PDA

Zobacz pełną wersję : PODPIWNICZAĆ CZY NIE???



wanda33
21-07-2009, 14:48
Witam ponownie;
Czy ktoś może mi powiedzieć jaka (oczywiście orientacyjnie) jest różnica w cenie postawienia domu o pow użytkowej ok 170 m bez podpiwniczenia lub z podpiwniczeniem???

DEFENCE
21-07-2009, 14:52
Z tego co Ja się orientuję 20-25 tys

wanda33
21-07-2009, 15:13
dzięki serdeczne:) jednak to spora różnica, jak ktoś nie ma za dużo kasy... za te pieniądze można wykończyć kuchnię i łazienkę:)

Claudii
23-07-2009, 22:02
Ja podpiwniczałam,koszty możesz zobaczyc w moim dzienniku.
Nie liczyłam ile by mnie wyszedl stan "O"ale może policzę...
1) zużyłam 3400szt betoników ,bez piwnic by wyszło ok 1500szt po 3zł co daje mi 5700zł więcej
2) dodatkowy strop,nie licząc nad garażem ok.4400zł
3) beton B20 na strop +schody do piwnicy ok. 13m3 x 237zł= 3081zł
4) 5 okien w piwnicy x ok 350zł/szt =1750zł
5) nadproża nad okna w piwnicy (ja mam za darmo),można zrobić lane ?
6) ocieplenie podłogi w piwnicy,drzwi,tynkowanie,posadzki ,prąd,kaloryfery przynajmniej w tej części hobby = jeszcze nie doszłam do tego
7) wynagrodzenie dla murarza 2700zł i jeszcze miałam 2 pomocników ale ich wynagrodzenia nie umiem juz wyszczególnić dla etapu piwnicy.
Sumując wyszło więcej o ok 18tyś do tego pkt 6 no może jakieś 10 tys. razem ok 30 tyś Nie liczę wyposażenia części hobby-zależy od upodobań (sauna,fitnes,barek itp).
Jest to na pewno dodatkowy koszt ale i dodatkowa powierzchnia na kotłownię,spiżarnię,imprezownię,składzik na rowery,rolki ,sanki itp co przy małym domu jest dużym plusem.
Takie koszty mam ja ,budowa systemem gosp. z kolei koleżanka budowała bez piwnic -ekipa na lewo i wcale mniej ja to nie przyszło.

Ciril
24-07-2009, 09:00
ja podpiwniczałam i jak na stan surowy otwarty 25 tys, zł. Gdybym miałą podpiwniczać jeszcze raz - też bym to zrobiła...

wanda33
24-07-2009, 14:18
Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi! :wink:

Jrrzy
26-07-2009, 20:44
Dzięki piwnicy przeprowadzając się do nowego domu wywiozłem na wysypisko 4 kontenery różnego dobra.

Ulka
27-07-2009, 18:57
2) dodatkowy strop,nie licząc nad garażem ok.4400zł

6) ocieplenie podłogi w piwnicy,drzwi,tynkowanie,posadzki ,prąd,kaloryfery przynajmniej w tej części hobby = jeszcze nie doszłam do tego
.

Ale nie robiąc piwnicy też trzeba zrobić podłoge na gruncie i jakoś ją ocieplić.
Jeśli nie urządza się w piwnicy części hobby, to nie trzeba tynkować, kłaść terakoty itp. A miejsca na składowanie naprawdę dużo więcej. Ja mam piwnicę, mieszkam już prawie 5 lat i jestem zadowolona.

Afrodyta
28-07-2009, 16:28
Zastanów się nad:
- jak mam spadek tereny - piwnica
- jak woda w gruncie- bez piwnicy
- jaki dom, piwnica parter, poddasze, czy piwnica parter /wielkość może wyjść ta sama/
- gdzie będę trzymać kosiarkę, grabki, rowery, sprzęt sportowy, stół i krzesła ogrodowe, narzędzia, letnie/zimowe opony, słoiki, zapasy itp.

Ja mam to wszystko w piwnicy :lol: znaczy się będę mieć. Garaż i kotłownię też :wink:

renjul
28-07-2009, 22:39
Moja piwnica wyszła drożej niż dodatkowe 20 kpln, choć jest dopiero w stanie surowym. Robiliśmy solidny drenaż i izolacje. Może jeśli ktoś tego nie robi, to mu wychodzi tylko 20 więcej. Zrobiliśmy, bo mamy duży spadek terenu i nie było sensu nie robić. Cieszę się, że będzie, szczególnie ze względu na dwustanowiskowy garaż, ale tanie to to nie było.

Krzychos
31-07-2009, 21:15
Nie napisałaś czy piwnica jest całkowicie w ziemi, czy cześciowo wystaje ponad grunt. W pierwszym wypadku dochodzi głębszy wykop, lepsze i o większej powierzchni zabezpieczenie przeciwwilgociowe.
W drugim przypadku do kosztów doliczyć trzeba wyższe schody wejściowe do domu wraz z płytkami na nie oraz okna i parapety do piwnicy.
Tak na marginesie. Na całym moim osiedlu wszystkie domy są bez piwnic, oprócz dwoch domów. I stoją sobie dwie takie LANDARY nie pasując do charakteru osiedla. Jak na złość obok mnie.

piokrza
01-08-2009, 22:15
Piwnice? - w życiu! :( W dzisiejszych czasach to wręcz zbyteczne. Wystarczające w zupełności są pomieszczenia gospodarcze. Zresztą wystarczy popatrzeć na katalogi z projektami - większość domów to "parterówki z użytkowym poddaszem" - ale to tylko obecne trendy i moda :)

wierzch
07-09-2009, 13:32
Moj dom jest czesciowo podpiwniczony. Powierznia uzytkowa piwnicy wynosi 80 m2. Wydzielone sa w niej nastepujace pomieszczenia: pralnia, suszarnia, kotlownia, fitness i hol. Ten ostatni spelnia funkcje spizarni, przechowalni aktualnie nie uzywanych serwisow, kieliszkow, etc.
Z mojego punktu widzenia, zaleta piwnicy polega na tym, ze w jednym miejscu i na jednym poziomie mozna skoncentrowac wygodne pomieszczenia gospodarcze, bez potrzeby dokonywania kompromisow na rzecz innych pomieszczen. Razem z zona jestesmy zdania, ze wybudowanie piwnicy bylo jedna z naszych najlepszych decyzji dot. koncepcji naszego domu.
Minusem sa oczywiscie dodatkowe koszty inwestycyjne.

Veronique
14-09-2009, 02:15
Zdecydowanie masz rację, 20 tys. to jednak sporo, ale my jednak zdecydowaliśmy się na podpiwniczenie, tylko jeszcze nie wiemy czy całość podpiwniczona czy część. Jednak piwnica się przydaje, później można żałować - oby nie :)

Majka123
25-09-2009, 09:11
Jestem jak najbardziej za piwnicą. My jesteśmy na etapie adaptacji projektu, który ma częściowe podpiwniczenie. Zdecydowaliśmy się jednak zrobić je pod całością, ponieważ różnica w kosztach nie będzie aż taka duża, a zdecydowanie łatwiej robi się całościowo piwnicę niż częściową ( chodzi głównie o ławy schodkowe skomplikowane w wykonaniu i zasypywanie pozostałej pustki piachem). Oczywiście podobnie jak przedmówcy, umieścimy w piwnicy kotłownię i magazyn na opał, spiżarkę, miejsce na róże różności i przydasie :) i majsterkownio-modelarnię męża :)

Tobi_
25-09-2009, 09:17
Ja na początku wybierania projektu też byłem bardzo za piwnicą. Ale jednak jest to jakby nie było dodatkowe piętro - no trochę niższe i niekoniecznie wykończone. Koszty są wysokie. Do trzymania gratów pomieszczenie gospodarcze, a do hobby (u mnie będzie to siłownia) przeznaczę po prostu dodatkowy pokój - wybrałem ciut większy projekt, z dodatkowym pokojem. I piwnica stała się zbędna. :)

Majka123
25-09-2009, 09:26
W naszym przypadku głównie za piwnicą przemawiało to , że będziemy mieli piec na paliwo stałe i nie wyobrażam sobie umiejscowić go na parterze, poza tym mamy dosyć wąską działkę, tylko 22 m.

Marlena&Marcin
25-09-2009, 13:18
My nie mamy piwnicy.. wczesniej w mniejszym, dużo mniejszym mieszkanku była piwnica i robiła za graciarnie.. wydaje mi się że czasy składowania rzeczy w piwnicach powoli się kończą.. strych, pom. gospodarcze i garaż w zupełności nam wystarczą :) w końcu my to nie chomiki :)

jacekp71
26-09-2009, 20:54
piwnica jest zbędna, to jedyny i wystarczający powód żeby jej sobie nie robić ....

Majka123
26-09-2009, 21:22
Nie można tak jednoznacznie stwierdzać. Różni ludzie mają różne potrzeby. Jednym piwnica jest zbędna dla innych konieczna.

Adamo&Misia
28-09-2009, 06:58
Nasza piwnica pod całym domkiem to wydatek 42 tysi wliczam w to koszty, kopania ogromnej dziury, bloczków, dodatkowego stropu, schodów, zaprawy koszty zwiazane ze zrobieniem drenażu i dłuższych kominów które siegaja aż do piwnicy bo bedzie tam kotłownia! Ale nie żałujemy (jak narazie) 120 m2 wiecej placu i studio zrobie gdzie nagram przeboje swojego życia:)

arktyk
28-09-2009, 15:07
To zależy od warunków gruntowych. Jeśli są dobre mozna podpiwniczać, bo potrzeba dużo miejsca na różne składy, gratowniki itp.

Pozdr,

Adamo&Misia
28-09-2009, 21:07
Piwnica ...szkoda że tak niewielu ma ten luxus:)

cyma2704
29-09-2009, 13:38
Nasza piwnica pod całym domkiem to wydatek 42 tysi wliczam w to koszty, kopania ogromnej dziury, bloczków, dodatkowego stropu, schodów, zaprawy koszty zwiazane ze zrobieniem drenażu i dłuższych kominów które siegaja aż do piwnicy bo bedzie tam kotłownia! Ale nie żałujemy (jak narazie) 120 m2 wiecej placu i studio zrobie gdzie nagram przeboje swojego życia:)

Jeżeli ma służyć takim, konkretnym celom to zdecydowanie tak.

Natomiast jak ma być tym:
arktyk bo potrzeba dużo miejsca na różne składy, gratowniki itp
to zdecydowanie nie.

Miałam dom z piwnicą ok. 100m2, która była graciarnią, a rzeczy tam przechowywane nie były używane nieraz przez lata. Skoro było na nie miejsce to sobie leżały. Teraz absolutnie nie jest mi piwnica potrzebna więc jej nie zrobiłam.

Ciril
29-09-2009, 19:45
My w piwnicy będziemy mieli kotłownię, garaż, miejscę na kosiarkę i sprzęty ogrodowe, spiżarnię, kuchnię letnią i salon letni. Od frontu piwnica jest całkowicie pod ziemią, od tyłu (gdzie jest wjazd do garażu), całkowicie nad ziemią.

Jeżeli bym miała wybór - niwelacja cztreometrowego spadu, a budowę piwnicy...
cóż, piwnica wygrywa :D

Waldemar M
01-10-2009, 12:03
Jasne ze nie podpiwniczać. Wyrzucony pieniądz.
Podzielam pogląd sądowiczów:
http://www.chemiabudowlana.info/fundamenty
69 procent tak uwaza

piotrulex
02-10-2009, 08:01
Witam ponownie;
Czy ktoś może mi powiedzieć jaka (oczywiście orientacyjnie) jest różnica w cenie postawienia domu o pow użytkowej ok 170 m bez podpiwniczenia lub z podpiwniczeniem???

jesli nie stawiasz domu na bagnach to podpiwniczaj. koszt niewspolmiernie mniejszy do calej reszty a piwnica naprawde bardzos sie przydaje. my mamy tam np. garaz na 2 autka, rowery, motory, pralnie gdzie ma kiedys byc sauna, kotlownie + skladzik groszku na spokojnie 4 tonki, mala spizarenke w ktorej w tej chwili jest okolo 250 sloiczkow na zime

w wiekszosci piwnicy na podlodze jest goly beton, sciany otynkowane nawet bez gladzi itd

dzieki piwnicy nie slysze kotla i mielonych groszkow, nie slysze pralki, odpalanego auta itd :wink:

sewerynslowi
05-10-2009, 14:07
ja równiez mam piwnicę i nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy !!

piwnica o powierzchni 80 m2 kosztowała mnie jakies 25 tysięcy, liczę tylko same materiały - budowałem samemu :)

frutka
09-04-2010, 20:46
My mamy piwnicę 79 metrów ściany lane z betonu i niestety 80 tyś zł w tym 30 tys robocizna. Ale polecam!!!

Łukasz789
10-04-2010, 07:45
U mnie będzie piwnica bo naprawdę nie wyobrażam sobie innego miejsca na kotłownie i pralnie. Wiem ,że może być w innych miejscach ale mnie nie pasuje i koniec!
Teraz tylko myślę czy nie będzie ona większa niż te 2 pomieszczenia czy nie zrobię sobie tam pomieszczenia na siłownię ,może jakaś tania sauna ?? pokój do relaksu?