PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła - taktowanie



martadela
21-07-2009, 10:40
Jest tak... wczoraj uruchomiono mi PC, buczy :) znaczy działa...
Próbuję wygrzać jastrych lany w listopadzie 2008 ;)
tylko że jakoś nie widzę by to całe ustrojstwo działało, tzn:
- przepływomierze na rozdzielaczu pokazują "0"
- PC z kolei pokazuje że pompka od podłogówki chodzi, zresztą jest ciepła w dotyku, i sobie cichuteńko buczy
- woda ciepła z kranu - jest :)

Tak się zastanawiam czy jeżeli woda płynie przez przepływomierze w odwrotnym kierunku to czy to może mieć wpływ (nie wiem jak są skonstruowane w środku :) )
Pytam bo u mnie "majstry" zamontowały na powrocie belkę od zasilania, a na zasilaniu belkę od powrotu
ROZDZIELACZ:
http://img204.imageshack.us/img204/9578/dsc01826m.jpg

Temperatura zadana:
http://img512.imageshack.us/img512/9036/dsc01823m.jpg

temperatura "jest":
http://img34.imageshack.us/img34/9916/dsc01821m.jpg

Czy ja mam cieplejszą wodę na powrocie z podłogówki???

BigPiotr
21-07-2009, 10:53
Jest tak... wczoraj uruchomiono mi PC, buczy :) znaczy działa...
Próbuję wygrzać jastrych lany w listopadzie 2008 ;)
tylko że jakoś nie widzę by to całe ustrojstwo działało, tzn:
- przepływomierze na rozdzielaczu pokazują "0"
- PC z kolei pokazuje że pompka od podłogówki chodzi, zresztą jest ciepła w dotyku, i sobie cichuteńko buczy
- woda ciepła z kranu - jest :)

Tak się zastanawiam czy jeżeli woda płynie przez przepływomierze w odwrotnym kierunku to czy to może mieć wpływ (nie wiem jak są skonstruowane w środku :) )
Pytam bo u mnie "majstry" zamontowały na powrocie belkę od zasilania, a na zasilaniu belkę od powrotu


Odblokowałeś pompę obiegową? Jak to pierwsze uruchomienie, a ona leżała w magazynie to pewnie jest zablokowana no i sobie buczy :D

martadela
21-07-2009, 10:54
Nic nie ruszałam, przecież majstry montowały komplet i były przy rozruchu PC...

Która to pompka obiegowa?

martadela
21-07-2009, 11:04
Była sprawdziłam, obiegowa buczy i jest ciepła w dotyku.
ale....
jest zamontowana tak:
http://img204.imageshack.us/img204/1543/dsc01828m.jpg

a w instrukcji nie wymienają takiej pozycji jako prawidłowej...

BigPiotr
21-07-2009, 11:07
Nic nie ruszałam, przecież majstry montowały komplet i były przy rozruchu PC...

Która to pompka obiegowa?

Jesteś szybszy od wiatru.

Odkręć korek z przodu i popatrz czy w środku kręci się wałek. Jak nie to wyłącz to wszystko z prądu (koniecznie) i delikatnie zakręć śrubokrętem wałek zgodnie ze strzałką. Później odpal wszystko. Jak się kręci to przyczyna leży gdzie indziej.
Nie masz czasem pogodówki podpiętej? U mnie pomimo programowego odłączenia czujników i wymuszenia pracy ciągłej na zadanej temperaturze i tak nie podawał nic na podłogówkę. Dopiero po odpięciu kabli od czujnika pogodowego zewnętrznego wygrzewam wylewki.

martadela
21-07-2009, 11:24
Przy rozdzielaczach nie mam pompki, mam tylko tą którą zamieściłam powyżej i drugą do Ciepłej Wody.

EDIT:
poprawiam błąd:
Ta w poście powyżej jest zamontowana na rurze zasilającej z "bufora" (zbiornik 120l) do rozdzielaczy, przepływ ma ustawiony na maksymalny, czyli 3 stopień...

Hmmm może ona jest zapowietrzona??

martadela
21-07-2009, 11:30
BigPiotr bardzo ci dziękuję za odzew i pomoc

hmmm to może zanim podłubię w pompie odłączę czujnik zewnętrzny...

Idę zobaczyć czego mniej się boję ;)

BigPiotr
21-07-2009, 11:39
BigPiotr bardzo ci dziękuję za odzew i pomoc

hmmm to może zanim podłubię w pompie odłączę czujnik zewnętrzny...

Idę zobaczyć czego mniej się boję ;)

Pompy się nie bój. Ten korek z przodu odkręć sobie na ruchu. Troszkę Ci pokapie i tyle, nic się nie stanie. Będziesz widział w środku czy się kręci. I później zakręć (też na ruchu). Jakby stała i chciałbyś wkładać do środka śrubokręt to sobie "wyłącz prund".

martadela
21-07-2009, 12:25
Więc tak,

próbowałam odkręcić tą "śrubę" która jest na środku pompy, bez zamykania zaworów i bez wyłączania jej z prądu. Zasyczało trochę powietrze i poleciała woda więc się wystraszyłam i zakręciłam z powrotem :)
Wiem że pompa kręci i chodzi.

Znalazłam za to zawór na górnej belce rozdzielacza i po jego przestawieniu o ok 80st pojawiły się szumy w rozdzielaczu.... Może oni nie otworzyli tego zaworu????
Ponieważ wajcha tego zaworu była przekładana przez hydraulików ciężko z jego położenia wywnioskować czy jest on zamknięty czy otwarty...

Czujnik zewnętrzny jest na razie w garażu i informuje o 22st.

martadela
21-07-2009, 13:02
Ej no.... kurde...

teraz na odczycie mam temp dolnego źródła 20st

czy to jest normalne.... Czy ja czasem nie ogrzewam sobie dolnego źródła :D
W ciągu 4 godzin jego temperatura wzrosła o 6st

http://img266.imageshack.us/img266/9131/dsc01834m.jpg

martadela
21-07-2009, 15:50
Ponieważ moje dumania nie przyniosły efektu, a po otwarciu zaworu sytuacja nie ulega zmianie, wezwałam ekipę. Będą w piątek, niech dumają...

BigPiotr
22-07-2009, 05:30
Więc tak,

próbowałam odkręcić tą "śrubę" która jest na środku pompy, bez zamykania zaworów i bez wyłączania jej z prądu. Zasyczało trochę powietrze i poleciała woda więc się wystraszyłam i zakręciłam z powrotem :)
Wiem że pompa kręci i chodzi.

Przecież Ci mówiłem, że trochę pokapie. Nic więcej by Ci nie pokapało prócz tego co zobaczyłaś.
Pompa chodzi czyli widziałaś kręcący się wał? Jeśli syczało to trzeba było chwilkę zostawić odkręcony korek - może instalacja jest zapowietrzona. Mnie zaczęło wszystko działać dopiero po trzecim odpowietrzeniu już na samym kotle.


Znalazłam za to zawór na górnej belce rozdzielacza i po jego przestawieniu o ok 80st pojawiły się szumy w rozdzielaczu.... Może oni nie otworzyli tego zaworu????
Ponieważ wajcha tego zaworu była przekładana przez hydraulików ciężko z jego położenia wywnioskować czy jest on zamknięty czy otwarty...

Czujnik zewnętrzny jest na razie w garażu i informuje o 22st.

Miejmy nadzieję, że przyjdą gratis. No i ustal z nimi położenie zaworów :)

martadela
24-07-2009, 12:42
Więc tak,
Panowie przyszli podumali,
- przełożyli belki rozdzielacza (z przepływomierzem na zasilanie).
- przepompowali w celu odpowietrzenia całą podłogówkę z separatorem w postaci dużego kanistra, trzeba przyznać że powietrza było naprawdę sporo...
- sprawdzili jeszcze raz pompę obiegową.

Sytuacja się normuje, odczyty zaczynają być prawidłowe: czyli góra bufora cieplejsza od dołu ;)
Przepływomierze przy maksymalnym otwarciu pokazują wartość 2 (m/h,m/min??? :oops: )
Nie wiem czy to dużo czy mało, ale płynie :)

Pozdrawiam
Martadela

NJerzy
24-07-2009, 21:50
Była sprawdziłam, obiegowa buczy i jest ciepła w dotyku.
ale....
jest zamontowana tak:
http://img204.imageshack.us/img204/1543/dsc01828m.jpg

a w instrukcji nie wymienają takiej pozycji jako prawidłowej...

Taki montaż pompy jest niedopuszczalny - woda kapiąca z pompy może wlać sie do skrzyneczki prądowej co może doprowadzić nawet do porażenia prądem, a przynajmniej do wywalenia różnicówki.

martadela
27-07-2009, 13:55
Taki montaż pompy jest niedopuszczalny - woda kapiąca z pompy może wlać sie do skrzyneczki prądowej co może doprowadzić nawet do porażenia prądem, a przynajmniej do wywalenia różnicówki.

Po tej wypowiedzi zadzwoniłam na nr serwisowy Wilo i Pan z którym rozmawiałam potwierdził słowa NJerzy i moje przeczucia...
Trzeba to obrócić - tzn tą zewnętrzną obudowę wraz ze skrzyneczką prądową.

Muszę jednak przyznać że coraz bardziej tracę zaufanie do moich instalatorów.

Bo wytłumaczcie mi proszę, jak to możliwe że w moim buforze pompa pokazuje NIŻSZĄ temperaturę u góry zbiornika (czyli na zasilaniu podłogówki) a wyższą na dole bufora (czyli powrót)

Ponieważ staram się wygrzać jastrych pompa ma włączony okres grzewczy... Gdy się załącza, na górze bufora jest ok 27st, a na dole nawet 47st...
Czyżby woda płynęła przez instalację w odwrotnym kierunku?????

martadela
28-07-2009, 19:33
I co... Nikt mi nie powie jak to jest z tym buforem od podłogówki???
Czy to normalne że wyższa temperatura jest na dole bufora a niższa na górze???

Mam zapłacić ostatnią fakturę a wiadomo jak to jest jak się już zapłaci... :roll:

martadela
30-07-2009, 08:54
??

mariobros35
30-07-2009, 09:36
??
Widzisz nie jestem znawcą w temacie pomp ciepła no ale w swojej praktyce zawodowej miałem do czynienia z buforami nie raz nie dwa w układach opartych na kominkach z płaszczem wodnym i solarach czy też piecach gazowych takie układy zwą się zintegrowanymi. Woda grzewcza w buforze powinna się układać warstwowo to znaczy im w dół bufora tym zimniejsza im w górę to cieplejsza natomiast odbiór ciepła poprzez podłogówkę powinien odbywać się w górnej części bufora przyczyny twoich preturbacji upatrywał bym w jakimś błędzie podłączenia ale nie mam pojęcia jakim bowiem nie widzę bufora ani opisanych przyłączy do niego więc nie jestem w stanie zdiagnozować przyczyny

ubek
30-07-2009, 14:18
A ustawiłaś temp wewnętrzną zadaną na wyższą niż jest faktycznie?

martadela
31-07-2009, 08:49
Wiem że przynudzam, ale właśnie to mnie męczy... pamiętam dokładnie z różnych prospektów, opisów itp że ciepła woda powinna być wyżej a zimna niżej (zresztą to chyba podobna zasada do tej z ciepłym powietrzem :roll: )
Najdziwniejsze jest to że w momencie pracy pompy ewidentnie temperatura na dole bufora jest znacznie wyższa:
http://img74.imageshack.us/img74/3007/dsc01847m.jpg

W ogóle u mnie jest dosyć dziwnie. Już powoli mnie to wkurza, że muszę wszystko sama rozgryzać, a ekipa mi wciska że wszystko jest ok :-?

Wygrzewam od 2 tygodni, ale podłoga na ZASILANIU pokazuje 27st i powyżej tej temp nie udało mi się rozbujać. Zadana to na chwilę obecną 32st.
Za mało?
Mam czujnik zewnętrzny, może go odpiąć???

Mam dom o pow ok 105mkw cały w podłogówce, 8 pętli. Przepływ niezależnie od liczby otwartych pętli osiąga od 2-2,5 l/s... I to na najwyższym biegu pompy obiegowej....

Już mam naprawdę dosyć
:(

ubek
31-07-2009, 09:42
Wiem że przynudzam, ale właśnie to mnie męczy... pamiętam dokładnie z różnych prospektów, opisów itp że ciepła woda powinna być wyżej a zimna niżej (zresztą to chyba podobna zasada do tej z ciepłym powietrzem :roll: )
Najdziwniejsze jest to że w momencie pracy pompy ewidentnie temperatura na dole bufora jest znacznie wyższa:
http://img74.imageshack.us/img74/3007/dsc01847m.jpg

Nie jestem pewien czy dobrze interpretuje te znaczki na wyświetlaczu, ale:
1. te 48stopni to temp na wyjsciu pompy.
2. 27 to może być temp na wyjściu mieszacza do podłogówki. Jak do wygrzewania to chyba ok. Ja w sezonie mam 36.


W ogóle u mnie jest dosyć dziwnie. Już powoli mnie to wkurza, że muszę wszystko sama rozgryzać, a ekipa mi wciska że wszystko jest ok :-?

Wygrzewam od 2 tygodni, ale podłoga na ZASILANIU pokazuje 27st i powyżej tej temp nie udało mi się rozbujać. Zadana to na chwilę obecną 32st.
Za mało?
Mam czujnik zewnętrzny, może go odpiąć???

Zadana temperatura czego, wnętrza domu czy temp czynnika? Jaką temperaturę masz w domu?
Czujnik zewnętrzny - nie znam sterownika ale może po prostu on decyduje że nie będzie grzał bo temperatura zewnętrzna jest zbliżona do wewnętrznej? może w menu jest opcja aby sterownik ignorował temp zewn (wyłączenie pogodówki). samo odpięcie może być interpretowane jako awaria. Poczytaj instrukcje sterownika.


Mam dom o pow ok 105mkw cały w podłogówce, 8 pętli. Przepływ niezależnie od liczby otwartych pętli osiąga od 2-2,5 l/s... I to na najwyższym biegu pompy obiegowej....

Już mam naprawdę dosyć
:(
Czyli przepływ jest. W mojej instalacji, po zamontowaniu wodomierza (do celów obliczenia ilości przekazywanej energii) przepływ jest na poziomie 1 z grosikami l/s na najwyższym biegu (pompa główna) Nie mam przepływomierza na podłogówce.

martadela
31-07-2009, 11:35
To w czerwonej ramce to czujniki wejścia i powrotu na buforze.
Góra czyli 27st to powinno być zasilanie z PC na bufor, a te 48st to powinien być powrót z podłogówki do bufora...

Czyli, albo ja mam podpięte zasilanie na powrocie, albo nic nie kumam...


:(

ubek
31-07-2009, 12:08
Nie mam pompy, ale czy w takim układzie (PC) stosuje się bufor? Jakiej pojemności masz ten bufor?
Na tych piktogramach wyświetlacza wyraźnie widać zawory mieszające, coś wymusza te 27 stopni.
Nie jestem pewien, czy dobrze analizuję ten wyświetlacz - Zapodaj jego instrukcję

dudu
31-08-2011, 21:27
Ej no.... kurde...

teraz na odczycie mam temp dolnego źródła 20st

czy to jest normalne.... Czy ja czasem nie ogrzewam sobie dolnego źródła :D
W ciągu 4 godzin jego temperatura wzrosła o 6st

http://img266.imageshack.us/img266/9131/dsc01834m.jpg


Odświeżę kotleta. IMO jeśli pompa obiegowa była podłączona jak na zdjęciu (o ile pierwotnie planie miała tłoczyć do góry) to przy takim ustawieniu pompy jak na wcześniejszych zdjęciach tłoczyła ona ale w przeciwną stronę niż powinna. Wtedy woda z podłogówki miała odwrotny przebieg. Zamiast być zasysana z górnej części bufora przez zawór 3-drożny i tłoczona na podłogówkę a powrót z podłogówki do dolnej części bufora, działało na odwrót. Dlatego też różnice w w temperaturach. Przynajmniej tak mi się wydaje. Czujniki na buforze zamontowane są przy rurach wychodzących na zawór 3-drogowy na podłogówkę czy też bezpośrednio w buforze? Możesz napisać dla potomnych co było przyczyną u Ciebie?

martadela
11-01-2012, 18:23
Cyrku ciąg dalszy...

Napiszę może jak się dalej męczę...

Więc tak w 2009 roku stanęło na tym że to "fachowcy" montowali wszystko jest ok i kropka...

Sezon grzewczy 2009/2010 był w miarę ok. Pompa sobie działała i było ciepło. Jakoś tak fachoFcy uciszyli moją czujność zapewnieniami że wszystko jest super...
Sezon 2010/2011 do połowy był ok.
Dlaczego do połowy? Ano dlatego że w styczniu 2011 upomniałam się o przegląd gwarancyjny.
Przyjechał serwisant, korzystając z fachoFca w domu zapytałam o ten układ temp na buforze - wszystko ok psze pani... ponad 500zł
Pan posprawdzał, pogrzebał... i się skasztaniło,
Najpierw było zapowietrzone dolne źródło - po wymianie filtra nie uzupełnił glikolu.
Przyjechał, uzupełnił glikol i powiedział że już będzie GIT, żeby było jeszcze śmieszniej nie założył obudowy zaworu trójdrożnego - ot taki szczegół, sama założyłam...
Niestety pompa taktowała, żarła prąd jak wściekła, przegrzewała, nie dogrzewała, cuda Panie, cuda się działy.
Kilkanaście startów na dzień...
Telefony do serwisanta - wszystko jest ok, to przez to że jest okres przejściowy... O ja naiwna...
Potem miałam inne sprawy na głowie.
Potem skończył się sezon grzewczy a z CWU sobie radziła.

No i przyszła jesień.
16.09. był kolejny przegląd inny serwisant, pytam o układ temp w buforze - wszystko ok psze Pani ponad 500zł.
7.10 uruchomiłam grzanie CO.
Poobserwowałam pompę.
Znów się zaczęło, taktowanie, częste starty, żarcie prądu... Zaczęły się też takie dni kiedy PC chodziła ale nie grzała... Myślałam że to wina zaworu trójdrożnego albo pompki obiegowej - że zastana.
17.10 wezwałam tego Pana który był we wrześniu - pooglądał, podumał - wszystko ok, wezwanie bezzasadne tylko 50zł...

Taaa
a pompa szaleje.
Włącza się nawet kilka/kilkanaście razy na mnie niż 60 sec (SEKUND!!) - gdy taktuje nie grzeje ani CO ani CWU.
Gdy włączy się "prawidłowo" czas pracy nie przekracza 40min
Hmmm
Jakiś czas było ok.
Od listopada notuję w miarę możliwości wszystkie parametry.
Wniosek moja pompa jest szalona...
Kilka dni działa normalnie, kilka dni taktuje na maxa. Link do moich notatek:
http://img543.imageshack.us/img543/4999/sezongrzewczy2011notatk.png

Dzisiaj to już jest rekord świata:
od rana było już 15 startów poniżej 60 sec i 4 "normalne" (ok 30min)

Zadzwoniłam do serwisu fabrycznego, kazali przysłać maila.
Wysłałam nie licząc na zbyt wiele, a tu miłe zaskoczenie.
Powiedzieli że odczyty temp na buforze są złe, że instalacja wymaga sprawdzenia i poprawienia.
Kazali mi pismo wysmarować do sprzedawcy/instalatora i zaznaczyć w nim że chcę przyjazdu fabrycznego serwisu.

Wysłałam je dzisiaj, zobaczymy co będzie dalej.

martadela
11-01-2012, 18:27
filmik taki mam:
http://youtu.be/3Qh4s6lEX_I
Pięknie prawda???

zyzolek
11-01-2012, 19:47
niestety filmu nie można obejrzeć

martadela
11-01-2012, 21:14
Już poprawiłam.

photos
12-01-2012, 01:54
martadela Ty pisz lepiej w watku pompy ciepla. Tam jest wielu uzytkownikow i instalatorow ktorzy naprawde chetnie dziela sie wiedza...
Ja u siebie tez mialem wiele problemow i dzieki forum udalo mi sie wyeliminowac bledy instalatora.

Napisz przede wszytskim jakie masz sterowanie. Pokojowe czy pogodowe. Jak pogodowe to jak masz ustawiona krzywa, czyli do ilu grzeje przy jakiej tem zewnetrznej. No i czy masz prad dwutaryfowy?? Jesli tak to jakie masz ustawione temperatury w danych taryfach? Zakladam ze juz przeplywy itd zrobione i wszystko plynie jak nalezy?

martadela
12-01-2012, 07:41
prosiłam admina o przeniesienie tego wątku do działu pomp, ale chyba sama założę nowy wątek...