PDA

Zobacz pełną wersję : czerpnia w ziemi z rur pcv- czy da chłód?



pit79
17-07-2009, 12:56
Pomysł nie odkrywczy, ale zastanawiam się , czy jakby kopac wziemię rury pcv fi 200mm na głębokości ok 1,5 i dł ok 30m i wyprowadził sobie taką rure w domu to czy gdybym zamontował jakiś wentylator czy nawiewałoby mi zimniejsze powietrze w gorące dni. Coś na zasadzie czerpni, ale co z bakteriami, czy w tych rurach nie bedzie sie tworzyć nic grożniego dla zdrowia? Czytałem o czerpniach, ale wszędzie trafiałem na żwirowe, być mozę w przyszłości chciałbym zainstlować rekuperator, ale to dalsze plany.

Robić bede w następnym tygodniu wylewkę w kotłowni, więc moge jeszcze się wkopać z taką rurą.

Podpowiedzcie coś

Zastanawiam się czy w przypadku kiedy mamy went mechaniczną to czy bez wentylatora będzie wymuszony ruch powietrza. Z niepodłączonej rury do kibelka i pustego szamba wlatuje do domu zimne powietrze, wiec może i te pcv by działało?

arturromarr
17-07-2009, 14:45
działać by działało, zastanawiam się tylko czy po dłuższej eksploatacji nie nazbierała by się tam woda (kondensacja, przecieki).
Może warto zrobić to ze spadkiem do czerpalni tak by móc tam w razie potrzeby wpuścić rurkę i wypompować wodę.
Jak będzie sucho to nie sądzę by coś się tam rozwijało.

pit79
17-07-2009, 15:11
w sumie racja, spadek do czerpni miałby sens, zastanawiam się jeszcze czy rura 200 byłaby dobra i czy te 30-35m to nie za dużo?

U mnie woda jest na 2-2,5 m poniżej poziomu, przy domu powiedzmy byłaby ta rura na poziomie 80cm, i potem spadek 2cm na metrze wiec wyszedłbym w czerpni na głębokości 150cm.
Nie za płyko?

frykow
17-07-2009, 15:57
Temat szeroko dyskutowany na forum - jest to nic innego jak rurowy Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC). W wątkach na ten temat znajdziesz bogactwo wiedzy.

otwmar
17-07-2009, 15:57
Zamiast jednej "nitki" możesz puścić kilka połączonych ze sobą na początku i końcu(w środku też zresztą można),każda ze spadkiem 2cm/m dzięki temu możesz zacząć głębiej,pamiętaj tylko że wszystkie odcinki muszą mieć taką samą długość a i ilość zakrętów powinna być do siebie zbliżona,po zatym im mniej zawijasów tym lżej będzie śmigało.
Jeśli boisz się wód gruntowych to może puść tam rurę z płynem(glikol) pompkę obiegową i chłodnice przy śmigle.

Edit:
Gruntowy Wymiennik Ciepła
http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm

Przeczytaj GWC WODNY 1

pit79
17-07-2009, 17:33
dzięki za info , zaraz biorę się za zbieranie wiedzy