PDA

Zobacz pełną wersję : Równomierne pofałdowania papy



Krzysiek_W
21-07-2009, 18:51
Witam wszystkich budowlańców :)
dzisiaj wszedłem na dach i stwierdziłem że czas najwyższy zadać pytanie fachowcom odnośnie problemu który się tam pojawił. W 2006r w grudniu miałem odebrany budynek w stanie surowym zamkniętym, od roku już w nim mieszkamy, a od jakiegoś czasu zauważyłem równomierne, równoległe do kalenicy załamania/zgrubienia na papie. Nie są to załamania w miejscach połączeń, ale w różnych miejscach. Poniżej jedno zdjęcie:

http://img37.imageshack.us/img37/4994/dsc07723medium.jpg

Czy to "normalne" i nie powinienem się przejmować, czy trzeba coś działać? na budowę miałem umowę z wykonawcą z gwarancją, jednak firma ta już nie istnieje....

Zrobiłem jeszcze zdjęcie "w dół" i tam też widać inne załamania papy. Co do tych to przypuszczam że to normalne odkształcenia wynikające z nagrzewania się papy po upałach, ale mogę się mylić.

http://img37.imageshack.us/img37/496/dsc07725medium.jpg

Krzysiek_W
23-07-2009, 14:28
Pozwoliłem sobie podbić temat do góry. Czy nikt z Was nie miał takiego problemu z dachem?

Barbossa
23-07-2009, 15:17
. Czy nikt z Was nie miał takiego problemu z dachem?
może tylko Ty zakwalifikowałeś to do miana problemu :roll:

Krzysiek_W
23-07-2009, 16:11
może tylko Ty zakwalifikowałeś to do miana problemu :roll:

Ale ja jestem laikiem w tym temacie i zapytałem czy to coś niepokojącego, czy to raczej normalne

Qgiel
23-07-2009, 19:28
Jeśli to zwykła papa, to tak sie dzieje. Poddana działaniu wysokich temperatur będzie się rozszerzać i na to trudno coś zaradzić, o ile jest podstawowym pokryciem i przez lata będzie wystawiona na działanie słońca. Co jakiś czas smaruj ją i obserwuj. U mnie na dachu werandy, po ok 20 latach takie wybrzuszenia zaczynaja pękać. Pękało już wcześniej, ale smarowanie uszczelniło pokrycie. W tym roku wymieniam papę na nową.

bst
24-07-2009, 11:01
Dodatkowo, jezeli miales tam mokre deski, to jak deski schna, to tez sie tak robi.
Ja mialem bardzo szerokie deski (niektore nawet mialy ok 30cm szerokosci) i bardzo papa pofalowala.
Dekarze ktorzy pozniej kladli na to dachowke mowili ze to nie przeszkadza i ze jest ok :)

Krzysiek_W
24-07-2009, 11:45
Dzięki za informację! czyli mam jakiś czas spokoju :) ta papa była kładziona na mokre deski, czyli wszystko jasne.

Elfir
25-07-2009, 18:15
papę byc moze przechowywano na leżaco zamiast na stojąca przez dłuższy czas. wtedy sie rolka spłaszczyła i przy rozwijaniu na dachu utworzyły sie garby na zagieciach.

sylvo
27-07-2009, 13:37
Jakby papa była przechowywana na płasko to te nierówności by były w drugą stronę, a nie wzdłuż desek.
Papa na dachu równo leży tylko zaraz po ułożeniu.