PDA

Zobacz pełną wersję : VAT W PL BĄDŹ GB



ewazych
17-07-2009, 15:52
Witam mam pytanie, otóż mieszkam teraz na stałe w wielkiej brytani, równocześnie zaczęłam budowę domu w Polsce. I tu pojawia się pytanie chciałabym płacić podatek vat od zakupionych materiałów budowlanych w UK czy da się tak zrobić?

zefirispka
19-07-2009, 11:52
To zależy. Ustawodawstwo o vat jest prawem krajowym. Jeśli zakupisz materiały budowlane w GB, to tam zapłacisz vat. Ale to chyba dość kosztowne, kupować tam i potem przewozić to do kraju, choc oczywiście można tak zrobić.
Jeśli kupisz towary do budowy w Polsce i tu je wykorzystasz, to zapłacisz polski vat od zakupu towaru na terenie kraju. Wtedy nie ma możliwości zapłaty brytyjskiego vat. Jedyne co pozostaje, to składać w polskim urzędzie skarbowym raz w roku, wniosku o zwrot podatku na drukach vzm.

raffran
19-07-2009, 12:00
Witam mam pytanie, otóż mieszkam teraz na stałe w wielkiej brytani, równocześnie zaczęłam budowę domu w Polsce. I tu pojawia się pytanie chciałabym płacić podatek vat od zakupionych materiałów budowlanych w UK czy da się tak zrobić?

A jakie w tym widzisz korzysci?

ewazych
21-07-2009, 07:01
Jakie korzyści VAT w Polsce to 19% w UK 15%. jest różnica. Będę musiała się dowiedzieć w inland revenue w UK. Ale po wstępnych informacjach wydaje mi się że nie powinno być problemu.

raffran
21-07-2009, 08:33
Nie wiem skad masz takie wiadomosci, ale w Polsce w zasadzie sa trzy stawki vat, stawka 0% , 7% i 22%.
Materialy budowlane generalnie sa w stawce 7% wiec roznice chyba widzisz?
Owszem jezeli kupujesz sam materialy budowlane to zaplacisz 22%, a roznice 15% (22-7) odzyskasz skladajac odpiwedni wniosek do odpowiedniego US.
Jest dosyc obszerny watek poswiecony wlasnie tematowi odliczen vat, proponune poswiecic troche czasu i poczytac.
Nie wiem wiec, czy warto kombinowac.

Udalo mi sie go znalezc
http://forum.muratordom.pl/lista-materialow-bud-odliczenie-vat,t60401.htm?highlight=zwrot vat

zefirispka
21-07-2009, 09:39
Nie sądzę, od 1 maja 2004 r. stawka na materiały budowlane to 22%, tylko na usługi i to tylko w budynku mieszkalnym to 7%.

raffran
21-07-2009, 12:54
Cos gdzies slyszalas tylko nie do konca.
Poczytaj watek ktory zamiescilem powyzej.
Jedno co sie zgadza to tyle ze dotyczy to mieszkaniowki.

PS.Sami nie dalej jak dwa miesiace temu dostalismy zwrot vatu, wlasnie te 15% roznicy.

ZUZEK
21-07-2009, 13:56
Materialy budowlane generalnie sa w stawce 7% wiec roznice chyba widzisz?



:o :o :o :D
zefirispka ma rację - 22%.
Zwrot to trochę inna bajka.

raffran
21-07-2009, 14:59
Chcialem w miare jasno wylozyc to autorowi watku, ale jakos tak zaplatal sie skrot myslowy i wyszlo jak wyszlo.
Zgadza sie materialy sa w 22%,ale po odloczeniu masz w 7%.
Wiec nadal nie widze sensownosci kombinowania i kupowania materialow w GB. A o ta sensownosc, a tym samym o oszczednosci przeciez chodzi.

zefirispka
21-07-2009, 14:59
Cos gdzies slyszalas tylko nie do konca.
PS.Sami nie dalej jak dwa miesiace temu dostalismy zwrot vatu, wlasnie te 15% roznicy.

No właśnie, dobrze słyszałem. Kupujesz materiał- płacisz 22% VAT. Chyba tak masz na fakturach.
Dopiero na podstawie odrębnej ustawy niż vat, możesz ubiegać się o zwrot części zapłaconego podatku, wg ustalonego wzoru- cena m2 ogłoszona przez GUS X 70 m2 X 12,295%.
A jak na fakturze nie ma PKWiU, bo być nie musi, albo jest ale nowe, a nie z 1997 r., to kłopot.
Tak więc na pewno płaci się 22% vat, a ile i kiedy dostanie się zwrotu różnicy, to zależy już od wielu, nieprzewidywalnych często rzeczy.
Pozdrawiam.