PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ocieplac elewacje?



Bart30
17-07-2009, 14:42
Witam. Wlasnie jestem na etapie ocieplania elewacji W czasopismach czy reklamach widze, iz klej do styropianu nakladany jest na plyte w formie ramki z dodatkowymi "plackami", tymczasem moj wykonawca upiera sie, iz w ten sposob poelnia sie blad. Mowi ze w Niemczech zawsze robil na placki. Tlumaczy to koniecznoscia zachowania wentylacj pomiedzy sciana a nieprzepuszczalna warstwa styropianu. W tym miejscu czesciowo przyznaje mu racje, jednakrzwe sprawa ta nie daje mi spokoju, gdyz celem izolacji jest odciecie scian od warunkow zewnetrznych. Dom z supopreksu, tynki gipsowe, ociplenie 15cm styro. Jakich argumentow mam uzyc aby przekonac go lub potwierdzic o zmianie sposobu nakladania kleju? Czy macie jekies doswiadczenia w tej sprawie, a moze istneieja po prostu 2 szkoly? gdzie w tym wypadku wypadnie punk rosy?

am00
17-07-2009, 15:11
Rozważania czysto teoretyczne. Podejrzewam, że obydwa sposoby są poprawne.

Miejsce punktu rosy zależy od grubości styropianu. W Twoim wypadku, na pewno w styropianie. Tak więc para nie powinna skondensować się w murze ani w szczelinie, w styropianie nie może, bo nie ma miejsca, więc przeniknie na zewnątrz.

Szczelina powietrzna nie pogorszy zbytnio parametrów izolacyjnych ściany, a może w początkowym okresie przyspieszyć proces wysychania, który trwa kilka lat, więc suma sumarum może wyjść na plus. Gdyby Ci to przeszkadzało można uszczelnić z jednej strony (od dołu albo od góry) i sprawa załatwiona.

Mój murarz z 30-letnią praktyką w Polsce też robił na placki.

Depi
17-07-2009, 15:19
Na placki robia, bo latwiej. Poprawnie jest obwodowo (+placki). Robiac szczeline pogarszasz wlasciwosci sciany - przez te konwekcje ucieka ci cieplo.

Pewnie roznice nie sa jakies kosmiczne, ale jak robic, to juz lepiej chyba zrobic dobrze, prawda?

A zastanowiles sie na Tytanem EOS? Pewnie wyjdzie drozej, ale o ile szybciej i przyjemniej?

FlashBack
17-07-2009, 16:27
w niemczech robil :D
elewacja obwodowo i na placki, fundamenty na placki.
teraz wiem dlaczego wykonujac prace nie dopuszczaja mnie "niemiaszki" do etapu montazu ocieplenia dachu :(

Rezi
17-07-2009, 19:00
przy samych placka płyty mogą klawiszować w narożnikach
dodatkowo należy spełnić wymóg pokrycia klejem min 40% pow

Bart30
17-07-2009, 19:09
Hmm...nie wiem czy to szybko czy nie i czy moj wykonawca idzie na latwizne, bo jesli chodzi o nakladanie siatki to tlumaczyl dokladnie jak w "podreczniikach", tzn. najpierw klej na styro grzebieniem, potem wygladzenie kleju, siatka i znowu klej. Narozniki rowniez listwami kontowymi. Siatke zarzyczyl sobie pozadna z wlokna szklanego i jest na moim terenie polecany. Z tonu jego rozmowy wynika, iz jest swiecie przekonaniu o slusznosci "plackow" :wink: Obawiam sie iz w warunkach jakich teraz jestem nie bede w stanie otowrzyc podanych linkow, ale nie wazne. Sprobuje na odleglosc jescze raz porozmawiac z wykonawca. O kleju myslalem, ale jesli ktos czytal na forum "wykonawca doskonaly...." to widzial ze na razie nie dam rady wydobyc wiecej dutkow na klej z pistoletu :evil: JAK W KONCU JEST Z TYM ODDYCHANIEM SCIAN I SZCZELINA WENTYLACYJNA?? Powninna byc czy nie?

Rezi
17-07-2009, 19:13
Hmm...nie wiem czy to szybko czy nie i czy moj wykonawca idzie na latwizne, bo jesli chodzi o nakladanie siatki to tlumaczyl dokladnie jak w "podreczniikach", tzn. najpierw klej na styro grzebieniem, potem wygladzenie kleju, siatka i znowu klej. Narozniki rowniez listwami kontowymi. Siatke zarzyczyl sobie pozadna z wlokna szklanego i jest na moim terenie polecany. Z tonu jego rozmowy wynika, iz jest swiecie przekonaniu o slusznosci "plackow" :wink: Obawiam sie iz w warunkach jakich teraz jestem nie bede w stanie otowrzyc podanych linkow, ale nie wazne. Sprobuje na odleglosc jescze raz porozmawiac z wykonawca. O kleju myslalem, ale jesli ktos czytal na forum "wykonawca doskonaly...." to widzial ze na razie nie dam rady wydobyc wiecej dutkow na klej z pistoletu :evil: JAK W KONCU JEST Z TYM ODDYCHANIEM SCIAN I SZCZELINA WENTYLACYJNA?? Powninna byc czy nie?
zadzwoń do producenta kleju na którym pracuje

GL35
17-07-2009, 21:32
Aby pustka między styropianem a murem spelniala rolę wentylacji (o której mówi wykonawca) musi mieć wlot przy fundamencie i wylot przy dachu. Jeśli tak będzie to skutecznie wychlodzi się mur. Wentylację stosuje się w ścianach 3-warstwowych z termoizolacją z welny i robi się ją miedzy wełną a murem oslonowym (zewnętrznym).
Pozdr.

Depi
17-07-2009, 23:43
wilgotność powietrza nie ma żadnego związku z rodzajem ściany a zależy wyłącznie od sprawności wentylacji ??

Nieprawda - przecież widziesz, że ma związek. Gdyby nie miała, to by te 3 linie sie dokładnie pokrywały.

Związek ten jednak traci zupełnie na znaczeniu w momencie, kiedy wentylacja działa sprawnie. Ale to zupełnie inna inszość.