PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie do rekuperatora



Magda i Michał
16-07-2009, 14:54
Witam,

Mamm pytanie odnośnie centralek strujących do rekuperatorów. Będę montował Bartosza. Firma montująca proponuje mi dwie mozliwosci, obie wg mnie bardzo drogie:

- sterownik z mozliwoscią ustalenia tygodniowych cykli pracy (1400zł)
- sterownik z opcja automatycznego sterowania na podstawie odczytu wilogotnośc powietrza (ponad 2300 zł)

Zastanawiam się czy jest mozliwośc samodzielnego zakupu takich sterowników po rozsądnych cenach. Macie może jakies namiary na sprzedawców / producentów.

Zastanawiam sie tez nad montażem wentylatorów elektronicznie komutowanych ECM. Wiem że pobieraja mneij prądu jednak Bartosz chec za tak wyposażona centralę 1350 zł więcej. Czy jest to warte tych pieniedzy?

Z góry dzieki za wszelkie rady.

Pozdrawiam

Magda i Michał
17-07-2009, 16:26
podbijam

gosciu01
17-07-2009, 16:39
takich sterowników na rynku jest od groma!

np. poszukaj tutaj
http://www.sklep.insbud.net/

albo,
ściągnij darmowy program,
przeczytaj instrukcję i ... po dwóch dniach sam napiszesz sobie obrazkowo to co uznasz za najlepsze dla Ciebie
http://www.telmatik.pl/

albo,
google :wink:

Depi
17-07-2009, 16:40
1. Wszystko juz bylo - nalezy szukac.
2. EBM - zdecydowanie tak. 1350 to nieco drogo, ale jak ze skrzynkami i montazem to brac. Zalezy jeszcze jaki dokladnie model.
3. Sterowanie mozna zrobic na wiele sposobow - ja np. robie na PLC. Sa dedykowane sterowniki do tego. Jak masz EBM to latwo sie nimi steruje - napieciowo albo przez PCM. Poczytaj watki rekuperaotrowe, szczegolnie "..tymi recami robiony".

Depi
17-07-2009, 16:45
http://www.telmatik.pl/


Akurat telmatik nie ma chyba ani wyjsc PCM ani analogowych. Mozna oczywiscie sklecic jakis konwerter C/A ale...

Predzej Fatek :) (kazda sroka swoj ogon ...)

gosciu01
17-07-2009, 16:57
http://www.telmatik.pl/


Akurat telmatik nie ma chyba ani wyjsc PCM ani analogowych. Mozna oczywiscie sklecic jakis konwerter C/A ale...

Predzej Fatek :) (kazda sroka swoj ogon ...)

Napisałem programik wykorzystując 3 wyjścia, w zalezności od załączeń wyjść mam 5 stopni sterowania.

Ale opcji wyboru sterowników jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie, od gotowca po programowalne.

Depi
17-07-2009, 17:21
Napisałem programik wykorzystując 3 wyjścia, w zalezności od załączeń wyjść mam 5 stopni sterowania.


Sam programik, czy musiałeś do tego zmontować jeszcze przetwornik C/A? Bo na samym programiku to ja bym nie umiał.

gosciu01
19-07-2009, 12:56
tak jest!

są gotowe układy c/a z płytką i nawet RS232 do polutowania tylko, za ok. 30 zł.

Ewentualnie mam kumpla, który za "flaszkę" mi to poklei + koszty części.
Ponadto ze względu na różnice oporów na obydwu wentylatorach ( kanalach ) planuję dać jakieś potencjometry do wyregulowania układu, ale to już doświadczalnie w trakcie montażu.


P.S.
tak jak już gdzieś wspominałem, całość mam na etapie projektu i zbierania klocków.

Depi
20-07-2009, 09:11
tak jest!

są gotowe układy c/a z płytką i nawet RS232 do polutowania tylko, za ok. 30 zł.


Jak bym wiedział, to może... Ale akurat Fateka dostałem w promocji za jakieś marne grosze. Razem z panelem dotykowym 7" kosztowało mnie to coś ok. 1300, a zrobić można na tym wszystko i jeszcze trochę :)

adam_mk
20-07-2009, 09:19
Rozumiem, że i wiecie jak i umiecie i macie czym i z czego - to Was "ssa".

A potraficie merytorycznie uzasadnić PO CO TEN PROCESOROWY STEROWNIK?

Bo odpowiedź - "sąsiada z zazdrości skręci, ładnie to wygląda i tak nowocześnie" faktycznie kończy problem! :lol: :lol: :lol:
Adam M.

Depi
20-07-2009, 12:10
Bo odpowiedź - "sąsiada z zazdrości skręci, ładnie to wygląda i tak nowocześnie" faktycznie kończy problem! :lol: :lol: :lol:


No właśnie :)

A serio - u mnie akurat ten sterownik ma robić kilka rzeczy na raz - sterowanie reku, przepustnicami (temperaturowe/czasowe) GWC i bypassu, roletami, światłami i jeszcze może czymśtam (np. pompka obiegową, zaworem odcinającym wodę w przypadku awarii itp.).

Czyli pare funkcji obleci.

Że wentyle można kręcić potencjometrem a przepustnice przestawiać ręcznie? No niby można, ale szczególnie ręczne przestawianie przepustnic jest pomysłem idiotycznym - mam stać nad termometrem i sprawdzać, czy już puścić freecooling bez wymiennika, czy jeszcze nie?

Bez sensu.

gosciu01
20-07-2009, 18:08
Rozumiem, że i wiecie jak i umiecie i macie czym i z czego - to Was "ssa".

A potraficie merytorycznie uzasadnić PO CO TEN PROCESOROWY STEROWNIK?

Bo odpowiedź - "sąsiada z zazdrości skręci, ładnie to wygląda i tak nowocześnie" faktycznie kończy problem! :lol: :lol: :lol:
Adam M.

Adamie,
odpowiem niejako od końca ...
Moja Zasad nr 1 ( tutaj ).
wszystko można włączyć/wyłączyć w domu ręcznie i ta forma ma priorytet nad innymi.

Moja Zasada nr 2.
skoro mogę sobie ułatwić życie, to czemu nie ...
szukasz akceleratora czasu ujemnego, czy jakoś tam :wink:
a te urzadzenia właśnie oszczędzą mój czas.
Mam domek, w którym bywam, jak przyjeżdżam to:
a. włącz to,
b. wylącz tamto,
c. przełącz owo,
d podłącz tu itp.
No i problem jak ktoś znajomy zostaje ... i pytania typu skąd leci woda ? :lol:
Marzy mi si plag&play. Wszystko mam przygotowane do rozbudowy, tylko brak tego akceleratora ( albo patrz: wolnej kasy na usługi zewnętrzne) :lol:


Stąd:
Moja Zasada nr 3.
Nic nie będę odkładał na później tylko od razu zrobię to co mam zrobić!
Stąd dłuuuuuuuuugo planuję kolejną budowę.
Mam za sobą już doświadczenia budowy i przebudowy,
Ten trzeci będzie dla mnie :P

Sterownik do reku miał sterować wentylami i przepustnicami,
doszła z czasem regulacja wilgotności powietrza ( zraszanie gwc ).
Skoro wyszedł już jakoś tak PLC, to czemu nie sprządz go z alarmem, który i tak musi być.
A skoro już poświęciłem czas i nauczyłem się progrmować to cudo, to zaprojektowałem sobie ( obecnie schemat, co=2/3 roboty, bez programu wykonawczego ) całe sterowanie oświetleniem, bramami, współpracą także z alarmem itd. na drugim PLC.

itd, itp.

Trochę to jednak też frajda.
Chyba znasz to, a pytasz retoryczne ?
Nieprawdaż ?

mario_k
20-07-2009, 19:30
A potraficie merytorycznie uzasadnić PO CO TEN PROCESOROWY STEROWNIK?
A "PO CO TEN PROCESOROWY STEROWNIK" w samochodzie, pralce, lodówce??????
praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan rura.... :D

robdk
20-07-2009, 21:43
A ja adam_mk doskonale rozumiem. Bo nie potrzeba armaty do zabicia muchy, a tu wystarczy zastosować dwa termostaty i wszystkie kombinacje sprzęgnięcia rekuperatora z GWC są załatwione. Dodać do tego włącznik czasowy i można już zautomatyzować całą dobę działania wentylacji. A komfort związany z wilgotnością to tylko dwa potencjometry... ustawiane raz na jakiś czas... i to za niewielką kasę i mniej elementów do psucia się.

gosciu01
20-07-2009, 22:17
A ja adam_mk doskonale rozumiem. Bo nie potrzeba armaty do zabicia muchy, a tu wystarczy zastosować dwa termostaty i wszystkie kombinacje sprzęgnięcia rekuperatora z GWC są załatwione. Dodać do tego włącznik czasowy i można już zautomatyzować całą dobę działania wentylacji. A komfort związany z wilgotnością to tylko dwa potencjometry... ustawiane raz na jakiś czas... i to za niewielką kasę i mniej elementów do psucia się.

tyz prowda!
proste jest piękne!

a ja nie myślę o;
- wilgotności w domu - samo się reguluje,
- przepustnicach --> temperatury,
- zabrudzonym filtrze - samo mnie informuje,
- otworzonym kominku - samo się wyłącza,
- uzbrojonym alarmie - przełączaa się w tryb eco,
- urlopie - jeden przycisk i działa wietrzenie 2x na dobę = oszczędność,
- otworzonych oknach - samo się wyłącza,
- wietrzenie czasowe np. przy gotowaniu - jeden przycisk dzwonkowy,
... i paru innych...

a jeśli odłączę PLC, albo go jeszcze nie podłączę, to wszystko działa na dwóch potencjometrach i zegarze za 15 zl, który mi został :D

Ani jedno, ani drugie podejście nie jest dobre, ani złe.
Jest zwyczajnie inne.

adam_mk
20-07-2009, 22:39
Jeżeli sprzęga się wszystko z wszystkim - to sterownik rozumiem.
Ale samą wentylację z reku?
A co tam regulować co 15 sekund?
Tam termostaty wystarczą.
Nawypisujecie o procesorowych sterownikach do wentylacji z odzyskiem i już się wszystkim kojarzy - że innej drogi nie ma!
Znaczy trzeba ten lepszy! Z dużym wyświetlaczem, dotykowy... co ma ze 100 dodatkowych funkcji...

Co innego inteligentny budynek a co innego procesorowe sterowanie reku.
Adam M.

gosciu01
03-08-2009, 22:14
znalzałem jeszcze soś takiego MPS-1:

http://www.progstar.com.pl/index.php?go=0310

wejścia analogowe - 16 szt. w sam raz do pomiaru temp. wilgotnosci itp., można opomiarować wszystko co tam w domu się chce :wink:

możliwość rejestracji danych w komputerze,

12 wyjść sterujących, w tym dwa PWM !!!
+4 wyjścia zliczające ( nie wiem jeszcze po co ? może ile razy z domu się wyszło :lol: )

trochę słabe możliwości programowania.

Co o tym sądzicie ?

HenoK
20-09-2009, 09:12
znalzałem jeszcze soś takiego MPS-1:

http://www.progstar.com.pl/index.php?go=0310

wejścia analogowe - 16 szt. w sam raz do pomiaru temp. wilgotnosci itp., można opomiarować wszystko co tam w domu się chce :wink:

możliwość rejestracji danych w komputerze,

12 wyjść sterujących, w tym dwa PWM !!!
+4 wyjścia zliczające ( nie wiem jeszcze po co ? może ile razy z domu się wyszło :lol: )

trochę słabe możliwości programowania.

Co o tym sądzicie ?Miałem z tym do czynienia, jednak wykorzystaywałem te moduły we współpracy z komputerem.Jest też możliwość programowania samego modułu.
Wejścia licznikowe były używane do pomiaru przepływów (ciepłomierz).