PDA

Zobacz pełną wersję : odżelaziacz i odpowietrznik Pomocy



dorras
20-07-2009, 22:07
witam.Jestem nowy na forum, bardzo proszę o pomoc.Jak mam zamontować odpowietrznik na zbiorniku hydroforowym żeby działał poprawnie.
Posiadam zbiornik przepływowy 300l Wimest. Firma gdzie kupowałem zbiornik poleciła mi żeby w miejscach gdzie normalnie montuje się wziernik poziomu wody, połączyć te dwa króćce ze sobą w połowie tego połączenia wstawić trójnik i do niego kolankiem podłączyć odpowietrznik.
I wszystko jest ok do pierwszego razu.Jak pompa pracuje, poziom wody się podnosi i odpowietrznik działa ale po kilkunastu dopompowywaniach poziom wody spada poniżej poziomu odpowietrznika a on sam nie odpowietrza.Chyba to zrozumiale napisałem.
Dodam że przed hydroforem zamontowałem inżektor napowietrzający.
Proszę o pomoc jak to ma być odpowietrzane.
Dziękuję.

free_shop
21-07-2009, 00:02
Rozumiem, że nakrętka na odpowietrzniku (takie małe cóś) jest cały czas odkręcona.
Może po prostu odpowietrznik Ci się przypchał.
Jeżeli masz zawór stopowy (przeważnie zawsze jest w komplecie) odkręć ręką odpowietrznik i dmuchnij w niego od dołu.

dorras
21-07-2009, 07:58
Rozumiem, że nakrętka na odpowietrzniku (takie małe cóś) jest cały czas odkręcona.
Może po prostu odpowietrznik Ci się przypchał.
Jeżeli masz zawór stopowy (przeważnie zawsze jest w komplecie) odkręć ręką odpowietrznik i dmuchnij w niego od dołu.

Tak odkręcona a wszystko w środku czyste i bez brudu.Problem polega na tym że jeżeli woda schodzi nawet poniżej dolnego króćca to i tak odpowietrznik nie odpowietrza się. Dopiero jak czymś cienkim z góry wymuszę odpowietrzenie to wtedy zacznie odpowietrzać.

Zastanawiam się czemu kazali mi połączyć górny króciec z dolnym.Teraz wydaje mi się że jak woda spada poniżej odpowietrznika to ciśnienie z górnego króćca pcha pływak odpowietrznika z resztkami wody do góry i nie może on swobodnie opaść.

Proszę o info gdzie ma być wkręcony odpowietrznik, na jakiej wysokości i grzie manometr.
Proszę o informację bo już zgłupiałem.

bst
21-07-2009, 09:29
A po co Ci tam odpowietrznik?
Ja mam zrobione ozelazianie bez odpowietrznika. Stosunek woda / powietrze mam na stalym poziomie.
Na takim samym zbiorniku.

free_shop
21-07-2009, 10:56
Opisz mi swój odpowietrznik. Czy jest to na pewno "automatyczny odpowietrznik 1/2 cala"? (taki walec dłogości ok.8 cm i średnicy ok.3 cm).
Odpowietrznik powinien być zamontowany na wysokości 1/3 - 1/4 licząc od góry zbiornika hydroforowego.
W praktyce można go też zamontować bezpośrednio na górnym króćcu a dolny zaślepić (mowa o króćcach do "cieciowskazu").
Manometr można zamontować gdziekolwiek (działa na wodzie jak i na powietrzu). Najwygodniej umieścić go na górze zbiornika, bo go dobrze widać.

free_shop
21-07-2009, 11:00
A po co Ci tam odpowietrznik?
Może nie masz napowietrzacza (aspiratora, inżektora...jak zwał, tak zwał)?
A jeżeli masz, to znaczy, że Ci nie działa:(

gosciu01
22-07-2009, 23:11
... albo masz odpowietrznik na zbyt duże ( niewłaściwy zakres ) ciśnienie ?

dusigrosz2000
02-09-2009, 19:53
wywal ten odpowietrznik ....załóż profesjonalny i skonczy się problem...przeżyje Ciebie i mnie razem:-)

Emwuel
03-09-2009, 10:15
Odpowietrznik powinien być zamontowany na wysokości 1/3 - 1/4 licząc od góry zbiornika hydroforowego.

Od góry czy od dołu?
Zamontowali mi odpowietrznik na trójniku przy dolnym króćcu wskaźnika. Wg. ma to sens bo reguluje (ogranicza zbyt dużą "poduszkę" powietrzną powstałą przez "dopompowanie" aeratorem.
pzdr

dusigrosz2000
03-09-2009, 10:40
Jakiś neptyk to podpowiadał czy co?
Winien byc zamontowany na gónym króćcu wodowskazu. I jest to najniższy punkt montażu odpowietrznika. Każde miejsce poniżej tworzy zbyt dużą poduszke powietrzną.

Emwuel
03-09-2009, 21:04
Neptek? 8)
Robiła mi to firma która robiła mi studnię, komplet hydrofor - odżelaziacz.

Co do za dużej poduszki powietrznej - w instrukcji hydroforu sugerują, by napompować go wstępnie do 1 - 1,5 atm. Po włączeniu pompy poziom wody sięga ok 5-10 cm poniżej górnego króćca (przy 4 atm.) Co w takim razie da odpowietrznik na górnym króćcu?
Jaka według ciebie powinna być ta poduszka?
Instalacja u mnie działa bez zarzutu.
Pozdrawiam

dusigrosz2000
03-09-2009, 22:36
Cóż ...choć proste to wyjasnię....
Poduszka powietrzna zabezpiecza w niewielkim zakresie zmienno-ciśnieniowy strumień wody. Zazwyczaj tego odbiorca nie odczuwa. Jednakże poduszka ma nie tylko takie zadanie. Z jednej strony podawane w trakcie pracy pompy powietrze powoduje uzupełnianie sie tej poduszki by stworzyć pewien opór dla pracujacej pompy . Powoduje to wydłuzenie sie cyklu pracy pompy co korzystnie wpływa na jej eksploatację. pompa tym dłuzej zyje im mniej ma cykli załaczenia i wyłaczenia. Zatem jeżeli zawiesisz odpowietrznik w dolnej części wodowskazu to tworzysz bardzo dużą poduszke powietrzną pozostawiając mało miejsca na wodę co moze skutkować zjawiskiem przenikania powietrza do instalacji wodnej. Bardzo dużą dlatego , ze odpowietrznik zadziała dopiero wtedy gdy powietrze (czytaj poduszka powietrzna) obnizy się swoja objetościa aż do jego poziomu. Tak duza poduszka nie zapewnia jednak własciwego czasu kontaktu wody z powietrzem co niekorzystnie wpływa na reakcję utleniania się np. żelaza.
Przenosząc odpowietrznik wyżej spowodujesz wtłaczanie większej ilości wody do zbiornika i zapewnisz dłuższy czas reakcji powietrza z woda co korzystnie wpłynie na utlenianie. Utlenianie i czas reakcji są bardzo istotnym czynnikiem w procesach takich jak odżelazianie. Zawieszenie odpowietrznika na wysokości 1/3 do 1/4 patrząc od góry zbiornika jest optymalnym rozwiązaniem . Mam nadzieję ze dosyć jasno to okresliłęm .
I przyznam szczerze , że dziwne jest dla mnie to , ze jakas firma tak to wykonała. To sa naprawde podstawy których zmieniac sie nie powinno bo nie ma racjonalnego uzasadnienia.
Jeszcze odpowiedź: co da odpowietrznik?
W układzie z takim rozwiazaniem technologicznym odżelaziania , gdzie powietrze jest zasysane przez aerator zazwyczaj wymagana jest pompa o dużej wydajności. Zbyt mała nie bedzie powodowała zasysania na wystarczajacym poziomie. Dobrze funkcjnujaca pompa powinna zabezpieczać wiecej powietrza niz teoretyczne wymagania utleniania substancji zawartych w wodzie co musi powodowac przyrastanie ilości powietrza. Ale nadmiar powietrza powinien byc odprowadzony własnie przez odpowietrznik i to tak umieszczony by poduszka nie przyrastała w nieskończoność bo dojdzie do zjawiska o jakim wspomniałem na wstepie. Jesli u Ciebie nie ma zjawiska odpowietrzania co jakiś czas to oznacza , ze ilośc powietrza podawanego jest zbyt mała i co jakiś czas musisz dopompowywać powietrze do zbiornika a co za tym idzie jest to zbyt mała ilośc by reakcja utleniania przebiegała poprawnie. Innej opcjii nie ma. Nie spotkałem sie z tym by ktoś trafił idealnie w dozowanie powietrza.
Jesli rzeczywiście poduszka Ci sie zmniejsza i nie możesz ustawić większego przyrostu powietrza to mogę smiało założyć , że strumień wody jest również za mały do wypłukiwania filtra co odczujesz w czasie od 3-ech do 10- ciu miesiecy w jakości wody. Bedzie sie ona stopniowo pogarszała . Efekt o jakim mówie zależy od ilości zużywanej wody.

uff...alez elaborat powstał:-)))
Oczywiście gdyby powstało jeszcze jakieś pytanie to bardzo prosze.

Emwuel
04-09-2009, 15:16
Szczerze powiedziawszy... To jakoś nie łapię wyższości wyżej umieszczonego odpowietrznika... 8) Nie jestem fachowcem, dlatego cały system robiła mi rzeczona firma - ja tylko robiłem analizy wody na ich wyraźne życzenie - na tej podstawie dobierali oczywiście złoże i wodę mam teraz smaczną i zdrową. Nie mam naprawdę podstaw sądzić, że się na rzeczy nie znają.

Przy odpowietrzniku na górnym króćcu poziom wody nigdy nie będzie niższy niż poziom odpowietrznika? No bo (jeśli dobrze to rozumiem) jeśli poziom zejdzie poniżej odpowietrznik wypuści powietrze aż do zadziałania presostatu? W takim wypadku - nadal moim zdaniem - roboczy słup wody (czyli różnica w poziomie wody w hydroforze pomiędzy stanami ciśnienia wyłączającego i włączającego będzie mniejszy niż przy odpowietrzniku dolnym - ergo pompa będzie się częściej włączać, co jak sam piszesz nie jest dla niej najlepszym stanem.
Co do napowietrzania, to myślę, że napowietrzacz odwala sprawę, zwłaszcza, że woda jest wprowadzana do zbiornika od góry. A styk woda/powietrze w każdym przypadku jest taki sam - bo to walec w końcu.
Zresztą, może my po prostu o różnych rzeczach gadamy - zbiornik mam taki (300l):

http://www.wimest.pl/UserFiles/obr05.jpg

Wejście wody (przez napowietrzacz) do kroćca nr 3-na górze, pobór przez króciec nr 3-na dole.

Pozdrawiam

dusigrosz2000
04-09-2009, 15:40
Skoro pofatygowałes się by wstawic zbiornik to raz jeszcze wróce do tematu.
Podzielmy ten zbiornik na trzy równe części zakładając , ze na 3-cich częściach sa zawieszone wyjścia do wodowskazu.
Ty masz zawieszony odpowietrznik w dolnej części czyli 1/3 od dołu jest wypełniona wodą zaś górna część to powietrze. Przekładajac to na ilości jest to 100 litrów wody do 200 litrów powietrza. Odkrecasz 2 krany i woda płynie z predkościa 40 litrów na minutę. Więc 100 litrów wody wypłynie w 2,5 minuty. Jesli zamontujesz odpowietrznik w górnym położeniu wodowskazu to zmienia sie proporcje. Bedzie tam 200 litrów wody i 100 litrów powietrza. Jaśli odkręcisz znów te same 2 krany to woda będaca w zbiornku odpłynie dopiero po 5-ciu minutach a nie tak jak poprzednio po 2,5.
Wymagany czas kontaktu wody z powietrzem w zbiorniku wynosi 5 minut .....jeżeli mówimy o potrzebie utleniania żelaza. Do czego prowadzi zatem taki stan jaki posiadasz> Do zbyt krótkiego czasu kontaktu wody z powietrzem oczywiście przy większych rozbiorach wody . Dlatego Wykonawca moim zdaniem sknocił robotę bo zastosowany sprzęt powinno sie wykorzystywać w ramach jego optimum mozliwości . Widocznie Twoje rozbiory są znikome w stosunku do zastosowanych urzadzeń skoro woda jest znakomita. Co tym razem świadczy o przewymiarowaniu dobieranego sprzetu.
Przedstawione sytuacje z rozbiorami wody oraz ich ilościami w zbiorniku są oczywiście dalece teoretyczne choć w odniesieniu do rzeczywistych i zbliżonych wartości. ujałem to jednak w ten sposób by uzmysłowić Ci na czym polega problem. Należałoby wrócic jeszcze do pracy pompy itd. ale to juz pomijam.
Czy teraz jest to bardziej zrozumiałe?
Aha ....jeszcze jedno ...właśnie o to chodzi by poziom wody nie był niższy niż poziom górnego króćca. jeśli nawet chwilowo spadnie to w wyniku ubywania powietrza i działania presostatu pompa poziom uzupełni.

PliP
22-11-2010, 14:33
Jak ma wyglądać ten odpowietrznik do zbiornika hydroforowego 300 litrów - Proszę o konkretny przykład ze zdjęciem.