PDA

Zobacz pełną wersję : czy da się tak przebudować stary dom, żeby powstał nowy?



michoł
17-12-2003, 11:50
Witam
Mam na działce stary drewniany dom, nie nadający się praktycznie do remontu (spróchniały, zgrzybiały itp.). Czy jest jakaś możliwość, żeby postawić na tej działce dom, ale tak, żeby nie była to (formalnie) budowa nowego domu, tylko modernizacja starego? Jeden architekt powiedział mi, że można zrobić modernizację tak, że zostawia się np. kawałek starego fundamentu i resztę robi od nowa, z kolei inny powiedział, że to jest niemożliwe, bo nie można mówić o modernizacji, jeśli nowy budynek nie ma praktycznie nic wspólnego ze starym. Ja już zupełnie zgłupiałem i nie wiem kto ma rację, co mam w końcu zrobić i co wyjdzie taniej - budowa nowego z gotowego projektu (1100 za projekt + 1100 adaptacja), czy kombinowanie z przebudową starego? Oczywiście chcę być w zgodzie z prawem :)

Czeslav
18-12-2003, 19:37
co do kosztów "typowego" to chyba coś niedoszacowałeś załóż raczej ok. 3500.- (projekt+adaptacja+mapy+przyłącza+..)
nie istnieje w prawie budowlanym "modernizacja" a rozbudowa dobudowa itp. Logicznie jeśli budynek jest zagrzybiały trudno w niego "pchać" pieniądze przeróbki kosztuje drożej niż nowe jeśli do wykorzystania sa fundamenty pod drewnianym domem to trzeba sprawdzić jakie sa bo moga być z kamieni, obciążenia domu murowanego będa duzo większe przy tak adużej inwestycji może warto zrobić wszystko od początku niz wzmacniać i podbijac fundamenty (kosztowne i zawsze jest możliwe że coś pójdzie nie tak.
pozdrawiam i wesołych Świąt

kc
19-12-2003, 07:03
No coż. Ja właśnie tak robię. Najpierw projekcik, potem wydłubać dziury pod fundamenty wokół istniejących, murować, rozbierać powoli stary, znowu murować, stropy itd. Oczywiście wszystko zgodnie z prawem (mam urzędowe pozwolenia). Przy robociźnie własnej, koszty niewiele wyższe (tylko to kopanie łopatą fundamentów). itd

michoł
19-12-2003, 13:57
Czeslav - celowo nie liczyłem innych kosztów, chodziło mi o to czy projekt indywidualny = projekt typowy + adaptacja. Fundamenty w tym domu oczywiście też są do wymiany.
kc - możesz zdradzić ile Ci krzyknęli za zrobienie takiego projektu?
Pozdrawiam

Czeslav
20-12-2003, 16:17
projekt typowy to projekt gotowy z katalogu wydawany jako książka w 4 egz. adaptacja typowego projektu nie jest przeprojektowaniem go od podstaw tylko drobną kosmetyką. Projekt indywidualny jest wykonywany na zlecenie z uwzględnieniem wszystkich życzeń inwestora wygląd zewnętrzny wewnętrzny technologia pod to zrobione sa instalacje wewnętrzne itd
tak więc typowy można szacować ~ 3500
indywidualny ~ od 4000
mówię oczywiście o wersji kompleksowej zawierającej wszystkie branże uzgodnienia złożony w 4 egz. z wnioskami o pozwolenie na budowę