PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa cyrkulacyjna do c.w.u. - warto ?



AGA NR 1
17-07-2009, 22:53
Mam dylemat.

Instalator od wody zaproponował założenie tzw. pompy cyrkulacyjnej.
Żeby po odkręceniu kurków z wodą leciała od razu ciepła woda ( a nie zimna przez chwilę ).

Warto coś takiego założyć ?

Proszę o opinie.

Rezi
18-07-2009, 01:15
warto ale to skarbonka, przez obieg schładza się woda w zasobniku

AGA NR 1
18-07-2009, 07:58
Aaaaa, też tak sobie o tym pomyślałam.

Na ile to może "naciągnąś koszty", wiesz może ?
:cry:

Kurka.... nie wiem, czy robic...

grizzli
18-07-2009, 08:00
jeśli masz szambo, to na pewno warto mieć cyrkulację. Ta "zimna woda przez chwilę" to są w sumie hektolitry, które trzeba potem wywozić. Ponadto cyrkulację można wyłączać np w godzinach nocnych czy kiedy nikogo w domu nie ma. Ja tak robię głównie ze względu na oszczędność energii - po co pompa ma chodzić, jak niepotrzebna?

AGA NR 1
18-07-2009, 08:16
Grizzli,

tak, obok domu przewidziane jest szambo.
Dobrze, że zwróciłeś mi na to uwagę.

O tym wyłączaniu na noc też instalator mi wspominał.

Hmmmmm.... ale czy to urzadzonko jest naprawdę takie "energochłonne" ?

Może jednak odpuścić ?

grizzli
18-07-2009, 08:23
podobno zużywa nawet 1kW/dobę. czytałam o tym na FM - http://forum.muratordom.pl/cyrkulacja-c-w-u,t19666.htm?highlight=pompa cyrkulacyjna - to inny wątek o cyrkulacji.
i nie rezygnuj zbyt łatwo, to duża wygoda. Włączanie i wyłączanie zalatwiasz zegarem, więc to nie problem.

AGA NR 1
18-07-2009, 08:36
Acha, rozumiem.

Dziekuję za odpowiedź.

I za linka !
:D

mjakob
18-07-2009, 08:50
warto ale to skarbonka, przez obieg schładza się woda w zasobniku

Dlatego trzeba poprosić elektryka bo zrobił proste sterowanie pompką za pomocą programatora czasowego.
Pompa wyłączana na noc i na czas nieobecności domowników. Gdy są obecni wystarczy gdy załączy się na kilka sekund, co 15 min i "obróci" wodą.
Dokładnych nastaw dokonasz sama, na podstawie obserwacji.
Tu przykładowy programator:
http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=54

phans
18-07-2009, 09:21
Najlepiej mieć kocioł z zasobnikiem ciepłej wody blisko odbiorników wody i cyrkulacja nie będzie potrzebna.

perm
18-07-2009, 11:17
Do pompki chyba potrzebne jest też zrobienie dodatkowego obiegu ciepłej wody bo jak ona ma wracać, tymi samymi rurkami?

andrzej100
18-07-2009, 11:58
tak, musi byc dodatkowa rurka do okolic kazdej koncowki.

Najlepiej mieć kocioł z zasobnikiem ciepłej wody blisko odbiorników wody i cyrkulacja nie będzie potrzebna.



no, to bylo madre spostrzezenie, tylko wyjasnij mi jak mam to zrobic przy domu pow 250m2?

mowa o energochlonnosci i widze mylenie pojec. Autor pisze o wzroscie kosztow fizycznego podgrzewania wody (tej wystudzonej wracajacej do zasobnika), a nie o kosztach energii el. gdzie wlaczenie na 5min w ciagu godziny pomki 30-40W nie wplywa znaczaco na drenaz kieszeni.

Lookita
18-07-2009, 11:58
U mnie ,oprocz komfortu i oszczednosci WODY ,jest jeszcze jeden dodatek,otoz,solar ,dzisiaj nawala mi do zasobnika juz wode o temp. 60 st. na nim,a w zasobniku juz mam 52 st-upal,jak diabli,12 godz.Gdy nas nie bedzie-urlopik,ta cyrkulacja troche schlodzi baniak,wiec moze nic nie wywali...a warto wiedziec,ze przy nieobecnosci domownikow-braku zuyzica cwu,banaik mozna przeladowac cieplem....Pompke steruje zegarem,komfort duzy ,gdy nie czeka sie na cwu,czy pradu zre duzo?Woda,prad..komfort jest,wszystko kosztuje....

mjakob
18-07-2009, 13:19
tak, musi byc dodatkowa rurka do okolic kazdej koncowki.

Najlepiej mieć kocioł z zasobnikiem ciepłej wody blisko odbiorników wody i cyrkulacja nie będzie potrzebna.



no, to bylo madre spostrzezenie, tylko wyjasnij mi jak mam to zrobic przy domu pow 250m2?

mowa o energochlonnosci i widze mylenie pojec. Autor pisze o wzroscie kosztow fizycznego podgrzewania wody (tej wystudzonej wracajacej do zasobnika), a nie o kosztach energii el. gdzie wlaczenie na 5min w ciagu godziny pomki 30-40W nie wplywa znaczaco na drenaz kieszeni.
Ale wpływa znacząco na to, że woda nie krąży, gdy nie jest potrzebna - a to już wpływa na kieszeń (i to tym cały czas mowa, nikt tu nie wspomniał, że pompka pobiera za dużo prądu).

nom
18-07-2009, 14:55
Instalator od wody zaproponował założenie tzw. pompy cyrkulacyjnej.
Żeby po odkręceniu kurków z wodą leciała od razu ciepła woda ( a nie zimna przez chwilę ).

To zależy, ja mam pompkę, ale nie używam, bo woda sama krąży w obiegu grawitacyjnie (3 kondygnacje).

bzykos
18-07-2009, 15:35
To zależy, ja mam pompkę, ale nie używam, bo woda sama krąży w obiegu grawitacyjnie (3 kondygnacje).

Czyli pompka jest niepotrzebna,skoro woda i tak krąży cały czas i po odkręceniu kurka "od razu" jest ciepła?

isztar
18-07-2009, 15:44
może nie od razu ciepła ale po kilku sekundach, wg mnie nie warto...my nie zgodziliśmy się na założenie

Idziu5
18-07-2009, 16:00
To zależy, ja mam pompkę, ale nie używam, bo woda sama krąży w obiegu grawitacyjnie (3 kondygnacje).

Czyli pompka jest niepotrzebna,skoro woda i tak krąży cały czas i po odkręceniu kurka "od razu" jest ciepła?

No cóż
pompka cyrkulacyjna pobiera 14 W/h przy ciągłej pracy :(
Załóżmy typowa pracujaca rodzina załącza obieg o 6 i pracuje do 8 pózniej włącza się o 17 i wyłącza o 23 czylia mamy 8 godzin po 14 W razem 112W na dobe co daje kilka groszy???
oczywiście kocioł ładujący zasobnik włączy się na kilka minut dziennie dodatkowo to może też kiladziesiąt groszy
Koszt chyba niewielki ale oszczędzamy
- na wodzie nie wylewamy niepotzrebnie do kanalizacji (koszt wylanej wody pokrywa straty energi
- jezeli masz szambo MONTóJ cyrkulację - chyba że lubisz zimna wode
- jeżeli masz kanalzacje - trzykrotnie czytaj pkt 1 ( ścieki sa ok 3 razy drozsze od wody- zależy od regionu polski i spółki wodnej

Jeżeli możesz zrób cyrkulacje to napewno podnosi KOMFORT użytkowania a przeciez dla komfortu budujesz dom :D

AGA NR 1
19-07-2009, 06:21
Dziekuję wszystkim za wypowiedzi i opinie.
:D

raffran
19-07-2009, 12:08
Mozan pojsc dalej niz tylko wylaczanie cyrkulacje na noc. Wystarczy ja wlaczyc dwa,trzy razy dzienni wtedy kiedy jest to potrzebne. Powiedzmy rano jak wstajemy i szykujemy sie do wyjscia i wieczorem. Zalezy od od trybu zycia domownikow.
Sa pompy cyrkulacyjne juz z wbydowanym zegarem i z mozliwoscia nastawy kilku momentow wlaczanie i wylaczania na dobe.

AGA NR 1
19-07-2009, 12:19
Zgadza się.
Podobno koszt takiego mądrego urządzonka nie jest nawet taki spory - kilkadziesiąt złotych.

Ale.... dylemat "zakładać pompę czy nie" mam dalej, hahahaha !
:wink:

raffran
19-07-2009, 12:22
Zakladac, ale w takim ukladzie jak napisalem powyzej.

Zbigniew Rudnicki
19-07-2009, 14:22
Od czerwca do października pompkę cyrkulacyjną mam wyłączoną, ze względu na straty ciepła w cyrkulacji.
W sezonie grzewczym pompka pracuje w cyklu 15min. pracy / 45 minut przerwy, gdyż straty w cyrkulacji ogrzewają dom, więc ciepło się nie marnuje.

e_kran
10-12-2009, 09:49
Mozan pojsc dalej niz tylko wylaczanie cyrkulacje na noc. Wystarczy ja wlaczyc dwa,trzy razy dzienni wtedy kiedy jest to potrzebne. Powiedzmy rano jak wstajemy i szykujemy sie do wyjscia i wieczorem. Zalezy od od trybu zycia domownikow.
Sa pompy cyrkulacyjne juz z wbydowanym zegarem i z mozliwoscia nastawy kilku momentow wlaczanie i wylaczania na dobe.

Zwracam uwagę, że niektóre sterowniki mają możliwość sterowania pompą cyrkulacyjną. Np. mój Buderus GB-152 + sterownik RC35 dają możliwość ustawienia osobnego programu dla zewnętrznej pomy cyrkulacyjnej. Definiuje się "okna czasowe" dla poszczególnych dni tygodnia, w których cyrkulacja ma być uruchamiana. Następnie określa się parametr "ile razy na godzinę ma być uruchamiana cyrkulacja".
Przykładowo, zdefiniowałem sobie wieczorne "okno czasowe" od 19:00 do 23:00, i zapuszczanie w tym okresie cyrkulacji 2 razy na godzinę.

Owszem, cyrkulacja znacząco wychładza wodę w zasobniku. Ale komfort życia wzrasta :) . Liczy się to zwłaszcza w tych dużych domach, gdzie odległość punktu poboru wody od zasobnika jest duża. U mnie np. to jest ok. 20 metrów :x .

Pozdrawiam
e-kran

Samur_aj
12-12-2009, 17:16
Ktoś powyżej zwrócił na dość istotny aspekt jakim są rury do cyrkulacji. Często jest tak że potem nie ma możliwości ich dodania do już istniejącej instalacji.
Co do samego sterownika u mnie jest to tak zrobione że w przedpokoju zamontowany jest czujnik ruchu (część instalacji alarmowej). Sygnał z czujnika ruchu aktywuje pompę na 30sekund. Kolejne uruchomienie pompy następuje dopiero po 30minutach. Zużycie prądu znikome a jaka wygoda.

pluszku
12-12-2009, 20:52
Ktoś powyżej zwrócił na dość istotny aspekt jakim są rury do cyrkulacji. Często jest tak że potem nie ma możliwości ich dodania do już istniejącej instalacji.
Co do samego sterownika u mnie jest to tak zrobione że w przedpokoju zamontowany jest czujnik ruchu (część instalacji alarmowej). Sygnał z czujnika ruchu aktywuje pompę na 30sekund. Kolejne uruchomienie pompy następuje dopiero po 30minutach. Zużycie prądu znikome a jaka wygoda.
I co?
Masz ciepłą wode?
U Ciebie czary czy u mnie skopane?
Jak włącze cyrkulacje i po 30 sek wyłącze i odkrece kran to woda bedzie płynąć zimna. Co z tego, ze pompka zassała ciepłą wode z zasobnika, skoro woda po drodze zdążyłą sie ochłodzic i to pomimo ocieplenie rur.
3-5 min to minimum aby po odkreceniu kranu popłyneła ciepła woda.
A może kluczem jest fakt, ze wode w zasobiku grzeje do max. 40 stopni, bardziej gorąca nie jest mi przecież potrzebna.
Wszelkie "patenty" typu: ide do kibelka, pstrykam włacznik i po 30 sekundach mam ciepła wode u mnie odpadaja bo woda w rurkach misi toche pokrażyc zanim dobrze ciepła.

Samur_aj
12-12-2009, 21:45
Zawsze można dać mocniejszą pompę i ustawić dłuższy czas jej działania. Nie zmienia to faktu że warto zainwestować w cyrkulację. Jeśli za każdym razem miałbym marnować przypuśćmy te 10litórw (tyle akurat u mnie potrzeba) to po roku mam pompę gratis i zostaje coś w kieszeni.

e_kran
16-12-2009, 15:36
Zawsze można dać mocniejszą pompę i ustawić dłuższy czas jej działania. Nie zmienia to faktu że warto zainwestować w cyrkulację. Jeśli za każdym razem miałbym marnować przypuśćmy te 10litórw (tyle akurat u mnie potrzeba) to po roku mam pompę gratis i zostaje coś w kieszeni.

Zwróć uwagę, że wszystko zależy od skali. U mnie odległość od zasobnika (120 litrów) do najdalszego punktu poboru wynosi ok. 20 metrów. W obwodzie cyrkulacyjnym znajduje się kilkanaście litrów wody. Żeby dobrze zamieszać i mieć ciepłą wodę, to rzeczywiście pompa musi popracować przez 2-3 minuty. Mam ciepłą wodę ale tym samym schłodziłem sobie cały zasobnik o kilka stopni. Gdybym sprzęgnął sobie cyrkulację z jakąś czujką ruchu, to mój piec musiałby grzać co 2 godziny 120 litrów wody, bo w takim tempie postępowałoby wychładzanie zasobnika wskutek regularnej cyrkulacji. W moim przypadku cyrkulacja to jest wyłącznie luksus, nie mający nic wspólnego z ekonomią. Zużycie prądu przez pompę jest pomijalne, zaś rozpraszanie ciepła podczas cyrkulowania takiej ilości wody ma kolosalne znaczenei.

Wiem co mówię bo mam włączaną cyrkulację 2 razy na godzinę. Praktycznie co 1-1.5 godz. piec musi podgrzewać wodę w zasobniku przez kilka minut, nawet jeśli w tym czasie nikt z niej ani razu nie korzystał. Wiem, że gdybym nie miał cyrkulacji traciłbym dziennie ok. 20-50 litrów wody = 20 gr. Mając inteligentną cyrkukację (aktywną tylko wtedy gdy jesteśmy w domu) "tracę" na nią dziennie ok. 1-1.5 m3 gazu = 2.5 zł.

Pozdrawiam
e-kran

Trociu
16-12-2009, 15:43
Ja powiem tak - lepiej ją zrobić i mieć. Nie trzeba z niej korzystać a koszty zrobienia są nieznaczne. Potem po zamieszkaniu będzie można przetestować czy się opłaca. I jak wyjdzie że jest fajnie to się będzie używać, a jak wyjdzie, że za drogo i wogóle - to się wyłączy.

U mnie jest cyrkulacja na dwa obiegi - do kuchni i do umywalek w łazience. Tego pierwszego nie używam, bo trudno mi określić stałą porę korzystania ze zlewu w kuchni a bez tego szkoda mi uruchamiać system. Tego drugiego też nie używam, bo w zasadzie nie ma potrzeby - ciepła woda pojawia się krótko po odkręceniu kranu.

kaltam
16-12-2009, 18:23
Zrobiłem ale po roku (właściwie dwóch) przestałem z niej korzystać w układzie non-stop - fakt mocno ochładza wodę a w szczególności ma to znaczenia gdy zasobnik wody jest grzany warstwowo. Akurat taki zasobnik jest w moim vitodensie 222 i serwisant mi to potwierdził. Ale układ sterowania viessmanna pozwala mi załączyć pompę cyrkulacyjną 6 razy na dobę (określona godzina i czas) więc z tego korzystam (poranne mycie , wieczorne itp) oraz sterowanie ma tzw przycisk "Party" co oznaczana odrębne ustawienia dla pracy całego kotła od nastaw podstawowych i wtedy pompa też pracuje (np. wizyta gości, bardzo wczesny wyjazd itp). Reasumując proponuję zabudować i nich przymajnmiej raz na dobę pokręci wodą z 10 minut by nie zaszła kamieniem.

Tomaszs131
14-10-2017, 14:23
Jakiej mocy macie pompkę cyrkulacyjną?
U mnie jest 4.5 W i zastanawiam się nad jej wymianą na mocniejszą, tylko o jakiej mocy. Dodam, że mam dom z poddaszem użytkowym
i zbiornik CWU znajduje się w piwnicy.