PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry do wody tzw.zmiękczacze



kate74
19-07-2009, 16:59
Witam!!
Proszę o opinie użytkowników takich zmiękczaczy, interesuje mnie czy sie sprawdzaja w codziennym życiu 4-5 osobowej rodziny.Czy rzeczywiście nie trzeba używać detergentów do kamienia na szybach kabiny czy umywalki?Czy jest różnica w przygotowywaniu potraw,jeśli tak to na plus czy minus?

marcinor
20-07-2009, 09:56
Woda mięciutka jak w potoku górskim :D
Nie wyobrażam sobie życia bez zmiękczacza. W czajniku "0" kamienia!

free_shop
21-07-2009, 00:33
Osad na szybach kabiny zawsze będzie. Tylko woda destylowana nie zostawia śladów.
Najpierw sprawdź, czy faktycznie masz twardą wodę. Najtaniej można to zrobić samemu kupując w sklepie z rybkami "tester do pomiaru twardości ogólnej".
Jeżeli twardość będzie poniżej 10 stopni niemieckich, wody nie opłaca się zmiękczać (chociaż można). Powyżej 16-17, powinno się uzdatniać.
Wartości są oczywiście subiektywne wynikające z obserwacji.
Zmiękczacz w przypadku twardej wody pomoże: zabezpieczy przed odkładaniem się kamienia w instalacji ciepłej wody. Innych metod narazie nie ma (nikt nie wrzuca kalgonu do bojlera).


W czajniku "0" kamienia.

Jeżeli masz wodę zmiękczoną całkowicie, to możesz szykować się na remont instalacji:(
Ograniczenia w normach dotyczące twardości wody (min. 4 stopnie niemieckie) wynikają nie z aspektów zdrowotnych, ale między innymi dlatego, że woda bardzo mięka jest agresywna (najprościej mówiąc chrupie instalację)

kamykkamyk2
21-07-2009, 09:13
Osad na szybach kabiny zawsze będzie. Tylko woda destylowana nie zostawia śladów.
Najpierw sprawdź, czy faktycznie masz twardą wodę. Najtaniej można to zrobić samemu kupując w sklepie z rybkami "tester do pomiaru twardości ogólnej".
Jeżeli twardość będzie poniżej 10 stopni niemieckich, wody nie opłaca się zmiękczać (chociaż można). Powyżej 16-17, powinno się uzdatniać.
Wartości są oczywiście subiektywne wynikające z obserwacji.
Zmiękczacz w przypadku twardej wody pomoże: zabezpieczy przed odkładaniem się kamienia w instalacji ciepłej wody. Innych metod narazie nie ma (nikt nie wrzuca kalgonu do bojlera).
Cytat:

W czajniku "0" kamienia.


Jeżeli masz wodę zmiękczoną całkowicie, to możesz szykować się na remont instalacji:(
Ograniczenia w normach dotyczące twardości wody (min. 4 stopnie niemieckie) wynikają nie z aspektów zdrowotnych, ale między innymi dlatego, że woda bardzo mięka jest agresywna (najprościej mówiąc chrupie instalację)

A ja zmiękczam wodę z wodociągu i jestem całkowicie zadowolony. Zmywarka, pralka działa, brak kamienia w czajniku, ubrania mięciutkie bez dodatków detergentów itd.
Możesz podać linki, gdzie jest napisane o agresywności wody miękkej.
Pozdr

marcinor
21-07-2009, 09:56
Jeżeli masz wodę zmiękczoną całkowicie, to możesz szykować się na remont instalacji:(

Badałem wodę. Powiedzieli że ok. Stopnia niemieckiego nie określałem. Może powinienem to zrobić. Bez zmiękczacza sąsiadowi przeżarło instalację miedzianą! :evil:
To dopiero jest agresja :o

Princesa
21-07-2009, 10:08
Ja zmiękczam wodę do picia i przygotowywania potraw w specjalnym dzbanku Brita z wkładem wymiennym.
Stosujemy go od wielu lat i od tamtej pory kamień w czajniku nie występuje a więc zanikło też ryzyko zalania octem herbatki jak akurat ktoś postanowił go odkamienić i nikomu nie powiedział :D
Polecam bo warto, a co do zmiękczaczy stosowanych w/na rurach to nie mam doświadczenia :oops: my mamy tylko filtry na każdym kranie...

free_shop
21-07-2009, 11:41
Rozumiem, że jako hydraulik nie jestem osobą zaufania publicznego i nikt mi nie musi wierzyć.
Poniżej link do strony Swiatowej Organizacji Zdrowia:

http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/GDW8rev1and2.pdf
str. 182 (pod hasłem cooper):
"ogólna korozja miedzi jest najczęściej wywołana miękką, kwaśną wodą: wody o odczynie poniżej 6,5 i twardości mniejszej niż 60 mg/l (ok. 4 stopni niemieckich) są bardzo agresywne"

http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/gdwq3_10.pdf
str. 215 (pod hasłem hardness):
"woda miękka o twardości poniżej 100 mg/l (niecałe 6 stopni niemieckich) ma małą zdolność buforową i może wywoływać korozję rur"

Oczywiście większość dotyczy rur miedzianych (swoją drogą COBRTI INSTAL wydało swego czasu broszurę, w których rejonach Polski nie powinno się stosować rur miedzianych). Nawet jeżeli ktoś ma w domu "plastiki", to zawsze gdzieś w instalacji znajdują się elementy miedziane ew. mosiężne.

A propos sąsiada:
Również wody bardzo twarde z dużą zawartością tlenu rozpuszczonego, albo wody zawierające humusy mogą zchrupać instalację miedzianą.

ewadora
21-07-2009, 23:35
CZy znacie zmiekczacz ( typ , firma ) w którym jest możliwość regulacji stopnia zmiękczania wody? ( bez używania poza zmiękczaczem zaworu mieszającego wodę zmiękczoną z wodą wodociągową).
Z opiniii w innych wątkach wynika,ze nie. Ja głównie z tego powodu zrezygnowałam ze zmiękczacza. NIe lubię jak woda jest za miękka i nie można potem mydła spłukac

kate74
22-07-2009, 07:59
hmmm... ja gdzies wyczytałam że zmiękczacze TAPWORKS chyba mają regulacje do twardości wody

marcinor
22-07-2009, 08:49
hmmm... ja gdzies wyczytałam że zmiękczacze TAPWORKS chyba mają regulacje do twardości wody
Ja nie pamiętam firmy mojego zmiękczacza, ale u mnie wiele rzeczy się reguluje. A twardość ustawia się na podstawie wyników wody przed zmiękczeniem.

free_shop
22-07-2009, 09:33
CZy znacie zmiekczacz ( typ , firma ) w którym jest możliwość regulacji stopnia zmiękczania wody?
Ciężko podać typ zmiękczacza, ponieważ większość producentów głowic sterujących, ma w swojej ofercie dwa modele: z zaworem mieszającym oraz bez.
Obecnie większość zmiękczaczy (nawet tania chińszczyzna z Allegro) ma wbudowany zawór mieszający.
Najlepiej podczas zakupu spytaj sprzedawcę.
Warto również dołożyć parę złotych i kupić zmiękczacz z wbudowanym wodomierzem (tzw. wersja objętościowa lub wolumetryczna). Zaoszczędzi się trochę pieniędzy na soli i ściekach.

marcinor
22-07-2009, 10:04
Warto również dołożyć parę złotych i kupić zmiękczacz z wbudowanym wodomierzem (tzw. wersja objętościowa lub wolumetryczna). Zaoszczędzi się trochę pieniędzy na soli i ściekach.
Mam ten wodomierz, ale nie wiem jak go wykorzystać do oszczędzania wody?

ewadora
22-07-2009, 10:05
Z tego co dowiedziałam sie w innym wątku to TApworksy nie maja ustawienia twardosci wody.
Prosze podajcie jakies konkretne modele - sprawdzone - aby mozna było sprzedawców pytać o nie,plizzzzz

free_shop
22-07-2009, 23:27
TApworksy nie maja ustawienia twardosci wody.
Prosze podajcie jakies konkretne modele - sprawdzone - aby mozna było sprzedawców pytać o nie,plizzzzz
Tapworksy faktycznie nie mają zaworu mieszającego (przynajmniej nie ma takiej opcji na ich stronach).
Trudno podać model, bo większość firm nadaje zmiękczaczom swoje nazwy chociaż używają tych samych komponentów (między innymi głowic) znanych producentów, np: Fleck, Autotrol, Clack...
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zmiękczacza w firmie najbliższej, lub poleconej. Średnie i małe firmy mają zawsze kilka modeli.
Ja polecam (moje prywatne zdanie) zmiękczacze z głowicą firmy Clack. Jest prosta i w miarę tania w ew. serwisie (chociaż rzadko się psuje, bo to wyrób amerykański). Reszta, tzn. zbiornik, obudowa, mogą być chińskie.
Sól do zmiękczacza oczywiście polska :D !

ewadora
22-07-2009, 23:41
DZięki za odpowiedż.
CZyli nie znajde prawdopodobnie modelu zmiękczacza ,który zmiękczałby wode w takim stopniu jak ja chce.
Jedyne wyjscie to dokupić zawór mieszający i za zmiękczaczem wode z wodociągu mieszać z wodą ze zmiękczacza - trochę robota głupiego - nie? Najpierw zmiękczam na maksa,zużywam sól, wode do płukania , a potem to znowu "utwardzam" poprzez mieszanie z woda wodociągową :roll:

free_shop
23-07-2009, 00:13
DZięki za odpowiedż.
CZyli nie znajde prawdopodobnie modelu zmiękczacza ,który zmiękczałby wode w takim stopniu jak ja chce.
Trochę więcej ptymizmu!
Nawet na Allegro (to nie jest kryptoreklama, bo ja tam nie handluję) większość zmiękczaczy ma zawór mieszający. Tapworks to jeden z niewielu wyjątków.
Alleluja i do przodu!

kate74
23-07-2009, 09:25
hmm... a jak jest ze zmywaniem mydła ...bo wczoraj hydraulik opowiadał mi jakieś głupotki, że bardzo cięzko się zmywa. A jak jest przy przygot. potraw czy czuć w jakiś sposób tą sól, chodzi mi o smak i zapach ?

marcinor
23-07-2009, 09:29
hmm... a jak jest ze zmywaniem mydła ...bo wczoraj hydraulik opowiadał mi jakieś głupotki, że bardzo cięzko się zmywa. A jak jest przy przygot. potraw czy czuć w jakiś sposób tą sól, chodzi mi o smak i zapach ?
Mydło w takiej wodzie zawsze ciężko zmyć. Jeżeli byłoby inaczej to znaczy, że zmiękczacz niedziała :D
A co do potraw to soli nie czuć jak nie przesolisz :wink:
Wodę z kranu można pić, dobrze smakuje.

kate74
23-07-2009, 10:00
hmmm.. ale chyba nie tak że trzeba się wycierać z mydła.......

marcinor
23-07-2009, 10:24
hmmm.. ale chyba nie tak że trzeba się wycierać z mydła.......
myłaś się kiedyś w górskim potoku? :D
podobnie

kate74
23-07-2009, 10:35
ups.....no włąśnie nie ale będzie pretekst...na wakacje

free_shop
23-07-2009, 12:25
hydraulik opowiadał mi jakieś głupotki, że bardzo cięzko się zmywa.
Półprawda! Jeżeli woda jest całkiem zmiękczona, to i owszem: mydło łatwo się pieni, ciężko się zmywa.
Dlatego w zmiękczaczach stosuje się zawory mieszające; część wody przechodzi przez zmiękczacz (który usuwa całkowicie twardość), a część wody jest nieuzdatniona.
Twardość końcową ustawia się biorąć pod uwagę 3 aspekty:
- nie może powodować nadmiernej korozji instalacji (zbyt miękka)
- nie może powodować nadmiernego odkładania się kamienia (zbyt twarda)
- nie może powodować nadmiernego jęczenia klienta (gustibus non...)
Hydraulik niech się douczy, albo niech zostanie przy robieniu instalacji (nie każdy jest Leonardem V.)

marcinor
23-07-2009, 12:33
Będę miał zbadaną wodę w poniedziałek.
Miałbym prośbę do "free_shop". O podanie optymalnych parametrów wody po zmiękczaczu. Ja też mam jakiś amerykański. Więc mogę zmienic pewne wortości.

ubek
23-07-2009, 13:59
hmm... a jak jest ze zmywaniem mydła ...bo wczoraj hydraulik opowiadał mi jakieś głupotki, że bardzo cięzko się zmywa. A jak jest przy przygot. potraw czy czuć w jakiś sposób tą sól, chodzi mi o smak i zapach ?
Mydło w takiej wodzie zawsze ciężko zmyć. Jeżeli byłoby inaczej to znaczy, że zmiękczacz niedziała :D
A co do potraw to soli nie czuć jak nie przesolisz :wink:
Wodę z kranu można pić, dobrze smakuje.
Z tego co wiem, to nie można takiej wody pić. Aby to było możliwe trzeba dodatkowo zastosować odwróconą osmozę.