PDA

Zobacz pełną wersję : Przebicie fundamentu na drzwi



praktykant
14-07-2009, 21:55
Witam, chce polaczyc dwa pomieszczenia piwniczne w domku jednorodzinnym. Fundament nosny srodkowy z lat 80-tych zalewany betonem z kamieniami. Wiem, otwor ten (70-80cm)musi byc przedtem wzmocniony dzwigarem stalowym, lub betonowym. W otwor nie beda wstawione drzwi jak w tytule, lecz chcialbym wykonac polkole. Jak zrobic to polkole? Czy od razu wykuwac w tym ksztalcie, i potem wyrownac, ale wtedy z gory spadnie to co pod dzwigarem. Nie mam pomyslu. Moze ktos mi go podsunie, moze ktos juz takie cos robil?
Pozdrawiam

Zbigniew100
17-07-2009, 12:45
Wykuć od razu po łuku ale 20 cm wyżej. Wykuć wnęki po bokach po 15 cm. Zaszalować po łuku, dać zbrojenie po łuku. Od góry łuku wykuć otwór do zalewania betonem. Zalać , zawibrować . Powodzenia :)

praktykant
17-07-2009, 13:51
Wykuć od razu po łuku ale 20 cm wyżej. Wykuć wnęki po bokach po 15 cm. Zaszalować po łuku, dać zbrojenie po łuku. Od góry łuku wykuć otwór do zalewania betonem. Zalać , zawibrować . Powodzenia :)
Pomysl jest dobry,ale..zadnego wzmocnienia przed kuciem otworu? Aby przekuc 30 cm. betonu musze uzyc dosc mocnego sprzetu co spowoduje znaczne wstrzasy. Nie poweim na fundament nie zalowalem cementu, ale nawet nad malym oknem piwnicznym byla zalewana "belka" ze zbrojeniem.
Pozdrawiam

Zbigniew100
17-07-2009, 13:57
Jakiej szerokości te drzwi. Jak do 120 cm to nic nie trzeba.

irreality
17-07-2009, 14:54
:o

Budowlańcem nie jestem ale udzielanie takich porad na forum internetowym nie zobaczywszy samej ściany, tego co nad nią jest i co się na niej opiera... a jak praktykantowi chałupa w tej piwnicy na głowę spadnie?

(...)
Przed przystąpieniem do wykuwania otworu w ścianie nośnej należy ją odpowiednio wzmocnić przez osadzenie po obu jej stronach belek nadprożowych.

- Wzmocnienie nadproża. Najpierw nad planowaną górną krawędzią ościeżnicy (czyli na wysokości 210 cm) należy wykuć po jednej stronie ściany bruzdę na belkę nadprożową. Bruzda powinna mieć głębokość równą połowie grubości ściany i długość odpowiadającą szerokości przyszłego otworu powiększonej o 10 cm z każdej strony. Wysokość bruzdy dostosowuje się do wysokości belki nadprożowej (może to być stalowy dwuteownik wysokości 120 mm, prefabrykowane nadproże żelbetowe wysokości 190 mm lub belka stropowa typu teriva o wysokości 240 mm z nadbetonem).

Najwygodniejsze jest zastosowanie nadproża stalowego, które wystarczy osadzić w bruździe, podklinować i wypełnić zaprawą miejsca oparcia. Kolejność robót powinna być następująca:

1) belkę owinąć siatką tynkarską,

2) nałożyć zaprawę na wierzch belki,

3) włożyć belkę w bruzdę, podklinować ją na obu końcach i wypełnić puste miejsca zaprawą.

Kiedy zaprawa zwiąże, w ten sam sposób osadza się belkę po drugiej stronie ściany. Po 2-3 dniach można zacząć wykuwać otwór.

(...)
http://www.budujdobrze.pl/index.php?val=11&l=1&id=1095084788&ad=0&pd=0

Zbigniew100
17-07-2009, 18:43
Panie kolego irreality ...... szkoda słów. :evil:

praktykant
18-07-2009, 10:03
Wdze, ze zdania sa podzielone. Otwor ma byc ok 70 cm szeroki, i zaczynalby sie juz 10cm od zewnetrznego fundamentu, ale mysle, ze przezornosci nigdy nie za wiele.
Pozdrawiam

jajmar
18-07-2009, 10:12
:o

Budowlańcem nie jestem ale udzielanie takich porad na forum internetowym nie zobaczywszy samej ściany, tego co nad nią jest i co się na niej opiera... a jak praktykantowi chałupa w tej piwnicy na głowę spadnie?



NIe spadnie rada jak najbardziej ok. Nie ma sie co dziwić i cytowac podreczników:)

Dodam tylo że ważna jest wyskośc ściany nad otworem drzwiowym, w pewnych wykościach nawet zbroić nie trzeba. :)

budulec1
19-07-2009, 13:10
Zalać , zawibrować . Powodzenia :)
Awykonalne .
Poza tym jeśli po wykuciu otworu, wszystko to co znajduje się nad nim nie spadnie to po co to nadproże??
Popieram irreality, udzielanie takich rad jak jajmar i zbigniew 100 to bzdura.

pozdrawiam