PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie mediów



wanda33
20-07-2009, 21:45
Witam:) Jeszcze nie zaczęliśmy budowy a już jestem przerażona:))
Mam pytanie: ile prawdy jest w tym, że gmina bądź dostawcy mediów (kanalizacja, energia elektryczna) mają obowiązek w partyzypacji kosztów przyłączenia? Czy jest jakaś ustawa określająca wysokość tej partycypacji? Czy nie jest czasem tak, że wszystko muszę ciągnąć od drogi głównej do swojej działki na własny koszt? Całkiem już zgłupiałam i będę wdzięczna za poradę.

cieszynianka
20-07-2009, 21:50
W naszych kosztach przyłączy nikt poza nami nie partycypował :-?

wanda33
20-07-2009, 21:57
...no to mnie pocieszyłaś:(( ; ale daję sobie włosy obciąć, że podobno jest jakaś ustawa to określająca .... może ktoś się z tym spotkał???

anetina
21-07-2009, 07:18
chyba jedynie można koszty podzielić z sąsiadem, gdy się ciagnie na swoje działki od głównej drogi
a tak to - chyba nie gmina tak łatwo się nie daje sprowadzić do roli sponsora

cyma2704
21-07-2009, 18:23
Witam

Najprościej zasięgnąć języka u lokalnych dystrybutorów, najlepiej szukając znajomych znajomych. Mnie też pierwsze przymiarki przyprawiały o ból głowy (200 m kanalizacji, 180 m wody, 180 m energia elektryczna).

W ostateczności energetyka wykonuje na własny koszt do mojej skrzynki w płocie, a ja 5 m do domu + 1350 zł opłaty przyłączeniowej.

Wodę i kanalizację wykonaliśmy sami wynajmując koparkę, i pracownika z wodociągów (na urlopie - 8 godz. woda, 14 godzin kanalizacja, wszystkie prace niefachowe moi dwaj panowie). Z wodociągami podpisaliśmy umowę, że zwrócą nam 60% kosztów ponieważ rozbudowaliśmy wodociąg przez 2 sąsiednie działki.

Gaz wykonuje gazownia, ja tak jak prąd płacę ok. 1500 zł + 5 m do domu.

Z pewnością nie jest to mało ale też nie są to koszty, których nie można udźwignąć. Jeżeli chce się wynająć firmy to koszt prac będzie ok. 5x wyższy (przynajmniej w naszym rejonie).

Wszystkie prace fachowe wykonują ludzie pracujący u lokalnych dystrybutorów mediów, do których dotarłam przez znajomych. Nie mam więc problemów z ich odbiorem.

Powodzenia

wanda33
24-07-2009, 14:28
dzięki, podbudowałaś mnie trochę cyma; muszę wobec tego zacząć wydreptywać te kręte ścieżynki:)

ciaputek
25-07-2009, 15:37
My też jesteśmy na etapie uzbrajania działki, zrobiliśmy na razie projekty wod-kan. i gazu , koszt przyzwoity po 700zł, ale za projekt prądu ceny ( u trzech projektantów )wahają się od 2500 do 4000 zł. z uzgodnieniami, dlaczego taka różnica :o , Bóg raczy wiedzieć. Do tematu realizacji jeszcze nie doszliśmy, ale skorzystam z rad cymy

anetina
27-07-2009, 06:23
projekt prądu?

chodzi tylko o przyłączenia czy całego domu?
projekt przyłacza prądu nas kosztował bodajże 600 zł
a projekt kabli czy jak to się zwie w domu nie musieliśmy robić

cyma2704
31-07-2009, 12:58
W podkarpackim projekt przyłącza robi ZE bez kosztów dla inwestora, ale trwa to około roku. Ja chciałam to mieć szybko więc za 400 zł zrobił mi to prywatnie pracownik ZE.

Po 2 miesiącach skrzynka stoi na granicy działki.

Powodzenia w negocjacjach.