PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie umieściliście rozdzielnię



Terry
21-07-2009, 19:41
Pytanie jak w temacie. W którym pomieszczeniu w domu umieściliście rozdzielnię na prąd. Mój mąż upiera się aby była ona zaraz przy drzwiach wejściowych , a ja wolę aby znalazła sie w pomieszczeniu gospodarczym. Pomóżcie !!!

cieszynianka
21-07-2009, 19:56
Jeśli myślisz o skrzynce, to nasza w garażu :wink:

savanna12
21-07-2009, 20:00
No to mnie elektryk wkur....
Chciałam w garazu a mam w wiatrołapie bo ponoc w garazu nie wolno!!Wrrrrrr

daggulka
21-07-2009, 20:15
w wiatrołapie

niktspecjalny
21-07-2009, 20:29
W pomieszczeniu gospodarczym...........ciekawe.U mnie nie można było.Mam w wiatrołapie przy drzwiach wejściowych. :wink:

Krzychos
21-07-2009, 20:34
W garażu, chociaż w projekcie było w wiatrołapie. Tak zaproponował zresztą elektryk, ponieważ w sicianie działowej o grubości 12 cm, trudno by było osadzić rozdzielnie elektryczną oraz doprowadzić w to miejsce mnóstwo kabli.
Na pocieszenie napiszę, że w razie wyłączenia jakiegoś bezpiecznika, zwłaszcza od oświetlenia szybciej i łatwiej jest dojść do wiatrołapu niż do garażu, szczególnie jak się nie ma pod ręką latarki.

mattdl
21-07-2009, 20:36
my też mamy w wiatrołapie, zlicowana ładnie ze ścianą :)

niktspecjalny
21-07-2009, 20:40
W garażu, chociaż w projekcie było w wiatrołapie. Tak zaproponował zresztą elektryk, ponieważ w sicianie działowej o grubości 12 cm, trudno by było osadzić rozdzielnie elektryczną oraz doprowadzić w to miejsce mnóstwo kabli.
Na pocieszenie napiszę, że w razie wyłączenia jakiegoś bezpiecznika, zwłaszcza od oświetlenia szybciej i łatwiej jest dojść do wiatrołapu niż do garażu, szczególnie jak się nie ma pod ręką latarki.

To akumulatorki ci nic nie trzymają ...albo UPS...sie zwalisz ze schodów i do dentysty. :D :D :D :wink:

mjakob
21-07-2009, 20:57
W garażu, chociaż w projekcie było w wiatrołapie. Tak zaproponował zresztą elektryk, ponieważ w sicianie działowej o grubości 12 cm, trudno by było osadzić rozdzielnie elektryczną oraz doprowadzić w to miejsce mnóstwo kabli.
Na pocieszenie napiszę, że w razie wyłączenia jakiegoś bezpiecznika, zwłaszcza od oświetlenia szybciej i łatwiej jest dojść do wiatrołapu niż do garażu, szczególnie jak się nie ma pod ręką latarki.

W 12-tce osadzisz rozdzielnice bez problemu, oczywiście taką o głębokości do 90mm.
Rozdzielnicę należy umieszczać w miejscach łatwo i szybko dostępnych, a wiatrołap zwykle najlepiej się na to nadaje. I nie chodzi tylko o to, że jak zgaśnie światło to po ciemku trzeba do niej dojść, ale też o bezpieczeństwo - możliwość szybkiego wyłączenia zasilania, gdy kogoś porazi prąd lub w razie pożaru, gdy strażak wchodzi do budynku, to nie będzie po nim biegał szukając rozdzielnicy.

j-j
21-07-2009, 21:14
hmmm, ja mam w pom. gosp., bo to jest pomieszczenie jak nazwa wskazuje gospodarcze aby tam wszystko co techniczne sie znajdowało.

pzdr

mjakob
21-07-2009, 21:18
hmmm, ja mam w pom. gosp., bo to jest pomieszczenie jak nazwa wskazuje gospodarcze aby tam wszystko co techniczne sie znajdowało.

pzdr

W pomieszczeniu gospodarczym rozdzielnica powinna mieć stopień ochrony IP44, bo to pomieszczenie uznawane jest za wilgotne (często to pralnia, suszarnia). Czyli de facto rozdzielnica musiałaby być natynkowa by to wymaganie spełnić.
Dlatego zwykle się ich tam nie daje.

niktspecjalny
21-07-2009, 21:28
hmmm, ja mam w pom. gosp., bo to jest pomieszczenie jak nazwa wskazuje gospodarcze aby tam wszystko co techniczne sie znajdowało.

pzdr

No to nich ci ogórasy od temp pier....to się obudzisz bez pomieszczenia gospodarczego. :wink:

wiaterwiater
21-07-2009, 22:01
Rozdzielnia przy wejściu, to święta rzecz.

panda
21-07-2009, 22:05
W pomieszczeniu technicznym, w wiatrołapie jakoś tego nie widzę (2x120 pól)

http://www.ats.pl/~piotrw/foto/foto5.jpg

Vafel
21-07-2009, 22:11
U mnie będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Tuż obok wiatrołapu (zaraz za drzwiami z wiatrołapu do pomieszczenia gospodarczego).

irreality
21-07-2009, 22:14
U mnie jedna olbrzymia w wiatrołapie (zasłaniają ją drzwi pomiędzy wiatrołapem a holem kiedy są otwarte) a druga mniejsza na poddaszu.

Tomkii
21-07-2009, 22:24
Rozdzielnicę należy umieszczać w miejscach łatwo i szybko dostępnych, a wiatrołap zwykle najlepiej się na to nadaje. I nie chodzi tylko o to, że jak zgaśnie światło to po ciemku trzeba do niej dojść, ale też o bezpieczeństwo - możliwość szybkiego wyłączenia zasilania, gdy kogoś porazi prąd lub w razie pożaru, gdy strażak wchodzi do budynku, to nie będzie po nim biegał szukając rozdzielnicy.
Strażak w domku nie będzie latał i szukał rozdzielnicy. Odcinają w szafce przed domem albo wyłączają całą okolicę od razu.
U mnie rozdzielnice piętrowe są w korytarzu (za lustrem). Główna w piwnicy.

sql
21-07-2009, 22:34
w piwnicy - jakoś nie widzę tego w moim biednym wiatrołapie:
http://puchaczy.waw.pl/~squall/tmp/foty%20z%20budowy/2009-07-12%20Instalacje%20i%20okna/PO20090713_0193.JPG
do tego pod spodem druga połowę mniejsza i w innym pomieszczeniu rozdzielnia od UPSa,
we wiatrołapie można sobie schować jak ktoś ma malutką - na kilka(naście) obwodów.
Poza tym do rozdzielni leci mnóstwo kabli, a we wiatrołapie przydają się wieszaki - potem strach wiercić w takiej ścianie...

irreality
21-07-2009, 23:20
O rany. To ta moja jednak z gatunku rozdzielnic-miniaturek :-)

mjakob
22-07-2009, 05:43
W pomieszczeniu technicznym, w wiatrołapie jakoś tego nie widzę (2x120 pól)

http://www.ats.pl/~piotrw/foto/foto5.jpg

O kurna... elektrownie budujesz ;-)

mjakob
22-07-2009, 05:48
Poza tym do rozdzielni leci mnóstwo kabli, a we wiatrołapie przydają się wieszaki - potem strach wiercić w takiej ścianie...

We wiatrołapie umieszcza się ją w miejscu w którym nie będzie przeszkadzać - np. za otwartymi drzwiami (zewnętrznymi, jeśli otwierają się do środka)

j-j
22-07-2009, 06:21
hmmm, ja mam w pom. gosp., bo to jest pomieszczenie jak nazwa wskazuje gospodarcze aby tam wszystko co techniczne sie znajdowało.

pzdr

W pomieszczeniu gospodarczym rozdzielnica powinna mieć stopień ochrony IP44, bo to pomieszczenie uznawane jest za wilgotne (często to pralnia, suszarnia). Czyli de facto rozdzielnica musiałaby być natynkowa by to wymaganie spełnić.
Dlatego zwykle się ich tam nie daje.

Masz pewnie rację dlatego jest natynkowa, tam od początku planowałem jej miejsce dlatego natynkowa nie stanowiła problemu a wiatrolap mam do czegoś innego ;).

pzdr

gunarb
22-07-2009, 06:24
sql napisał:

Poza tym do rozdzielni leci mnóstwo kabli, a we wiatrołapie przydają się wieszaki - potem strach wiercić w takiej ścianie...


We wiatrołapie umieszcza się ją w miejscu w którym nie będzie przeszkadzać - np. za otwartymi drzwiami (zewnętrznymi, jeśli otwierają się do środka)


I wychodzisz z domu podziwiając piękną rozdzielnie wiem jak to pięknie wygląda bo mój sąsiad ma też przy drzwiach wejściowych.
Ja u siebie zrobiłem w garaży.




bezpieczeństwo - możliwość szybkiego wyłączenia zasilania, gdy kogoś porazi prąd lub w razie pożaru, gdy strażak wchodzi do budynku, to nie będzie po nim biegał szukając rozdzielnicy.

przepraszam ale dla bezpieczeństwa to się montuje różnicówki

jamaju
22-07-2009, 06:33
W przejściu pomiędzy częścią mieszkalną a garażem i schodami do piwnicy.

mjakob
22-07-2009, 06:33
Masz pewnie rację dlatego jest natynkowa, tam od początku planowałem jej miejsce dlatego natynkowa nie stanowiła problemu a wiatrolap mam do czegoś innego ;).

pzdr

:D

mjakob
22-07-2009, 06:49
sql napisał:

Poza tym do rozdzielni leci mnóstwo kabli, a we wiatrołapie przydają się wieszaki - potem strach wiercić w takiej ścianie...


We wiatrołapie umieszcza się ją w miejscu w którym nie będzie przeszkadzać - np. za otwartymi drzwiami (zewnętrznymi, jeśli otwierają się do środka)


I wychodzisz z domu podziwiając piękną rozdzielnie wiem jak to pięknie wygląda bo mój sąsiad ma też przy drzwiach wejściowych.
Ja u siebie zrobiłem w garaży.




bezpieczeństwo - możliwość szybkiego wyłączenia zasilania, gdy kogoś porazi prąd lub w razie pożaru, gdy strażak wchodzi do budynku, to nie będzie po nim biegał szukając rozdzielnicy.

przepraszam ale dla bezpieczeństwa to się montuje różnicówki

Zawsze to jakiś argument. Jeśli ktoś ma dużą rozdzielnicę.
A jak się ma do tej estetyki skrzynka przyłącza w płocie lub co gorsza na elewacji domu :-) ? I jaki mostek termiczny!

Bezpieczeństwa nigdy za wiele. Różnicówka może nie zadziałać.

piwopijca
22-07-2009, 07:09
To sa stereotypy zeby montowac dla strazaka czy kogos takiego. Przeciez przed domem jest skrzynka w ktorej mozna bez wiekszego problemu odciac prad od domu to co wy piep****** o strazakach i "odcieciu dzielnicy" :evil:
Za duzo filmow ktos oglada i to amierykanskich!!!

Ja mam w pom. gospodarczym i zaden argument bezsensowny typu, ze ktos robi sobie pozniej pralnie tam etc. i dlatego nie powinno byc itp. itd nie ma sensu ani prawa istniec.
Jak wspomnial j-j,pomieszczenie gospodarcze jest od tego i tam mam rozdzielnie i pozostale techniczne badziewia.
Mysle ze jest to glownie podyktowane ukladem pomieszczen, ja mam pom. gosp. w samym srodku domu wiec idealne na takie zabawki :)
Sa pewne kwestie na ktore nie mamy juz wplywu, stety albo czasem niestety
Nie wiem gdzie montuje sie skrzynki na elewacji ale to musi fatalnie wygladac, na szczescie ja mam tylko w ogrodzeniu.

@mjakob
Nie bardzo rozumiem co chcesz osiagnac taka wypowiedzia, widze ze wykonujesz jakies instalacje. Moze popraw mnie jesli sie myle ale czy w skrzynkach w ogrodzeniu nie da sie, jak wspomnialem wczesniej wylaczyc zasilania w danym domu? Cyz naprawde myslisz ze strazak biega po domu szukajac mozliwosci wylaczenia prady, ze nie ma nic lepszego do roboty podczas pozaru?

http://img208.imageshack.us/img208/6853/rozdzielnia.th.jpg (http://img208.imageshack.us/i/rozdzielnia.jpg/)

Pzdr.

mjakob
22-07-2009, 07:23
To sa stereotypy zeby montowac dla strazaka czy kogos takiego. Przeciez przed domem jest skrzynka w ktorej mozna bez wiekszego problemu odciac prad od domu to co wy piep****** o strazakach i "odcieciu dzielnicy" :evil:
Za duzo filmow ktos oglada i to amierykanskich!!!

Ja mam w pom. gospodarczym i zaden argument bezsensowny typu, ze ktos robi sobie pozniej pralnie tam etc. i dlatego nie powinno byc itp. itd nie ma sensu ani prawa istniec.
Jak wspomnial j-j,pomieszczenie gospodarcze jest od tego i tam mam rozdzielnie i pozostale techniczne badziewia.
Mysle ze jest to glownie podyktowane ukladem pomieszczen, ja mam pom. gosp. w samym srodku domu wiec idealne na takie zabawki :)
Sa pewne kwestie na ktore nie mamy juz wplywu, stety albo czasem niestety
Nie wiem gdzie montuje sie skrzynki na elewacji ale to musi fatalnie wygladac, na szczescie ja mam tylko w ogrodzeniu.

@mjakob
Nie bardzo rozumiem co chcesz osiagnac taka wypowiedzia, widze ze wykonujesz jakies instalacje. Moze popraw mnie jesli sie myle ale czy w skrzynkach w ogrodzeniu nie da sie, jak wspomnialem wczesniej wylaczyc zasilania w danym domu? Cyz naprawde myslisz ze strazak biega po domu szukajac mozliwosci wylaczenia prady, ze nie ma nic lepszego do roboty podczas pozaru?

Pzdr.

Da się wyłączyć zasilanie w całym domu. Tylko że skrzynka ta jest zamknięta. Budynki 1-rodzinne nie podlegają tak rygorystycznym przepisom p-poż. by stosowac wyłączniki pożarowe itp. Wzmianka o strażaku jest raczej podyktowana rozsądkiem.
Strażak w czasie pożaru ma dużo rzeczy do roboty, ale chyba nie wyobrażasz sobie by wszedł do budynku nie odcinając wcześniej dopływu gazu czy prądu.

Zresztą. Nie ma ścisłego przepisu: Rozdzielnica w wiatrołapie. Nie każdy użytkuje pom. gosp. w ten sam sposób itd.
Są za to przepisy wykonywania instalacji.
Ale przeciez nie musicie się do tego stosować, każdy zrobi jak mu wygodnie. Nie trzeba przestrzegac stref w łazience, nie trzeba robić połączeń wyrównawczych (bo przecież jak to wygląda w łazience), do ziemi nie trzeba stosować kabli ziemnych.... nie trzeba.
To przecież Wasze domy, a nie elektryków co wydziwiają.

isztar
22-07-2009, 07:30
w wiatrołapie...za drzwiami - otwierają się do środka :wink:

niktspecjalny
22-07-2009, 07:36
sql napisał:

Poza tym do rozdzielni leci mnóstwo kabli, a we wiatrołapie przydają się wieszaki - potem strach wiercić w takiej ścianie...


We wiatrołapie umieszcza się ją w miejscu w którym nie będzie przeszkadzać - np. za otwartymi drzwiami (zewnętrznymi, jeśli otwierają się do środka)


I wychodzisz z domu podziwiając piękną rozdzielnie wiem jak to pięknie wygląda bo mój sąsiad ma też przy drzwiach wejściowych.
Ja u siebie zrobiłem w garaży.




bezpieczeństwo - możliwość szybkiego wyłączenia zasilania, gdy kogoś porazi prąd lub w razie pożaru, gdy strażak wchodzi do budynku, to nie będzie po nim biegał szukając rozdzielnicy.

przepraszam ale dla bezpieczeństwa to się montuje różnicówki

Chyba przeciw-porażeniówki.Ja mam w wiatrołapie pod tynkową i wcale mi nie szpeci tego pomieszczenia.panda to ma dopiero pudełeczka :o :o :o

piwopijca
22-07-2009, 07:54
Da się wyłączyć zasilanie w całym domu. Tylko że skrzynka ta jest zamknięta. Budynki 1-rodzinne nie podlegają tak rygorystycznym przepisom p-poż. by stosowac wyłączniki pożarowe itp. Wzmianka o strażaku jest raczej podyktowana rozsądkiem.
Strażak w czasie pożaru ma dużo rzeczy do roboty, ale chyba nie wyobrażasz sobie by wszedł do budynku nie odcinając wcześniej dopływu gazu czy prądu.

Zresztą. Nie ma ścisłego przepisu: Rozdzielnica w wiatrołapie. Nie każdy użytkuje pom. gosp. w ten sam sposób itd.
Są za to przepisy wykonywania instalacji.
Ale przeciez nie musicie się do tego stosować, każdy zrobi jak mu wygodnie. Nie trzeba przestrzegac stref w łazience, nie trzeba robić połączeń wyrównawczych (bo przecież jak to wygląda w łazience), do ziemi nie trzeba stosować kabli ziemnych.... nie trzeba.
To przecież Wasze domy, a nie elektryków co wydziwiają.

Hehe, wiem ze jest zamknieta ale czy podczas pozaru ma to wieksze znaczenie czy ja rozwala?
Skrzynki sa z wlokien i da sie je w bardzo prosty sposob "otworzyc"
Nie wyobrazam sobie zeby wchodzili do zadymionego i plonacego domu zeby prad wylaczyc, robi sie to z zewnatrz min. poprzez skrzynki ktore sa zawsze na zewnatrz budynku a nikt nie biega po plonacym domu i nie probuje wylaczc wewnatrz domu instalacji. Pewnie rowniez ze wzgledow bezpieczenstwa stosuje sie skrzynki na zewnatrz, nie tylko dla wygody pracownikow energetyki czy gazowni. Nie mysle o starych budywnkach tylko o nowo-budowanych. No ale moge sie mylic :cry: Moze strazacy nie dbaja o wlasne bezpieczenstwo i wola szukac wylacznikow wewnatrz domu

Strefy w lazience, kabel w ziemi ... co niby mialo to znaczyc, ze co, inwestor debil? :oops:
Takie porownania, doprawdy wstyd.

Zapomnialbym, nalezy wylaczyc z gnaizdka wtyczne zeby prad nie kopnal nas rozbierajac urzadzenie -tego typu przylad podales, tak zabrzmiala Twoja wypowiedz.

Z tym niebezpieczenstwem to jak widac nie do konca prawda, gdziekolwiek zamontujemy rozdzielnice bedzie zarowno zle (np. estetycznie) jak i dobrze (bezpieczenstwo), byle by z "glowa" to robic.

Pzdr.

mjakob
22-07-2009, 08:08
Z tym niebezpieczenstwem to jak widac nie do konca prawda, gdziekolwiek zamontujemy rozdzielnice bedzie zarowno zle (np. estetycznie) jak i dobrze (bezpieczenstwo), byle by z "glowa" to robic.

Pzdr.

Pytanie brzmiało: Gdzie montować rozdzielnicę.
Pierwszą lokalizacją jaką bierze się pod uwagę jest wiatrołap. Kropka.
Inne lokalizacje powinny być wybierane, jak piszesz "z głową". Powinna być łatwo dostępna. Tyle.

Tomkii
22-07-2009, 08:34
To sa stereotypy zeby montowac dla strazaka czy kogos takiego. Przeciez przed domem jest skrzynka w ktorej mozna bez wiekszego problemu odciac prad od domu to co wy piep****** o strazakach i "odcieciu dzielnicy" :evil:
Za duzo filmow ktos oglada i to amierykanskich!!!
Ponieważ to odnosi się do mnie to wyjaśniam - to nie stereotypy tylko rzeczywistość. Parę lat temu wybuchł w pobliżu gaz w budynku, przyłącze napowietrzne (bez skrzynki), wypieprzyło pół budynku i dach. Jak myślisz - jak strażacy wyłączyli prąd?

tomik2874
22-07-2009, 08:48
To sa stereotypy zeby montowac dla strazaka czy kogos takiego. Przeciez przed domem jest skrzynka w ktorej mozna bez wiekszego problemu odciac prad od domu to co wy piep****** o strazakach i "odcieciu dzielnicy" :evil:
Za duzo filmow ktos oglada i to amierykanskich!!!
Ponieważ to odnosi się do mnie to wyjaśniam - to nie stereotypy tylko rzeczywistość. Parę lat temu wybuchł w pobliżu gaz w budynku, przyłącze napowietrzne (bez skrzynki), wypieprzyło pół budynku i dach. Jak myślisz - jak strażacy wyłączyli prąd?

W takim wypadku to juz chyba nie mieli wiele do wylaczania :-?

Pavulon
22-07-2009, 08:48
To sa stereotypy zeby montowac dla strazaka czy kogos takiego. Przeciez przed domem jest skrzynka w ktorej mozna bez wiekszego problemu odciac prad od domu to co wy piep****** o strazakach i "odcieciu dzielnicy" :evil:
Za duzo filmow ktos oglada i to amierykanskich!!!

Ja mam w pom. gospodarczym i zaden argument bezsensowny typu, ze ktos robi sobie pozniej pralnie tam etc. i dlatego nie powinno byc itp. itd nie ma sensu ani prawa istniec.
Jak wspomnial j-j,pomieszczenie gospodarcze jest od tego i tam mam rozdzielnie i pozostale techniczne badziewia.
Mysle ze jest to glownie podyktowane ukladem pomieszczen, ja mam pom. gosp. w samym srodku domu wiec idealne na takie zabawki :)
Sa pewne kwestie na ktore nie mamy juz wplywu, stety albo czasem niestety
Nie wiem gdzie montuje sie skrzynki na elewacji ale to musi fatalnie wygladac, na szczescie ja mam tylko w ogrodzeniu.

@mjakob
Nie bardzo rozumiem co chcesz osiagnac taka wypowiedzia, widze ze wykonujesz jakies instalacje. Moze popraw mnie jesli sie myle ale czy w skrzynkach w ogrodzeniu nie da sie, jak wspomnialem wczesniej wylaczyc zasilania w danym domu? Cyz naprawde myslisz ze strazak biega po domu szukajac mozliwosci wylaczenia prady, ze nie ma nic lepszego do roboty podczas pozaru?

http://img208.imageshack.us/img208/6853/rozdzielnia.th.jpg (http://img208.imageshack.us/i/rozdzielnia.jpg/)

Pzdr.


sam kladles kable czy elektryk ?
wyglada to strasznie

P.S rozdzielnia w wiatrolapie ( w scianie ) bedzie zabudowana szafa :)

mjakob
22-07-2009, 08:57
sam kladles kable czy elektryk ?
wyglada to strasznie

P.S rozdzielnia w wiatrolapie ( w scianie ) bedzie zabudowana szafa :)

Grrrr :wink:

Tomkii
22-07-2009, 09:49
Ponieważ to odnosi się do mnie to wyjaśniam - to nie stereotypy tylko rzeczywistość. Parę lat temu wybuchł w pobliżu gaz w budynku, przyłącze napowietrzne (bez skrzynki), wypieprzyło pół budynku i dach. Jak myślisz - jak strażacy wyłączyli prąd?

W takim wypadku to juz chyba nie mieli wiele do wylaczania :-?
Pół domu nadal stało :). Jest odbudowany. Był też element humorystyczny - babcia w solidnym łóżku wyleciała (razem z nim) przez ścianę na ogród.

Wracając do wątku - rozdzielnia ma być tam gdzie jest wygodniej domownikom. Przy poprawnie zaprojektowanej i wykonanej instalacji zagląda się tam tylko w czasie przeglądów i pomiarów (no jeszcze jak wyłączą prąd to standardowo idzie się zobaczyć co się stało).
Powinien natomiast być w łatwo dostępnym miejscu główny wyłącznik prądu (może to być guziczek przy drzwiach wejściowych). Używa się go kiedy potrzebujemy nagle i gwałtownie wyłączyć napięcie (czyli normalnie nigdy). Osobiście użyłem czegoś takiego raz - jak żarówki zaczeły robić za lampy błyskowe (spadł przewód fazowy na PEN i upalił się PEN!).

mjakob
22-07-2009, 09:57
Wracając do wątku - rozdzielnia ma być tam gdzie jest wygodniej domownikom. Przy poprawnie zaprojektowanej i wykonanej instalacji zagląda się tam tylko w czasie przeglądów i pomiarów (no jeszcze jak wyłączą prąd to standardowo idzie się zobaczyć co się stało).
Powinien natomiast być w łatwo dostępnym miejscu główny wyłącznik prądu (może to być guziczek przy drzwiach wejściowych). Używa się go kiedy potrzebujemy nagle i gwałtownie wyłączyć napięcie (czyli normalnie nigdy). Osobiście użyłem czegoś takiego raz - jak żarówki zaczeły robić za lampy błyskowe (spadł przewód fazowy na PEN i upalił się PEN!).

I dlatego warto sobie takie coś zainstalować lub rozłącznik w rozdzielnicy (zabudowanej w łatwo dostępnym miejscu :lol: )
choćby miało się go użyć raz.

langerob25
22-07-2009, 11:53
sam kladles kable czy elektryk ?
wyglada to strasznie

P.S rozdzielnia w wiatrolapie ( w scianie ) bedzie zabudowana szafa :)

Dlaczego strasznie? Przecież jeszcze nie skończone? Czy dlatego ,że nie w wiatrołapie jak u Ciebie?

Pavulon
22-07-2009, 12:04
sam kladles kable czy elektryk ?
wyglada to strasznie

P.S rozdzielnia w wiatrolapie ( w scianie ) bedzie zabudowana szafa :)

Dlaczego strasznie? Przecież jeszcze nie skończone? Czy dlatego ,że nie w wiatrołapie jak u Ciebie?

nie , miejsce gdzie rozdzielnia nie istotne , tylko ulozenie kabli mi osobiscie sie niepodoba

naLeśnik
22-07-2009, 12:15
w wiatrołapie....... biała skrzynka mi nie przeszkadza, tym bardziej że znajduje się na ścianie na którą otwierane są drzwi.

piwopijca
22-07-2009, 13:03
sam kladles kable czy elektryk ?
wyglada to strasznie

P.S rozdzielnia w wiatrolapie ( w scianie ) bedzie zabudowana szafa :)

Dlaczego strasznie? Przecież jeszcze nie skończone? Czy dlatego ,że nie w wiatrołapie jak u Ciebie?

nie , miejsce gdzie rozdzielnia nie istotne , tylko ulozenie kabli mi osobiscie sie niepodoba

Nie wiem co moze sie nie podobac i byc strasznego w ulozeniu kabli w bruzdzie wykutej w scianie nosnej :o
Jak mozna bylo by zrobic to lepiej powiedz?
Ja osobiscie uwazam ze jest OK, ukladanie kabli w tak duzej ilosci rownolegle na scianie bylo by kpina z inwestora a tak sa w jednym miejscu i reszta sciany do wykorzystania -dziwi mnie taka reakcja :-?

Pzdr.

raffran
22-07-2009, 13:36
U nas glowna rozdzielnie jak to ktos nazwal mamy w pom. gospod.Tam tez schodza sie wszystkie inne kabelki. Zona to pomieszczenie nazywa miom centrum dowodzenia. Druga rozdzielnia jest na poddaszu, a trzecia bedzie w plocie, a wlasciwie w slupku klinkierowym. Z niej bedzie cale zasialnie tego co jest na zewnatrz budynku za wyjatkiem tylko oswietlenia przed drzwiami wejsciowymi.
Umiejscowienie tego w wiatrolapie od razu odpadlo z uwagi na jego brak.

Pavulon
22-07-2009, 16:55
sam kladles kable czy elektryk ?
wyglada to strasznie

P.S rozdzielnia w wiatrolapie ( w scianie ) bedzie zabudowana szafa :)

Dlaczego strasznie? Przecież jeszcze nie skończone? Czy dlatego ,że nie w wiatrołapie jak u Ciebie?

nie , miejsce gdzie rozdzielnia nie istotne , tylko ulozenie kabli mi osobiscie sie niepodoba

Nie wiem co moze sie nie podobac i byc strasznego w ulozeniu kabli w bruzdzie wykutej w scianie nosnej :o
Jak mozna bylo by zrobic to lepiej powiedz?
Ja osobiscie uwazam ze jest OK, ukladanie kabli w tak duzej ilosci rownolegle na scianie bylo by kpina z inwestora a tak sa w jednym miejscu i reszta sciany do wykorzystania -dziwi mnie taka reakcja :-?

Pzdr.

:) chyba osleplem na chwile
nie zauwazylem bruzdy :)

ubek
23-07-2009, 12:09
Ja mam w garażu, używa się tego sporadycznie - może ze dwa razy jak dzieci zalały podstawę czajnika bezprzewodowego. Ponadto moja rozdzielnia jest bardzo duża, w wiatrołapie by się nie zmieściła ...

PeZet
25-11-2009, 16:23
(...)
http://img208.imageshack.us/img208/6853/rozdzielnia.th.jpg (http://img208.imageshack.us/i/rozdzielnia.jpg/)
(...)

Przewodów PE prowadzących do Głownej Szyny Uziemiającej NIE WOLNO kłaść razem z pozostałymi...
...ponoć.

Wirecki
25-11-2009, 19:52
W wiatrołapie i druga mała na piętrze w "graciarni". W garażu nie, bo nieogrzewany.
W wiatrołapie trzeba się dobrze zastanowić gdzie dać - uwaga na przyszłe wieszaki, szafki, lustra.

lakk
25-11-2009, 22:14
Główną z wyłącznikami FR104 (cały dom ) i FR 103 (parter) w wiatrołapie.
Do rozdzielek kondygnacyjnych - poddasze (nad schodami) i piwnica (korytarzyk), idą osobne kable (wpięte za FR104).
Rozdzielka główna - 36, piwnica -24, poddasze - 18.

jacekp71
25-11-2009, 22:42
w pom. gospodarczym, choć u mnie wygląda ono nieomal jak przeciętna łazienka ....

edde
25-11-2009, 23:26
w wiatrołapie główna (56m.), w piwnicy kolejna (24m.) i jeszcze jedna w garażu (18m.)

mario0658
26-11-2009, 06:09
pomieszczenie gospodarcze (dopiero sie powolutku robi) ale to dlatego iz jest to szafa a nie szafka - 350 polowa :)

Przewiduje w wiatrolapie tylko Glowny wylacznik (tzw FR)

Pawlom
26-11-2009, 06:26
Ja mam w wiatrołapie główną rozdzielkę (3x12 pól) tam też jest główny wyłącznik prądu, drugą na poddaszu (12 pól) i trzecią w łączniku pomiędzy domem a garażem (12 pól). Nie dałem w garażu bo podobno jest to pomieszczenie wilgotne i musiała by być odporna na wilgoć a poza tym w bliskiej odległości będe miał wodomierz.

TomiAyomi
26-11-2009, 08:19
a może być w kotłowni ?
czy jakiś przepis zabrania ? ? ?

Dekameron
26-11-2009, 09:47
w wiatrołapie główna (56m.), w piwnicy kolejna (24m.) i jeszcze jedna w garażu (18m.)
A w tej stodole przyklejonej do domu też zainstalowałeś?

anetina
26-11-2009, 10:07
Pytanie jak w temacie. W którym pomieszczeniu w domu umieściliście rozdzielnię na prąd. Mój mąż upiera się aby była ona zaraz przy drzwiach wejściowych , a ja wolę aby znalazła sie w pomieszczeniu gospodarczym. Pomóżcie !!!


my mamy w garażu

anetina
26-11-2009, 10:16
W pomieszczeniu technicznym, w wiatrołapie jakoś tego nie widzę (2x120 pól)

http://www.ats.pl/~piotrw/foto/foto5.jpg

O kurna... elektrownie budujesz ;-)


ja mam małą :o

mercik
26-11-2009, 12:11
W holu wejściowym za drzwiami od wiatrołapu - rozdzielnia główna. Do tego miejscowe w garażu i na pietrze.

OGC
26-11-2009, 12:12
W spiżarce. Jest na parterze w centrum budynku.
Pomieszczenie typu 1mx2m. Oprócz regału na końcu nic tam nie wejdzie.
Rozdzielka ma się tam dobrze i nikomu nie przeszkadza oprócz oczywiście strażaka, który chciałby ją ewentualnie znaleźć ...
Elektryk nie chciał się zgodzić na kotłownię ...

piwopijca
26-11-2009, 12:32
Jak wczesniej napisalem w pom. gospodarczym i uzbrojona wyglada tak:

http://img522.imageshack.us/img522/5904/skrzynkaelektrycznaa1.jpg (http://img522.imageshack.us/i/skrzynkaelektrycznaa1.jpg/)

Nie zmiescily sie przedliczniki 1F do wentylacji i 3F do pompy ciepla wiec wyladowaly w drugiej szfce ale juz natynkowej.

Pzdr.

jacekp71
28-11-2009, 19:05
Elektryk nie chciał się zgodzić na kotłownię ...

a to ciekawe ....
dlaczego .... ??

OGC
30-11-2009, 06:28
Nie wnikałem. Aż tak bardzo mi nie zależało, żeby tam była rozdzielka.
Może go przeraziła "mokrość" tego pomieszczenia....
Jako "dawca" pieczątki miał prawo pomarudzić ;)

les111
30-11-2009, 08:14
U mnie bez marudzenia że nie wolno,przepisy została umieszczona w garażu

PeZet
23-12-2009, 12:43
W wiatrołapie, nad drzwiami do pomieszczenia gospodarczego.

http://images45.fotosik.pl/241/b165080934fbe6c0med.jpg

krzys34606
24-02-2013, 11:22
nie wiem czy jeszcze ktoś to będzie czytać ale jeśli tak to mam pytanie. Czy mogę umieścić rozdzielnicę na przewodach wentylacyjnych tzn. wiadomo że wentylacja zaczyna się pod sufitem a niżej to jest zwykła ściana więc jak można? zaznaczam że znajduje się to w wiatrołapie

robertsz
25-02-2013, 06:25
Chcesz rozdzielnice przykręcić/przyspawać/przykleić do przewodów wentylacyjnych?

krzys34606
25-02-2013, 20:40
czy mogę umieścić rozdzielnice podtynkową na takiej ścianie gdy pod sufitem zaczynają się przewody wentylacyjne.

krzys34606
25-02-2013, 20:51
172916

pawel.
19-06-2014, 20:08
Witam. A czy można rozdzielnice zamontować w kotłowni do której nie ma bezpośredniego wejścia z mieszkania, tylko od zewnątrz.??

CityMatic
19-06-2014, 20:21
Witam. A czy można rozdzielnice zamontować w kotłowni do której nie ma bezpośredniego wejścia z mieszkania, tylko od zewnątrz.??

Szczególnie dogodne zimą ,późną nocą gdy coś się wyłączy :(

pawel.
19-06-2014, 20:34
Nie chodziło mi o to czy wygodnie czy nie, chodziło mi o to czy można tak zrobić. Czy są może przepisy jakieś mówiące o tym że rozdzielnica musi być w pomieszczeniu z bezpośrednim dostępem z mieszkania.??

elpapiotr
19-06-2014, 20:56
Czytaj tutaj - http://www.edwardmusial.info/pliki/uzn_reg_tech.pdf