PDA

Zobacz pełną wersję : poziomy kostki w stosunku do poziomu izolacji



civic9
19-07-2009, 14:09
poziom podłogi w domu = 0.00
poziom izolacji poziomej = -0.20 (pod wylewką i styropianem)

na jakim poziomie mogę zrobić z kostki brukowej/betonowej:
a) taras
b) ciąg pieszo-jezdny przy budynku, który jednocześnie będzie opaską, chodnikiem i dojazdem do garażu (szer. ok. 3.5m od ściany- za mało miejsca do granicy żeby to rozdzielać na osobne części) na całej długości jednej ściany

taras pasowało by na poziomie najbliższym zeru - żeby nie spadać do dziury przy wychodzeniu. ciąg p-j przy budynku, przy drzwiach wyjściowych też bym chciał tak, żeby był maks. jeden schodek, czyli kilkanaście centymetrów od poziomu zero.

czy tak można, czy wszystko powinno być poniżej poziomu izolacji poziomej?

spadki od budynku 1-2% zostaną zachowane. kostka dochodziłaby do elewacji - styropian + tynk mineralny.

budulec1
19-07-2009, 14:20
Jeśli nie dajesz izolacji pionowej typu średniego lub ciężkiego to poziom izolacji poziomej powinien znajdować się min 30cm powyżej zewnętrznych poziomów wykończeniowych (w tym przypadku kostki). Jeśli dajesz wspominaną izolację wystarczy jeśli jej wierzch wyciągniesz w górę na żadaną wysokość, a poziom izolacji poziomej nie ma znaczenia.
pzdr

civic9
19-07-2009, 14:42
no cóż, jakoś wcześniej o izolacjach pionowych nie myślałem, a już nawet elewacja jest. w projekcie nie było, pomimo że poziomy są zgodne z projektem.

mogę teraz czymś posmarować po zewnętrznej warstwie ocieplenia ścian (fundamentowych i wyżej) od poziomu ileśtam poniżej izolacji poziomej (ile?) do poziomu zewnętrznych warstw wykończeniowych (kostki) i będzie ok?

co mogę położyć na styropian (do poziomu izolacji poziomej dochodzi, opatulony folią kubełkową) oraz na tynk mineralny (od poziomu izolacji poziomej w górę - ewentualnie pozbyć się tego tynku?), żeby izolacja pionowa spełniła swoje warunki w tej sytuacji?
coś łatwo stosowalnego.

odaro
19-07-2009, 15:31
Jeśli nie dajesz izolacji pionowej typu średniego lub ciężkiego to poziom izolacji poziomej powinien znajdować się min 30cm powyżej zewnętrznych poziomów wykończeniowych (w tym przypadku kostki). Jeśli dajesz wspominaną izolację wystarczy jeśli jej wierzch wyciągniesz w górę na żadaną wysokość, a poziom izolacji poziomej nie ma znaczenia.
pzdr

Pytanie było jak kostka będzie powyżej poziomu bloczków betonowych czy będzie już na ścianie murowanej czy trzeba wtedy dawać dodatkową izolację pionową.

odaro
19-07-2009, 15:38
no cóż, jakoś wcześniej o izolacjach pionowych nie myślałem, a już nawet elewacja jest. w projekcie nie było, pomimo że poziomy są zgodne z projektem.

mogę teraz czymś posmarować po zewnętrznej warstwie ocieplenia ścian (fundamentowych i wyżej) od poziomu ileśtam poniżej izolacji poziomej (ile?) do poziomu zewnętrznych warstw wykończeniowych (kostki) i będzie ok?

co mogę położyć na styropian (do poziomu izolacji poziomej dochodzi, opatulony folią kubełkową) oraz na tynk mineralny (od poziomu izolacji poziomej w górę - ewentualnie pozbyć się tego tynku?), żeby izolacja pionowa spełniła swoje warunki w tej sytuacji?
coś łatwo stosowalnego.

Mnie też ten problem chodzi po głowie nie za bardzo wiem jeszcze jak go rozwiąże u siebie ale na razie wymyśliłem tyle że ten fragment ściany murowanej ( u mnie Porotherm) nad bloczkami betonowymi który będzie zakryty kostką posmaruje izolacją przeciwwodną na to przykleję cieńszy styropian żeby zrobić kampinos.

Firma Sika i Schomburg??? czy jakoś tak mają w swojej ofercie specjalne masy do izolacji basenów nie ma tam mas bitumicznych. Wydaję się że możesz to dać na gotową elewację jeżeli to i tak zakryję kostka.

Mój znajomy kład to na fundamenty powstaje z tego taka elastyczna powłoka.

civic9
20-07-2009, 02:53
no to zmieniamy temat na:
co na pionową izolację, na gotowej ścianie,
żeby bezpiecznie położyć kostkę na równi/minimalnie powyżej izolacji poziomej budynku.

:)

niktspecjalny
20-07-2009, 09:00
no to zmieniamy temat na:
co na pionową izolację, na gotowej ścianie,
żeby bezpiecznie położyć kostkę na równi/minimalnie powyżej izolacji poziomej budynku.

:)

Trochę skomplikowanie to opisujesz.Na izolację pionową ponad izolację poziomą panowie od odwodnienia pomalowali (gdzieś wywaliłem opakowkę) czymś wybitnym czarnym ale takim które nie robi nic styro,które niebawem tam się przyczepi.Niestety nie mam kostki na około tylko odwodnienie z białego kamienia.

civic9
20-07-2009, 09:17
Trochę skomplikowanie to opisujesz.Na izolację pionową ponad izolację poziomą panowie od odwodnienia pomalowali (gdzieś wywaliłem opakowkę) czymś wybitnym czarnym ale takim które nie robi nic styro,które niebawem tam się przyczepi.Niestety nie mam kostki na około tylko odwodnienie z białego kamienia.

Tylko, że u Ciebie jest na odwrót - powyżej izolacji pionowej zrobiłeś izolację przed elewacją, skoro styro dopiero się pojawi.

U mnie elewacja już jest i się zastanawiam czy da się to teraz jakoś prosto ugryźć, poprzez też po prostu pomalowanie czymś.
Wolę się upewnić.

niktspecjalny
20-07-2009, 09:31
Trochę skomplikowanie to opisujesz.Na izolację pionową ponad izolację poziomą panowie od odwodnienia pomalowali (gdzieś wywaliłem opakowkę) czymś wybitnym czarnym ale takim które nie robi nic styro,które niebawem tam się przyczepi.Niestety nie mam kostki na około tylko odwodnienie z białego kamienia.

Tylko, że u Ciebie jest na odwrót - powyżej izolacji pionowej zrobiłeś izolację przed elewacją, skoro styro dopiero się pojawi.

U mnie elewacja już jest i się zastanawiam czy da się to teraz jakoś prosto ugryźć, poprzez też po prostu pomalowanie czymś.
Wolę się upewnić.
Tak dokładnie mam.Z czego jest elewacja?

civic9
20-07-2009, 09:40
styropian i tynk.

utrudnienie może też polegać na tym, że izolacja pozioma nie wystaje poza elewacje. ale pewnie można by się do tego jakoś dostać i połączyć - tylko znowu pytanie czym. a może wystarczy pójście z pionową bardziej w dół?

nie chciałbym niszczyć tego co jest, bo po wycięciu kilkudziesięciu centymetrów ocieplenia, trzeba by to pouzupełniać. a czas goni, rąk do roboty mało :)

niktspecjalny
20-07-2009, 10:02
styropian i tynk.

utrudnienie może też polegać na tym, że izolacja pozioma nie wystaje poza elewacje. ale pewnie można by się do tego jakoś dostać i połączyć - tylko znowu pytanie czym. a może wystarczy pójście z pionową bardziej w dół?

nie chciałbym niszczyć tego co jest, bo po wycięciu kilkudziesięciu centymetrów ocieplenia, trzeba by to pouzupełniać. a czas goni, rąk do roboty mało :)

Poczekaj z tego co widzę ,to chcesz się przyczepić do ściany obcinając kawałek dolnej elewacji czymś odizolować itp.Nie lepiej doczepić kostką w bezpośrednim styku ze syro-tynkiem?

civic9
20-07-2009, 10:38
wręcz przeciwnie, pisałem, że tego styro nie chcę ruszać :)
chcę się doczepić do styro-tynku właśnie kostką.

ale się zastanawiam czy nie powinienem zaizolować jakoś tego styro-tynku (ewentualnie gdyby miało być łatwiej, tynk można zrzucić i zostawić sam styro), ponieważ kostka będzie na poziomie izolacji poziomej lub ciut wyżej.

a pionowej izolacji ponad izolacją poziomą pod styropianem nie mam.
budulec napisał, i pewnie ma rację, że w tej sytuacji pionowa musi być.

ubek
20-07-2009, 12:11
Podpinam się do wątku, mam podobny problem.