PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można bez zgody sąsiada zrobić przyłącze ?



iras_lbn
17-07-2009, 10:52
witam
Nie wiedziałem gdzie zamieścić moje pytanie i napisałem w tym dziale, jeśli źle proszę o przeniesienie do poprawnego działu.
Moje pytanie:
Posiadam działkę z domem, w drodze jest poprowadzona woda do domu (droga jest także moją własnością), czy sąsiad ma prawo bez mojej zgody zrobić przyłącze ?(właśnie na wysokości działki stawia dom). Całość kosztów za doprowadzenie oraz przyłącze poniósł kilka lat temu mój dziadek.
Dziękuję za odpowiedź.

theodolit
17-07-2009, 11:00
witam
Nie wiedziałem gdzie zamieścić moje pytanie i napisałem w tym dziale, jeśli źle proszę o przeniesienie do poprawnego działu.
Moje pytanie:
Posiadam działkę z domem, w drodze jest poprowadzona woda do domu (droga jest także moją własnością), czy sąsiad ma prawo bez mojej zgody zrobić przyłącze ?(właśnie na wysokości działki stawia dom). Całość kosztów za doprowadzenie oraz przyłącze poniósł kilka lat temu mój dziadek.
Dziękuję za odpowiedź.

Zalezy jaki jest stan prawny tej rury (kawałka sieci) - o ile została przekazana gminie - czy innemu organowi zarządzającemu wodociągiem - to moze.

Jak jest to wlasnosc nie gminna to nie moze ;)

pozdrawiam
Piotrek

ps. spólki od wodociągów w bardzo wielu wypadkach przejmuja wykonane rozbudowy sieci ... płacisz za wykonanie, a nie za eksploatacje - w ramach dobrodziejstwa włączenia do sieci miejskiej/gminnej

[edit] zalezy tez od wlasnosci terenu na ktorej jest wodociag - bo jak teren prywatny, to mimo iz rura gminna - potrzebna zgoda na uzycie terenu ...

Monti2008
17-07-2009, 11:26
Twoja własność to część za wodomierzem. Przyłącze do wodomierza jest własnością tego kto ma wodociąg (MPWiK,gmina etc.).
A jeśli chodzi o drogę to normalnie jest tak,że projektant przyłącza musi uzyskać zgodę właścicieli nieruchomości, przez którą przebiegać będzie projektowane przyłącze .Czyli także Twoją zgodę,gdyż włączenie będzie w twojej drodze.

franzkru
17-07-2009, 12:13
witam
Nie wiedziałem gdzie zamieścić moje pytanie i napisałem w tym dziale, jeśli źle proszę o przeniesienie do poprawnego działu.
Moje pytanie:
Posiadam działkę z domem, w drodze jest poprowadzona woda do domu (droga jest także moją własnością), czy sąsiad ma prawo bez mojej zgody zrobić przyłącze ?(właśnie na wysokości działki stawia dom). Całość kosztów za doprowadzenie oraz przyłącze poniósł kilka lat temu mój dziadek.
Dziękuję za odpowiedź.

Bez twojej zgody nie ma prawa wejsc na twoja wlasnosc - czyt. działke. I na niej wykonac przylacze. Jak ktos napisal wczesniej jezeli wodociag byl przekazany na wlasnosc wodociagow to on sie moze do niego przypiac bez pytania ciebie ale nie moze przekopac przez twoja dzialke przylacza.

j-j
17-07-2009, 12:14
witam
Nie wiedziałem gdzie zamieścić moje pytanie i napisałem w tym dziale, jeśli źle proszę o przeniesienie do poprawnego działu.
Moje pytanie:
Posiadam działkę z domem, w drodze jest poprowadzona woda do domu (droga jest także moją własnością), czy sąsiad ma prawo bez mojej zgody zrobić przyłącze ?(właśnie na wysokości działki stawia dom). Całość kosztów za doprowadzenie oraz przyłącze poniósł kilka lat temu mój dziadek.
Dziękuję za odpowiedź.

Zalezy jaki jest stan prawny tej rury (kawałka sieci) - o ile została przekazana gminie - czy innemu organowi zarządzającemu wodociągiem - to moze.

Jak jest to wlasnosc nie gminna to nie moze ;)

pozdrawiam
Piotrek

ps. spólki od wodociągów w bardzo wielu wypadkach przejmuja wykonane rozbudowy sieci ... płacisz za wykonanie, a nie za eksploatacje - w ramach dobrodziejstwa włączenia do sieci miejskiej/gminnej

[edit] zalezy tez od wlasnosci terenu na ktorej jest wodociag - bo jak teren prywatny, to mimo iz rura gminna - potrzebna zgoda na uzycie terenu ...


Nic dodać nic ująć.

pozdr

klara0
19-01-2011, 17:14
witam, staram się o warunki zabudowy, złożyłam już wnioski o przyłączenie mediów i mam taką sprawę a mianowicie słup z elektrowni mam naprzeciw działki przejśc tylko przez drogę i słyszałam że kiedyś 4 sąsiadów na swój koszt postawiło słupa gdyż sie budowali, ale po jakimś czasie te słupy przechodzą na własnośc elektrowni. 1 z tych 4 sąsiadów jest moją rodziną i nie żyjemy w zgodzie, a slup stoi na posesji 2 sąsiada. Czy w takiej sytuacji muszę pytać o przyłączenie sąsiada na którego działce stoi słup czy każdego z tych sąsiadów, którzy kiedyś na swój koszt postawili słupa. Prosze o porade