PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze gazowe samemu???



oleniek
18-07-2009, 09:43
Witam
Nie chodzi mi o zrobienie całego przyłącza gazowego samemu - bo brak do tego uprawnień, ale czy można samemu zrobić wykop na odpowiedniej głębokości , kupić tę żółtą rurę, zakopać ją z zapasem np metrowym zaizolować końce coby jakiś brud do tego nie wpadł. Mam tego ok 20mb a "fachowiec " liczy sobie 80zł za mb :roll: Przy czym i tak ja opłacam minikoparkę. Więc sięzaczełam zastanawiać czy nie zaoszczędzić tej kasy. :-?

I nie krzyczcie proszę na mnie. :D Jak nie można to napiszczie tylko NIE :lol:

Idziu5
18-07-2009, 10:21
Z przyłączem gazu to nie jest takie proste .
Dogadaj się z fachowcem może opusci cenę zrobisz sam.
położenie rury to nie wszystko -musisz wykonac próbe szczelności a to niestety musi wykonać ktos z uprawnieniami gazowymi. Sytuacja hipotetyczna ułozysz rurę zakopiesz po jakimś czasie robisz reszte instalacji iii mamy przeciek -każdy (prawie) fachowiec stwierdzi że rura uszkodzona .
80 zł za przyłacze gazowe to niedrogo jeżeli w tym jest materiał jezeli sama robocizna za przyłacze 20 mb nie powinieneś zapłacic więcej niż 3 000 :( za wszystko robocizna materiały odbiory :D

listek
19-07-2009, 08:20
Witam
Nie chodzi mi o zrobienie całego przyłącza gazowego samemu - bo brak do tego uprawnień, ale czy można samemu zrobić wykop na odpowiedniej głębokości , kupić tę żółtą rurę, zakopać ją z zapasem np metrowym zaizolować końce coby jakiś brud do tego nie wpadł. Mam tego ok 20mb a "fachowiec " liczy sobie 80zł za mb :roll: Przy czym i tak ja opłacam minikoparkę. Więc sięzaczełam zastanawiać czy nie zaoszczędzić tej kasy. :-?

I nie krzyczcie proszę na mnie. :D Jak nie można to napiszczie tylko NIE :lol:

Można.
Ja zrobiłem sobie policznikowe sam.
Poszedłem do gazowni i pytam co i jak.
Głegokość ok 1m, na dole wysypac 10-15 cm piasku, wyrównać, zasypać rurę. Około 10-15 cm nad rura połozyc folie ochronną. Całośc zasypać. Wolne końce zaślepić (żeby robactwo i inne takie nie weszło). Zostawić zapas po obu końcach.
Pytam, czy wzywać gazownie do oblukania co i jak przed zasypaniem - a oni a po co? policznikowe ich nie interesuje.
O wszystkim poinformowany wykonawca, który to później podłączał. Nie miał obiekcji.


8)

oleniek
19-07-2009, 09:10
dzięki

19-07-2009, 09:24
j.w. czyli zgadzam sie z Listkiem
można
/w mojej miejscowości kazdy mieszkaniec pod rury gazowe kopał sobie sam - tzw. "czyn społeczny"/

przed kopaniem należy sprawdzic na mapach czy w ziemi na tej trasie nie zaznaczono jakiś przewodów i mimo to należy kopac ostroznie - bo bywaja linie niezinwentaryzowane, niewypały zwane ostatnio "niewybuchami" /głupio to brzmi - ale cóz :-?/
przed zasypaniem praktykuje sie wezwanie geodety /aby to zainwentaryzował/
chyba ze znasz takiego który wierzy na słowo ...

Monti2008
19-07-2009, 09:50
Witam
Nie chodzi mi o zrobienie całego przyłącza gazowego samemu - bo brak do tego uprawnień, ale czy można samemu zrobić wykop na odpowiedniej głębokości , kupić tę żółtą rurę, zakopać ją z zapasem np metrowym zaizolować końce coby jakiś brud do tego nie wpadł. Mam tego ok 20mb a "fachowiec " liczy sobie 80zł za mb :roll: Przy czym i tak ja opłacam minikoparkę. Więc sięzaczełam zastanawiać czy nie zaoszczędzić tej kasy. :-?

I nie krzyczcie proszę na mnie. :D Jak nie można to napiszczie tylko NIE :lol:

Można.
Ja zrobiłem sobie policznikowe sam.
Poszedłem do gazowni i pytam co i jak.
Głegokość ok 1m, na dole wysypac 10-15 cm piasku, wyrównać, zasypać rurę. Około 10-15 cm nad rura połozyc folie ochronną. Całośc zasypać. Wolne końce zaślepić (żeby robactwo i inne takie nie weszło). Zostawić zapas po obu końcach.
Pytam, czy wzywać gazownie do oblukania co i jak przed zasypaniem - a oni a po co? policznikowe ich nie interesuje.
O wszystkim poinformowany wykonawca, który to później podłączał. Nie miał obiekcji.


8)
Ich nie obchodzi zalicznikowa instalacja doziemna, a geodeta musi nanieść na mapę(inwentaryzacja).
I chyba nie folia ochronna, a żółta taśma ostrzegawcza – taśma z polietylenu w kolorze żółtym. Taśmę należy układać na wysokości 0,4 m nad przewodem gazowym.
Próba szczelności, ciśnieniowa zalecana.
pozdr

listek
19-07-2009, 16:42
I chyba nie folia ochronna, a żółta taśma ostrzegawcza – taśma z polietylenu w kolorze żółtym.


To samo miałem namyśli. Można dołozyć złociszy i połozyc folie z paskiem metalowym-łatwiej poźniej wykrywaczem znaleźć.

Martinezio
19-07-2009, 16:50
Tak jeszcze tylko bąknę, iż ostatnio modne są taśmy ostrzegawcze z wtopionym paskiem metalu. Wszystko dlatego, iż rury obecnie kładzione wykonane są z politetylenu (lub innego poli* ) i nie są wykrywalne detektorami powierzchniowymi (bo na georadar to mało kogo stać ;)). Podobne stosuje się do wody, tylko w innym kolorze.

Monti2008
19-07-2009, 20:14
Tak jeszcze tylko bąknę, iż ostatnio modne są taśmy ostrzegawcze z wtopionym paskiem metalu. Wszystko dlatego, iż rury obecnie kładzione wykonane są z politetylenu (lub innego poli* ) i nie są wykrywalne detektorami powierzchniowymi (bo na georadar to mało kogo stać ;)). Podobne stosuje się do wody, tylko w innym kolorze.
fachowo powinno układać się dwie folie:
1. ostrzegawczą - 0,4 m nad przewodem gazowym.
2. lokalizacyjną(z metalową wkładką) - ok 5cm nad przewodem (wspomniane wyżej)
To jest wymóg, i gazownia nie powinna nawet zatwierdzić projektu jak nie ma o taśmach napisane w opisie technicznym.

pozdrawiam

niktspecjalny
20-07-2009, 10:17
Robiliście sami ,kopaliście itd.A gdzie geodeta i mapki po wykonawcze takich przyłączeń?.U mnie wykopali ale przed zasypaniem itp przybył geodeta by to to opisać i odebrać i zrobić w/w mapkę.

listek
20-07-2009, 20:07
Robiliście sami ,kopaliście itd.A gdzie geodeta i mapki po wykonawcze takich przyłączeń?.U mnie wykopali ale przed zasypaniem itp przybył geodeta by to to opisać i odebrać i zrobić w/w mapkę.

Na samym końcu. Wszystko zostanie naniesiona na mapie powykonawczej (przyłącza, budynek)

marcin-26
24-02-2011, 14:17
Pewnie ze można samemu, ja zadzwoniłem do firmy która wykonuje takie rzeczy i zleciłem wykonanie takiej rury tj 23mb rury PE zee zgrzanymi na koncach połaczeniami PE/stal kołziezowymi koszt takiej rury to 500zł , pojechałem odebralem ja, nastepnie kupiłem dwie rury bezszwowe po 3 metry i zlecilem w warsztacie jakims przyspawanie na jednym koncu kołznieza a na drugim gwint i wygiecie tej rury w kolano , dwie sztuki, otrzymałem tym sposobem tzw przyłacza kołniezowe, dokreciłem je do połówek kołniezy przy rurze, całe kolano stalowe i polaczenie kolniezowie pomalowałem minia i obwinełem tasma DENSO oraz tasma zółtą.Zrobiłem wykop sam ręcznie, ulozyłem rure, przewód sygnalizacyjny i tasma ostrzegawcza, przed zasypaniem zawolalem kierownika budowy aby zerknoł.Z jednego konca na podstwce stalowej umiescilem skryznke licznikową w przyszlym plocie,a drugi koniec wyszedł na scianie budynku gdzie bedzie zawór i wewnetrzna instalacja w domu.Firma za wykonanie tego chciała 3 tyś zł, mnie to wyniosło ok 900zł.Także jak sie chce to można , wystarczy pomyslec.Gazownia ma to gdzies kto to wykonał za licznikiem, wszystko wg projektu oczywiscie.

cd
17-03-2011, 19:35
Pewnie ze można samemu, ja zadzwoniłem do firmy która wykonuje takie rzeczy i zleciłem wykonanie takiej rury tj 23mb rury PE zee zgrzanymi na koncach połaczeniami PE/stal kołziezowymi koszt takiej rury to 500zł , pojechałem odebralem ja, nastepnie kupiłem dwie rury bezszwowe po 3 metry i zlecilem w warsztacie jakims przyspawanie na jednym koncu kołznieza a na drugim gwint i wygiecie tej rury w kolano , dwie sztuki, otrzymałem tym sposobem tzw przyłacza kołniezowe, dokreciłem je do połówek kołniezy przy rurze, całe kolano stalowe i polaczenie kolniezowie pomalowałem minia i obwinełem tasma DENSO oraz tasma zółtą.Zrobiłem wykop sam ręcznie, ulozyłem rure, przewód sygnalizacyjny i tasma ostrzegawcza, przed zasypaniem zawolalem kierownika budowy aby zerknoł.Z jednego konca na podstwce stalowej umiescilem skryznke licznikową w przyszlym plocie,a drugi koniec wyszedł na scianie budynku gdzie bedzie zawór i wewnetrzna instalacja w domu.Firma za wykonanie tego chciała 3 tyś zł, mnie to wyniosło ok 900zł.Także jak sie chce to można , wystarczy pomyslec.Gazownia ma to gdzies kto to wykonał za licznikiem, wszystko wg projektu oczywiscie.

Witam.

To jest czysta partyzantka i brak odpowiedzialności to po pierwsze. Po drugie kierownik budowy w tym przypadku ma mało co do powiedzenia, gdyż nie posiada uprawnień budowlanych z zakresu instalacji nie mówiąc juz o uprawnieniach gazowych dozorowych. Po trzecie gazownia bedzie żądała protokolu odbioru i szczelnosci instalacji gazowej, ktorej kierownik nie wystawi. Róbmy to co mozemy, ale bez przesady. Skrajny brak odpowiedzialności.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Runner72
10-04-2011, 17:50
Mam pytanie odnośnie wewnętrznej instalacji gazowej w budynku, ponieważ zmieniam przebieg instalacji gazowej w domu. Mianowicie przenoszę piec gazowy z łazienki na poddaszu do pomieszczenia za garażem, gdzie i tak mam wszystkie przyłącza w tym gaz. Rezygnuje z prowadzanie instalacji gazowej przez cały dom, nie chce mieć rury na wierzchu ścian oraz pieca dwu funkcyjnego! Mój kierownik twierdzi, ze instalacja wewnątrz budynku to moja sprawa -nic nie zmieniać w papierach.