PDA

Zobacz pełną wersję : kostka brukowa z montażem z 22% vat



Robak
16-07-2009, 08:57
dziś facet wyceniał nam koszty kostki brukowej
do tej pory jak zamawialiśmy materiał z robocizną to za materiał płaciliśmy 7 % vat
gośc twierdzi, że z kostką brukową tak być nie może, bo to prace na zewnątrz a nie w środku domu
prawda to?

GosiaIAdam
16-07-2009, 09:00
Coś w tym musi być, bo tak samo powiedział mi gość robiący nam przyłącze wodne (rozbudowa sieci i przyłącze). Powiedział że to się niedawno zmieniło, i właśnie dlatego że na zewnątrz, to nie może być na 7% :(

JACUŚ
16-07-2009, 09:07
To samo mi powiedzial gosc od kostki :cry:

ZUZEK
16-07-2009, 09:21
W skrócie: usługi "w obrębie budynku" - 7%, poza - 22%.
Od 01.01.2008 czyli troche czasu minęło (ale nie wszyscy są do tego przekonani :wink: ).
http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-od-towarow-i-uslug/Wysokosc-opodatkowania/Stawki/Stawki-podatku/180649.html

Idziu5
17-07-2009, 22:22
Zgadzam sie z opinia ale, czytałe -postaram sie w najblizszym czasie wkleić interpelację izby skarbowej chyba z Wrocławia któr odpowiedział na przylącza do budynków moga być 7% była to odpowiedż dewelopera na wykonane przyłącza teletechniczne do budynku wielorodzinnego. i co może troche drożej ale pewniej a 5% różnicy VAT z US :D

Rezi
18-07-2009, 00:13
kup kostke z 22%
wykonawca niech wystawi fakturę na usługi budowlane z 7% ( jak już ma być faktura)
poproś o zwrot podatku vat za kostkę z US

niktspecjalny
18-07-2009, 05:22
kup kostke z 22%
wykonawca niech wystawi fakturę na usługi budowlane z 7% ( jak już ma być faktura)
poproś o zwrot podatku vat za kostkę z US

Przecież to niemożliwe....A ta usługa budowlana jest objęta odliczaniem z nadanym PKWiU?

pzdr

civic9
18-07-2009, 12:09
kup kostke z 22%
wykonawca niech wystawi fakturę na usługi budowlane z 7% ( jak już ma być faktura)
poproś o zwrot podatku vat za kostkę z US

nie da rady,
na kostkę na chodniki, dojazdy, nie przysługuje zwrot (poza opaską i być może tarasem, zakładam, że nie doradzamy tutaj jak oszukiwać - to łatwo sprawdzić, i komuś się może chcieć policzyć te metry przy domu),
a wykonawca też od początku bodajże 2008 roku nie może wystawić na 7%.

kładę właśnie 250m2 kostki :(

Rezi
18-07-2009, 15:54
co do opaski wokół domu ok racja
niesłusznie zakładałem ze można odliczyć cały vat z kostki na podjeździe

myszul
21-07-2009, 02:16
Jesli firma sprzedajaca Wam kostke z usluga polozenia twierdzi, ze musi naliczyc 22% Vatu, to podziekujcie jej. Widocznie nie zna sie na przepisach...Te 22% to bzdura![/i]

cienki66
21-07-2009, 08:04
Jesli firma sprzedajaca Wam kostke z usluga polozenia twierdzi, ze musi naliczyc 22% Vatu, to podziekujcie jej. Widocznie nie zna sie na przepisach...Te 22% to bzdura![/i]

Myślę, że to firma właśnie zna się na przepisach, w odróżnieniu od Ciebie.

Pozdrawiam

ZUZEK
21-07-2009, 09:12
Stawka 7% na (m.in.) układanie kostki brukowej była właściwa do 31.12.2007 r. (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT) - kostka jako "infrastruktura towarzysząca".
Od 01.01.2008 r. stawka powinna wynosić 22%.

q-bis
22-07-2009, 08:55
W wypadku wykrycia przez US błędnie naliczonej stawki VAT przez wykonawcę - 7% zamiast 22% - kto ponosi winę?
Czytaj - kto musi dopłacić brakujące 15%?

civic9
22-07-2009, 09:06
przed US odpowiada wykonawca i tylko on będzie ścigany przez US.

ale w relacji wykonawca-klient może już być różnie, w zależności od umowy. po ściągnięciu przez US może mieć prawo dochodzić tego od klienta. a żeby nie miał - najprościej wpisać do umowy cenę sprzedaży brutto, z zaznaczeniem, że to cena ostateczna, zawiera podatek od towarów i usług, bez rozbijania na netto i vat i specyfikowania stawki.

ZUZEK
22-07-2009, 12:32
przed US odpowiada wykonawca i tylko on będzie ścigany przez US.

ale w relacji wykonawca-klient może już być różnie, w zależności od umowy. po ściągnięciu przez US może mieć prawo dochodzić tego od klienta. a żeby nie miał - najprościej wpisać do umowy cenę sprzedaży brutto, z zaznaczeniem, że to cena ostateczna, zawiera podatek od towarów i usług, bez rozbijania na netto i vat i specyfikowania stawki.

Tak na marginesie - mnie niesamowicie wkurzało, gdy podczas rozmów lub pytań dot. ceny za usługę lub materiał sprzedawca rzucał mi ceny, dopiero po jakimś czasie precyzując, że chodzi o netto.
Buduję swój domek, przedstawiam się i pytam się jako osoba fizyczna a ten mi na koniec wyjeżdża ze swoim: "ale to netto...".
Pewnie, że jemu to rybka, ale fakt jest taki, że i tak wszyscy po kolei przerzucą VAT na mnie...
A co ja mogę z nim zrobić?

(...) :D
Czyli niewiele....