PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator Bypass



kabelek12
21-07-2009, 20:52
Witam
Mam rekuperator Renovent HR (Brink) z Bypassem bez GWC.

Wydawało mi się że przy włączonym Bypassie powinien dmuchać powietrze o takiej temperaturze jak na zewnątrz, tak zapewniał instalator.

Tymczasem niby bypass otwarty, na zewnątrz 16 stopnii w domu 25 stopnie,
a on dmucha 21!!!
W ten sposób temperatura w domu praktycznie nigdy się nie obniża.

Czy mógłbym Was prosić o pomiary u siebie.

Depi
21-07-2009, 22:51
Niezaizolowane kanały?

kabelek12
22-07-2009, 06:05
Całość robiła profesjonalna firma, jest izolacja.
Jak sytuacja wygląda u Was ?
Czy przy włączonym bypassie macie na nadmuchach taką temperaturę jak na zewnątrz ?

piwopijca
22-07-2009, 06:30
Jak wspomnial Depi albo nie wlacza sie bypass
Jak dlugie masz kanaly i czy w miejscu "cieplym" czy nie (moze zizolowane ale za slabo)?

Pzdr.

kabelek12
22-07-2009, 08:38
Reku podaje że ma bypass włączony,
kanały idą strychem (strych izolowany 25cm wełny), długość 4-10 metrów zależy który.

Czyli u Was dmucha przy otwartym bypassie taką temperaturą jak jest na zewnątrz ?

akb
22-07-2009, 10:51
Przyłączam się do pytania.
Mam bardzo podobną sytuację - reku Renovent HR 400, z automatycznym Bypassem, umieszczony na stryszku, stryszek jest ocieplony 20 cm wełny. Wszystkie kanały kanałów z okrągłych rur spiro, oizolowane dodatkowo wełną mineralna z powłoką aluminiową ROCKWOOL KLIMAFIX .
Panel reku podaje, że Bypass jest włączony, ustawienia załączania zmniejszyłem do maksymalnie niskich (załączanie przy min 18 wewnątrz i min 10 na zewnątrz bodajże), a mimo to do środka nadmuchiwane jest cieplejsze powietrze, niż to powinno być. Zgłaszałem problem instalatorowi, ale ten twierdzi, że to wina nagrzewających się kanałów na poddaszu. Ale w takim razie ile by trzeba było walnąć wełny, żeby to odpowiednio zaizolować... Zresztą, nawet gdy słonko nie przygrzewa, a więc strych się nie nagrzewa, różnica w temperaturach i tak występuje. Nie mam niestety pomiaru na nawiewach, ale jeśli na dworze jest przez całą noc 13 stopni, a w domu rano temperatura to 21 stopnie, a bypass jest włączony, to coś jest chyba nie tak, bo zgodnie z obliczeniami, przy wydatku 200 mh/3, jak jest na "średnim" biegu całe powietrze w domu powinno być wymienione w przeciągu maks 2 godzin.
Ktoś ma jakiś pomysł? Może z tymi bypassami coś jest nie tak, bo gdzieś na tym forum słyszałem już o podobnym problemie?

saper
22-07-2009, 11:21
ale jeśli na dworze jest przez całą noc 13 stopni, a w domu rano temperatura to 21 stopnie, a bypass jest włączony, to coś jest chyba nie tak, bo zgodnie z obliczeniami, przy wydatku 200 mh/3, jak jest na "średnim" biegu całe powietrze w domu powinno być wymienione w przeciągu maks 2 godzin.

Powietrze to nie wszystko. W domu sa nagrzane sciany i wszelkie inne przedmioty, ktore gromadza cieplo i nie oddadza go tak szybko. 2 wymiany to wg mnie o wiele za malo aby wyciagnac to cieplo. Wg mnie powinno sie mierzyc temp na zewnatrz i temp powietrza wylatujacego z anemostatow i to porownywac. A jeszcze lepiej temp. wejsciowa do reku i wyjsciowa z reku (ale to juz raczej trudno nieinwazyjnie).

Jurek_Z
22-07-2009, 11:27
ale jeśli na dworze jest przez całą noc 13 stopni, a w domu rano temperatura to 21 stopnie, a bypass jest włączony, to coś jest chyba nie tak, bo zgodnie z obliczeniami, przy wydatku 200 mh/3, jak jest na "średnim" biegu całe powietrze w domu powinno być wymienione w przeciągu maks 2 godzin.

Powietrze to nie wszystko. W domu sa nagrzane sciany i wszelkie inne przedmioty, ktore gromadza cieplo i nie oddadza go tak szybko. 2 wymiany to wg mnie o wiele za malo aby wyciagnac to cieplo. Wg mnie powinno sie mierzyc temp na zewnatrz i temp powietrza wylatujacego z anemostatow i to porownywac. A jeszcze lepiej temp. wejsciowa do reku i wyjsciowa z reku (ale to juz raczej trudno nieinwazyjnie).

2 wymiany to trochę mało a co dopiero 0,5 wymiany na godzinę :-?
Przyjmijmy w uproszczeniu, że wydajność wynosi ok 200 m3/h co powiedzmy po rozdzieleniu na 6 anemostatów da ok 30 m3/h na anemostat. Jeżeli powierzchnia przewodu prowadzącego od reku do anemostatu wynosi ok 150 cm2 to prędkość w tym przewodzie niewiele przekracza 0,5 m/s Powietrze przebywa w przewodach kilkanaście sekund - to bardzo dużo, zdąży się mocno podgrzać.
Włączysz wyższy bieg to zwiększysz strumień powietrza i co za tym idzie skrócisz czas przepływu przez rury - osiągniesz 2 korzyści. Powietrze mniej się nagrzeje w rurach a jego większa ilość jest w stanie odebrać większą ilość ciepłą z Twojego domu.
A T.B. napisze, że to powietrze jest nagrzewane przez wentylatory :wink:

akb
22-07-2009, 11:55
[quote=akb]2 wymiany to wg mnie o wiele za malo aby wyciagnac to cieplo.

Uszczegółowiłbym to.Być może dwie wymiany to za mało, by wyciągnąć ciepło, ale rozpatruję tu całą noc, bo chodzi o zmianę temperatury na przestrzeni kilku godzin. Załóżmy nawet jedną wymianę na godzinę, w takim razie od godziny 22 do godziny 6 rano, gdy temperatura na dworze jest wyraźnie mniejsza ( u mnie ostatnie noce to 13-14 C) takich wymian będziemy mieli 8, i w tym czasie powinno nawiewać cały czas powietrze o temperaturze ok maks 15 C, biorąc pod uwage to, ze jak powiedział mi instalator, nagrzanie powietrza w rurach jest możliwe o ok 1 C.
Ale ok, kieruję się zdroworozsądkowym rozumowaniem, być może nie biorę czegoś pod uwage. Swoja drogą mój budynek ma z założenia małą bezwładność cieplną (dom w technologii prefabrykowanej drewnianej), więc nie powinno być zjawiska kumulowania ciepła, a powinien on się szybciej wychładzać.
Co do pomiarów, zgadzam się, że idealnie byłoby je wykonywać przy nawiewach, wywiewach, ale niestety nie ma do tego odpowiedniego urządzenia. Może ktoś jest w stanie polecić jakieś niezbyt drogie urządzenie do takich pomiarów (o ile to w ogóle możliwe przy tego typu urządzeniach)?
A co do nagrzewania się powietrza w kanałach - obserwowałem, jak będzie wyglądać sytuacja, jeśli zwiększę wydajnośc centrali, ale nie przyśpieszało to spadku temperatury.

Jurek_Z
22-07-2009, 17:03
Uszczegółowiłbym to.Być może dwie wymiany to za mało, by wyciągnąć ciepło, ale rozpatruję tu całą noc, bo chodzi o zmianę temperatury na przestrzeni kilku godzin. Załóżmy nawet jedną wymianę na godzinę, w takim razie od godziny 22 do godziny 6 rano, gdy temperatura na dworze jest wyraźnie mniejsza ( u mnie ostatnie noce to 13-14 C) takich wymian będziemy mieli 8, i w tym czasie powinno nawiewać cały czas powietrze o temperaturze ok maks 15 C, biorąc pod uwage to, ze jak powiedział mi instalator, nagrzanie powietrza w rurach jest możliwe o ok 1 C.
Ale ok, kieruję się zdroworozsądkowym rozumowaniem, być może nie biorę czegoś pod uwage. Swoja drogą mój budynek ma z założenia małą bezwładność cieplną (dom w technologii prefabrykowanej drewnianej), więc nie powinno być zjawiska kumulowania ciepła, a powinien on się szybciej wychładzać.
Co do pomiarów, zgadzam się, że idealnie byłoby je wykonywać przy nawiewach, wywiewach, ale niestety nie ma do tego odpowiedniego urządzenia. Może ktoś jest w stanie polecić jakieś niezbyt drogie urządzenie do takich pomiarów (o ile to w ogóle możliwe przy tego typu urządzeniach)?
A co do nagrzewania się powietrza w kanałach - obserwowałem, jak będzie wyglądać sytuacja, jeśli zwiększę wydajnośc centrali, ale nie przyśpieszało to spadku temperatury.

Przyjmijmy:
Różnica temp 10K (mało prawdopodobne – raczej będzie mniejsza)
Ciepło właściwe powietrz cpp=1020 J/(kg K)
Masa właściwa powietrza q= 1,239kg/m3
Strumień powietrza 200 m3 /h = 0,056 m3 /s

10K*1020J/(kg K)*1,239kg/m3 *0,056 m3 /s = 700W jest to bardzo mało – porównaj z mocą klimatyzatorów. :-?

Przez 8 godzin uzyskasz 8h*700W=5,6kWh

Energia słoneczna wpadająca już przez jedno okno połaciowe jest znacznie większa (moc słoneczka to około 1kW/m2 ) a okien jest zazwyczaj więcej i są większe. Akumuluje się ona we wszystkim – posadzki, stropy, ściany, meble i cała reszta wyposażenia. Dodaj do tego ciepło wydzielane przez lodówkę, pralkę telewizor, kino domowe, w kuchni podczas gotowania itp.
Wentylacja mechaniczna nawet z pokaźnym GWC nie zastąpi klimatyzacji, :evil: chyba że tego powietrza będzie bardzo bardzo bardzo dużo. :( 10 w skali Beauforta :D

kabelek12
22-07-2009, 17:57
Możemy wrócić do mojego pierwotnego pytania :]

Jakie macie temperatury na nawiewach przy włączonym bypass, bo w sumie jeszcze nikt nie podał ??
A chcę wiedzieć czy u mnie jest źle czy bardzo źle :)

Abigor
22-07-2009, 18:55
Jestem świeżym posiadaczem Renoventa large, właściwie jeszcze nie jest uruchomiony, aczkolwiek instalacja gotowa.
Ale do rzeczy, rozebrałem go, z ciekawości oczywiście. Bypass jest to sterowana silniczkiem klapka, która otwiera połączenie pomiędzy dwiema komorami reku. Nie zamyka ona przepływu przez wymiennik, tylko uruchamia dodatkowy kanał. Przynajmniej niczego zamykającego wloty wymiennika nie zauważyłem.

Także tak na chłopski rozum wychodzi, że ten bypass jest tylko częściowy.

Jurek_Z
22-07-2009, 19:11
Możemy wrócić do mojego pierwotnego pytania :]

Jakie macie temperatury na nawiewach przy włączonym bypass, bo w sumie jeszcze nikt nie podał ??
A chcę wiedzieć czy u mnie jest źle czy bardzo źle :)


Reku MISTRAL GEO 600 GWC płytowy ok 30 m2
Temperatura zewnętrzna 32*C
1. na drugim biegu wydajność ok 250 m3/h u mnie powietrze po przejściu przez gwc ma 17*C w najodleglejszym anemostacie na parterze 18,5*C w pomieszczeniu 24,5*C w najodleglejszym anemostacie na poddaszu 23*C w pomieszczeniu 27*C
2. na czwartym biegu wydajność ok 600 m3/h powietrze po przejściu przez gwc też ma 17*C w najodleglejszym anemostacie na parterze 18,0*C w pomieszczeniu 23*Cw najodleglejszym anemostacie na poddaszu 21*C w pomieszczeniu 25*C
Wyraźnie widać że muszę dodatkowo ocieplić rury na poddaszu.

akb
23-07-2009, 07:23
Jurek_Z - dziękuję za wyjaśnienie. Szczerze mówiąc nie oczekuję naprawdę klimatyzacji, bo wiem, że reku swoje zalety powinien wykazywać przede wszystkim zimą, a nie latem. Niemniej, spodziewałem się innego efektu w lecie, choć tak jak mówię, nie klimatyzacji i chłodzenia domu do dowolnej przyjemnej temperatury.

Abigor - to co piszesz jest dość ciekawe, zwarzywszy na fakt, iż w dokumentacji Brink podaje, że:
W danej wersji, wymiennik ciepła jest zaopatrzony w przepustnicę przesuwną, która odcina przepływ powietrza przez wymiennik. W urządzeniu Renovent prawym odcinane jest powietrze dostarczane; w lewostronnej wersji odcinane jest powietrze zużyte.

To chyba jakąś ciemnotę wciskają, co też wcale by mnie nie zdziwiło, choć akurat nie cytuję w tym wypadku folderu reklamowego, ale dokumentację techniczną do produktu, która powinna już być zgodna ze stanem faktycznym...
Niemniej taki bypass częściowy, tłumaczył by poniekąd chyba, dlaczego temperatura na nawiewach jest wyższa, niż temperatura powietrza pobieranego z zewnątrz, jeśli wciąż dochodzi w centrali do częściowego mieszania się powietrza wywiewanego z nawiewanym.

kabelek12
23-07-2009, 07:39
Tak mi tłumaczył gość z rekuperatory.pl, że możliwe że bypass jest tylko częściowy, trzeba by to gdzieś potwierdzić.

Zonzi
23-07-2009, 09:45
U mnie tez lepiej sie sprawdza przeciag i otwarte okna niz ustawiona na 90 % wentylacja. Szczere mowiac po achach i ochach oczekiwalem ze to bedzie lepiej dzialac a mam +/- 2 stopnie tak jak kolega w domu z went tradycyjna. :evil:

Dom z silikatow ocieplony jak termosik. Co bym nie robil to temperatura na poddaszu ma ok 24,9 stopnia i przez noc sie nie zmniejsza. Patrzylem w nocy temp nawiewu 20 stopni, wywiew 26 stopni.

Nie mam dobrego termometra do zmierzenia temp na wylotach na poddaszu. Temp na zewnatrz cos mi nie pokazuje w trybie serwisowym - awaria czujnika ? (BFB 500)

Rury sa dodatkowo przykryte 15 cm welny ale podejrzewam ze bez zmian w wentylacji na stryszku nieuzytkowym nic to nie da.

Czarna dachowka sie nagrzewa i przekazuje cieplo na stryszek. Temp przynajmniej 10 stopni wyzsza niz na poddaszu. Folia paroszczelna jest we wszystkich pomieszczeniach ale i tak sa pewnie mostki. Na polaci sa dachowki wentylacyjne ale to nie dziala az tak wydajnie.

Rozwiazanie o ktorych mysle to :
- dorobic otwory wentylacyjne na szczytach co sie wiaze z demolka elewacji.
- docieplic skosy do szczytu - podobno moze byc problem z wilgocia w zimie.
- na welne na stryszku polozyc membrane paroprzepuszczalna co czesciowo odetnie konwekcje ?????
- GWC ?
- rolety i zaslony dzis instaluje.

Najfajniej jest w ocieplonym garazu bez izolacji podlogi :-)

aslocins
23-07-2009, 14:47
Czytam to forum dość uważnie i powiem szczerze, że chyba nikt z Was, kto ma centrale RENOVENT, nie pokusił się o to aby ją otworzyć i zerknąć do środka. Oczywiście tłumaczenia mogą być różne w dokumentacji pewnie są błędy, ale tak czy inaczej sprawa By-Passu jest następująca :

Powietrze wchodzące do budynku w przypadku otwarcia By-Passu seryjnego całkowicie omija wymiennik bo otwiera sie klapka na przedzie urządzenia a na wymienniku zasuwa sie grill(tak to nazywam). Jeśli jedna z klap sie zatnie centrala poda błąd wynikający z nadmiernego oporu chyba że obie sie zatną otwarte. W tym przypadku powietrze przedzie po najniższej linii oporu czyli bokiem w 80% a przez wymiennik w 20%. I NIE MA INNEJ OPCJI
Wyjątkiem jest By-Pass dokładany po fakcie - wtedy nie ma tej klapy suwanej na wymienniku więc By-Pass będzie tak jak wyżej (80%/20%).

Jeśli macie wątpliwości odnośnie temperatur - tak jak ktoś już wspomniał sprawdzić trzeba najpierw ile wpada do reku a ile wychodzi z reku - wtedy będzie pewność. W 99% przypadków powodem przegrzania jest faktycznie izolacja i jej brak. Pozostałe przypadki to nadmierny opór w instalacji, który sprawia, że wentylatory się przegrzewają - sprawdziłem osobiście przy 400m3/h przy oporze na poziomie 250Pa temperatura wzrasta o prawie 2stopnie. Ale nie oszukujmy sie - instalacje inaczej sie projektuje, są od tego normy.

Odnośnie chłodzenia ? owszem - 4kW klimatyzator chłodzi pomieszczenie biura o wymiarze 3x3m przy 3 osobach. Jakim cudem ma to schłodzić nasłoneczniony dom? Nie zapominajmy, że mówimy o ilościach 200 i 300 m3/h ale kto z Was używa w nocy takich wysokich trybów i wydajności? Bardzo niewielu. Dlatego ich tu nie widać- bo aby schłodzić coś kolwiek, faktycznie reku w noc powinien chodzić na wysokim biegu i gromadzić chłód, a w dzień na niskim. Ale to ma wentylować a nie chłodzić... chyba że mamy duże GWC lub chłodnicę kanałową... to już inna bajka

Jak coś zapraszam na PRIV

lazik
23-07-2009, 18:10
Nie mam dobrego termometra do zmierzenia temp na wylotach na poddaszu. Temp na zewnatrz cos mi nie pokazuje w trybie serwisowym - awaria czujnika ? (BFB 500)
To jest wina złych ustawień samego reku. Strzelam że masz wrzucone w nich posiadanie GWC a to wymaga czujnika zewnętrznego podłączanego do centralki i ewentualnie kolejnego bypassu (czerpnia z GWC i bez).

pkowal
25-07-2009, 16:56
No to ja pomierzyłem wszystkie temperatury na Renovent HR 400 z bypassem. Na zewnątrz jest 18 (pomiar z wejścia na urządzeniu), temperatura tuż przed bypassem obok wymiennika - 18, temperatura nad bypassem obok wymiennika 19, temperatura na wyjściu z rekuperatora, tym które idzie do nawiewów na pomieszczenia - 22,5, temperatura na nawiewie który nie idzie w pobliżu poddasza - 24,5, temperatura w pomieszczeniu i na powrocie do urządzenia - 25.

Oczywiście bypass otwarty, grill na wymienniku zamknięty (dla powności odłaczyłem siłownik i taśmą zakleiłem cały grill na wymienniku w razie gdyby był nieszczelny. I teraz kolejna ciekawostka - po zwiększeniu obrotów temperatura na wyjściu zwiększyła się o ok. 1 stopnień zamiast się zmniejszyć!!!

Wg mnie to jakaś porażka, na zewnątrz chłod przyjemny a w środku cała noc 25 stopni. Co więcej, jak wyłączyłem bypass to temperatura skoczyła zaledwie o 0,5 stopnia. Można powalczyć z izolacją (chociaż cały dach ma 30cm wełny, a rury dodatkowo z izolacją) ale co to da, skoro na samym pudełku temperatura magicznie rośnie o nawet 4,5 stopnia.

Spędziłem już 2 dni nad tym i zaczynam się zastanawiać czy czasem temperatura nie powiększa się na wentylatorze, albo w wyniku jakiejś nieszczelności kanału w środku obudowy.

Jeszcze jedno - czy brak odprowadzenia kondensatu może takie coś spowodować? Albo brak inicjacji urządzenia (nie wiem dlaczego nie inicjuje się przez "F" + "+")

Pozdrawiam,
Paweł

langerob25
25-07-2009, 17:49
Jeszcze jedno - czy brak odprowadzenia kondensatu może takie coś spowodować? Albo brak inicjacji urządzenia (nie wiem dlaczego nie inicjuje się przez "F" + "+")

Pozdrawiam,
Paweł

Nie rozumiem ,nie masz króćca do odprowadzenia skroplin?
Urządzenie pewnie masz już zainicjowane.Sprawdź w ustawieniach :"urządzenie pierwszy raz uruchomione?" bodajże w menu instalatora pod pozycją "In.1".
Zawsze można wyłączyć wentylator nawiewny i otworzyć okna,a w lecie cieszyć się wentylacją mechaniczną wywiewną.

pkowal
25-07-2009, 19:39
Zgadza się, powino być in 1, ale jest in 0 i nie da się uruchomić inicjacji (nic się nie inicjuje, chociaż wszystkie warunki są spełnione).


Pozdrawiam,
Paweł

Zonzi
27-07-2009, 10:39
Witam

Znam juz problem :o . Winne okazalo sie ustawienie temperatury komfortowej w menu serwisowym. Zdaje sie ze przy recznym sterowaniu (nie wiem czy w innych trybach) jak temperatura na zewn spadala ponizej 18 stopni to zalaczal sie wymiennik. A ze to dzialo sie w nocy to nie wiedzialem.

I tak zimne powietrze bylo ogrzewane wylatujacym co wprawdzie stabilizowalo temperature ale na zbyt wysokim poziomie.

pkowal
27-07-2009, 11:19
Witam,

Napisz proszę o jakie ustawienie dokładnie chodziło. Czy nie masz na myśli czasem ustawień progów minimalnych temp. wewnętrznej i zewnętrznej ustawianej z menu (U4 i U5 chyba)

U mnie te progi są już na najniższych wartościach i wciąż bez efektu (tzn. bypass jest otwarty ale mimo to coś grzeje powierze, lub miesza się z cieplejszym wewnątrz maszyny)

Pozdrawiam,
Paweł

ZaKontyK
27-07-2009, 11:54
- docieplic skosy do szczytu - podobno moze byc problem z wilgocia w zimie.


dlaczego?
dlaczego z powodu ocieplenia szczytów?

lazik
27-07-2009, 12:22
Witam

Znam juz problem :o . Winne okazalo sie ustawienie temperatury komfortowej w menu serwisowym. Zdaje sie ze przy recznym sterowaniu (nie wiem czy w innych trybach) jak temperatura na zewn spadala ponizej 18 stopni to zalaczal sie wymiennik. A ze to dzialo sie w nocy to nie wiedzialem.

I tak zimne powietrze bylo ogrzewane wylatujacym co wprawdzie stabilizowalo temperature ale na zbyt wysokim poziomie.
W StorkAirach jest tak, że bypass załącza się gdy ustawiona temperatura komfortowa jest niższa niż temperatura nawiewu (T1) oraz temperatura nawiewu (T1) jest mniejsza od temperatury wywiewu (T3). Reku ustawioną temperaturę komfortową próbuje osiągnąć przez przesterowywanie bypassu.

U ciebie z tego co piszesz występuje błąd czujnika PTC (zapewne błąd A5) co odpowiada w menu serwisowym ustawieniu opcji wyposażenia w GWC (nr. 52) na włączoną. Miałem podobny problem u siebie bo otrzymałem Reku niezgodny z DTRką i opcja 52 była załączona mimo, iż fabrycznie powinno być inaczej. Po wejściu w tryb serwisowy (kod: 352) i przestawieniu opcji na wyłączoną wszystko działa bezproblemowo.

A jeśli chodzi o samo działanie bypassy w Storkairach (przynajmniej G91BE) to działa toto miernie. Trzeba zaklejać wymiennik by zejść z temperaturą nawiewów - normalnie toto się dość mocno miesza. Także: nie polecam rozwiązania zastosowanego w tych reku.

lazik
27-07-2009, 12:23
Witam,

Napisz proszę o jakie ustawienie dokładnie chodziło. Czy nie masz na myśli czasem ustawień progów minimalnych temp. wewnętrznej i zewnętrznej ustawianej z menu (U4 i U5 chyba)

U mnie te progi są już na najniższych wartościach i wciąż bez efektu (tzn. bypass jest otwarty ale mimo to coś grzeje powierze, lub miesza się z cieplejszym wewnątrz maszyny)
Zonzi ma inny Reku niż ty.

grazi
16-10-2009, 08:01
Czy przy tym reku potrzebne są w domu kominy wentylacyjne?

out
16-10-2009, 08:12
Czy przy tym reku potrzebne są w domu kominy wentylacyjne?

jak masz instalacje gazową to tak.

grazi
16-10-2009, 08:34
za odp. bo mi to sen spędzało z oczu, a nie mogłam się skontaktować z żadną z firm. Buduję dom w Szczytnie warm-maz.

mp_krk
22-10-2009, 22:14
Witam

Jestem na etapie projektowania domu i zastanawiam się nad wyborem wentylacji mech z reku.

Piec będę miał na paliwo stałe. Czy w takim przypadku mogę zrezygnować z wszytskich kanałów wentylacyjnych i zostawić tylko kominy z k. dymowymi w kotłowni od pieca i w salonie od kominka? Czy jednak w kotłowni musi być również podejście do kanału wentylacyjnego w kominie?

Pozdrawiam

k.bob
16-11-2009, 17:54
Witam

Jestem na etapie projektowania domu i zastanawiam się nad wyborem wentylacji mech z reku.

Piec będę miał na paliwo stałe. Czy w takim przypadku mogę zrezygnować z wszytskich kanałów wentylacyjnych i zostawić tylko kominy z k. dymowymi w kotłowni od pieca i w salonie od kominka? Czy jednak w kotłowni musi być również podejście do kanału wentylacyjnego w kominie?

Pozdrawiam

Bezwzględnie w kotłowni i garażu wentylacja grawitacyjna
Pozdrawiam

aslocins
14-12-2009, 20:22
Spędziłem już 2 dni nad tym i zaczynam się zastanawiać czy czasem temperatura nie powiększa się na wentylatorze, albo w wyniku jakiejś nieszczelności kanału w środku obudowy.

Jeszcze jedno - czy brak odprowadzenia kondensatu może takie coś spowodować? Albo brak inicjacji urządzenia (nie wiem dlaczego nie inicjuje się przez "F" + "+")
ł

A jaki jest parametr oporu na instalacji? Niestety rekuperator powstał z myślą o oszczędzaniu ciepła... Wentylator może podnosić temperaturę nawiewu nawet o 3 stopnie jeśli opory są zbyt duże i urządzenie się przegrzewa.
Kwestia sprawdzenia również instalacji.

I proszę niech nikt mi nie pisze że to absurd - bo takie zjawisko ma miejsce w każdym urządzeniu z wentylatorami EBM ( czyli cała czołówka urządzeń na naszym rynku).

Brak kondensatu może jedynie fałszować parametry odczytu temperatury lub powodować błędy tupy F2 w okresie zimy.

vega1
21-04-2010, 12:41
czy można postawić zatem jakiś wniosek? Bo przeczytałem temat, i nikt w końcu konkretnie nie odpowiedział co jest winne za to złe działanie bypassu a z tego co zauważyłem to działa źle u wielu osób.

bednar
24-09-2011, 09:12
Witam, podam spostrzeżenia po pół roku użytkowania w lecie HR400 z GWC.
Bypass działa nędznie co wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze w każdej wersji tej centrali jedno powietrze przechodzi przez wymiennik krzyżowy a drugie idzie z jego boku więc zawsze się nieco ogrzeje. Po drugie wentylatory oddają sporo ciepła do nawiewanego powietrza (są nim chłodzone). Kiedyś liczyłem o ile stopni przy jakim przepływie (na którym biegu) podniosą temperaturę powietrza nawiewanego same wentylatory i wychodziło mi, że przeciętnie o 2 do 3 stopni. Wentylatory pobierają nieco większą moc (przynajmniej u mnie, a mam ciągły pomiar mocy pobieranej przez centralę), z powodu oporów wentylacji. A te będą znaczne w każdym większym domu. Z powodu ciepła dodawanego przez wentylatory wyłączyłem na stałe w lecie wspomagający (zewnętrzny) wentylator kanałowy 200 m3/h 170 W, który pracował przy włączonym GWC 75 m.b. Po prostu za mocno ogrzewał powietrze.

Do pomiarów kupiłem sobie termometr elektroniczny do kurczaka:) z taką długą szpilą do wbijania z czujnikiem na końcu. Tym mogę zmierzyć temperatury w kanałach np. elastycznych ocieplonych wełną, bo łatwo się je przebija.

Okazuje się, że przy temp. zewn. ok 13 stopni (wł. czerpnia ścienna) różnica temperatury nawiewanej do domu z bypassem i bez niego wynosiła 0,3 stopnia. Co więcej na najniższym biegu bez bypassu pobór mocy to 30W, a z włączonym bypassem to 39W.

Co więcej, pomiar temperatur wewnątrz centrali jest mocno przekłamany. Ostatnio mamy już chłodniej na polu, więc w domu mam ok 21 stopni. Powietrze usuwane z domu (zmierzone moim skalibrowanym czujnikiem) miała też ok 21 stopni, a centrala pokazuje że 29 na drugim biegu (100W). Zmniejszyłem bieg na pierwszy (30W) i po chwili centrala pokazuje że usuwane powietrze ma 26 stopni. Coś mi się widzi, że na czujnik wpływa ciepło generowane przez wentylator.

vega1 zapytał o to czy można postawić jakiś wniosek. Otóż można. Wygląda na to, że HR 400 to przereklamowane urządzenie, niezbyt dobrze przemyślane i nie do końca przetestowane przez producenta. Ale nie mam porównania z innymi centralami. Z tego co pisał ktoś wcześniej Storkair ma tak samo marny bypass.
Można by zaprojektować urządzenie z napędem wentylatorów na zewnątrz centrali, a nie w kanałach (w lecie super, ale w zimie była by to wada). Albo o zmiennej geometrii na zimę lato, ale pewnie cena byłaby znacznie wyższa i poziom skomplikowania spory.

bednar
24-09-2011, 09:13
W StorkAirach jest tak, że bypass załącza się gdy ustawiona temperatura komfortowa jest niższa niż temperatura nawiewu (T1) oraz temperatura nawiewu (T1) jest mniejsza od temperatury wywiewu (T3). Reku ustawioną temperaturę komfortową próbuje osiągnąć przez przesterowywanie bypassu.

U ciebie z tego co piszesz występuje błąd czujnika PTC (zapewne błąd A5) co odpowiada w menu serwisowym ustawieniu opcji wyposażenia w GWC (nr. 52) na włączoną. Miałem podobny problem u siebie bo otrzymałem Reku niezgodny z DTRką i opcja 52 była załączona mimo, iż fabrycznie powinno być inaczej. Po wejściu w tryb serwisowy (kod: 352) i przestawieniu opcji na wyłączoną wszystko działa bezproblemowo.

A jeśli chodzi o samo działanie bypassy w Storkairach (przynajmniej G91BE) to działa toto miernie. Trzeba zaklejać wymiennik by zejść z temperaturą nawiewów - normalnie toto się dość mocno miesza. Także: nie polecam rozwiązania zastosowanego w tych reku.

Czy mogę się dowiedzieć o co chodzi z tą opcją wyposażenia w GWC w centrali HR400? Co daje jej ustawienie i jak wejść w odpowiednie menu, bo w HR400 nie jest to zbyt intuicyjne:)

k***a*z
28-09-2011, 10:30
Czy wasze HR 400 głośno pracują na biegu 2 i 3 ? chodzi mi o samą centralkę .

Co to za parametr U8 ? ( N.z.t. )

bednar
15-01-2012, 17:41
Porażki z centralą HR400 ciąg dalszy:)

Jak pisałem parę postów wcześniej urządzenie pokazywało zbyt ciepłe powietrze usuwane (sprawdzałem innym termometrem w kanale). W końcu wyświetlił się błąd F10 czyli błąd czujnika temperatury usuwanej. Skutkiem błędu jest zamknięcie bypassu, więc w upały jeszcze mi podgrzewa powietrze nawiewany (przy zamkniętym bypassie wlatuje do domu 24 stopnie, zamiast ok 19). Zbadałem czujnik (PT500) i jest padnięty (drugi identyczny w centrali jest OK).

Chciałem wymienić czujnik, ale kontakt z firmą, która mi montowała instalację wentylacyjną był długo utrudniony (brak odpowiedzi na maile i telefon). Dlatego spróbowałem samodzielnie u importera centrali czyli w ASK. Okazało się, że centrala jest zamontowana bez protokołu uruchomienia i na dodatek w momencie przyłączania przecięto naklejki gwarancyjne. Obie te rzeczy powodują utratę gwarancji u głównego importera firmy ASK.
W końcu udało się skontaktować z instalatorem i sprawa wymiany czujnika jest w toku. Ciekawe jak się zakończy i czy przed zakończeniem się nie ugotuję w domu.

Wykonawcą instalacji wentylacyjnej jest firma Ekoenergia (dawniej Twój Instalator) Robert Żelichowski, ul. Ehrenberga Kraków. W istocie roboty instalacyjne wykonywali w jego imieniu podwykonawcy. Osobiście nie prowadził u mnie żadnych prac oprócz koordynacji i dostawy osprzętu. Nie dokonał pierwszego uruchomienia centrali (wymóg gwarancyjny). Nie sprawdził czy wszystko działa poprawnie. A działało tak, że przepustnice, które mają podawać powietrze dla centrali z czerpni ściennej lub z GWC były albo obie jednocześnie otwarte albo obie jednocześnie zamknięte; zauważyłem to po własnoręcznym pomiarze oporów w kanałach i sam naprawiłem.

Sądzę, że właściciel firmy instalacyjnej i jednocześnie koordynator prac powinien prace montażowe i ich poprawność dokładnie nadzorować, a na koniec dokonać uruchomienia zgodnie z wymogami producenta centrali. Niestety w tej kwestii pozostawił wszystko podwykonawcom.

Aktualizacja:
Właściciel firmy instalacyjnej wziął sobie krytykę do serca i stosunkowo szybko zdobył dla mnie nowy czujnik temperatury. To jest honorowe zachowanie. Czujnik zainstalowałem i sterowanie bypassem działa już poprawnie. Dziękuję.

bednar
15-01-2012, 17:56
Odpowiadam sam sobie.
Znalazłem dokumentację tego siłownika, choć było ciężko. To jednak ma prawo działać, bo są to tzw. termoaktuatory, wykorzystujące rozszerzalność cieplną danej substancji żeby przezwyciężyć siłę sprężyny działającej przeciwnie. Czyli, prąd płynie, toto się nagrzewa i pod wpływem ciśnienia wypycha na zewnątrz taki metalowy języczek. Czyli może to jednak jest przemyślane...
Oddaję honor producentowi:)

sojek1
15-01-2012, 18:26
Odpowiadam sam sobie.
Znalazłem dokumentację tego siłownika, choć było ciężko. To jednak ma prawo działać, bo są to tzw. termoaktuatory, wykorzystujące rozszerzalność cieplną danej substancji żeby przezwyciężyć siłę sprężyny działającej przeciwnie. Czyli, prąd płynie, toto się nagrzewa i pod wpływem ciśnienia wypycha na zewnątrz taki metalowy języczek. Czyli może to jednak jest przemyślane...
Oddaję honor producentowi:)

Czy grzejąca się cewka ma wpływ na temperaturę nawiewanego powietrza?

bednar
15-01-2012, 21:12
Czy grzejąca się cewka ma wpływ na temperaturę nawiewanego powietrza?

sądzę, że nie, bo mam podłączony watomierz na zasilaniu centrali i na najniższym biegu pobiera ok 30 W, to jest tyle ile biorą oba wentylatory przy najmniejszych obrotach, nie sądzę by ten siłownik aż tyle w sposób ciągły mocy cieplnej generował. Opis na stronie producent jest trochę mętny (http://www.eltekgroup.it/eng/Termoattuatori.html) i nie wiem czy to działa w sposób ciągły, bo może być tak, że podgrzewa płyn, płyn się rozszerza, przesuwa cuś i wtedy otwiera obwód więc stygnie, jak zacznie się cofać to obwód znów się zamknie i prąd popłynie podgrzewając płyn. Zwracam uwagę, że to jednak nie elektromagnes tylko termoaktuator. Co więcej sam siłowniczek działa, sprawdziłem. Po podaniu 230V wysuwa się po dopiero około 30 sekundach, ale producent podaje czas do 90s. Siłownik jest wtedy faktycznie gorący.
Tylko to nie wyjaśnia czemu miałem w zimie otwarty bypass i jednocześnie otwarty grill. Coś tam nie działa, ale jeszcze nie wiem co.

bednar
03-05-2012, 08:58
Mam to samo. HR400 dostaje powietrze 13 stopni, za centralą jest ok 17 a do pokojów leci 20-21. Kanały izolowane okrągłe, blacha w wełnie z folią aluminiową. Niestety trzeba policzyć ile dodają wentylatory [W=J/s] i policzyć ile kg/s powietrza przelatuje przez centralę. Wtedy wyjdzie prawda. Poza tym wg. Brinka powietrze też nieco się ogrzewa od wymiennika, mimo, że przepływa obok.

bednar
13-05-2012, 08:51
Jestem świeżym posiadaczem Renoventa large, właściwie jeszcze nie jest uruchomiony, aczkolwiek instalacja gotowa.
Ale do rzeczy, rozebrałem go, z ciekawości oczywiście. Bypass jest to sterowana silniczkiem klapka, która otwiera połączenie pomiędzy dwiema komorami reku. Nie zamyka ona przepływu przez wymiennik, tylko uruchamia dodatkowy kanał. Przynajmniej niczego zamykającego wloty wymiennika nie zauważyłem.

Także tak na chłopski rozum wychodzi, że ten bypass jest tylko częściowy.


Nie do końca. Mam HR400 z fabrycznym bypassem i oprócz klapki, u góry po lewej stronie wymiennika jest przesuwany grill, zamykający wymiennik. Otwiera się i zamyka przeciwnie niż klapka. Można to sprawdzić włączając otwartą centralę, ale proces jest powolny (do 2 minut otwarcie bypassu).

bednar
13-05-2012, 09:10
No to ja pomierzyłem wszystkie temperatury na Renovent HR 400 z bypassem. Na zewnątrz jest 18 (pomiar z wejścia na urządzeniu), temperatura tuż przed bypassem obok wymiennika - 18, temperatura nad bypassem obok wymiennika 19, temperatura na wyjściu z rekuperatora, tym które idzie do nawiewów na pomieszczenia - 22,5, temperatura na nawiewie który nie idzie w pobliżu poddasza - 24,5, temperatura w pomieszczeniu i na powrocie do urządzenia - 25.

Oczywiście bypass otwarty, grill na wymienniku zamknięty (dla powności odłaczyłem siłownik i taśmą zakleiłem cały grill na wymienniku w razie gdyby był nieszczelny. I teraz kolejna ciekawostka - po zwiększeniu obrotów temperatura na wyjściu zwiększyła się o ok. 1 stopnień zamiast się zmniejszyć!!!

Wg mnie to jakaś porażka, na zewnątrz chłod przyjemny a w środku cała noc 25 stopni. Co więcej, jak wyłączyłem bypass to temperatura skoczyła zaledwie o 0,5 stopnia. Można powalczyć z izolacją (chociaż cały dach ma 30cm wełny, a rury dodatkowo z izolacją) ale co to da, skoro na samym pudełku temperatura magicznie rośnie o nawet 4,5 stopnia.

Spędziłem już 2 dni nad tym i zaczynam się zastanawiać czy czasem temperatura nie powiększa się na wentylatorze, albo w wyniku jakiejś nieszczelności kanału w środku obudowy.

Jeszcze jedno - czy brak odprowadzenia kondensatu może takie coś spowodować? Albo brak inicjacji urządzenia (nie wiem dlaczego nie inicjuje się przez "F" + "+")

Pozdrawiam,
Paweł

Zacytuję post Jurka_Z:

Przyjmijmy:
Różnica temp 10K (mało prawdopodobne – raczej będzie mniejsza)
Ciepło właściwe powietrz cpp=1020 J/(kg K)
Masa właściwa powietrza q= 1,239kg/m3
Strumień powietrza 200 m3 /h = 0,056 m3 /s

10K*1020J/(kg K)*1,239kg/m3 *0,056 m3 /s = 700W jest to bardzo mało – porównaj z mocą klimatyzatorów.

I teraz powiedzmy, że mamy wydajność 200 m3/s, a przy takiej centrala pobiera ok 120 W, z czego około połowa to moc wentylatora nawiewnego. Więc mamy moc chłodniczą 700W - 60W = 640 W (czyli już tracimy ok 10%). Druga kwestia, to fakt, że powietrze jednak nieco ogrzewa się od wymiennika przepływając obok niego (wymiennik ma naklejoną izolację z pianki o grubości ok 5 mm).
Jeszcze gorzej jest przy wyższym biegu. Powiedzmy, że mamy włączone 400 m3/h. Opór kanałów jest tak duży że moc wentylatorów rośnie nieliniowo. U mnie maksymalnie centrala pobiera ok 330W. Co więcej z wykresów w instrukcji wynika, że przy tak znacznych oporach wynikowy przepływ powietrza jest mniejszy, a moc wentylatorów maksymalna (opory mierzy sama centrala i można je sobie wyświetlić). W związku z tym powietrze nawiewane może być jeszcze cieplejsze. Jedynie krócej przebywa w kanałach, co tu akurat jest zaletą.
Inicjalizacja centrali polega na tym, że centrala automatycznie dobiera wydajność na najwyższym biegu (oraz na niższych) do oporów kanałów, tak aby wykorzystać maksymalnie możliwości wentylatorów w obrębie ich ch-ki pracy.

michal_ludwin
21-05-2012, 15:04
termoaktuator. Co więcej sam siłowniczek działa, sprawdziłem. Po podaniu 230V wysuwa się po dopiero około 30 sekundach, ale producent podaje czas do 90s.

używam tego typu termoaktuatorów w innych produktach i znam dobrze zasadę ich działania:
Pobierają energię cały czas, przez jaki pracują i są wysunięte. W środku jest mała grzałka, która cały czas podgrzewa substancję rozrzerzającą się pod wpływem ciepła i powodującą wysunięcie się części tego siłownika.
Faktycznie podczas pracy termosiłownik się nagrzewa i to dosyć znaczne - można się prawie poparzyć.

Zoko
08-07-2012, 20:27
Panowie, to jest tak :
W instrukcji cacy cacy. Co pójdzie z ziemi to będzie.
Dopiero w eksploatacji wychodzi prawda. Z ziemi wychodzi 17 stopni z reku przy otwartym bypassie 22 stopnie. Producent teraz mówi, że reku tak ma. Im wyższy bieg tym bardziej grzeje. U mnie na całym poddaszu, gdzie jest 31 stopni przy 33-34 na zewnątrz temperatura podnosi się o 1,5 stopnia. Praktycznie największe straty są na reku. Silnik z turbiną znajduje się w kanale i grzeje aż miło, a wystarczyło silnik pozostawić w kanale wywiewnym a turbinę w nawiewnym i byłoby OK

Pozdro

k***a*z
23-07-2012, 05:58
Wiecie co oznaczają komunikaty na wyświetlaczy C0, C3 i C6 ?