PDA

Zobacz pełną wersję : Stolarz ,wykonanie lozka



dizzeeRascal
16-07-2009, 14:09
Chce zrobic lozko na zamowienie u stolarza z plyty OSB takiej 18mm. Koszt nie jest wysoki ,stolarz jednak twierdzi ze plyta jest za cienka i ze lozko nie bedzie trwale bo wkrety nie beda dobrze trzymac na 18mm i trzeba zrobic z podwojnej plyty ,co podwaja koszt. Proba naciagniecia czy tak jest jak mowi??Widzialem w sklepach lozka z takiej plyty 18mm np Black Red White.Nie wiem co sadzic prosze o opinie.

zbigmor
16-07-2009, 14:12
Chce zrobic lozko na zamowienie u stolarza z plyty OSB takiej 18mm. Koszt nie jest wysoki ,stolarz jednak twierdzi ze plyta jest za cienka i ze lozko nie bedzie trwale bo wkrety nie beda dobrze trzymac na 18mm i trzeba zrobic z podwojnej plyty ,co podwaja koszt. Proba naciagniecia czy tak jest jak mowi??Widzialem w sklepach lozka z takiej plyty 18mm np Black Red White.Nie wiem co sadzic prosze o opinie.


Zależy od punktów podparci tej płyty. Może wystarczyć, może nie wystarczyć. Pomijając kwestie mechaniczne to płyty OSB nie chciałbym na łóżko ze względów zdrowotnych.

m.k.k
16-07-2009, 14:17
Nie wiek, jakie to ma być łóżko, ale:
wkrętów można dać więcej
można zastosować inne łączniki

Jak pisze przedmówca, OSB jest w ograniczonych ilościach do pomieszczeń, (chyba metr^2 płyty na m^3 pomieszczenia, odtwarzam z pamięci). No i ładne, jak na meble, to to nie jest.

dizzeeRascal
16-07-2009, 14:18
Jak od ponktow podparcia?Chodzi o to ze lozko ma byc zkrecane.Bedzie sie opierac z przodu i z tylu na podlodze a po bokach ma 15 cm odstepu.Na rogach ma miec katowniki pod katem prostym i niby ta czesc za glowa ma byc najbarziej wrazliwa bo wlasnie bedzie jakos wkladana na jakies zaczepy.Glownie chodzi o to ze wkrety.A czemu OSB nie jest dobre ze wzgledow zdrowotnych??

dizzeeRascal
16-07-2009, 14:20
TO moze to nie jest plyta OSB ,tzn taka plyta z okleina z melaminy ,taka z jakiej jest zrobiona wiekszosc mebli w sklepach meblowych.

16-07-2009, 15:09
... Widzialem w sklepach lozka z takiej plyty 18mm np Black Red White.Nie wiem co sadzic prosze o opinie.
w ubiegłym roku robiłem łozko z desek /deska jodła 20 mm/
18 mm wydaje mi sie "za chude"

lub inaczej - to jest "na styk" i nie pozwala na żaden błąd
a błędy/niedokładności/ w granicach 1- 2 mm sie zdarzają ...

dizzeeRascal
16-07-2009, 16:13
Czyli co jest trudne do wykonania??

perm
16-07-2009, 18:58
Czyli co jest trudne do wykonania??
Ty chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz, płyta osb na meble? Kto to wymyślił? Może chodzi o sklejkę, płytę stolarską, płytę wiórową okleinowaną lub mdf? Wszystkie te płyty mogą mieć 18 mm i są do wyrobu mebli stosowane w przeciwieństwie do płyty osb, bo nie bardzo sobie wyobrażam stolarza któremu chciałoby się bawić w wykończenie jej powierzchni. Trudniejsze do wykonania może być łóżko nietypowe, np bardzo duże ale w takiej sytuacji stosuje się wzmocnienia z drewna. Nie wiem co tu może być trudnego da stolarza chyba że uparłeś się na to osb (zostało z budowy?) masz np dwie płyty i rób pan z tego to faktycznie stolarz może kaprysić.

16-07-2009, 19:48
Czyli co jest trudne do wykonania??

tak jak Ci stolarz tłumaczył /chodzi i kołkowanie i skrecanie - sam kołek ma gr 6- 8 mm i zostaje po bokach płyty po 5- 6 mm/
stolarz nie ma tak precyzyjnych szablonów jak fabryka mebli /trasuje metrem, wierci wiertarka gdzie wiertło moze mu sie przesunac o 1- 2 mm/

p.s.
zgadzam sie z tym co pisze Perm - zmieniłbym rodzaj materiału na płyte meblową, deske, sklejke ...

perm
16-07-2009, 20:14
tak jak Ci stolarz tłumaczył /chodzi i kołkowanie i skrecanie - sam kołek ma gr 6- 8 mm i zostaje po bokach płyty po 5- 6 mm/
stolarz musi przestrzegać pewnych zasad przy projektowaniu konstukcji mebla. Przy wykonywaniu czyjegoś projektu powinien zwrócić uwagę na słabe punkty i zaproponować inne rozwiązanie. Sklejanie mebli na kołki jest powszechnie stosowane ale łóżko pracuje :) może nie wystarczyć.

stolarz nie ma tak precyzyjnych szablonów jak fabryka mebli /trasuje metrem, wierci wiertarka gdzie wiertło moze mu sie przesunac o 1- 2 mm/
Jak nie ma to niech się nie bierze do roboty. Kto by zaakceptował 1 - 2 mm szparę w meblu? W stolarstwie wszystko robi się na styk niezależnie od tego czy to fabryka czy nie. Takie są wymagania klientów, takiego stopnia dokładności trzeba wymagać i tak stolarz nawet z ręczną piłą tylko powinien zrobić.

16-07-2009, 20:35
tak jak Ci stolarz tłumaczył /chodzi i kołkowanie i skrecanie - sam kołek ma gr 6- 8 mm i zostaje po bokach płyty po 5- 6 mm/
stolarz musi przestrzegać pewnych zasad przy projektowaniu konstukcji mebla. Przy wykonywaniu czyjegoś projektu powinien zwrócić uwagę na słabe punkty i zaproponować inne rozwiązanie ...
oczywiście, ze nie będzie klient uczył stolarza jak dzieci robi ...tfffu łózka jak sie robi
dlatego zaproponował inne rozwiązanie :)



stolarz nie ma tak precyzyjnych szablonów jak fabryka mebli /trasuje metrem, wierci wiertarka gdzie wiertło moze mu sie przesunac o 1- 2 mm/
Jak nie ma to niech się nie bierze do roboty. Kto by zaakceptował 1 - 2 mm szparę w meblu?
tu nie chodzi o szpary w meblu ale wytrasowanie i wywiercenie np. rzędu otworów pod kołki
jesli ten rząd jest zwichrowany stolarz bierze młotek ... i nasuwa :)
a kiedy deska /osb/ cienkie - to pęka - ot i cały problem ... :wink:

Marek-B
16-07-2009, 20:57
jakby mi ktoś chciał zleciś wykonanie mebla , jakiegokolwiek , z płyty OSB ...zabiłbym go smiechem :)
Przecież tego nawet nie da sie odpowiednio przyszlifować po cieciu .
budę dla psa ....to robiłem z OSB. Łóżka tylko z MDF-u , a najlepiej z litego drewna . Z g***a bicza nie ukręcisz.

perm
16-07-2009, 21:31
tu nie chodzi o szpary w meblu ale wytrasowanie i wywiercenie np. rzędu otworów pod kołki
jesli ten rząd jest zwichrowany stolarz bierze młotek ... i nasuwa :)
a kiedy deska /osb/ cienkie - to pęka - ot i cały problem ... :wink:

Jak bierze młotek i nap....dala to juz nie jest stolarz :). No nie może się rząd zwichrować, jest na to masę sposobów ale jak piszesz nie we wszystkim da się kołki zastosować tylko że to raczej nie jest kwestia dokładności.

dizzeeRascal
17-07-2009, 09:06
Dobra ok ,lozko bedzie wykonane z MDFu, sory za pomylke.Kwestia jest tylko dlaczego to ma byc tak zrobione?Stolarz chce to zrobic tak ,plyta zwykla MDF ma 18mm grubosci.On twierdzi ze na solidne lozko to jest za malo i jak ma byc trwale to trzeba skleic dwie takie plyty razem i zrobic lozko z podwojnej plyty.Wtedy wkrety w plycie beda sie trzymac mocno i lozko bedzie mocne.

bst
17-07-2009, 10:35
A to jest jedyny stolarz na swiecie?
Niektore elementy na pewno mozna zrobic z 18 stki. Byc moze wystarcza dodatkowe wzmocnienia a byc moze nie.
na pewno jezeli plyta ma byc laczona do czola to bedzie to slabe i bez dodatkowych wzmocnien bedzie kiepsko. Ale od tego sa wzmocnienia, mozna dac katowniki stalowe, jest wiele mozliwosci.
Idz do innego stolarza i zapytaj czy to Ci zrobi tak jak chcesz.

perm
17-07-2009, 11:29
Dobra ok ,lozko bedzie wykonane z MDFu, sory za pomylke.Kwestia jest tylko dlaczego to ma byc tak zrobione?Stolarz chce to zrobic tak ,plyta zwykla MDF ma 18mm grubosci.On twierdzi ze na solidne lozko to jest za malo i jak ma byc trwale to trzeba skleic dwie takie plyty razem i zrobic lozko z podwojnej plyty.Wtedy wkrety w plycie beda sie trzymac mocno i lozko bedzie mocne.
Czegoś tu nie rozumiem, podwójna płyta ma zabezpieczyć MDF przed czym? Przed wkrętami? Nie wiem jak Twój stolarz sobie to wyobraża ale wkręcanie wkrętów jakichkolwiek w czoło płyty MDF jest chybionym pomysłem! Ta płyta niezależnie od grubości prędzej czy później się rozwarstwi! Wyślij mi może na maila rysunek tego łóżka to podpowiem ci jakbym to widział. [email protected] Tak na szybko to może dokleić jakąś listwę drewnianą do MDFu (nawet na kołki) i do tego mocować?

dizzeeRascal
24-07-2009, 13:27
Wiec tak 2,14 m.kw. ma powierzchnia plyty z ktorej zrobione jest lozko.Tylko ze plyta jest klejona podwojnie tzn . standardowo 18mm sklejone do siebie razem i oklejone.Ile waszym zdaniem powinno kosztowac takie lozko??

perm
24-07-2009, 17:47
Wiec tak 2,14 m.kw. ma powierzchnia plyty z ktorej zrobione jest lozko.Tylko ze plyta jest klejona podwojnie tzn . standardowo 18mm sklejone do siebie razem i oklejone.Ile waszym zdaniem powinno kosztowac takie lozko??
Czy zadowoli Cię jeżeli napiszę od 100 do 5000 zł? Tylko Ty i twój stolarz wiecie jak ono wygląda, czym jest oklejone, jak wykończone itd. Pomyśl sobie o łóżkach w sklepie, podobne będzie kosztowało np 1000 zł, takie samo ale zrobione przez stolarza na zamówienie gdzieś ze dwa razy tyle. Zanim jednak zapłacisz to je sprawdź, weź żonę na noc (albo lepiej kochankę, test będzie trudniejszy :), te sprawy, jak się nie rozjedzie to zapłać. :) Chyba się trochę za bardzo przejmujesz. Meble na zamówienie kosztują zawsze duuużo więcej, jest na to sposób; kupować gotowe.

Marek-B
24-07-2009, 21:56
Masz np. tu http://www.sosna.net.pl/Kolekcja-mebli-sosnowych-NILS-Lóżko--sosnowe-NILS-677p.html .
zaproponuj teraz taka cene stolarzowi.
tylko drzwi za soba nie zamykaj :P :lol:

dizzeeRascal
25-07-2009, 12:55
No przejmuje sie ,nie wiem jak ty ale dla mnie 500zl w ta czy w tamta to jest roznica.Nie wiem jakies sa ceny i dlatego chce sie zorientowac.Poza tym kwestia wykonania to jest bardzo ciezka w prownaniu sprawa zwlaszcza dla kogos kto sie nie zna na stolarce.

perm
25-07-2009, 18:14
No przejmuje sie ,nie wiem jak ty ale dla mnie 500zl w ta czy w tamta to jest roznica.Nie wiem jakies sa ceny i dlatego chce sie zorientowac.Poza tym kwestia wykonania to jest bardzo ciezka w prownaniu sprawa zwlaszcza dla kogos kto sie nie zna na stolarce.
Już ci proponowałem, wyślij mi projekt, lub jeżeli łóżko gotowe zdjęcia na [email protected]. Spróbuję je ocenić chociaż naprawdę nie jest to łatwe. Każdy szczegół ma przy wycenie znaczenie; z czego zrobione, czy płyty były juz oklejone i tylko docięte, czy też stolarz je oklejał i czym (fornir czy folia meblowa), jak wyglądają połączenia elementów, jak są wykończone krawędzie płyt (listwa drewniana, listwa pcv, taśma termozgrzewalna itp). Tego jest sporo a wszystko ma wpływ na cenę. Jeżeli piszesz o różnicy 500 zł to łóżko tanie nie jest. Porównaj cenę swojego łóżka z cenami podobnych w sklepach ale raczej tych droższych bo jak pisałem mebel na zamówienie zawsze wyjdzie sporo drożej o czym nie wszyscy wiedzą.

wojtas122
26-07-2009, 21:26
Strzel sobie łoże z metalu i po problemie... nawet z ,,kilkoma paniami" naraz łóżko wytrzyma. Co do cen to trudno wyczuć, ale tak jak pisał przedmówca to meble na zamówienie są droższe no chyba ,że jakiś cud sie stanie :wink: