PDA

Zobacz pełną wersję : filtr wodny / wody za wodomierzem



arti.sa
14-07-2009, 14:55
Witam,
proszę o podpowiedź jakie filtry stosujecie za wodomierzem?
Coś godnego polecenia znacie?

Nie chodzi mi o filtr do uzdatniania, zmiękczana itd... które są oferowane za 3, 6, czy 10tys.

Chodzi mi o zwykły filtr dla szarego uzytkowanika co by na urządzania "syf" nie szedł a jak się coś da więcej to i przyjazny dla ludzi jako dla wody użytkowej.

raffran
14-07-2009, 15:33
My mamy zwykly filtr za wodomierzem, ale za to z reduktorem cisnienia.

niktspecjalny
14-07-2009, 15:39
Witam,
proszę o podpowiedź jakie filtry stosujecie za wodomierzem?
Coś godnego polecenia znacie?

Nie chodzi mi o filtr do uzdatniania, zmiękczana itd... które są oferowane za 3, 6, czy 10tys.

Chodzi mi o zwykły filtr dla szarego uzytkowanika co by na urządzania "syf" nie szedł a jak się coś da więcej to i przyjazny dla ludzi jako dla wody użytkowej.

Mam zwykły wkład filtracyjny za 10 zyla.Jak się "zrudzi "to go wymieniam.Nigdy nie węglowe.Raz mi się zapchał i go odradzam.

arti.sa
14-07-2009, 15:49
A można coś więcej? Jakiejś konkretnie firmy?
Czy to tak sie kupuje w sklepie hydraulicznym?

Nie chce jakiejś tandety a zarazem nie drożyzny. Praktyczny, trwały i tani w eksploatacji.
Sorki może banalne pytania ale muszę zdecydować bo hydraulik będzie robił swoje a mówi, że w naszej wsi nic przyzwoitego nie ma.

niktspecjalny
14-07-2009, 15:57
A można coś więcej? Jakiejś konkretnie firmy?
Czy to tak sie kupuje w sklepie hydraulicznym?

Nie chce jakiejś tandety a zarazem nie drożyzny. Praktyczny, trwały i tani w eksploatacji.
Sorki może banalne pytania ale muszę zdecydować bo hydraulik będzie robił swoje a mówi, że w naszej wsi nic przyzwoitego nie ma.

Tak kupuje w sklepie hydraulicznym.Mój to wkład filtracyjny firmy DAFI -polipropylenowy.

raffran
14-07-2009, 16:05
A moj to nie wiem,musialbym sprawdzic. Hydraulik robiac instalacje spytal sie czy ma montowac i mi go pokazal. A ze cena byla prawie zadna i zginela gdzies w koszcie calej instalacji przystalem na to.

Wlasnie poszukalem w necie. Cos takiego mamy
http://europe.hbc.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_fk06pol.html

arti.sa
15-07-2009, 09:13
Ok, dzięki kol. podjadę do większej hurtowni coś się może znajdzie.
Ciekawy ten filtr z reduktorem ciśnienia, jak możesz to daj znać co to za model.

raffran
15-07-2009, 09:36
Ja mysle,ze model czy typ bedzie uzalezniony od srednicy przylacza. Musisz wiec pogadac ze swoim hydraulikiem i z pewnoscia wlasnymi silami dobierzecie odpowiedni.(W tym powyzszym linku pod koniec jest tabela.)

cieszynianka
15-07-2009, 10:48
U nas Honeywell z reduktorem.
Od czasu do czasu trzeba go przepłukać przekręcając wajhę. Filtr ten jest drobnosiatkowy i podobno łapie mniejsze badziewie niż bawełniany :wink:

arti.sa
15-07-2009, 11:10
Troszkę kosztuje lecz chyba warto bo poczytałem, że dobrej jakości jest.
"Nie włoszczyzna" - jak to mówią.

A trzeba jeszcze jakiś dodatkowy filtr którym można poprawić delikatnie jakość?
Ale to już pewnie uzdatniacze i badanie wody zapewne. A to nie wchodzi w grę.

Pobliska hurtownia ma coś takiego:
http://www.dafi-filters.com/index.php?go1=filtry-przeplywowe

Obudowa ok. 65zł, filtry od 8 do 20zł
Oddzielnie można kupić reduktor ok. 100zł

Czy bedzie jakaś róznica w filtracji pomiędzy dafi a honeywell? Czy te pierwsze nie będą się przytykać?

cieszynianka
15-07-2009, 11:13
Drugiego nie dawaliśmy.

Cena zależy od średnicy (nasz jest zalowy) i od tego czy z reduktorem czy bez.

Kupiony na Allegro, więc tańszy niż w sklepie :wink:

niktspecjalny
15-07-2009, 11:15
Troszkę kosztuje lecz chyba warto bo poczytałem, że dobrej jakości jest.
"Nie włoszczyzna" - jak to mówią.

A trzeba jeszcze jakiś dodatkowy filtr którym można poprawić delikatnie jakość?
Ale to już pewnie uzdatniacze i badanie wody zapewne. A to nie wchodzi w grę.

Daj mi próbkę wody z przed domku a ja obiecuję Ci ,że dobiorę filtr odpowiedni do panujących warunków. :wink:

arti.sa
15-07-2009, 11:26
1. A gdzie można takie próbki zrobić i orientacyjny koszt?
2. Jaki orientacyjny koszt dobranego filtra i oczywiście doboru? ;)

niktspecjalny
15-07-2009, 11:35
1. A gdzie można takie próbki zrobić i orientacyjny koszt?
2. Jaki orientacyjny koszt dobranego filtra i oczywiście doboru? ;)

Nic nie płacisz zrobię Ci gratis.Poproszę panie z laboratorium żeby zobaczyły co masz za wodę ..ot i wsio.Pod awatarem masz napis wschód no to kojarzę ,że w bliskości Lublina.

marcinor
15-07-2009, 12:52
Witam,
proszę o podpowiedź jakie filtry stosujecie za wodomierzem?
Coś godnego polecenia znacie?

Nie chodzi mi o filtr do uzdatniania, zmiękczana itd... które są oferowane za 3, 6, czy 10tys.

Chodzi mi o zwykły filtr dla szarego uzytkowanika co by na urządzania "syf" nie szedł a jak się coś da więcej to i przyjazny dla ludzi jako dla wody użytkowej.
Pierwszy to zwykły filtr. Natomiast drugi to zmiękczacz wody. Ale nie za 3, 6 czy 10 tys tylko za 1700. Woda rewelacja! :D Polecam, zwłaszcza jak woda w kranie jest taka twarda jak u mnie...

arti.sa
15-07-2009, 14:24
1. A gdzie można takie próbki zrobić i orientacyjny koszt?
2. Jaki orientacyjny koszt dobranego filtra i oczywiście doboru? ;)

Nic nie płacisz zrobię Ci gratis.Poproszę panie z laboratorium żeby zobaczyły co masz za wodę ..ot i wsio.Pod awatarem masz napis wschód no to kojarzę ,że w bliskości Lublina. Tak bliskość.
Co do filtra to z pewnością musi już taki kosztować, a co z eksploatacją wkłady się stosuje? Bo jak sama nazwa mówi to nie jest dożywotni.

free_shop
17-07-2009, 00:13
Jeżeli masz wodomierz, to znaczy,że masz wodociągówkę. Jakość wody możesz sprawdzić na stronie internetowej wodociągów, lub na tablicy w ich siedzibie. Honyłell ma dobre filtry, ale na wodociągówkę chyba się nie nadają (mają siatkę o oczkach 100 mikronów, to trochę za dużo).
Najlepiej zakupić tzw.: "filtr narurowy 10 cali".
Uwaga! Jeżeli na opakowaniu jest napisane: "do wody kotłowej", to znaczy, że nie ma atetu na wodę pitną!
Filtr powinien posiadać przezroczystą obudowę (łatwiej wtedy o kontrolę wizualną wkładu).
Do filtra włożyć wkład (sznurkowy czy polipropylenowy, nie ma różnicy; jaki jest dostępny i tańszy). Na początek proponuję 20 mikronów.
Wkłady są dostępne w rozmiarach: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 mikronów. Należy go tak dobrać, aby wymiana nie była zbyt częsta i aby nie pójść z torbami.
Opisałem tutaj wkłady tzw. "mechaniczne". Ale do obudowy filtra możesz wkładać cokolwiek: wkłady węglowe, odżelaźiające...
Co do reduktora ciśnienia: raczej nie jest potrzebny w przypadku wody wodociągowej (chociaż spotkałem się z przypadkami, kiedy w nocy rozwalało hiszpańskie wężyki pod kranami:)

arti.sa
17-07-2009, 07:43
Najlepiej zakupić tzw.: "filtr narurowy 10 cali".
Tzn. jaki?

Hhymmm to mam dylemat honeywell fk06 na 3/4" kosztuje 333pln
Skoro ma za dużo mikronów to może inny filtr np. polipropylenowy?
Koszt z zwykłego np. Dafi to max. 80pln + nawet reduktor ok. 100pln do tego będę chciał manometr.
Czy może warto fk06 a za nim Dafi wtedy mógłby być fk jako wstępny a dafi by się nie zapycha większymi brudami ale to wyjdzie ok. 400pln :roll:

Wodociągi podają tak:
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/hBbjcKgumQy-qCFftDMN8Q?feat=directlink

Jutro muszę zrobić zakupy podpowiedzcie coś rozsądnie.

free_shop
18-07-2009, 00:37
Z analizy wody wynika, że woda jest cudowna: praktycznie zero żelaza i manganu, twardość też do przełknięcia (10 stopni niemieckich). Jeżeli masz problemy (mogą one wynikać np. ze stanu rurociągów doprowadających wodę do twojego domu), proponuję założyć "filtr narurowy" (chyba bardziej popularna nazwa, choć na stronie Dafi nazywa się to filtr przepływowy).
Minusem jest to, że musisz wymieniać wkłady. Plusem to, że możesz je wymieniać na dowolne, w zależności od jakości wody. Wkłady mechaniczne (sznurkowe, polipropylenowe nie kosztują zbyt wiele: 10-30 zł).
W twoim przypadku proponuję właśnie filtr narurowy + wkład mechaniczny np. 20 mikronów.
Jeżeli rurociągi są w miare nowe (tzn. nie rdzewieją, nie ma skoków ciśnienia powodujących "rzuucanie żelazem" itp.) polecam wkład węglowy. Jest trochę droższy, ale poprawi organoleptykę wody: barwę, smak itd. itp. A w twiom przypadku przy Chzt=3 może zrobić różnicę. Jednocześnie przyjmuje się, że filtr węglowy jest jednocześnie filtrem mechanicznym, który zatrzymuje cząstki powyżej 10 mikronów.
Moja propozycja: filtr narurowy (przepływowy) + wkład mechaniczny (czyli sznurkowy lub polipropylenowy 20 mikronów).
Jeżeli będzię się za często zapychał, wymień na 50 mikronów.
Jeżeli da radę, wymień na 20 mikronów (albo drobniejszy).
Kupując honywell'a (100 mikronów) zatrzymasz tylko grubsze zanieczyszczenia typu: piasek, konopie...
Sam wodomierz powinien mieć na wejściu (to taka wkładka w formie naparstka) sitko, które nie pozwala zablokować łopatek.
UWAGA:
Kupując filtr spytaj się o przepływ maksymalny.
Wodomierz jest prawdopodobnie na przepływ nominalny 2,5 m3//h, czyli max. może przepuścić do 5m3/h.
Filtr + wkład (jeżeli jest na cały dom) powinien przepuścić 1,5 - 2,5 m3/h.
Jeżeli tego nie potrafi (nie znalazłem tych parametrów na stronie Dafi), to możesz mieć kłopoty z ciśnieniem wody (np. jeżeli zacznie się napuszczać wodę do wanny, włączy się zmywarka, a ktoś zacznie zmywać w zmywarce).
Być może najlepszym rozwiązaniem będzie zakup filtra tzw. BB (Big Blue).
Wybór należy do Ciebie! Wyguulij, sprawdź ceny:)
Po wyborze nie miej do mnie pretensji (pliiis), nie mam żadnego filtra, jestem hydraulikiem ("szewc bez butów chodzi").
Pozdrawiam :D

MCB
19-07-2009, 12:28
Witam!

Mam wodę z "miasta". Twarda, skoki ciśnienia, rurociągi stare.

Zakupiłem filtr Honeywell FK74C w celu ustabilizowania ciśnienia oraz filtracji.
Z tego co przeczytałem na tym forum filtracja może być za słaba.

Czy dać dodatkowo za tym filtrem filtr sznurkowy lub węglowy?

Czy filtrować całość wody?

W planach zakup zmiękczacza. Czy zmiękczać całą wodę?

Woda ciepła i zimna będzie rozdzielana na belkach. Od tego miejsca każdy odbiornik ma indywidualne zasilanie. Rurki 15 lub 22mm Hepworth.

Odbiorniki to:

- umywalka
- prysznic
- WC + bidet
- wanna w pom. technicznym
- pralka
- umywalka + WC w "mini" WC
- umywalka w łazience 2
- wanna w łazience 2
- kuchnia (zlew, zmywarka, lodówka)

Jak się uda to dojdzie jeszcze własne ujęcie wody.

MCB

odzia_n
29-07-2009, 14:21
Witam,
proszę o podpowiedź jakie filtry stosujecie za wodomierzem?
Coś godnego polecenia znacie?

Nie chodzi mi o filtr do uzdatniania, zmiękczana itd... które są oferowane za 3, 6, czy 10tys.

Chodzi mi o zwykły filtr dla szarego uzytkowanika co by na urządzania "syf" nie szedł a jak się coś da więcej to i przyjazny dla ludzi jako dla wody użytkowej.

Mam zwykły wkład filtracyjny za 10 zyla.Jak się "zrudzi "to go wymieniam.Nigdy nie węglowe.Raz mi się zapchał i go odradzam.

Pytanie : czy można połączyć montaz filtra ( uzdatniacza wody) Aquahome z Viessmana z montażem solarów.Woda jest straszna ,sam kamień.Problem w tym,że dom wykończony odkupiliśmy jakiś czas temu i teraz próbujemy go doposażyć. W tej chwili ogrzewanie i ciepła woda z gazu.Jak czytam te wszytskie informacje, to wychodzi mi,że dokładając solary będę miała cztery zbiorniki w kotłowni- jednen - gaz, drugi od solarów, trzeci i czwarty - uzdatniacz- nie ma nato aż tyle miejsca.Potrzebuję jakiegoś dobrego fachowca z okolic Łodzi, który zobaczy to co jest w tej chwili i podpowie co da się zrobić.Na wiosnę planuję gruby remont, więc już teraz trzeba by zaplanować ewentualny montaż uzdatniacza i solarów,żeby później zakryć ewentuale dziury, rury itp.

JacekJI
23-06-2013, 11:18
Witam,

Mam pytanko,
taki filtr:http://allegro.pl/filtr-wody-10-3-4-uniwersalny-promocja-korpus-i3284918154.html
w jakich pozycjach może być montowany?
czy ma znaczenie jak sie go zamontuje?
mam mało miejsca a chciałbym założyć w takiej pozycji ze zbiornik bylby w poziomie.

free_shop
23-06-2013, 14:40
Są filtry (z obrotową głowicą), które mogą być montowane zarówno na rurze poziomej jak i pionowej.
Ten jest akurat do tzw. montażu poziomego (na rurę poziomą).
Możesz go jednak zamontować tak jak napisałeś (bo to filtr ciśnieniowy). Rozwiązanie to ma jedną wadę, podczas wymiany wkładu wylewa się cała woda z klosza.

Marczak
24-06-2013, 13:36
Bodajże Atlas Filtri Hydra DS ma przyłącze obrotowe... ewentualnie osobno filtr osobno przyłącze i montujesz jak chcesz. Pamiętaj, że lepiej najpierw dopłacić kilka złotych niż później płakać...

JacekJI
25-06-2013, 23:51
ja tylko podałem przykład do obrazka, akiej firmy mam a to nawet nie wiem bo lezal w domu nieuzywany pare lat. Interesowalo mnie tylko czy tak mozna montowac, wiem juz ze mozna dzieki;)

Grzegorzyk
25-03-2015, 15:30
Mi wystarczał korpus i pianka polipropylenowa 20 mikronów i na 6 miesięcy spokój… ale możesz dodać drugi korpus i dodać blok węglowy by chemiczne zanieczyszczenia jeszcze wykluczyć i smak wody poprawić.

Greengaz
25-03-2015, 15:51
Widzę, że od etapu powiększania wiedzy nt. filtrów do wody i poszukiwania rozwiązania potrzebowałeś kilku godzin aby udzielać porad.
Dobry jesteś ;).
Brakuje jeszcze linku reklamowego.

Grzegorzyk
02-04-2015, 15:05
Moje porady są naprawdę fachowe.... najprostszy możliwy filter mam piankowy i mówię, że węglowy by też mógł zainstalować.
Jeszcze nie dobry ale będę :) A już siedzę z 2 tydzień i czytam to trochę już wiem... i w dalszym ciągu myślę nad RO7. Ale to dopiero przy wypłacie podejmę decyzję :)

Grzegorzyk
08-04-2015, 15:33
Chociaż, warto by było minimalnie wczesniej wymienic bo po 6 miesiacach to juz byl na prawdę konkretnie brązowy..