnej wygody bede miec dwie łazienki - po jednej na kondygnacji.
Łatwiej mi było zrezygnowac z dość popularnych gadzetów, na rzecz tego komfortu

Ewa7506
16-07-2009, 23:29
Ale ja nie twierdzę, że przy 2 kondygnacjach nie ma konieczności robienia 2 łazienek. Od samego początku tego wątku rozpatrujemy sytuację domu parterowego.

malka
16-07-2009, 23:35
i od początku wątku jest mowa o łazience i wc w parterówce, a nie o dwóch łazienkach.

Ewa7506
16-07-2009, 23:52
I dlatego na początku napisalam:

Przy 2-3 osobach i parterowym domku spokojnie wystarczy 1 łazienka. W domu z poddaszem lub z większą liczbą domowników minimum to 1 łazienka i 1 WC.

malka
17-07-2009, 01:15
Ewa, autor wątku miał dylemat co do dodatkowego wc.
Ja twierdzić bedę ,ze to minimum, acz wygodnie jest zyć z dwoma łazienkami, fakt wiele zależy od trybu zycia domowników, ja dostosowuje dom do nas, a nie na odwrót.


Czytałam także w innym wątku o Twoich rozterkach metrażowych.
Może lepiej bedzie gdy sprzedasz ten dom i kupisz małą parterówkę, bo mam wrażenie,że inaczej sie zadręczysz tymi 160 m2

Ewa7506
17-07-2009, 10:16
Ależ ja się nie dręczę tylko staram się odpowiedzieć jak ktoś pyta. Autor wątku też ma takie wątpliwości tylko przed budową a nie po. Myślę, że większość osób, która wybudowała pierwszy dom z perspektywy czasu ma przemyślenia a to forum służy dzieleniu się doświadczeniami. Dzięki temu forum udało mi się wybudować dom a ilość błędów jak sądzę jest w normie :wink:

cieszynianka
17-07-2009, 10:28
Ależ ja się nie dręczę tylko staram się odpowiedzieć jak ktoś pyta. Autor wątku też ma takie wątpliwości tylko przed budową a nie po. Myślę, że większość osób, która wybudowała pierwszy dom z perspektywy czasu ma przemyślenia a to forum służy dzieleniu się doświadczeniami. Dzięki temu forum udało mi się wybudować dom a ilość błędów jak sądzę jest w normie :wink:

Niby tak, tylko, że ten sam dom z tym samym układem pomieszczeń jednej rozinie będzie pasował jak ulał, a dla innej będzie nietrafiony :roll:
Ludzie mają różne upodobania i styl życia, jeden uważa spiżarkę za niezbędną, drugi za niepotrzebną i każdy z nich będzie miał odmienne zdanie na ten temat. Podobnie z innymi rozwiązaniami.
Przed rozpoczęciem budowy i w trakcie oglądałam wiele domów bliższych i dalszych znajomych. Oglądałam, "przesłuchiwałam" ich na temat doświadczeń w użytkowaniu, elementów, z których są zadowoleni, a z których nie. Niektóre rozwiązania zapożyczyłam, niektórych (mimo, że gospodarzom odpowiadały) celowo unikałam, bo w moim przypadku by się nie sprawdziły.
:wink:

akarolak
17-07-2009, 18:35
Dyskusja rozgorzała że hej.
Dziękuję za wszystkie porady. Po przemyśleniu będzie jednak jedna łazienka bez dodatkowego WC. W domu z piętrem byłby również dla mnie koniecznością w domu parterowym podtrzymuję swoje wcześniejsze zdanie, iż przynajmniej dla mnie nie ma takiej potrzeby.
Argument gości nie jest dla mnie istotny, nie robie pokoju gościnnego, nie często też wielu gości przyjmuję, jak już to tak jak obecnie w zupełności wystarcza jedna łazienka. Że będą chodzić do mojej- cóż zaprasza się do domu ludzi których raczej chyba się nie wstydzi i chyba kwestia własnego wychowania, potrzeby porządku itd. jest tak utrzymywać swoją łazienkę aby nie trzeba było się wstydzić wpuścić do niej gościa od czasu do czasu.

Co do kolejek i zapisów- jak pisałem z własnego doświadczenia nie uważam tego za problem, jest kwestią organizacji tylko aby wszyscy mogli korzystać z tej samej łazienki. Gdybym miał odrębną dla dzieci to one kłóciły by się bardziej miedzy sobą o nią niż z rodzicami przy jednej, więc co każde ma mieć swoją-to już paranoja.
Będzie zatem jedna, a w miejsce dotychczas planowanego WC powiększona garderoba przy wiatrołapie-wg. mnie przyda się bardziej

bobiczek
18-07-2009, 02:10
Duża łazienka - i małe WC - z lustrem, kiiblem
I tak za mało podobno, ale się sprawdza na co dzień jako niezbędne...........

ciaputek
26-07-2009, 12:42
Duża łazienka - i małe WC - z lustrem, kiiblem
I tak za mało podobno, ale się sprawdza na co dzień jako niezbędne...........
W pełni się zgadzam, kilka lat temu mieszkałam w mieszkaniu z jedną łazienką ( 4 osobowa rodzina, wychodzimy o róznych porach), i jakoś było, gdy przeprowadzaliśmy się do nowego mieszkania, mąż się uparł, żeby pozostawić małą ubikację, oprócz dużej łazienki, choć ja chciałam z niej zrobić garderobę. ( mieszkanie 1-poziomowe). Po trzech latach użytkowania jestem mu wdzięczna że się uparł, bo jest to naprawdę dobre rozwiązanie .
W planowany domu mamy standard - czyli łazienkę na parterze i piętrze - a ja się teraz zastanawiam, czy córce ( 17lat ) nie zrobić dodatkowej łazienki przy sypialni, bo dopchać się wieczorem do prysznica jest czasem bardzo trudno.

Veronique
14-09-2009, 02:41
Jestem na etapie projektowania domu. Dom bęzie parterowy dla 4 osobowej rodziny. Architekt zaprojektował łazienkę i dodatkowo wc z ymywalką (?dla gości).
Według mnie nie ma potrzeby budowania 2 wc w domu parterowym i wystarzy jedna durza łazienka. Wiem ż eteraz tendencja jest taka że robi się nawet 2 łązienki dla rodziców i dzieci ale uznaję to za fanaberię. Sam wychowałem się w durzym domu w 4 osobowej rodzinie gdzie była 1 łazienka i jakoś nie pamiętam zapisów do kolejki, a w kazdym razi enie było jakimś problemem poczekać aż ktos inny skorzysta. W domu poniewaz był 2 piętrowy mieliśmy osobny wc na parterze aby czy samemu czy goście nie biegali po pietrach za potrzebą, ale w domu parterowym i to wydaje mi się całkowicie zbędne. Dublowanie kosztów o dodatkowa instalację, drugą armaturę, ceramikę itd uznaję za niepotrzebne powiększanie kosztów które można przeznaczyc na istotniejsze elementy domu.
Jakie są wasze zapatrywania na tą kwestię?
Ja uważam bardzo podobnie. Jako, że będziemy mieć dom piętrowy będą dwie łazienki, ale w parterówce pewnie by była jedna. :)

anetina
15-09-2009, 09:10
mam łazienkę na górze - będzie wanna
na dole bedzie prysznic tylko

katiaXX
15-09-2009, 09:12
Architekt ma rację.
"dużą" rację.

uważam, że to zbędna uwaga a odpowiedź na zadane pytanie w poście żadna, pomijając fakt, że zwyczajnie nieuprzejma.

"niktspecjalny : Nie chcę się "wymandrzać"ale dwie to min. a trzy to luksus." co w takim razie jest między min. a luksusem bo moim zdaniem minimum to jedna łazienka, komfort dwie , luksus trzy przy założeniu że korzysta z tego 4 osobowa rodzina.

Osobiście rozumiem argumenty akarolaka, jeśli zwracasz uwagę na koszty i do tej pory rodzina funkcjonowała całkiem ok przy 1 łazience to druga nie jest konieczna (co nie znaczy zbędna), spokojnie sobie poradzicie bez niej.
Ale spójrz trochę perspektywicznie, za kilka /kilkanaście lat kiedy dzieci dorosną, założą rodzinę, przyjadą z wizytą na święta na kilka dni ze swoimi rodzinami może z dodatkowym WC byłoby wygodniej?

jak dla mnie niefajne bardzo są opinie w stylu"nie wyobrażam sobie życia bez tego czy tamtego" bo jeśli chodzi o kwestię łazienki nie trzeba uruchamiać wielkich pokładów wyobraźni, wystarczy się rozejrzeć ; z jedną łazienką żyje jakieś 80 % społeczeństwa w tym kraju.

anzys
15-09-2009, 12:30
.
Według mnie nie ma potrzeby budowania 2 wc w domu parterowym i wystarzy jedna durza łazienka.

a ja będę miał 4 łazienki z WC

1. w użytkowej piwnicy
2. na parterze
3. na piętrze WC z łazienką dla moich 2 chłopaków
4. w naszym z żoną pokoju dużą otwartą na pokój łazienkę z małym WC (które będzie zabudowane)

i wcale nie uważam tego za luksus a raczej za logiczną konieczność

katiaXX
15-09-2009, 14:49
Anzys a gdyby było Cię stać na luksus ile łazienek byś zrobił ? (tak z ciekawości )

phans
15-09-2009, 19:18
mam łazienkę na górze - będzie wanna
na dole bedzie prysznic tylko
Podobnie na dole łazienka 4,5m2 z prysznicem a na górze większa łazienka z wanną ale bez prysznica - wszystko na jednym kominie. Obie łazienki dostępne dla wszystkich domowników czyli uznałem za lekką przesadę łazienkę tylko dla rodziców.
Co do tego przesadzania z ilością łazienek i ich wielkością oraz wyposażeniem to chyba domena Polaka 'zastaw się a postaw' bo większość takich łazienek jest robiona na kredyt więc z umiarem Panie i Panowie, z umiarem :-)
Łazienki to chyba najdroższe m2 w domu (chyba w kuchnię można jeszcze więcej kasy wpakować w przeliczeniu na m2).

Co do tych kolejek w domu jednorodzinnych to chyba wszystko zależy od tego ile kobiet jest w domu (one najdłużej 'się myją') ale ostatnio słyszałem, że młodzież płci męskiej w wieku szkolnym już powoli dogania płeć żeńską i również potrafi godzinami spędzać czas w łazience.
Ale tak jak wyżej bez przesady, nie rozpieszczajcie tych dzieciaków z ilością łazienek. A wy rodzice, no cóż chciało się dzieci to teraz macie :-)
Oj odbiegłem od tematu - we wszystkim należy zachować umiar!

anetina
16-09-2009, 07:15
nam się marzyła łazienka przy sypialni - ale właśnie koszta :(

najwyżej zrobimy sobie z czasem sypialnię w gabinecie na dole, a obok niej jest już łązienka :)

tablo
16-09-2009, 14:23
moj znajomy wybral sie na narty do Slowacji...
Gdy rezerwowal pensjonat dwa razy pytal czy pokoje sa z lazienkami
- Tak, tak, kazdy pokoj ma swoja lazienke - odparl wlasciciel
A na miejscu okazalo sie, ze ich pokoje sa na II pietrze, na ktorym nie ma w ogole lazienki. Zly poszedl z pretensjami do wlasciciela, który mowi: Wszystko sie zgadza i pokazal mu rzad malych lazienek na parterze, ktore przypisane byly do poszczegolnych pokoi :-)

anzys
16-09-2009, 20:54
Anzys a gdyby było Cię stać na luksus ile łazienek byś zrobił ? (tak z ciekawości )
potrzebne są mi 4 łazienki nie dla luksusu tylko dla wygody
gdyby było mnie stać na luksus to własny dom nie byłby mi potrzebny ...

zagadka22
24-09-2009, 09:12
my mamy jedną duża lazienke z wanna prysznicem itp i toalete goscinną ze tak powiem ;)

Asia**
24-09-2009, 13:59
Wychowałam sie z 2 braćmi i wiem jaki syf potrafią po sobie zostawić w łazience, dlatego zażyczyłam sobie małą łazienkę przy sypialni- tylko dla rodzców. Oprócz tego moi panowie bedą mieli swoją dużą łazienkę i niech się tam dzieje.. Na dole tylko WC z umywalką- obok garażu- żeby z brudnmi łapkami mąż nie leciał przez pół domu.

Basia_KRK
24-09-2009, 20:29
Duża łazienka - i małe WC - z lustrem, kiiblem
I tak za mało podobno, ale się sprawdza na co dzień jako niezbędne...........
U nas tak właśnie będzie... Duża łazienka z wanną, prysznicem i dwoma umywalkami na poddaszu, a na parterze sam WC... Z racji przebudowywania domu tak wyszło, gdybym budowała od podstaw, myślę, że zrobiłabym jeszcze jedną dodatkową..

waldi8321
24-09-2009, 20:46
U nas jest łazienka na górze - będzie tam wanna, sauna, wc,bidet i umywalka z lustrem, i łazienka na dole,gdzie będzie prysznic, wc i umywalka z lustrem :) Uważam,że to jest wystarczająco :) Chociaż teraz mamy tymczasowy pokój z łazienką i przyznam,że jest to baaaardzo wygodne :D może gdybyśmy wcześniej o tym wiedzieli,to nieco zmienilibyśmy projekt,kto wie :wink:

anetina
25-09-2009, 07:09
Na dole tylko WC z umywalką- obok garażu- żeby z brudnmi łapkami mąż nie leciał przez pół domu.


u mnie umywalka dodatkowa będzie w kotłowni - zeby nie latać z myciem rąk do łazienki

Marlena&Marcin
25-09-2009, 07:57
u nas są dwie łazienki... na dole - wc, umywalka, kabina (mniejsza), na poddaszu użytkowym wanna, wc, umywalka (łazienka większa).. uważam, że w domu 2 lazienki nawet skromne to wygodny standard

Asia**
25-09-2009, 07:58
Na dole tylko WC z umywalką- obok garażu- żeby z brudnmi łapkami mąż nie leciał przez pół domu.


u mnie umywalka dodatkowa będzie w kotłowni - zeby nie latać z myciem rąk do łazienki
masz rację- podrzucę mojemu temat!

anetina
25-09-2009, 09:35
Na dole tylko WC z umywalką- obok garażu- żeby z brudnmi łapkami mąż nie leciał przez pół domu.


u mnie umywalka dodatkowa będzie w kotłowni - zeby nie latać z myciem rąk do łazienki
masz rację- podrzucę mojemu temat!


jak najbardziej jest to dobry pomysł
jesteś w garażu lub przy piecu - nie będziesz biegła do łązienki myć rąk, albo czego innego :D
nawet wodę dla psów można stąd brać

poza tym na górze łazienka z wanną i ubikacją
na dole sam prysznic z ubikacją
no i sama umywalka w kotłowni :)

Asia**
25-09-2009, 10:27
jak najbardziej jest to dobry pomysł
jesteś w garażu lub przy piecu - nie będziesz biegła do łązienki myć rąk, albo czego innego :D
nawet wodę dla psów można stąd brać

poza tym na górze łazienka z wanną i ubikacją
na dole sam prysznic z ubikacją
no i sama umywalka w kotłowni :)
na górze będę i tak mieć 2 małe łazienki- trzeciej na dole już nie zrobię, bo to byłaby (finansowa) przesada, ale umywaleczka i jakaś kratka ściekowa ( żeby było gdzie psiaka umyć) w okolicy garażu-kotłowni, jak najbardziej.. Dzięki!

gaelle
07-10-2009, 12:57
zażyczyłam sobie małą łazienkę przy sypialni- tylko dla rodzców. Oprócz tego moi panowie bedą mieli swoją dużą łazienkę i niech się tam dzieje.. Na dole tylko WC z umywalką- obok garażu- żeby z brudnmi łapkami mąż nie leciał przez pół domu.

U nas będzie podobnie, z tym, że w wc na dole będzie poza wc i umywalką również kabina prysznicowa. Łazienka przy sypialni na górze, tylko dla nas, to było moje marzenie od zawsze :D więc wywalczyłam ją jako mój luksus - będzie tam prysznic, wc i umywalka, poza tym jest na górze ogólnodostępna duża łazienka z umywalką, dużą wanną, wc i bidetem.
Natomiast w kotłowni będzie również pralka i duży zlew gospodarczy, kratka ściekowa w podłodze. A ponieważ z garażu do domu wchodzi się przez kotłownię, zawsze można brudne od samochodu ręce umyć 8)

pierwek
07-10-2009, 14:38
katiaXX - jesteś przewrażliwiona (wiem to nieuprzejme) Ja też uważam że architekt ma rację (akurat nie uważam tego za nieuprzejme).

WC z umywalką, dla gości, wcale aż tak bardzo nie podwyższy kosztów. Bo cóż my tam mamy?
Kibelek + umywalka+bateria + oczywiście pomieszczenie (od biedy wystarczyłoby je pomalować) no i oczywiście drzwi do niego.

Osobiście czuję się niekomfortowo jak korzystam z toalety "w gościach" i jest ona w łazience gdzie stoją dodatkowo jakieś szczoteczki do zębów oraz wiszą gacie i skarpetki na kaloryferze... A nawet jeżeli nie, to łazience zawsze coś osobistego się rzuca w oczy...

cekin
13-10-2009, 19:22
jenym z podstawowych zalozen przy kapitalnym remoncie mieszkania 90m2 dla rodziny 2+1 bylo wydzielenie wc dla gosci.

Nie przepadam zatym, aby w sumie obce mi osoby siadaly na mojej desce:-)
Wc dla gosci jest w czesci dziennej, a ja gosciom nie kaze zdejmowac butow.

Nasza lazienka z wc, wanna i prysznicem jest w czesci nocnej, gdzie najczesciej chodzimy na bosaka.
Takie rozwiazanie uwazam za optymalne.

olgusieniunieczka
14-10-2009, 16:24
Wszystko jest kwestią gustu, a gustach jak wiadomo...
Ekstra łazienka to i ekstra niebagatelny wydatek, ale u nas budują się trzy:
Jedna na patrerze, nieduża, ale z prysznicem bo mamy pokój gościnny (jeśli któreś z nas złamie kulosa albo trzeba się bedzię zaopiekować rodzicami co nam po łazience na dole jeśli nie ma w nim natrysku-kąpiel w kibelku :wink: ),
druga-dzieciowa-najwieksza z wanna i prysznicem, ew. combo=2w1, no i nasza przy sypialni-wydaje mi się niezbędna dla zachowania higieny, spokoju i komfortu :P

Ilość kondygnacji nie ma tu dla mnie większego znaczenia, w parterowym też bym zaplanowała trzy.

aka-jonek
14-10-2009, 21:45
My mamy dwie łazienki, ale żadna nie jest tylko dla gości, bo mnie wręcz drażni łazienka (chyba, że sama toaleta i to wątpliwe) bez śladów użytkowania tj. pięknie dopasowany ręcznik, prawie nieużywana ceramika i drobne, gustowne dodatki. Jako gość odbieram to: "patrzcie jak mam dopieszczony dom, stać mnie...", ale życia tam nie widać. I wcale nie chodzi mi o skarpety i majtki na suszarce, a o normalość w domu. No chyba, że nie ma dzieci w domu to i śladów użytkowania mniej. A poza tym goście to u nas przyjaciele, którzy korzystają z łazienki (toalety) z potrzeby, a nie dla oglądania i oceniania, to samo z nami jeśli jesteśmy w gościach. I jeszcze jedno : największy komfort w tym zakresie mam w swoim domu, nie w gościach i nie w hotelach, choćby najbardziej luksusowych.
Łazienki są do korzystania... Niech będą piękne i używane :D
aka

pierwek
15-10-2009, 07:45
Ja to w sumie nawet lubię jak nie widać śladów użytkowania, hmmmm, żeby daleko nie szukać... np. muszli sedesowej.... ale taki już dziwny jestem :P

sewerynslowi
19-10-2009, 14:02
mam łazienkę na górze - będzie wanna
na dole bedzie prysznic tylko

my mamy to samo

Ciril
20-10-2009, 10:22
3 łazienki z wc + samo wc.
Łazienko pralnia w piwnicy: wanna umywalka wc
Parter: łazienka w sypialni - wanna z prysznicem, wc, bidet, 2 umywalki
wc dla gości: wc +umywalka
Poddasze: prysznic, wc, 2 umywalki, bidet + miejsce na saunę (w przyszłości)

Nefer
20-10-2009, 10:28
Architekt ma rację.
"dużą" rację.

uważam, że to zbędna uwaga a odpowiedź na zadane pytanie w poście żadna, pomijając fakt, że zwyczajnie nieuprzejma.

Nie wiem gdzie zauważasz nieuprzejmość. I nie wiem gdzie zauważyłaś wypowiedź nie na temat :):)
Mniej interpretacji - więcej czytania.

A co do 80 % ludzi z jedną łazienką - nie zapominajmy o tych z kibelkiem za stodołą.
Tacy też jeszcze są i żyją.
Więc może jedna łazienka i chociaż słwojka na zewnątrz ?

Mam wrażenie, że ze względów operacyjnych jedna łazienka jest to za mało. Dom to nie mieszkanie.
Wątpię by ktokolwiek budował dom do 60 mkw.
Tego się nie da porównać. W mieszkaniu też mamy "salony" po 16 mkw. Po co miec większy w domu ? No właśnie...

bdan
20-10-2009, 15:47
Dwadzieścia lat mieszkam w swoim domu. Na dole mamy łazienkę z wanną, u góry łazienkę z prysznicem. Z dolnej my nie korzystamy prawie wcale a zwłaszcza z wanny (trudno zliczyć mi ile razy kąpałam sie w wannie,częściej kapałam małe dzieci- teraz wolimy jakoś prysznic), korzystają z niej głownie goście. Mój kontakt z tą łazienką jest związany głównie z jej sprzątaniem, myciem wanny, choć się z niej nie korzysta. Przymierzamy sie do budowy domu parterowego i w zamierzeniach mała toaleta do gości i dla nas łazienka rodzinna (nie wiem czy nie tylko z prysznicem). Duża ilość łazienek to nie tylko koszt wybudowania i urządzenia i potem ogrzewania ale niestety - trzeba je też sprzątać nawet gdy się z nich nie korzysta.
Trudno o optymale rozwiązanie i w różnych okresach życia potrzeby się zmieniają. więc ilość łazienek potrzebnych rodzinie jest naprawdę indywidualna sprawą (np, niektórzy zatrudniają osoby do sprzatania :D )

Krzychos
27-10-2009, 08:36
To jest, złe założenie, że druga łazienka/wc jest dla gości. Ona jest przede wszystkim dla Was.
Już przy jednym dziecku, które jest w wieku szkolnym 2 łazienki się przydadzą. A to dlatego, że rano jak wszyscy zbierają się do pracy i szkoły to z jedną łazienką jest nerwowo, zwłaszcza jak macie córki.
Druga łazienka może być oczywiście mniejsza, umywalka, muszla i prysznic wystarczą.
Poza tym rozwiązanie z dwoma łazienkami przyda się jak kiedyś tam będziecie robić remont. Wiadomo jak to jest gdy takie remonty robi się w bloku.

lechu1979
05-11-2009, 19:04
tak sie zastanawiam - jak ktos pisze o lazience dla gosci - ilu z Was takowa ma( ktorej tylko goscie uzywaja )?
jesli jest rzeczywiscie dla gosci to ktos sie z kosztami budowy nie liczy , bo wybudowanie i wykonczenie takiej lazienki to ponad 30 tys bedzie.
sam planuje 2 lazienki w domu z uzyt. poddaszem- w planach na dole jest wc ale poszerzamy i chcemy miec prysznic - co przy 3 osobach i jeszce dwoje dzici w planach nie wyobrazam sobie jednej lazienki?
tak wiec tez ja moge nazwac lazienka dla gosci ale bedzie dla nas wszystkich

Pozdrawiam :)

pierwek
05-11-2009, 20:13
wybudowanie i wykonczenie takiej lazienki to ponad 30 tys bedzie.

Jak kibel ze złota i kurki wysadzane brylantami to nawet więcej. Jak normalna armatura to w 10k pln da się zmieścić. Nie twierdze, że łatwo, ale się da.

lechu1979
05-11-2009, 20:28
Wanna , nic specjalnego , asymetryczna narozna to 2.5 tys a to tylko gola wanna , bateria , uchwyty, kafle, kibelek , bidet , umywalki, podlogowka okno i te wszystkie pierdoly ktore dochodz lustro, oswietlenie, wieszaczki itp itd a to wszystko plus robocizna - kafli nie chce sam klasc zeby mi nie poodpadaly:)
a te 30 tys to jeszcze w tym jest samo pomiesczenie tzn jesli ma to byc lazienka dla gosci to rozumiem przez to dodatkowa lazienke a samo wybudowanie dodatkowego pomieszczenia tez ma swoj koszt jesli dajmy na to ma ona jakies 8-9 m kw?

magsos
06-11-2009, 07:01
A ja mam zupełnie inne zdanie, odnośnie ilości łazienek.
W projekcie miałam łazienkę i dodatkowe WC. WC zlikwidowałam i w tym miejscu mam spiżarnię.
Jedna łazienka dla naszego 3-osobowej rodziny jest zupełnie wystarczająca.
Nawet jak mamy gości, a wierzcie mi na początku mieszkania jednorazowo bywała ponad 20 osób, jakoś kolejki do łazienki nie było. To kwestia indywidualna. Ale ja skłaniam się do jednej łazienki w domu parterowym, być może gdyby było na pięcioro to bym się dopiero zastanawiała.

Bellucci
06-11-2009, 10:33
Wielki mi problem do dyskusji, każdy robi tyle łazienek ile uważa, jeden ma dwie, drugi pięć i jeszcze mu mało, a nie którym wystarczy jedna i po co to komentować.
Ja mam dwie, jedną na dole z prysznicem, a druga na górze z wanną, dla nas na razie wystarczy. Mam miejsce na jeszcze jedna łazienkę nad garażem, tam jest teraz pokój 40 m. biorąc pod uwage fakt, ze mam 3 synów, w tym bliźnięta 8 miesięczne ta trzecia łazienka w dalekiej przyszłości moze się przydać.

lechu1979
06-11-2009, 10:42
Ja mam troche inne doswiadcenia z jedna lazienka.
W czasie studiow mieszkalismy w 4 osoby na mieszakniu z jedna lazienka bez osobnego wc i moze nie byl to koszmar ale spora niedogodnosc.
Nie wyobrazam sobie jednej lazienki w domu razem z wc, gdy jest choc jedno dziecko ale moze to kwestia organizacji zycia porannego :)

Łukasz789
16-01-2010, 09:06
Ja przez 8 lat mieszkałem w bloku z 1 łazienka tragedia straszna jak przyszło rano wszystkim wychodzić to był Sajgon. Teraz w domu rodziców są trzy łazienki i uważam ,że jest bardzo komfortowo w sytuacjach awaryjnych , ale według mnie to 2 łazienki ( a przynajmniej WC) muszą być. dziadkowie w swoim bardzo niewielkim domu mieli 2 WC , ale jedno było w łazience a drugie to niewielkie pomieszczenie gdzie jest WC i umywalka i uważam ,że top super( ekonomiczne) rozwiązanie. Wujek nad nimi ma tak samo. Ja budując teraz dom na pewno robię 2 łazienki , jedna na poddaszu jedna na parterze ,żeby nie latać tam i z powrotem. Zastanawiam się nad 3 ale raczej jej nie będzie.

Johnadias
13-02-2010, 23:54
3 łazienki: 1 na dole mała z prysznicem, kibelkiem i umywalką połączona z małym aneksem na kotłownie. U góry duża z wanną i prysznicem, umywalka i pralka 3 mała z prysznicem, kibelkiem i umywalką przy sypialni małżeńskiej.

tola
15-02-2010, 14:45
Na parterze mamy WC z umywalką. Jest to WC ogólnie dostępne wszystkim, rodzinie i gościom nas odwiedzającym.
Na poddaszu są dwie duże, wygodne łazienki, z jednej korzystają dzieci, jest usytuowana między ich pokojami.
Druga jest z wejściem z naszej sypialni.
Ponieważ z wanny korzystamy sporadycznie, wanna jest tylko w łazience dzieci, a w naszej małżeńskiej jest wydzielona część na pralnię.

Elfir
15-02-2010, 16:09
Mieszkałam w bloku, Rodzina 2+2. I nie wierzę, że jedna łazienka starcza.
Owszem, dało się żyć. Ale nie było to wygodne i taka oszczędność (likwidacja przynajmniej osobnego wc) to oszczędność do d**py.
Uwielbiam się moczyć w wannie. A tu po 15 minutach "Wyłaaaź! Sikać mi się chce!", albo depilując się słyszałam: "No ile można w tej łazience siedzieć!"

Ew-ka
15-02-2010, 16:13
mamy dwie łazienki (parter i piętro ) i dodatkowo wc w garażu i to był świetny pomysł -polecam szczególnie latem kiedy zycie tarasowo-ogródkowe w pełni :D

artmag
16-02-2010, 18:26
U nas dwie- dolna z wc, umywalką i prysznicem, górna z wanną, wc, bidetem i umywalką.
W przejściu do garażu pralnia ze zlewem gospodarczym, a w kotłowni umywalką.

wiwer
17-02-2010, 08:49
U nas jest tak:

Parter:
- łazienka z prysznicem (obok dodatkowego pokoju, nalegałam na prysznic bo może z czasem przeniesiemy się z M na dół)
Poddasze:
- łazienka z wanna, prysznicem itd
- pralnia a w niej dodatkowy kibelek i umywalka w razie "zatoru"
Pomieszczenie gosp przy garażu:
- zlew duży

Rodzina 2+ 3 (2 córki i syn :D )

Myslę, że będzie OK :D

diplodok
23-02-2010, 09:31
U nas 2 łazienki, na parterze i na poddaszu, więcej nam nie potrzeba na razie jesteśmy tylko w 2 osoby, docelowo mam nadzieję 4 :lol:

MonikaC
23-02-2010, 15:16
U nas w domu będą dwie łazienki

Jedna na parterze z prysznicem - ogólna ok. /6mkw/

Druga rodzinna duża na poddaszu /ok12mkw/ i tam będą dwie umywalki i duża wanna.
Majster namawiał nas do zrobienia trzeciej łazienki w naszej sypialni. Nie chciałam bo uważam że to zbędne w naszym przypadku.

Gdybym miała dwóch synów czy też dwie córki może zastanowiłabym się nad łazienką dla dzieci - ale dla jednego dziecka to chyba zbędne.

Lukarna
24-02-2010, 21:47
Jedna na dole: wc z prysznicem
Druga na górze: -II- plus wanna :wink:
Chciałam wucet w piwnicy, zeby z ogrodu nie latac utytłanym np ale cos tam z kanalizą nie halo i miły pan powiedział, że "lepiej nie"
Mamy więc tylko umywalkę w pom gosp od strony ogrodu.

leaat
04-06-2010, 21:20
a ja zrezygnowalam z lazienki na dole 5m2 na rzecz holu:D i zostawilam tylko minimum dla wc (dom z poddaszem uzytkowym), a na gorze mam malutka lazienke 4m2 ze skosami (!) gdzie zmiescilam tylko prysznic oraz wc i umywalke... chcialam salon kapielowy, ale nie dalo sie-wiec zrezygnowalam z wanny (moi faceci sie i tak sie kąpią) a toaletke przenioslam do sypialni..twierdze, ze dom z dwoma lazienkami to tylko balagan, sprzatanie i zimna woda podczas korzystania gora-dol. Argument "dzieci mają swoją" do mnie nie przemawia-jak sobie nauczysz,tak masz-my, nie mamy problemu,korzystamy wg potrzeb i jakos sie nigdy nie nakladamy. Jak chce sobie polezec w wannie to jade na basen z jacuzzi, bo jak czesto sie kąpiecie tak szczerze? raz na miesiac?

minkapinka
05-06-2010, 23:26
Kąpię się codziennie :)
Moim zdaniem 2 łazienki w domu są bardzo przydatne, zwłaszcza przy dzieciach w wieku przedszkolnym, szkolnym.

anetina
07-06-2010, 10:49
obecnie jedna gotowa z prysznicem
druga - plany na kiedyś

na naszą trójkę wystarczająca
ale jednak mając gości nocujacych - za maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaało

joaz
07-06-2010, 21:33
Witam.U mnie jest na dole wc z umywalką ,łazienka z kabiną,wanną i dwoma umywalkami dodatkowa mini łazienka z wc i prysznicem przy pokoju dla gości (kiedyś będzie to pokój któregoś z naszych rodziców)a na górze (królestwo dzieciaków) łazienka z wc i prysznicem.Rodzina czteroosobowa i jak dla mnie przy tej liczbie osób jest wsam raz. Nie wyobrażam już sobie czteroosobowej rodziny z jedną łazienką,no może w mieszkaniu w bloku(bo też tak miałam-wc+łazienka) ale we własnym domu juz nie.Dwie łazienki + osobne wc to dla mnie minimum komfortu.

Piotr_Bodnar
07-06-2010, 21:38
2 łazienki - jedna dla gości druga dla domowników - kiedy ktos sie kąpie to zawsze mozna pojsc za potrzeba w drugie miejsce.Mieszkalem z rodzicami i stara babcia kiedys - masakra, Babcia przesiaduje po pol godziny duszać klocka, a to matka pranie urzadza, a to ojciec robi przeglad prasy na kiblu. Nie polecam jednej lazienki\WC w domu. Teraz mam w czesci sypialnianej na gorze jedna duza lazienke a na dole saune plus prysznic plus toalety i bidet i to jest rozwiazanie idealne, szczegolnie, ze gosciny jest na dole w poblizu lazienki, czyli goscie nie zaklocaja mi snu.

rafsli_rs
15-06-2010, 11:49
W Ciekawym C118 dwie łazienki.
Na parterze dla gości ( i dla mnie gdy córka będzie okupować na piętrze) - po drobnych zmianach WC, umywalka i prysznic,
Na piętrze większa WC, wanna rogowa i 2 umywalki.
Myślę nad małą umywalką w garażu.

Nadulka
21-06-2010, 09:14
Ja mam na parterze WC i prysznic,a na piętrze WC i wanna rogowa.
A w kotłowni umywalkę.